Prihlásiť

Otázky pre dve odborné organizácie štátnej ochrany prírody o zabezpečení ukladania uhlíka: Pomôžu ich odpovede súkromným vlastníkom lesov v národných parkoch?

ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska (ÚRZVNLS) informovala, že dnes položila dvom odborným organizáciám ochrany prírody a krajiny - správam národných parkov Malá Fatra a Veľká Fatra 13 otázok ku zmluvám, ktoré uzatvorili s Environmentálnym fondom na úhradu nákladov, súvisiacich so zabezpečením zvýšených záchytov uhlíka v lesnej pôde a biomase uskutočnením opatrení ochrany a starostlivosti o chránené územia za viac ako 1,5 milióna eur.

Doporučený Národný park Malá Fatra Foto Jozef Marko Národný park Malá Fatra

„Odborné organizácie ochrany prírody a krajiny si budú si môcť za 1.500.000 eur refundovať osobné náklady, prevádzkové náklady a investičné náklady, náklady na tovary a služby, priamo súvisiace so zabezpečením opatrení ochrany a starostlivosti o chránené územie, ktoré im vzniknú za svoju polročnú činnosť - v období 1.6.2023 - 31.12.2023.

Je to veľmi zaujímavá informácia, ktorá môže byť nádejou aj pre množstvo obhospodarovateľov súkromných lesov, ktoré sa nachádzajú v chránených územiach. A o tom, že ich je skutočne veľa svedčí rozsah chránených území na Slovensku, kde z dvoch miliónov hektárov lesnej pôdy máme 1,3 milióna zaradených v nejakom chránenom území, kde sa ukladá/zachytáva uhlík.

Správami národných parkov poskytnutú informáciu obratom poskytneme všetkým súkromným obhospodarovateľom lesov a verejnosti, aby sa na príklade dobrej praxe odbornej organizácie ochrany prírody a krajiny poučili, ako získať peniaze na svoju činnosť z verejných zdrojov v súvislosti so zachytávaním a ukladaním uhlíka produkovaným verejnosťou do vlastnej, súkromnej pôdy - zatiaľ však bezplatne, napriek tomu, že v EÚ platí pravidlo "znečisťovateľ platí" .

Dobrú prax odbornej organizácie ochrany prírody a krajiny budeme prezentovať aj politickým stranám, ktoré sa uchádzajú o voličské hlasy v parlamentných voľbách 2023 a môže poslúžiť ako podklad pre časť programového vyhlásenia vlády, vytvorenej po parlamentných voľbách, ktorá sa bude venovať ochrane a starostlivosti o súkromné lesy,“ skomentovala svoju aktivitu ÚRZVNLS.

A tu je 13 otázok, na ktoré ÚRZVNLS očakáva odpovede od odborných organizácií ochrany prírody a krajiny:

1) Aký objem záchytov uhlíka v lesnej pôde a biomase zabezpečuje organizácia v súčasnosti a aký zvýšený objem záchytov uhlíka ide organizácia zabezpečiť zachytiť uskutočnením opatrení a starostlivosti o chránené územie, na úhradu nákladov ktorých získala dotáciu z Environmentálneho fondu?

2) Konkretizujte "lesnú pôdu", v ktorej bude organizácia zachytávať uhlík - uveďte čísla parciel a porastov?

3) Konkretizujte "biomasu", v ktorej bude organizácia zachytávať uhlík a konkretizujte miesto, kde sa táto "biomasa" bude nachádzať?

4) Konkretizujte "opatrenia ochrany a starostlivosti o chránené územia", ktorými odborná organizácia ochrany prírody a krajiny (ďalej len "organizácia") "zabezpečí zvýšené záchyty uhlíka v lesnej pôde a biomase" na úhradu nákladov ktorých získala dotáciu z Environmentálneho fondu, ktoré všeobecne uvádzajú v čl. IV Účel použitia prostriedkov Fondu ZMLUVY č. 232056 08U02?

5) Čo konkrétne bude organizácia robiť v opatrení "ochrana a starostlivosť o osobitne chránené časti prírody a krajiny", konkretizujte, na akom pozemku (uveďte aj číslo JPRL) a plánované výdavky v členení „osobné náklady, prevádzkové náklady a investičné náklady, náklady na tovary a služby priamo súvisiace so zabezpečením opatrení ochrany a starostlivosti o chránené územie“.

6) Čo konkrétne bude organizácia v súvislosti so zabezpečením zvýšených záchytov uhlíka v lesnej pôde a biomase robiť v opatrení "ochrana a starostlivosť o biotopy európskeho a národného významu", konkretizujte, na akom pozemku (uveďte aj číslo JPRL) a plánované výdavky v členení „osobné náklady, prevádzkové náklady a investičné náklady, náklady na tovary a služby priamo súvisiace so zabezpečením opatrení ochrany a starostlivosti o chránené územie“.

