Prihlásiť

Otázky pre dve odborné organizácie štátnej ochrany prírody o zabezpečení ukladania uhlíka: Pomôžu ich odpovede súkromným vlastníkom lesov v národných parkoch?

ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska (ÚRZVNLS) informovala, že dnes položila dvom odborným organizáciám ochrany prírody a krajiny - správam národných parkov Malá Fatra a Veľká Fatra 13 otázok ku zmluvám, ktoré uzatvorili s Environmentálnym fondom na úhradu nákladov, súvisiacich so zabezpečením zvýšených záchytov uhlíka v lesnej pôde a biomase uskutočnením opatrení ochrany a starostlivosti o chránené územia za viac ako 1,5 milióna eur.

Doporučený Národný park Malá Fatra Foto Jozef Marko Národný park Malá Fatra

„Odborné organizácie ochrany prírody a krajiny si budú si môcť za 1.500.000 eur refundovať osobné náklady, prevádzkové náklady a investičné náklady, náklady na tovary a služby, priamo súvisiace so zabezpečením opatrení ochrany a starostlivosti o chránené územie, ktoré im vzniknú za svoju polročnú činnosť - v období 1.6.2023 - 31.12.2023.

Je to veľmi zaujímavá informácia, ktorá môže byť nádejou aj pre množstvo obhospodarovateľov súkromných lesov, ktoré sa nachádzajú v chránených územiach. A o tom, že ich je skutočne veľa svedčí rozsah chránených území na Slovensku, kde z dvoch miliónov hektárov lesnej pôdy máme 1,3 milióna zaradených v nejakom chránenom území, kde sa ukladá/zachytáva uhlík.

Správami národných parkov poskytnutú informáciu obratom poskytneme všetkým súkromným obhospodarovateľom lesov a verejnosti, aby sa na príklade dobrej praxe odbornej organizácie ochrany prírody a krajiny poučili, ako získať peniaze na svoju činnosť z verejných zdrojov v súvislosti so zachytávaním a ukladaním uhlíka produkovaným verejnosťou do vlastnej, súkromnej pôdy - zatiaľ však bezplatne, napriek tomu, že v EÚ platí pravidlo "znečisťovateľ platí" .

Dobrú prax odbornej organizácie ochrany prírody a krajiny budeme prezentovať aj politickým stranám, ktoré sa uchádzajú o voličské hlasy v parlamentných voľbách 2023 a môže poslúžiť ako podklad pre časť programového vyhlásenia vlády, vytvorenej po parlamentných voľbách, ktorá sa bude venovať ochrane a starostlivosti o súkromné lesy,“ skomentovala svoju aktivitu ÚRZVNLS.

A tu je 13 otázok, na ktoré ÚRZVNLS očakáva odpovede od odborných organizácií ochrany prírody a krajiny:

1) Aký objem záchytov uhlíka v lesnej pôde a biomase zabezpečuje organizácia v súčasnosti a aký zvýšený objem záchytov uhlíka ide organizácia zabezpečiť zachytiť uskutočnením opatrení a starostlivosti o chránené územie, na úhradu nákladov ktorých získala dotáciu z Environmentálneho fondu?

2) Konkretizujte "lesnú pôdu", v ktorej bude organizácia zachytávať uhlík - uveďte čísla parciel a porastov?

3) Konkretizujte "biomasu", v ktorej bude organizácia zachytávať uhlík a konkretizujte miesto, kde sa táto "biomasa" bude nachádzať?

4) Konkretizujte "opatrenia ochrany a starostlivosti o chránené územia", ktorými odborná organizácia ochrany prírody a krajiny (ďalej len "organizácia") "zabezpečí zvýšené záchyty uhlíka v lesnej pôde a biomase" na úhradu nákladov ktorých získala dotáciu z Environmentálneho fondu, ktoré všeobecne uvádzajú v čl. IV Účel použitia prostriedkov Fondu ZMLUVY č. 232056 08U02?

5) Čo konkrétne bude organizácia robiť v opatrení "ochrana a starostlivosť o osobitne chránené časti prírody a krajiny", konkretizujte, na akom pozemku (uveďte aj číslo JPRL) a plánované výdavky v členení „osobné náklady, prevádzkové náklady a investičné náklady, náklady na tovary a služby priamo súvisiace so zabezpečením opatrení ochrany a starostlivosti o chránené územie“.

