Prihlásiť

TÝŽDŇOVKA: Vymaľované? Ale kdeže! Reforma národných parkov v aktuálnej podobe nie je zažehnaná. Envirorezort sa zastrája, že ani nebude

Minister Ján Budaj to povedal jasne. Vie presne, čo chce a nedá pokoj, kým to nedostane, alebo dovtedy, kým bude šéfom envirorezortu. Necúvne ani o piaď, nebude hľadať kompromis, nechce diskutovať o zásadných pripomienkach odporcov poslaneckého návrhu zákona o ochrane prírody a krajiny, nepripúšťa korekciu, revíziu, či nebodaj úplne iný, v pravom zmysle slova konštruktívny prístup k príprave tejto legislatívnej zmeny. Naopak, nevzdá sa a bude hľadať politickú podporu pre jej pôvodnú podobu napriek nespočetným výhradám a odborným argumentom mnohých organizácií, združení a jednotlivcov zo slovenského vidieka.

Doporučený Lesy obhospodarované lesníkmi v Národnom parku Nízke Tatry Foto Jozef Marko Lesy obhospodarované lesníkmi v Národnom parku Nízke Tatry

Z tohtotýždňovej komunikácie medzi odporcami reformy národných parkov, ktorá je podľa nich pre slovenský vidiek neprijateľná vyplýva, že ani po tom, ako bola uprostred týždňa z rokovania vlády táto agenda stiahnutá, si rozhodne nemyslia, že je - obrazne povedané - vymaľované. Preto ostávajú v strehu. Najmä po tom, ako v závere pracovného týždňa zarezonovalo v masmédiách vyhlásenie o tom, že ministerstvo životného prostredia a ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka majú už zajtra predstaviť memorandum o vzájomných vzťahoch. Obsahovať má aj spôsob prevodu štátnych pozemkov v národných parkoch.

„Chceme v ňom riešiť predovšetkým dohodu o národných parkoch a to, akým spôsobom sa zrealizuje. Je potrebné to veľmi dobre pripraviť, aby všetci tí, ktorí sú dotknutí reformou, presne vedeli, čo ideme robiť a aký úžitok z toho budeme mať a aký úžitok z toho bude mať krajina,“ citoval portál NášVidiek.sk ministra Samuela Vlčana. „Som presvedčený, že toto memorandum rozptýli všetky obavy o transformácii národných parkov. Ja s ním oboznámim ešte vopred predsedu národnej rady a som presvedčený, že pokiaľ mu ide naozaj o tie výhrady, ktoré navonok komunikuje, tak fakty a memorandum, ktoré mu prinesiem, by malo stačiť na to, aby podporil reformu národných parkov,“ povedal podľa SITA minister Ján Budaj.

V médiách niekoľkokrát zdôraznil, že sa prevádzajú len majetky štátnych lesov, ktoré sú v národných parkoch a procedúra prenosu bude špecifikovaná v memorande medzi ministerstvom životného prostredia a pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.

Predseda Oblastnej lesníckej komory Banská Bystrica Ing. Igor Viszlai, ktorý sa stal hlavnou lesníckou tvárou odporu proti novele zákona o ochrane prírody a krajiny a spôsobu jej presadzovania, však upozorňuje súkromných vlastníkov lesov, že táto novela nie je len o národných parkoch. Cituje bod jedna: Štátna ochrana prírody spravuje jaskyne a pozemky vo vlastníctve štátu v chránených územiach a ich ochranných pásmach vrátane lesných pozemkov a poľnohospodárskej pôdy, nadobudnuté podľa tohto zákona alebo osobitných predpisov alebo na ich základe. „Teraz je to v druhom bode o národných parkoch, ale je len otázkou času, kedy sa štátna ochrana prírody prihlási o ostatné chránené územia a ich ochranné pásma. Preto je táto novela nebezpečná!,“ vysvetľuje I. Viszlai.

Nepredbiehajme udalosti, ale možno sa už o niekoľko hodín ukáže, že v tomto prípade nie je na prospech trvalo udržateľného hospodárenia v lesoch a produkcie drevnej hmoty ako obnoviteľnej suroviny, ak dva rezorty, ktoré majú mať priamy vplyv na obhospodarovanie a ochranu lesov a rozvoj vidieka, riadia nominanti síce tej istej politickej strany, ale rôznej “váhovej kategórie“ v nej. S istotou však možno povedať, že ak poslanecký návrh zákona o ochrane prírody a krajiny na októbrovej schôdzi Národnej rady SR prejde, tak jeho implementácia prinesie veľké množstvo problémov a ďalšie vyostrovovanie konfliktov medzi vlastníkmi a užívateľmi lesných a poľnohospodárskych pozemkov v chránených územiach a tými, ktorí pri príprave takzvanej reformy národných parkov neboli ochotní načúvať ich argumentácii a cúvnuť v snahe dosiahnuť všobecne akceptovaný kompromis čo i len o piaď...

