Prihlásiť

Názor: Hráme sa na národné parky, ktoré reálne nemáme a pritom demontujeme vidiek

Na facebookovej stránke sa pýta štátny tajomník ministerstva životného prostredia pán Smatana, ako vysvetlíme anomáliu, že pozemky v národných parkoch sú pod správou ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, a nie pod správou ministerstva životného prostredia. V skutočnosti je anomáliou, že z deviatich národných parkov na Slovensku by po prehodnotení ostali jeden alebo dva, ktoré by spĺňali kritériá. Myslím tým odborné kritériá, pri ktorých je rozhodujúca pôvodnosť zloženia biotopov a tým aj ich schopnosť samostatnej existencie po prechode do bezzásahovosti – bez následného rýchleho rozvrátenia.

Doporučený Ilustračné foto Ing. Marek Nosko Ilustračné foto Ing. Marek Nosko

Toto totiž hrozí po neodbornom (aritmetickom na 50%) zaradení území národných parkov do zóny A. Tu je podstata problémov celej ochrany prírody v národných parkoch na Slovensku. Keby tie národné parky boli skutočné, nikto by sa nepostavil proti ním. Nie náhodou má bohaté Švajčiarsko len jeden malý národný park. My máme deväť, ktoré sú na míle vzdialené od skutočných národných parkov a na ktoré Slovensko jednoducho finančne nemá, aby ich trvalo udržateľne mohlo prevádzkovať.

Zdravý rozum nám hovorí, že lepšie je mať jeden, alebo dva národné parky skutočné, odborne prehodnotené (nie aritmeticky) s následným prevodom pozemkov, ako mať deväť pseudoparkov  s neistou budúcnosťou. Deklarovaná možnosť čerpania eurofondov na tieto chránené územia nie je trvalo udržateľná a nie je zmysluplnou cestou. Štát je zadĺžený až po uši, peniaze z plánu obnovy sa pominú a regiónom ostanú oči pre plač. Mäkký, spravidla jednodňový turizmus nikoho neuživí, atraktivita prostredia vyjde z módy a enviro záťaže v podobe infraštruktúry zostanú. Toto je skutočná budúcnosť vidieka!

Vie vôbec niekto, čo znamená mäkký turizmus? Chýba kvantifikácia denného počtu turistov na dané územie s výpočtom kapacít infraštruktúry! Napríklad na Muránskej planine pri súčasnej intenzite turizmu, ktorý nikto doteraz neobmedzoval, sú ubytovacie a stravovacie zariadenia využité tri mesiace v roku. Ostatok je živorenie. Koľkokrát treba znásobiť počty turistov aby to prinieslo zisk bez negatívnych dosahov na Muránsku planinu?

Štát vytvoril svoj podnik na spravovanie lesov. Tento hospodári podľa plánov vypracovaných nezávislou odbornou organizáciou a prostredníctvom OLH. Teraz ochrana prírody deklaruje, že aj ona bude vykonávať ťažbu dreva v chránených územiach. Bude to ďalšia inštitúcia, ktorá sa bude zaoberať rovnakou činnosťou? Podľa akých a kým vypracovaných plánov? Alebo jej hospodárenie nebude nikým kontrolované a len podľa toho, ako sa kto práve rozhodne? Regióny vyzývajú na odborné prehodnotenie chránených území.

Už nestačí prejaviť nesúhlas v podobe petícií, nesúhlasu samospráv, mnohých odborných stanovísk dotknutých subjektov. Kde je deklarovaná decentralizácia rozhodovania z Bratislavy na regióny? Historický prevod pozemkov bez prehodnotenia a odborných analýz v takomto rozsahu sa môže zmeniť na obrovský sociálny dopad s ekologickými a ekonomickými dôsledkami. V doložke vybraných vplyvov uvedeného prevodu je uvedené, že prevod nebude mať negatívny vplyv na podnikateľské prostredie, hospodárenie obyvateľstva a rozpočet verejnej správy. Tieto tvrdenia sú hlboko neodborné a zavádzajúce. Minister Ján Budaj vyzýva aj médiá, aby tento proces podporili. Nikde nehovoril o tom, že v prvom rade by to mal byť proces odborný a demokratický. O tak závažnom procese predsa nemôžu rozhodovať médiá, aktivisti, ale práve odbornosť a demokratickosť.