7) Čo konkrétne bude organizácia v súvislosti so zabezpečením zvýšených záchytov uhlíka v lesnej pôde a biomase  robiť v opatrení "ochrana a starostlivosť o druhy európskeho významu a národného významu a ich biotopy", konkretizujte, na akom pozemku (uveďte aj číslo JPRL) a plánované výdavky v členení „osobné náklady, prevádzkové náklady a investičné náklady, náklady na tovary a služby priamo súvisiace so zabezpečením opatrení ochrany a starostlivosti o chránené územie“.

8) Čo konkrétne bude organizácia v súvislosti so zabezpečením zvýšených záchytov uhlíka v lesnej pôde a biomase  robiť v opatrení "ochrana a starostlivosť o prvky územného systému ekologickej stability, ochranu a starostlivosť o mokrade", konkretizujte, na akom pozemku (uveďte aj číslo JPRL) a plánované výdavky v členení „osobné náklady, prevádzkové náklady a investičné náklady, náklady na tovary a služby priamo súvisiace so zabezpečením opatrení ochrany a starostlivosti o chránené územie“.

9) Čo konkrétne bude organizácia v súvislosti so zabezpečením zvýšených záchytov uhlíka v lesnej pôde a biomase  robiť v opatrení "ochrana a starostlivosť o dreviny,", konkretizujte na akom pozemku ( uveďte aj číslo JPRL) a plánované výdavky v členení „osobné náklady, prevádzkové náklady a investičné náklady, náklady na tovary a služby priamo súvisiace so zabezpečením opatrení ochrany a starostlivosti o chránené územie“.

10) Čo konkrétne bude organizácia v súvislosti so zabezpečením zvýšených záchytov uhlíka v lesnej pôde a biomase robiť v opatrení "monitoring, eliminácia a zamedzenie šírenia inváznych nepôvodných druhov rastlín a živočíchov,", konkretizujte, na akom pozemku (uveďte aj číslo JPRL) a plánované výdavky v členení „osobné náklady, prevádzkové náklady a investičné náklady, náklady na tovary a služby priamo súvisiace so zabezpečením opatrení ochrany a starostlivosti o chránené územie“.

11) Čo konkrétne bude organizácia v súvislosti so zabezpečením zvýšených záchytov uhlíka v lesnej pôde a biomase robiť v opatrení "vypracovanie dokumentácie ochrany prírody a krajiny a iné odborné podklady súvisiace so záujmami ochrany prírody a krajiny", konkretizujte, na akom pozemku (uveďte aj číslo JPRL) a plánované výdavky v členení „osobné náklady, prevádzkové náklady a investičné náklady, náklady na tovary a služby priamo súvisiace so zabezpečením opatrení ochrany a starostlivosti o chránené územie“.

12) Čo konkrétne bude organizácia v súvislosti so zabezpečením zvýšených záchytov uhlíka v lesnej pôde a biomase  robiť v opatrení "výskum, prieskum, monitoring a výkon environmentálneho dozoru v oblasti ochrany prírody a krajiny", konkretizujte na akom pozemku (uveďte aj číslo JPRL) a plánované výdavky v členení „osobné náklady, prevádzkové náklady a investičné náklady, náklady na tovary a služby priamo súvisiace so zabezpečením opatrení ochrany a starostlivosti o chránené územie“.

13) Čo konkrétne bude organizácia v súvislosti so zabezpečením zvýšených záchytov uhlíka v lesnej pôde a biomase  robiť v opatrení "výkon stráže prírody", konkretizujte na akom pozemku ( uveďte aj číslo JPRL) a plánované výdavky v členení „osobné náklady, prevádzkové náklady a investičné náklady, náklady na tovary a služby priamo súvisiace so zabezpečením opatrení ochrany a starostlivosti o chránené územie“.

Prečítané: 1639
(9 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Populárne správy

Názor: Sprej na medveďa? Prvý stret so šelmou a reakcia tela, s akou som sa už nikdy nestretol

Názor: Sprej na medveďa? Prvý stret so šelmou a reakcia tela, s…

O čom sa píše

Zobrazenie:29822

Dnešní návštevníci našej krásnej prírody sa ocitli v situácii, kedy dochádza k častejším stretom s našim najväčším predátorom medveďom. No nezostáva len pri...

