Prihlásiť

Apel na politikov z Muránskej planiny: Nestačí, že denne dovážame tisíc kamiónov potravín, budeme dovážať aj drevo!

Ing. Cyril Bábeľa st., člen petičného výboru Zastavme netransparentnú zonáciu Národného parku Muránska planina, napísal otvorený list predsedovi Národnej rady SR a predsedovi Vlády SR, v ktorom vyjadril svoj názor na návrh zákona, ktorým sa majú previesť štátne pozemky v národných parkoch pod správu štátnej ochrany prírody. List zverejnil na sociálnej sieti. Na portáli Lesmedium.sk ho publikujeme v plnom znení.

Doporučený Muránska planina Foto: Ing. Marek Nosko Muránska planina

Vážený pán predseda parlamentu SR Boris Kollár, vážený pán predseda vlády SR Eduard Heger.

Dovoľte mi vyjadriť názor na tak vážnu vec ako je predkladaný prevod pozemkov v treťom, štvrtom a piatom stupni ochrany pod ŠOP. Človeka až zamrazí, že tak vážna vec sa má prerokovať na základe poslaneckého návrhu. Také závažné rozhodnutie si vyžaduje široké spektrum odborných názorov a analýz (ekonomika, zamestnanosť, dopad na rodiny, dopad na ekosystémy). Nechcem nikoho uraziť, ale túto zmenu navrhujú ľudia naivní, bez praktických skúseností v reálnom živote, ktorí nenesú za nič zodpovednosť a ktorých „vedecké“ – účelové výstupy nikto neskontroluje. Nestačí nám príklad primitívnej formy ochrany prírody v Javorovej doline, v Zadných Meďodoloch, kde bezzásah zničil jednu z najkrajších dolín Slovenska? Pritom stačilo málo, aby sa zničeniu zabránilo.

Bezzásahom by sme mali podľa pár aktivistov predchádzať klimatickej zmene. Opak je pravdou - týmito krokmi jej kráčame v ústrety. Práve rozširovanie bezzásahových území podporuje nekontrolovateľné šírenie škodlivých činiteľov, ktoré sa snažia vo vyspelých štátoch všemožne zastaviť. Na Slovensku zopár aktivistov a demagógov chce nechať značnú časť prírody na samovývoj. Neviem ako by sme dopadli na Slovensku keby sme aj pandémiu Covid 19 nechali na samovývoj. Klamať v dnešnej dobe, keď prichádza mnoho ľudí o prácu, že regióny bude živiť mäkký, jednodňový turizmus je naivné a voči vidieku nefér. Tvrdiť to môžu len ľudia, čo sa ich to priamo netýka a ktorí majú garantované svoje stále štátne príjmy. Aj v regióne Muránskej planiny začali s tým, že sa budeme živiť práčkou vlny, hrnčiarstvom, výrobou metiel. Bolo to za hranicou ľudskej dôstojnosti.

Teraz zmenili taktiku. Pochopili, že ľudia na vidieku majú iný názor – nechcú sa vrátiť do 18. storočia! Preto chcú ochranári zonácie, bezzásahy urobiť cestou prevodu pozemkov. Je to krutý boj o pozemky a čerpanie eurofondov na ne, kde vidiecky človek, živiaci sa prirodzeným spôsobom života, sa stal bezvýznamnou súčasťou a je rukojemníkom týchto experimentov. Je zarážajúce, že ľudia tvoriaci hodnoty skončia na ulici a bude preferované ničnerobenie a bezzásah. V týchto regiónoch nie je práca samozrejmosťou. Robiť experimenty, likvidovať trvalo udržateľné pracovné miesta napr. v lesníctve a nahrádzať ich fiktívnymi miestami v plánovanom turizme je arogantné, bezohľadné, nekvalifikované a ďaleko od zdravého rozumu.

Kolektivizáciou sme pretrhli vzťah k pôde a teraz aj tých, čo ešte ostali pracovať na vidieku, znechutíme a odoženieme z regiónu. Zostanú tu len menej prispôsobiví spoluobčania, o ktorých sa štát nevie postarať resp. vyriešiť tento obrovský problém. V Rakúsku a Švajčiarsku hospodária temer všade, no na Slovensku chceme žiť z bezzásahu a ničnerobenia. Nestačí nám, že dovážame 1 000 kamiónov potravín denne, už budeme dovážať aj drevo – náš jediný a trvalo udržateľný obnoviteľný zdroj.