6) Čo konkrétne bude organizácia v súvislosti so zabezpečením zvýšených záchytov uhlíka v lesnej pôde a biomase robiť v opatrení "ochrana a starostlivosť o biotopy európskeho a národného významu", konkretizujte, na akom pozemku (uveďte aj číslo JPRL) a plánované výdavky v členení „osobné náklady, prevádzkové náklady a investičné náklady, náklady na tovary a služby priamo súvisiace so zabezpečením opatrení ochrany a starostlivosti o chránené územie“.

7) Čo konkrétne bude organizácia v súvislosti so zabezpečením zvýšených záchytov uhlíka v lesnej pôde a biomase  robiť v opatrení "ochrana a starostlivosť o druhy európskeho významu a národného významu a ich biotopy", konkretizujte, na akom pozemku (uveďte aj číslo JPRL) a plánované výdavky v členení „osobné náklady, prevádzkové náklady a investičné náklady, náklady na tovary a služby priamo súvisiace so zabezpečením opatrení ochrany a starostlivosti o chránené územie“.

8) Čo konkrétne bude organizácia v súvislosti so zabezpečením zvýšených záchytov uhlíka v lesnej pôde a biomase  robiť v opatrení "ochrana a starostlivosť o prvky územného systému ekologickej stability, ochranu a starostlivosť o mokrade", konkretizujte, na akom pozemku (uveďte aj číslo JPRL) a plánované výdavky v členení „osobné náklady, prevádzkové náklady a investičné náklady, náklady na tovary a služby priamo súvisiace so zabezpečením opatrení ochrany a starostlivosti o chránené územie“.

9) Čo konkrétne bude organizácia v súvislosti so zabezpečením zvýšených záchytov uhlíka v lesnej pôde a biomase  robiť v opatrení "ochrana a starostlivosť o dreviny,", konkretizujte na akom pozemku ( uveďte aj číslo JPRL) a plánované výdavky v členení „osobné náklady, prevádzkové náklady a investičné náklady, náklady na tovary a služby priamo súvisiace so zabezpečením opatrení ochrany a starostlivosti o chránené územie“.

10) Čo konkrétne bude organizácia v súvislosti so zabezpečením zvýšených záchytov uhlíka v lesnej pôde a biomase robiť v opatrení "monitoring, eliminácia a zamedzenie šírenia inváznych nepôvodných druhov rastlín a živočíchov,", konkretizujte, na akom pozemku (uveďte aj číslo JPRL) a plánované výdavky v členení „osobné náklady, prevádzkové náklady a investičné náklady, náklady na tovary a služby priamo súvisiace so zabezpečením opatrení ochrany a starostlivosti o chránené územie“.

11) Čo konkrétne bude organizácia v súvislosti so zabezpečením zvýšených záchytov uhlíka v lesnej pôde a biomase robiť v opatrení "vypracovanie dokumentácie ochrany prírody a krajiny a iné odborné podklady súvisiace so záujmami ochrany prírody a krajiny", konkretizujte, na akom pozemku (uveďte aj číslo JPRL) a plánované výdavky v členení „osobné náklady, prevádzkové náklady a investičné náklady, náklady na tovary a služby priamo súvisiace so zabezpečením opatrení ochrany a starostlivosti o chránené územie“.

12) Čo konkrétne bude organizácia v súvislosti so zabezpečením zvýšených záchytov uhlíka v lesnej pôde a biomase  robiť v opatrení "výskum, prieskum, monitoring a výkon environmentálneho dozoru v oblasti ochrany prírody a krajiny", konkretizujte na akom pozemku (uveďte aj číslo JPRL) a plánované výdavky v členení „osobné náklady, prevádzkové náklady a investičné náklady, náklady na tovary a služby priamo súvisiace so zabezpečením opatrení ochrany a starostlivosti o chránené územie“.

13) Čo konkrétne bude organizácia v súvislosti so zabezpečením zvýšených záchytov uhlíka v lesnej pôde a biomase  robiť v opatrení "výkon stráže prírody", konkretizujte na akom pozemku ( uveďte aj číslo JPRL) a plánované výdavky v členení „osobné náklady, prevádzkové náklady a investičné náklady, náklady na tovary a služby priamo súvisiace so zabezpečením opatrení ochrany a starostlivosti o chránené územie“.

Prečítané: 1358
(9 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Populárne správy

Najsilnejšia jelenia trofej na svete je zo Slovenska: Hodnota 273,59 bodu CIC

Najsilnejšia jelenia trofej na svete je zo Slovenska: Hodnota 273,59 bodu CIC

Aktuálne

Zobrazenie:135020

Na portáli POĽOVNÍCTVO-RYBÁRSTVO.PLUSKA.SK autor Peter Šmehýl informuje, že samostatná zvernica v Šalgovciach funguje niekoľko rokov so zameraním na intenzívny chov jelenej...

