Patová situácia dobrovoľných strážcov prírody: Nemajú súhlasy vlastníkov a užívateľov lesných pozemkov
- Zverejnené v O čom sa píše
- Komentáre (1)
Strážcovia musia vykazovať činnosť, ale tú nemôžu vykonávať tam, kde nemajú písomnú dohodu s vlastníkmi pozemkov. Získať súhlas sa mnohým nepodarilo ani od štátnych lesov. Téme sa venovala v reportáži TV Markíza.
„Od nového roka môžu dobrovoľní strážcovia prírody zasahovať len tam, kde im to vlastník dovolí. Obmedzenie v zákone predložili poslanci SNS. Od začiatku sa k tejto myšlienke hlásil štátny tajomník envirorezortu Filip Kuffa,“ napísal v úvode portál TVNOVINY.sk.
V praxi to vyzerá tak, že Jergušovi Tesákovi, ktorý má 15-ročnú prax, nebol udelený súhlas od štátneho podniku LESY SR. „Odôvodnenie tam nie je žiadne a keď som tam volal, povedali mi, že oni nie sú povinní mi odôvodnenie ani dávať. Takže som sa nedozvedel, prečo štátne lesy nemajú záujem podpisovať spoluprácu so strážcami. Veď by to malo byť v ich záujme,“ hovorí.
Podobnú skúsenosť majú aj mnohí ďalší z rôznych kútov Slovenska. LESY SR tvrdia, že zatiaľ im prišlo 281 žiadostí a kladne vybavili veľkú časť z nich. Dôvody neudelených súhlasov sme sa však nedozvedeli.
„Zasielané žiadosti sa posudzujú zodpovedne, objektívne a v súlade so zákonom a tiež, či spĺňajú stanovené kritériá a požiadavky. Zároveň chceme informovať, že nie sme povinní uvádzať dôvod, prečo bola žiadosť schválená alebo zamietnutá,“ uviedli LESY SR.
Súhlasy blokujú strážcom nielen lesy, ale urbáre či iní neštátni vlastníci. Dobrovoľných strážcov prírody máme okolo 800, profesionálnych nie je na celé územie Slovenska ani sto.
„Podľa mojich vedomostí momentálne žiadny dobrovoľný strážca, ktorý má v pôsobnosti Malú Fatru, nemá dohodu s vlastníkmi. Fungujú tu len profesionálni strážcovia, ktorí sú štyria,“ tvrdí Lukáš Bokůvka, člen dobrovoľnej stráže prírody.
Čerešničkou na torte je fakt, že strážcovia musia vykazovať činnosť. Ak ju vykonávať nebudú, lebo nedostanú súhlasy, vyškrtnú ich zo zoznamu.
„O to podľa mňa aj niekomu šlo. Môžeme to nazvať tak, že je to postupná likvidácia stráže,“ poznamenal Tesák.
Link na reportáž a článok: Dobrovoľní strážcovia prírody sa ocitli v patovej situácii | TVNOVINY.sk
Komentárov
Otázka: Načo sú nám títo zbytočne platení odborníci špecialisti strážcovia prírody, keď pred ich očami v Rajeckých lesoch sa priamo ničí príroda rozkopaná bagrom ,kopec hliny-jama-kopec hliny, cesta ,nie cesta podľa GIS systému ktorý je vo vývoji ? Treba n.o. Kvapka Rajeckej zrušiť lebo páchajú nevyčísliteľné škody na prírode. Už sa popísalo dosť negatívnych vyjadrení a kompetentní stále mlčia; M. Kičura, bývalý št. taj., KÚ ŽP Žilina aj okresné úrady ŽP.
RSS informačný kanál kometárov k tomuto článku.