Ochranárski aktivisti označujú prácu lesníkov ako biznis. V skutočnosti všetky peniaze, utŕžené za drevo, sú ponechané v regióne v podobe daní z nehnuteľností pre samosprávy, na budovanie lesnej infraštruktúry, ktorú užíva aj verejnosť vrátane ochrancov prírody a v konečnom dôsledku živia tisíce ľudí regiónu. Naproti tomu štátna ochrana prírody veľakrát nehospodárne využíva verejné zdroje nás všetkých. Majetok štátu je obhospodarovaný lesníkmi dobre a hlavne bez nákladov štátu. Teraz zrazu niekto potrebuje - po prevode majetku pod ŠOP, sypať nekonečné prostriedky do natŕčaných prázdnych dlaní nikým nekontrolovaných ochrancov prírody?! Čo tak dať podporu v podobe pridanej hodnoty v spracovaní dreva? Na Boci vytýčili cestu, akým smerom sa miestni ľudia chcú uberať. Idú cestou lesníctva, poľnohospodárstva a turizmu.

Na nádhernej Muránskej planine, stáročia ukážkovo obhospodarovanej lesníkmi, sme ponúkli projekt Národného a Prírodného parku, no ochrana prírody chce všetko. Potom kde je rovnováha? Na Boci sa dôrazne odmietli vydať cestou ministerstva životného prostredia, ktoré prikladá váhu názorom z tretieho sektora na úkor názorov tam žijúcich ľudí resp. samospráv. Čo vlastne chce štát? Podporovať a odmeňovať ľudí pracujúcich na vidieku, ako to vidíme v neďalekom Rakúsku, alebo vyhnať ľudí z vidieka? Rozhodne je ďaleko od zdravého rozumu, aby sa v parlamente na základe podnetu pár poslancov schvaľoval tak závažný proces, ako je prevod pozemkov a majetkov pod ŠOP. Tento proces si vyžaduje širokú odbornú diskusiu, prehodnotenie chránených území a hlavne odpočet, vyjadrujúci, koľko to bude stáť nás všetkých. Nie percentuálne prehodnotenie fixkou na mape, ale odborné prehodnotenie pôvodnosti a schopnosti samostatnej existencie biotopov! Človek keď chce kvalifikovane rozhodnúť, musí mať dostatok informácií. Nemôže to byť na základe poslaneckého návrhu a nemôžu to robiť politici, ale odborníci a už vôbec nie z Bratislavy o regióne, ale opačne.

Natíska sa otázka zmyslu volebného systému, ktorý nereprezentuje región resp. názor ľudí na vidieku. Systém jedného volebného obvodu je doterajším správaním sa politikov už prekonaný. Región potrebuje svojich zástupcov, ktorý budú pre región služobníkmi, nie podliehať diktátu z Bratislavy.

Veríme pán predseda NR SR Boris Kollár, že na základe Vašej návštevy Muránskej planiny ste mali možnosť vidieť hospodárenie tu žijúcich ľudí, ktorí ponúkajú symbiózu všetkých dotknutých subjektov a nedopustíte diktát MŽP a tretieho sektora. Veríme Vám pán predseda vlády SR Eduard Heger, že nedopustíte nehospodárne nakladanie s majetkom štátu na základe úskokov a klamstiev, bez dôslednej analýzy a s katastrofálnym dopadom na život tisícov ľudí na slovenskom vidieku.

Titulok: Lesmedium.sk

 

Prečítané: 959
(3 hlasov)

Komentárov   

+1 # Marián Jasík 2021-06-05 11:51
Nie je pochýb, že o územie národných parkov sa nemá starať inštitúcia, ktorej hlavným cieľom, pri jej súčasnej právnej forme, je zisk, ktorý dosahuje na viac ako 90% z predaja dreva, ktoré vyťaží. Ťažba dreva je v tejto konštelácií nevyhnutná na udržanie zamestnania zamestnacov štátnych podnikov LH ako aj dodávateľov lesníckych prác. Toto nastavenie je neudržateľné. Treba ho zmeniť a to ako je na diskusiu. Netreba opomínať fakt, že je to diskusia o výraznej menšine slovenských lesov. Netreba tiež opomínať, že z hľadiska prírody je to činia lesníci posledných 300 rokov je jeden veľký experiment, ktorý nie vždy dopadol dobre. Ale diskusiu na túto tému si mnoho lesníkov nechce ani pripustiť. Zabudli ako vyzerá skutočný les, dosť veľká skupina lesníkov ho ani nevidela. Vidia len lesné porasty, ktoré sú veľmi vzdialené od ich prirodzenej vizáže a biodiverzite ani nehovoriac. Preto označujú to čo sa deje v Javorovej doline a Zadných meďodoloch za primitívnu formu ochrany prírody. No. Mám možnosť sa podieľať na výskume smrekových lesov v tejto doline a trávim tam niekoľko dní do roka. To čo tam vidím je jemne vyladený koncert prírody v kontraste s ľudským snažením ju napodobniť. Vidím tam, že štát tam povolil zásahy v najprísnejšie chránenom území (NPR Javorová dolina) a stále mi uniká zmysel toho celého. V každom prípade je potrebné stav na území národných parkov zásadne zmeniť, som presvedčený, že treba to rozhodnutie prijať, spojiť sily a urobiť z našich národných parkov klenoty, ktoré potiahnu regióny, hlavne tie, ktoré mali z rôznych dôvodom menej šťastia (alebo viac?) a patria medzi menej rozvinuté. Veľmi veľa príkladov zo zahraničia dokazuje, že sa to dá. A v tomto priestore bude iste veľký priestor pre lesníkov, ktorí sa stotožnia s novou víziou národných parkov. Alebo sa to neudeje a všetko pojde po starom a to vieme, že nie je veľmi šťastný model.