Názor: Ochranári boli arogantní a išli ako valec, lesníci pracovali na obnove prírody. Výsledok vidíte

Názor: Ochranári boli arogantní a išli ako valec, lesníci pracovali na obnove…

Aktuálne

Zobrazenie:25624

Ochrana prírody začala približne okolo roku 2016 masírovať cez mimovládne organizácie verejnú mienku o lesníkoch a hospodárení v lesoch, Nenápadne...

Rudolf Huliak v televízii TA3: Nechcem vyvraždiť populáciu medveďa hnedého, ale chcem, aby ľudia mohli pestovať plodiny a hubári v lesoch v pokoji hubárčiť

Rudolf Huliak v televízii TA3: Nechcem vyvraždiť populáciu medveďa hnedého, ale chcem…

O čom sa píše

Zobrazenie:24605

Moja nominácia vyvolala kvílenie neziskoviek, hovorí Huliak. Šíri najabsurdnejšie konšpirácie, reaguje Stohlová. Takto znie titulok článku na portáli spravodajskej televízie...

BROZ dostal na trojročnú ochranu korytnačky močiarnej vyše 650 000 eur: Nové vedenie envirorezortu bude kontrolovať všetky projekty mimovládiek, na Slovensku je 800 neodkanalizovaných obcí

BROZ dostal na trojročnú ochranu korytnačky močiarnej vyše 650 000 eur: Nové…

O čom sa píše

Zobrazenie:18775

Bývalý kandidát SNS na ministra životného prostredia Rudolf Huliak opakovane spochybňoval granty, ktoré ochranári získali na záchranu niektorých ohrozených druhov...

Zrážky s motorovými vozidlami včera neprežili tri medvede: Podľa ochranárov je dôvodom aj necitlivá výstavba diaľnic a rýchlostných komunikácií

Zrážky s motorovými vozidlami včera neprežili tri medvede: Podľa ochranárov je dôvodom…

Aktuálne

Zobrazenie:17759

Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR v dnešnej tlačovej správe informuje o tom, že v priebehu štvrtka 26. októbra došlo v dôsledku zrážky s motorovým vozidlom...

Reportáž Pravdy z Očovej: Zbytočný cirkus, nafúknutá bublina a rovný človek

Reportáž Pravdy z Očovej: Zbytočný cirkus, nafúknutá bublina a rovný človek

Aktuálne

Zobrazenie:14101

Denník Pravda v úvode dnešnej reportáže píše, že meno Rudolf Huliak je v týchto dňoch asi najskloňovanejším na našej politickej scéne...

Hlavné správy

Slovenská lesnícka komora si pripomenula 30. výročie založenia: Partner v komunikácii dôležitých lesníckych tém na verejnosti

Slovenská lesnícka komora si pripomenula 30. výročie založenia: Partner v komunikácii dôležitých…

Aktuálne

Počas dnešného druhého dňa výročného a zároveň slávnostného zasadnutia Predstavenstva a Dozornej rady Slovenskej lesníckej komory, ktorá si tento rok pripomína 30...

Prečítajte si viac
Zásahové tímy pre medveďa hnedého aj v okolí Detvy a Bojníc: Regulácia premnoženej populácie vo viacerých krajinách s určenými kvótami

Zásahové tímy pre medveďa hnedého aj v okolí Detvy a Bojníc: Regulácia…

Aktuálne

Zásahové tímy pre medveďa hnedého budú trvalo pôsobiť aj v okolí Detvy a v okolí Bojníc. Na utorkovej tlačovej konferencii...

Prečítajte si viac
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč pre LES & Letokruhy: Som zástancom lepšieho využívania drevnej suroviny

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč pre LES & Letokruhy: Som…

Aktuálne

Týždeň po tom, ako sme sa stretli na Dňoch zeleného lesa v Belej pri Varíne a dohodli si spoločne so zástupcami Zväzu...

Prečítajte si viac
LES & Letokruhy DECEMBER 2023

LES & Letokruhy DECEMBER 2023

Aktuálne

Vychádza časopis LES & LETOKRUHY DECEMBER 2023, kliknite na odkaz a dozviete sa viac o jeho obsahu.

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza

Fytofarm Merimex Pro Populo Poprad Slovenská lesnícka komora