Prihlásiť

Názor: Hráme sa na národné parky, ktoré reálne nemáme a pritom demontujeme vidiek

Na facebookovej stránke sa pýta štátny tajomník ministerstva životného prostredia pán Smatana, ako vysvetlíme anomáliu, že pozemky v národných parkoch sú pod správou ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, a nie pod správou ministerstva životného prostredia. V skutočnosti je anomáliou, že z deviatich národných parkov na Slovensku by po prehodnotení ostali jeden alebo dva, ktoré by spĺňali kritériá. Myslím tým odborné kritériá, pri ktorých je rozhodujúca pôvodnosť zloženia biotopov a tým aj ich schopnosť samostatnej existencie po prechode do bezzásahovosti – bez následného rýchleho rozvrátenia.

Doporučený Ilustračné foto Ing. Marek Nosko Ilustračné foto Ing. Marek Nosko

Toto totiž hrozí po neodbornom (aritmetickom na 50%) zaradení území národných parkov do zóny A. Tu je podstata problémov celej ochrany prírody v národných parkoch na Slovensku. Keby tie národné parky boli skutočné, nikto by sa nepostavil proti ním. Nie náhodou má bohaté Švajčiarsko len jeden malý národný park. My máme deväť, ktoré sú na míle vzdialené od skutočných národných parkov a na ktoré Slovensko jednoducho finančne nemá, aby ich trvalo udržateľne mohlo prevádzkovať.

Zdravý rozum nám hovorí, že lepšie je mať jeden, alebo dva národné parky skutočné, odborne prehodnotené (nie aritmeticky) s následným prevodom pozemkov, ako mať deväť pseudoparkov  s neistou budúcnosťou. Deklarovaná možnosť čerpania eurofondov na tieto chránené územia nie je trvalo udržateľná a nie je zmysluplnou cestou. Štát je zadĺžený až po uši, peniaze z plánu obnovy sa pominú a regiónom ostanú oči pre plač. Mäkký, spravidla jednodňový turizmus nikoho neuživí, atraktivita prostredia vyjde z módy a enviro záťaže v podobe infraštruktúry zostanú. Toto je skutočná budúcnosť vidieka!

Vie vôbec niekto, čo znamená mäkký turizmus? Chýba kvantifikácia denného počtu turistov na dané územie s výpočtom kapacít infraštruktúry! Napríklad na Muránskej planine pri súčasnej intenzite turizmu, ktorý nikto doteraz neobmedzoval, sú ubytovacie a stravovacie zariadenia využité tri mesiace v roku. Ostatok je živorenie. Koľkokrát treba znásobiť počty turistov aby to prinieslo zisk bez negatívnych dosahov na Muránsku planinu?

Štát vytvoril svoj podnik na spravovanie lesov. Tento hospodári podľa plánov vypracovaných nezávislou odbornou organizáciou a prostredníctvom OLH. Teraz ochrana prírody deklaruje, že aj ona bude vykonávať ťažbu dreva v chránených územiach. Bude to ďalšia inštitúcia, ktorá sa bude zaoberať rovnakou činnosťou? Podľa akých a kým vypracovaných plánov? Alebo jej hospodárenie nebude nikým kontrolované a len podľa toho, ako sa kto práve rozhodne? Regióny vyzývajú na odborné prehodnotenie chránených území.

Už nestačí prejaviť nesúhlas v podobe petícií, nesúhlasu samospráv, mnohých odborných stanovísk dotknutých subjektov. Kde je deklarovaná decentralizácia rozhodovania z Bratislavy na regióny? Historický prevod pozemkov bez prehodnotenia a odborných analýz v takomto rozsahu sa môže zmeniť na obrovský sociálny dopad s ekologickými a ekonomickými dôsledkami. V doložke vybraných vplyvov uvedeného prevodu je uvedené, že prevod nebude mať negatívny vplyv na podnikateľské prostredie, hospodárenie obyvateľstva a rozpočet verejnej správy. Tieto tvrdenia sú hlboko neodborné a zavádzajúce. Minister Ján Budaj vyzýva aj médiá, aby tento proces podporili. Nikde nehovoril o tom, že v prvom rade by to mal byť proces odborný a demokratický. O tak závažnom procese predsa nemôžu rozhodovať médiá, aktivisti, ale práve odbornosť a demokratickosť.

Zarážajúce je, že tí čo hovoria o lesníckom biznise, majú doma drevené schody, stôl z masívu a používajú denne papier. Vozia sa bezplatne po lesných cestách, chodníkoch, či cyklotrasách. V lesníctve na vidieku je odvedený kus poctivej roboty, veľakrát odmenenej blízko minimálnej mzdy. Na Slovensku je až 57% percent výmery lesných porastov zaradených v sieti chránených území. Z nich 48,8% je zaradených do území NATURA 2000. A tu nastáva obrovský problém, ktorý hrozí pre vidiek. V mnohých prípadoch dochádza z dôvodu naivity a úzkoprsosti ochrancov prírody k strpčovaniu života vidieckeho človeka resp. nemožnosti obhospodarovania lesnej a nelesnej pôdy.