Zdesení vlastníci lesov: Zistili, na čo sa míňali finančné prostriedky z verejných zdrojov, určené na zachytávanie uhlíka. Žiadajú zmenu zákona o Environmentálnom fonde

Zdesení vlastníci lesov: Zistili, na čo sa míňali finančné prostriedky z verejných…

Aktuálne

Zobrazenie:19811

ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska oslovila predsedu a podpredsedníčku Výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Národnej rady Slovenskej...

Stanovisko štátneho podniku LESY SR k tvrdeniam, že je zodpovedný za zastavenie výroby v BUKÓZE: Dodávky drevnej hmoty nemohli byť obnovené

Stanovisko štátneho podniku LESY SR k tvrdeniam, že je zodpovedný za zastavenie…

Aktuálne

Zobrazenie:7395

Štátny podnik LESY Slovenskej republiky uverejnil včera na svojej internetovej stránke stanovisko k tvrdeniam spoločnosti BUKÓZA Export – Import, a.s...

TÝŽDŇOVKA: Keď sa dokážu lesníci pobiť v kalamite o čas, môžu veľa získať. Ak ale jeden nepotiahne pri jej spracovaní včas, dôsledky sa prejavia aj u druhého

TÝŽDŇOVKA: Keď sa dokážu lesníci pobiť v kalamite o čas, môžu veľa…

Aktuálne

Zobrazenie:6320

Spoločnosť Lesy mesta Brezno s.r.o. hospodári na výmere 7 645,86 hektárov na dvoch lesných celkoch – Čertovica a Rohozná. Tento týždeň...

Predstaviteľ súkromných vlastníkov lesov v relácii Teraz takto: Vieme, čo sa nakúpilo za 25 miliónov eur pre národné parky

Predstaviteľ súkromných vlastníkov lesov v relácii Teraz takto: Vieme, čo sa nakúpilo…

O čom sa píše

Zobrazenie:6051

O vzťahu štátu a súkromných majiteľov lesov, o miliónoch, ktoré dostali štátni ochranári, o vyhadzovaní peňazí na čudné aktivity, ale...

TÝŽDŇOVKA: Vykrádanie porastov? Včasné vyberanie kvality z bučín zabráni znehodnoteniu dreva

TÝŽDŇOVKA: Vykrádanie porastov? Včasné vyberanie kvality z bučín zabráni znehodnoteniu dreva

O čom sa píše

Zobrazenie:5443

Viacero lesníckych subjektov, obhospodarujúcich lesy s dominanciou buka, veľmi dobre pozná problém nerovnomerného rozloženia vekových stupňov a naakumulovania zásob drevnej hmoty vo...

Hlavné správy

Arcibiskupské lesy a statky Olomouc o novej lanovke v Jeseníkoch: Pri približovaní dreva iba minimálne poškodzuje lesný porast a pôdu, jej prevádzka je šetrná k životnému prostrediu

Arcibiskupské lesy a statky Olomouc o novej lanovke v Jeseníkoch: Pri približovaní…

O čom sa píše

Arcibiskupské lesy a statky Olomouc (ALSOL) zaobstarali novú lanovku, vďaka ktorej môžu ich pracovníci zvážať vyrúbané stromy aj z veľmi...

Prečítajte si viac
Sklamanie poľnohospodárov zo schválenia zákona o obnove prírody: Odkiaľ budú finančné zdroje na obnovu biotopov?

Sklamanie poľnohospodárov zo schválenia zákona o obnove prírody: Odkiaľ budú finančné zdroje…

O čom sa píše

Poľnohospodári sú sklamaní z toho, že Slovenská republika na Rade EÚ odsúhlasila zákon o obnove prírody. Slovenská poľnohospodárska a potravinárska...

Prečítajte si viac
TÝŽDŇOVKA: Turistu ošpliechal služobný psík, na lesníka chcel kvôli tomu volať policajtov. Po lesnom robotníkovi turisti hádzali kamene za to, že v poraste robil prerezávku...

TÝŽDŇOVKA: Turistu ošpliechal služobný psík, na lesníka chcel kvôli tomu volať policajtov…

Aktuálne

Tento týždeň som sa stretol v Kežmarských Žľaboch neďaleko Tatranskej Lomnice so zamestnancami spoločnosti Lesy mesta Kežmarok – konateľom Ing. Jurajom...

Prečítajte si viac
Minister vysvetlil zákonný postup štátneho podniku LESY SR pri spracovaní kalamity: Rozhodujúca bola cena za lesnícke činnosti

Minister vysvetlil zákonný postup štátneho podniku LESY SR pri spracovaní kalamity: Rozhodujúca…

Aktuálne

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč vystúpil pred Výborom Národnej rady SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, kde...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza

Fytofarm Merimex Pro Populo Poprad Slovenská lesnícka komora