Zarážajúce je, že tí čo hovoria o lesníckom biznise, majú doma drevené schody, stôl z masívu a používajú denne papier. Vozia sa bezplatne po lesných cestách, chodníkoch, či cyklotrasách. V lesníctve na vidieku je odvedený kus poctivej roboty, veľakrát odmenenej blízko minimálnej mzdy. Na Slovensku je až 57% percent výmery lesných porastov zaradených v sieti chránených území. Z nich 48,8% je zaradených do území NATURA 2000. A tu nastáva obrovský problém, ktorý hrozí pre vidiek. V mnohých prípadoch dochádza z dôvodu naivity a úzkoprsosti ochrancov prírody k strpčovaniu života vidieckeho človeka resp. nemožnosti obhospodarovania lesnej a nelesnej pôdy.

Ako príklad uvediem obmedzenie činnosti v ťažbe dreva v TANAPe koňmi. Ľudí, ktorí dnes pracujú s koňmi je už len hŕstka, napriek tomu, že táto práca patrí k tradičným formám hospodárenia v lese. Takíto ľudia sú vzácni, patria ku klenotom vidieka a my ich diletantským spôsobom pripravíme o tradičný spôsob obživy na vidieku. Mali by sme ich odmeňovať, a nie obmedzovať. Nemá to nič spoločné s ochranou prírody a ten, kto takéto obmedzenie vydal, už nemá právo robiť v organizácii ochrany prírody. Je to druh extrémizmu.

Žiadna európska smernica nenariaďuje uplatňovanie bezzásahového režimu a už vôbec nie v biotopoch horských smrečín v ktorých máme vyhlásené akože národné parky. Naopak, Smernica Rady o ochrane prírodných biotopov a voľne žijúcich živočíchov a rastlín (nadradená naším zákonom) hovorí, že opatrenia berú do úvahy hospodárske, sociálne a kultúrne požiadavky, miestne a regionálne charakteristiky!

Ak nenájdeme rovnováhu medzi ochranou prírody a požiadavkami samospráv, regiónov a zodpovedne hospodáriacimi subjektami, bude to mať obrovský dopad na vidiek a medzi porazenými bude samotná príroda s vidieckym obyvateľstvom. Cesta je symbióza dotknutých subjektov v podobe diverzifikácie činnosti, čím sa budú ľudia na vidieku živiť a prehodnotenie chránených území. Na Slovensku stačí jeden alebo dva národné parky a tie spolu s rezerváciami, ktorých je na Slovensku mnoho nech prejdú pod ministerstvo životného prostredia. Neporovnávajme sa s krajinami, ktoré majú reálne národné parky.      

Páni predkladatelia poslaneckého návrhu, je potrebné prísť do regiónov a predložiť podrobnú analýzu prevodu pozemkov a prerokovať dopad nie prezentovať všeobecné frázy. Ľudia v regióne potrebujú vedieť, aký „blahobyt“ ich čaká. Žiadame od Vás, aby ste urobili v tak závažnej veci poslanecký prieskum.      

Ing. Cyril Bábeľa

(Autor je člen petičného výboru Zastavme netransparentnú zonáciu Národného parku Muránska planina)  

 

Naposledy zmenené: štvrtok, 10 jún 2021 07:05
Prečítané: 2240
(6 hlasov)

Komentárov   

0 # Juríček 2021-06-10 14:19
Celá problematika je o peniazoch. Podľa Opatrenia 1.1.1. programu starostlivosti o NP Muránska planina - náklady na bezzásahový režim v lesných biotopoch na rok 2021= 1 114 516 eur!!! Na roky 2021 až 2049 náklady predstavujú 31 206 448 eur!!! To sú iné peniaze. A koho už zaujíma ochrana lesa a prírody? ŠOP RS už nikto nebude stáť v ceste za spravou na týchto pozemkoch. Lesu nazdar!
-8 # palocko 2021-06-10 09:24
Súhlasím s Vami p. Babeľa. Vy však hovoríte za región v ktorom žijete a pôsobíte. Slovensko a nás tu na východe trápia aj iné veci. Napríklad obrovské zdevastované poľnohospodárske lány, "letiská" nezabezpečených lesov v dubinách a bučinách, developeri, neúnosné stavy voľne žijúcej zveri, expanzia inváznych a nepôvodných živočíšnych druhov a vlkov atď.
Napriek tomu by sme my dvaja vedeli nájsť spoločnú reč.
Anton Paločko, lesník ŠOP SR v Prešove
+7 # Juríček 2021-06-10 10:07
Pán ochranár, viete vysvetliť pojem "letiská nezabezpečených lesov v dubinách a bučinách?" Alebo je to len ochranárska rétorika na vymývanie mozgov nelesníckej verejnosti? Pošlite mi čísla JPRL "letiská" a zistíme príčinu a pôvodcu..., podľa Vás letiska.