Ako príklad uvediem obmedzenie činnosti v ťažbe dreva v TANAPe koňmi. Ľudí, ktorí dnes pracujú s koňmi je už len hŕstka, napriek tomu, že táto práca patrí k tradičným formám hospodárenia v lese. Takíto ľudia sú vzácni, patria ku klenotom vidieka a my ich diletantským spôsobom pripravíme o tradičný spôsob obživy na vidieku. Mali by sme ich odmeňovať, a nie obmedzovať. Nemá to nič spoločné s ochranou prírody a ten, kto takéto obmedzenie vydal, už nemá právo robiť v organizácii ochrany prírody. Je to druh extrémizmu.

Žiadna európska smernica nenariaďuje uplatňovanie bezzásahového režimu a už vôbec nie v biotopoch horských smrečín v ktorých máme vyhlásené akože národné parky. Naopak, Smernica Rady o ochrane prírodných biotopov a voľne žijúcich živočíchov a rastlín (nadradená naším zákonom) hovorí, že opatrenia berú do úvahy hospodárske, sociálne a kultúrne požiadavky, miestne a regionálne charakteristiky!

Ak nenájdeme rovnováhu medzi ochranou prírody a požiadavkami samospráv, regiónov a zodpovedne hospodáriacimi subjektami, bude to mať obrovský dopad na vidiek a medzi porazenými bude samotná príroda s vidieckym obyvateľstvom. Cesta je symbióza dotknutých subjektov v podobe diverzifikácie činnosti, čím sa budú ľudia na vidieku živiť a prehodnotenie chránených území. Na Slovensku stačí jeden alebo dva národné parky a tie spolu s rezerváciami, ktorých je na Slovensku mnoho nech prejdú pod ministerstvo životného prostredia. Neporovnávajme sa s krajinami, ktoré majú reálne národné parky.      

Páni predkladatelia poslaneckého návrhu, je potrebné prísť do regiónov a predložiť podrobnú analýzu prevodu pozemkov a prerokovať dopad nie prezentovať všeobecné frázy. Ľudia v regióne potrebujú vedieť, aký „blahobyt“ ich čaká. Žiadame od Vás, aby ste urobili v tak závažnej veci poslanecký prieskum.      

Ing. Cyril Bábeľa

(Autor je člen petičného výboru Zastavme netransparentnú zonáciu Národného parku Muránska planina)  

 

Naposledy zmenené: štvrtok, 10 jún 2021 07:05
Prečítané: 1493
(6 hlasov)

Komentárov   

0 # Juríček 2021-06-10 14:19
Celá problematika je o peniazoch. Podľa Opatrenia 1.1.1. programu starostlivosti o NP Muránska planina - náklady na bezzásahový režim v lesných biotopoch na rok 2021= 1 114 516 eur!!! Na roky 2021 až 2049 náklady predstavujú 31 206 448 eur!!! To sú iné peniaze. A koho už zaujíma ochrana lesa a prírody? ŠOP RS už nikto nebude stáť v ceste za spravou na týchto pozemkoch. Lesu nazdar!
-2 # Babiar 2021-06-10 10:36
Ing. Paločko , poprosil by som vás aby ste zvažovali slová. Viete , ktorí ľudia sú najhorší? Sú to janičiari. Pamätam si vás , keď ste pôsobili v lesníckej sfére. Bol ste k nám nekompromisný , čo sa mi páčilo. Odvtedy , čo ste prestúpili na "druhú stranu" tak mi pripomínate čerstvo odstupujúceho ministra - všetko zdevastované ,všade "letiská", ....
-7 # palocko 2021-06-10 09:24
Súhlasím s Vami p. Babeľa. Vy však hovoríte za región v ktorom žijete a pôsobíte. Slovensko a nás tu na východe trápia aj iné veci. Napríklad obrovské zdevastované poľnohospodárske lány, "letiská" nezabezpečených lesov v dubinách a bučinách, developeri, neúnosné stavy voľne žijúcej zveri, expanzia inváznych a nepôvodných živočíšnych druhov a vlkov atď.
Napriek tomu by sme my dvaja vedeli nájsť spoločnú reč.
Anton Paločko, lesník ŠOP SR v Prešove
+6 # Juríček 2021-06-10 10:07
Pán ochranár, viete vysvetliť pojem "letiská nezabezpečených lesov v dubinách a bučinách?" Alebo je to len ochranárska rétorika na vymývanie mozgov nelesníckej verejnosti? Pošlite mi čísla JPRL "letiská" a zistíme príčinu a pôvodcu..., podľa Vás letiska.