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Populárne správy

Súkromní vlastníci lesov poprosili prezidentku Čaputovú, aby sa stala pomocníkom zraniteľného vidieckeho obyvateľstva

Súkromní vlastníci lesov poprosili prezidentku Čaputovú, aby sa stala pomocníkom zraniteľného vidieckeho…

Aktuálne

Zobrazenie:8280

V súvislosti s významnou politickou udalosťou európskeho významu, ktorá sa uskutoční na Slovensku v dňoch 14. – 15. apríla 2021...

Komentár: Verejná mienka mlčí. Dokedy ešte?

Komentár: Verejná mienka mlčí. Dokedy ešte?

Aktuálne

Zobrazenie:5646

Na začiatku bola stručná správa, že v pondelok 14. júna boli zamestnanci LESOV SR, š.p., OZ Liptovský Hrádok políciou SR prizvaní...

Vedci o bezprecedentnej kalamite v strednej Európe: Bezzásahové územia sú ešte po 15 rokoch zdrojom oxidu uhličitého, obhospodarované plochy už uhlík viažu

Vedci o bezprecedentnej kalamite v strednej Európe: Bezzásahové územia sú ešte po…

Aktuálne

Zobrazenie:4792

Bezprecedentná podkôrniková kalamita, postupujúca strednou Európou, má potenciál zmeniť zásadným spôsobom nielen lesníctvo a lesnícko-drevársky sektor, ale vo svojom dôsledku...

Komentár: Kto sa bojí o lesnícku česť?

Komentár: Kto sa bojí o lesnícku česť?

Aktuálne

Zobrazenie:3539

Určite nie je náhoda, ako sa medializuje dianie okolo tzv. ochrany prírody. Najprv delostrelecká príprava a potom frontálny útok. Stačí zrekapitulovať...

Glosa: Vážený pán minister Budaj, je čas odísť!

Glosa: Vážený pán minister Budaj, je čas odísť!

Aktuálne

Zobrazenie:2704

Už dlhodobo upozorňujú obyvatelia nášho vidieka na to, že minister životného prostredia Ján Budaj nie je len nekompetentný, ale spôsobuje...

Vymenovaní riaditelia štrnástich odštepných závodov štátneho podniku LESY SR

Vymenovaní riaditelia štrnástich odštepných závodov štátneho podniku LESY SR

Aktuálne

Zobrazenie:2615

Vedenie štátneho podniku LESY SR zrušilo pred dvoma dňami poverenie riaditeľom štrnástich odštepných závodov – Smolenice, Levice, Považská Bystrica, Žilina...

Hlavné správy

V susednom Česku sa stavia stále viac drevostavieb: Každý šiesty rodinný dom je konštruovaný z dreva

V susednom Česku sa stavia stále viac drevostavieb: Každý šiesty rodinný dom…

O čom sa píše

Drevársky magazín na portáli Drevmag.com publikuje článok riaditeľky Asociácie dodávateľov montovaných domov (ADMD) Ing. Lenky Trandovej o tom, že Česi stavajú...

Prečítajte si viac
Koľko máme medveďov na Slovensku? Prvý exaktný údaj priniesol genetický výskum v roku 2014: 1 256 jedincov

Koľko máme medveďov na Slovensku? Prvý exaktný údaj priniesol genetický výskum v…

O čom sa píše

O populácii veľkých šeliem na Slovensku písali začiatkom roku 2018 v odbornom časopise Poľovníctvo, rybárstvo Ing. Jozef Bučko, PhD., riaditeľ Ústavu lesných...

Prečítajte si viac
Predseda parlamentu o reforme národných parkov: Nesmie poškodiť súkromných vlastníkov pôdy a ohroziť zamestnanosť

Predseda parlamentu o reforme národných parkov: Nesmie poškodiť súkromných vlastníkov pôdy a…

Aktuálne

Reforma národných parkov a systémové zmeny v ochrane prírody dominovali debate medzi poslancami parlamentu, ochranármi, lesníkmi, neštátnymi vlastníkmi lesov, ale aj vedcami...

Prečítajte si viac
Európska vesmírna agentúra: Na obežnú dráhu bude vypustený drevený satelit

Európska vesmírna agentúra: Na obežnú dráhu bude vypustený drevený satelit

O čom sa píše

Európska vesmírna agentúra (ESA) sa chystá v priebehu tohto roka umiestniť na obežnú dráhu drevený satelit. Informáciu zverejnil portál Drevmag.com...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex

MPRV SR - Lesy, drevo, poľovníctvo