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Populárne správy

Pravda: Podpoľanci majú dosť Budaja aj medveďov. Namiesto pomoci im poslal enviropolíciu

Pravda: Podpoľanci majú dosť Budaja aj medveďov. Namiesto pomoci im poslal enviropolíciu

O čom sa píše

Zobrazenie:6099

Po nedávnom útoku medvedice na dvoch mužov, ktorým proti šelme nepomohli ani spreje, sa opäť rozprúdila diskusia o tom, že...

Národné lesnícke centrum o medveďoch: Veľká hrozba spočíva v zmene ich správania – strácajú plachosť

Národné lesnícke centrum o medveďoch: Veľká hrozba spočíva v zmene ich správania…

Aktuálne

Zobrazenie:5545

Národné lesnícke centrum (NLC) zosumarizovalo doterajšie oficiálne údaje a dokumenty, týkajúce sa stavu, problémov a manažmentu medveďa hnedého na Slovensku a...

TÝŽDŇOVKA: Koniec Štátnych lesov TANAP-u, smútok na Muránskej planine, ochranárska eufória a lesnícke rozpaky

TÝŽDŇOVKA: Koniec Štátnych lesov TANAP-u, smútok na Muránskej planine, ochranárska eufória a…

Aktuálne

Zobrazenie:4926

Posledný marcový týždeň tohto roka sa niesol v znamení historickej zmeny. Zopakujme si, že začiatok takzvanej reformy národných parkov piniesol od...

TÝŽDŇOVKA: Minister Budaj ide s medveďmi do krajnosti. Čo a kto ho zastaví?

TÝŽDŇOVKA: Minister Budaj ide s medveďmi do krajnosti. Čo a kto ho…

Aktuálne

Zobrazenie:4300

Tento týždeň ukázal, že minister životného prostredia Ján Budaj je odhodlaný ísť pri obhajovaní „bezzásahu“ v prípade rastúcej populácie medveďov na...

Postreh: O akých ulovených trofejných medveďoch to tárate, pán minister?!

Postreh: O akých ulovených trofejných medveďoch to tárate, pán minister?!

O čom sa píše

Zobrazenie:4284

Minister životného prostredia SR Ján Budaj robí, čo môže, aby ustál silnejúci tlak verejnosti na envirorezort kvôli problémom s početnosťou medveďov...

Medvede v Podpoľaní naháňali aj ochranárov: Banskobystrický samosprávny kraj už nechce ďalej čakať

Medvede v Podpoľaní naháňali aj ochranárov: Banskobystrický samosprávny kraj už nechce ďalej…

Aktuálne

Zobrazenie:3330

Tri útoky medveďa v regióne Podpoľanie za posledný týždeň. V stredu 11. mája na Hradných lúkach, iba pár kilometrov od...

Hlavné správy

Vedci a lesnícki odborníci z ôsmich krajín Európy: Lesy prežijú, len ak budú pestré

Vedci a lesnícki odborníci z ôsmich krajín Európy: Lesy prežijú, len ak…

O čom sa píše

Minulý týždeň sa v Jihlave na medzinárodnej konferencii FORESTS´ FUTURE 2022 – Consequences of Bark Beetle Calamity in Central Europe...

Prečítajte si viac
Cena dreva v Česku vzrástla v porovnaní s rokom 2019 viac než trojnásobne: Záujem je stále vysoký

Cena dreva v Česku vzrástla v porovnaní s rokom 2019 viac než…

O čom sa píše

České domácnosti, ktoré môžu kúriť drevom, sa ním už teraz v nebývalej miere zásobujú na budúcu vykurovaciu sezónu. Zároveň sa...

Prečítajte si viac
LESY SR: Prehliadka zhodov na Liptove – významná prezentácia lesníctva a poľovníctva

LESY SR: Prehliadka zhodov na Liptove – významná prezentácia lesníctva a poľovníctva

O čom sa píše

Po úspešnej prehliadke zhodov v lokalite Zálomská na Poľane sme pre poľovnícku verejnosť pripravili prehliadku tentokrát na Liptove, informujú LESY...

Prečítajte si viac
Minister Budaj prežil odvolávanie v parlamente: Podľa väčšiny poslancov strety ľudí s medveďmi zvláda...

Minister Budaj prežil odvolávanie v parlamente: Podľa väčšiny poslancov strety ľudí s…

Aktuálne

Minister životného prostredia SR Ján Budaj ostáva vo funkcii, za jeho odvolanie v parlamente z prítomných 136 poslancov dnes podvečer...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza

Fytofarm Merimex Pro Populo Poprad Slovenská lesnícka komora