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Populárne správy

Súkromní vlastníci lesov poprosili prezidentku Čaputovú, aby sa stala pomocníkom zraniteľného vidieckeho obyvateľstva

Súkromní vlastníci lesov poprosili prezidentku Čaputovú, aby sa stala pomocníkom zraniteľného vidieckeho…

Aktuálne

Zobrazenie:8280

V súvislosti s významnou politickou udalosťou európskeho významu, ktorá sa uskutoční na Slovensku v dňoch 14. – 15. apríla 2021...

Komentár: Verejná mienka mlčí. Dokedy ešte?

Komentár: Verejná mienka mlčí. Dokedy ešte?

Aktuálne

Zobrazenie:5623

Na začiatku bola stručná správa, že v pondelok 14. júna boli zamestnanci LESOV SR, š.p., OZ Liptovský Hrádok políciou SR prizvaní...

Vedci o bezprecedentnej kalamite v strednej Európe: Bezzásahové územia sú ešte po 15 rokoch zdrojom oxidu uhličitého, obhospodarované plochy už uhlík viažu

Vedci o bezprecedentnej kalamite v strednej Európe: Bezzásahové územia sú ešte po…

Aktuálne

Zobrazenie:4790

Bezprecedentná podkôrniková kalamita, postupujúca strednou Európou, má potenciál zmeniť zásadným spôsobom nielen lesníctvo a lesnícko-drevársky sektor, ale vo svojom dôsledku...

Komentár: Kto sa bojí o lesnícku česť?

Komentár: Kto sa bojí o lesnícku česť?

Aktuálne

Zobrazenie:3538

Určite nie je náhoda, ako sa medializuje dianie okolo tzv. ochrany prírody. Najprv delostrelecká príprava a potom frontálny útok. Stačí zrekapitulovať...

Glosa: Vážený pán minister Budaj, je čas odísť!

Glosa: Vážený pán minister Budaj, je čas odísť!

Aktuálne

Zobrazenie:2697

Už dlhodobo upozorňujú obyvatelia nášho vidieka na to, že minister životného prostredia Ján Budaj nie je len nekompetentný, ale spôsobuje...

Vymenovaní riaditelia štrnástich odštepných závodov štátneho podniku LESY SR

Vymenovaní riaditelia štrnástich odštepných závodov štátneho podniku LESY SR

Aktuálne

Zobrazenie:2615

Vedenie štátneho podniku LESY SR zrušilo pred dvoma dňami poverenie riaditeľom štrnástich odštepných závodov – Smolenice, Levice, Považská Bystrica, Žilina...

Hlavné správy

V susednom Česku sa stavia stále viac drevostavieb: Každý šiesty rodinný dom je konštruovaný z dreva

V susednom Česku sa stavia stále viac drevostavieb: Každý šiesty rodinný dom…

O čom sa píše

Drevársky magazín na portáli Drevmag.com publikuje článok riaditeľky Asociácie dodávateľov montovaných domov (ADMD) Ing. Lenky Trandovej o tom, že Česi stavajú...

Prečítajte si viac
Koľko máme medveďov na Slovensku? Prvý exaktný údaj priniesol genetický výskum v roku 2014: 1 256 jedincov

Koľko máme medveďov na Slovensku? Prvý exaktný údaj priniesol genetický výskum v…

O čom sa píše

O populácii veľkých šeliem na Slovensku písali začiatkom roku 2018 v odbornom časopise Poľovníctvo, rybárstvo Ing. Jozef Bučko, PhD., riaditeľ Ústavu lesných...

Prečítajte si viac
Predseda parlamentu o reforme národných parkov: Nesmie poškodiť súkromných vlastníkov pôdy a ohroziť zamestnanosť

Predseda parlamentu o reforme národných parkov: Nesmie poškodiť súkromných vlastníkov pôdy a…

Aktuálne

Reforma národných parkov a systémové zmeny v ochrane prírody dominovali debate medzi poslancami parlamentu, ochranármi, lesníkmi, neštátnymi vlastníkmi lesov, ale aj vedcami...

Prečítajte si viac
Európska vesmírna agentúra: Na obežnú dráhu bude vypustený drevený satelit

Európska vesmírna agentúra: Na obežnú dráhu bude vypustený drevený satelit

O čom sa píše

Európska vesmírna agentúra (ESA) sa chystá v priebehu tohto roka umiestniť na obežnú dráhu drevený satelit. Informáciu zverejnil portál Drevmag.com...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex

MPRV SR - Lesy, drevo, poľovníctvo