Správa TANAP-u plánuje v tomto roku vysadiť 75 000 stromčekov: Prevládať budú buky, javory horské, jedle a borovice
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Správa Tatranského národného parku (TANAP) začala s jarnou výsadbou drevín. Prvé malé sadeničky smreka a borovice previezli z lesnej škôlky a čoskoro z nich vyrastú silné stromy, ktoré budú tvoriť naše budúce lesy. Hovorkyňa Správy TANAP-u Jarmila Hlaváčová pre TASR potvrdila, že v tomto roku je v pláne vysadiť takmer 75 000 stromčekov.
„Z listnatých drevín bude prevládať buk (22 300 sadeníc) a javor horský (3 230 sadeníc). Z ihličnatých bude najviac jedlí (17 100 sadeníc) a borovíc (11 600 sadeníc). Samozrejme, sadíme aj ďalšie dreviny, ako sú brest, lipa, smrekovec aj smrek,“ konkretizovala Hlaváčová. Zalesňovať sa pritom bude od Javoriny až po Roháče.
V týchto dňoch začína Správa TANAP-u na južnej strane Tatier na ochrannom obvode Smokovce a Tatranské Matliare. Okrem vlastných porastov pritom obnovuje tiež porasty, ktoré má v osobitnom obhospodarovaní. Pri sadení obaľovaných sadeníc bude ochranárom pomáhať aj nástroj takzvaný „pottiputki“ - špeciálna trubica so špicatým zobákom, ktorá sa ovláda pedálom pri zemi a páčkou pri ruke.
Zdroj: Správa TANAP-u plánuje vysadiť takmer 75.000 stromčekov

















