Medzi 12 finalistami súťaže Európsky strom roka aj jabloň pri Žiari na Liptove: Hlasovanie skončí 22. februára
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Nadácia Ekopolis informuje, že medzi 12 finalistami z celej Európy sa hrdo nesie naša stará jabloň, ktorá už 150 rokov dozerá na obec Žiar na Liptove. Zahlasovať za ňu môžete od 2. do 22. februára 2026 online na web stránke organizátora súťaže www.treeoftheyear.org.
„Tento rok sa do finále Európsky strom roka zapojilo 12 krajín v rámci Európy. Podľa tradície, patronát nad finále prebrali členovia Európskeho parlamentu.
Hlasovanie začína 2. februára 2026 o 8:00 hod. a končí 22. februára 2026 o 16:00 hod. Od 16. februára bude hlasovanie tajné, tzn. priebežné poradie bude skryté, aby zostali výsledky prekvapením. Víťaz bude oznámený 24. marca 2026 v Bruseli.
Každá osoba môže hlasovať len raz a svoj hlas musí potvrdiť cez svoju emailovú adresu. Eliminujú sa tak neplatné alebo podvodné hlasy. Každý hlasujúci aj tento rok disponuje dvoma hlasmi, ktoré môže udeliť svojim obľúbeným stromom. Hlasuje sa výlučne online na web stránke organizátora súťaže.
Súťaž Európsky strom roka vznikla v roku 2011 v nadväznosti na obľúbenú anketu Strom roka, ktorú organizujú jednotlivé krajiny, vrátane Slovenska. Na Slovensku je jej organizátorom už 24 rokov Nadácia Ekopolis. Medzinárodnú súťaž má na starosti Environmental Partnership Association (EPA). Hlasovanie upriamuje pozornosť staré, vzácne či ohrozené stromy a ich silné príbehy,“ uvádza Nadácia Ekopolis.

