Jozef Marko

 

 

Naposledy zmenené: nedeľa, 24 október 2021 09:53
Prečítané: 685
(8 hlasov)

Komentárov   

-4 # Babiar 2021-10-25 09:22
Som tu , sledujem dianie , odmlčal som sa keď mi bol môj príspevok cenzurovaný a vyškrtnutý.
Chcem ale dať do pozornosti čitateľom článok uvedený v denníku Pravda dňa 23.10.2021 , kde na strane 37 sa píše : " Ľudia nechcú mať vyťažené doliny. Nechcú počúvať v nedeľu píly , uhýbať sa lesným traktorom. A sú ochotní platiť vstupné.
V prieskumoch z roku 2109 svieti suma štyri eura. Pri porovnaní dát je vidieť, že návštevníci sú ochotní platiť viac. A to dokonca v období, keď je kríza a ľudia majú hlbšie do vrecka , prizvukuje Kalaš "
0 # Jozef Marko 2021-10-25 11:35
Dobrý deň, pán Babiar,
každý diskutujúci, ktorý sa zapája do diskusie na portáli Lesmedium.sk, musí dodržiavať zverejnený Kódex diskutujúceho.

Tento štandardný nástroj slušnej medziľudskej komunikácie nemá nič spoločné s cenzúrou. Pokojne si pozrite všetky diskusie pod článkami, obsahujú príspevky so slobodným vyjadrením rôznych názorov na danú tému.

Kto číta články v denníku Pravda na tému ochrany a obhospodarovania lesov, tak o miere objektivity voči odbornej lesníckej práci si vytvoril vlastný úsudok už dávno sám, k tomu nepotrebuje ďalší komentár.

A k prieskumu, ktorý spomínate, sa chcem opýtať, či niekto respondentom, ktorým vadí zvuk motorovej píly v trvalo udržateľne obhospodarovanom lese, položil otázku, či chcú mať nábytok, krovy, podlahy a množstvo iných výrobkov každodennej potreby namiesto dreva z plastu? Asi nie, však...

Pozdravuje Vás Jozef Marko.
-10 # palocko 2021-10-24 21:58
Zdravím pán Marko.
Prečo, prečo, prečo opät raz a zas tendenčné, poplašné, polarizujúce a šíriace zbytočnú paniku. ... a práve v tomto neprajnom čase pre občana SR. Žeby bulvár na tomto našom fóre ľudí, ktorí naozaj majú a vedia čo k tomu povedať?

Len Vám pripomínam, že na Vás nereagujem prvýkrát, podobne ako na Ing. Viszlaya, či poslanca Kotlebu atď ...

S pozdravom

Ing. Anton Paločko, lesník RCOP v Prešove a OLH s vyše 30 ročnou praxou v lesníctve, lesníckom školstve, štátnom dozore a službách v lesníctve a poľovníctve.
+10 # Jozef Marko 2021-10-25 05:18
Zdravému a zelenému lesu zdar, pán Paločko,
preto, preto, preto, lebo vychádzam z konkrétnych a každodenných skúseností a poznatkov vlastníkov a obhospodarovateľov lesov, s ktorými sa stretávam, pozorne im načúvam a systematicky s nimi komunikujem.

Takže žiadny bulvár, ale tvrdá realita, ktorú Lesmedium a LES a Letokruhy ako jediné médium na Slovensku publikuje otvorene a pravdivo.

A ja Vám pripomínam, že nie po prvý raz reagujem na ľudí, ktorí považujú názory lesníkov za tendenčné slovami o bezočivosti a pokrytectve po tom, čo ochranári a aktivisti takmer dvadsať rokov tendenčne, demagogicky a účelovo informujú verejnosť o význame lesníkov pre les a lesov, obhospodarovaných trvalo udržateľným spôsobom pre spoločnosť.

Som hlboko a neotrasiteľne presvedčený o tom, že vlastníci lesov, odborní lesní hospodári a lesníci si nezaslúžia také vnímanie v spoločnosti, ako ho o nich vytvorili ochranári a aktivisti. A verím, že aj naša práca v Lesmediu prispeje k tomu, aby to pochopila široká verejnosť. Myslím, že sa to postupne darí.

Iste aj preto, že zo svojho tieňa a pasivity vystúpilo a verejne obhajuje lesnícku prácu čoraz viac statočných a poctivých lesníkov, odborníkov a profesionálov, ktorí si uvedomujú, že sa nemajú za čo hanbiť a lesnícka profesia nie je o nič horšia a menej dôležitá ako iné profesie v našej spoločnosti.

Pozdravuje Vás Ing. Jozef Marko, absolvent Lesníckej fakulty Vysokej školy zemědělskej (dnešnej Mendelovej univerzity) v Brne a dlhoročný publicista, PR manažér a komunikátor.s mimoriadne bohatou praxou v tomto odbore.

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Populárne správy

Názor: Debata s ochranármi o medveďoch je zbytočná, ak odmietajú akceptovať jasné a logické fakty

Názor: Debata s ochranármi o medveďoch je zbytočná, ak odmietajú akceptovať jasné…

O čom sa píše

Zobrazenie:12373

Boli to práve poľovníci, ktorí pred 90 rokmi začali medvede chrániť a vďaka nim u nás nevyhynuli. Preto je nekorektné...

Štátny lesník opísal výsledky lesníckej práce malého urbáru: Na obnovených kalamitných plochách niekoľkometrové mladiny s pestrým drevinovým zložením

Štátny lesník opísal výsledky lesníckej práce malého urbáru: Na obnovených kalamitných plochách…

O čom sa píše

Zobrazenie:10848

Štátny lesník z Muráňa Ing. Cyril Bábeľa ml. píše na svojom profile na sociálnej sieti krátko a výstižne o hospodárení...

Glosa: Z ôsmich salašov ostal vo Vrátnej jediný a aj ten má existenčné problémy. Kvôli ochranárom

Glosa: Z ôsmich salašov ostal vo Vrátnej jediný a aj ten má…

O čom sa píše

Zobrazenie:7556

Pred dvoma týždňami som sa stretol s predsedami troch urbárov, ktorých podielnici vlastnia pôdu vo Vrátnej doline pri Terchovej v Malej Fatre...

Glosa: Dva medvede v Muránskej Zdychave zabili koňa, ovce a jahňa. Ako sa majú vyhnúť stretom s nimi obyvatelia obce?

Glosa: Dva medvede v Muránskej Zdychave zabili koňa, ovce a jahňa. Ako…

O čom sa píše

Zobrazenie:7145

Pôsobil som v rámci svojej práce na Lesnej správe Revúca osem rokov a preto dobre poznám Muránsku Zdychavu a jej okolie. Obec...

Zhromaždenie na podporu vidieka: V stredu 3. novembra o 15.30 hod. pred Národnou radou SR

Zhromaždenie na podporu vidieka: V stredu 3. novembra o 15.30 hod. pred…

Aktuálne

Zobrazenie:4846

Organizátori zhromaždenia súkromných vlastníkov lesov, poľnohospodárov, lesníkov, poľovníkov a obyvateľov vidieka pozývajú všetkých v stredu 3. novembra 2021 o 15.30 hod. pred budovu...

Názor: Ďalší podraz na vidieku – reorganizácia štátneho podniku LESY SR

Názor: Ďalší podraz na vidieku – reorganizácia štátneho podniku LESY SR

Aktuálne

Zobrazenie:4200

Ako keby nestačilo presúvať pozemky, riešiť lúky a pasienky ďalšími obmedzeniami, tak LESY SR  vyhlásia v takom chaose a neistote reorganizáciu. Začnime niekde...

Hlavné správy

Stanovisko odborárov k plánovanej reorganizácii LESY SR: Môže dôjsť k destabilizácii podniku

Stanovisko odborárov k plánovanej reorganizácii LESY SR: Môže dôjsť k destabilizácii podniku

Aktuálne

Štátny podnik LESY SR včera informoval verejnosť o tom, že nová organizačná štruktúra štátneho podniku LESY SR bude účinná už...

Prečítajte si viac
Klub 500: Vyzývame ministra životného prostredia, aby do zákona o envirozáťažiach nevnášal nevraživosť. Krajina bez priemyslu fungovať nebude

Klub 500: Vyzývame ministra životného prostredia, aby do zákona o envirozáťažiach nevnášal…

O čom sa píše

Klub 500 považuje za nevyhnutné riešiť otázku starých environmentálnych záťaží, no tam, kde je za environmentálne záťaže zodpovedný štát, musí...

Prečítajte si viac
Postreh: Lesníci a história – užitočné spojenie pre celú spoločnosť

Postreh: Lesníci a história – užitočné spojenie pre celú spoločnosť

Aktuálne

Múdry citát britského politika Winstona Churchilla o tom, že národ, ktorý zabudne na svoju minulosť, nemá žiadnu budúcnosť, je všeobecne známy...

Prečítajte si viac
LESY SR: Nová organizačná štruktúra má jasné pravidlá, účinná bude už o mesiac

LESY SR: Nová organizačná štruktúra má jasné pravidlá, účinná bude už o…

Aktuálne

Nová organizačná štruktúra štátneho podniku LESY SR bude účinná už o mesiac. Cieľom reorganizácie je ekonomická stabilizácia štátneho podniku, vyrovnanejšie organizačné...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex

MPRV SR - Lesy, drevo, poľovníctvo