Prihlásiť

Názor: Aktívne obhospodarovanie lesov a ochrana biodiverzity

Z pohľadu aktívneho obhospodarovania lesov a udržiavania alebo obnovy biodiverzity môžeme pozorovať vzájomné prelínanie. Synergie vznikajú, keď udržiavanie lesných štruktúr, ktoré podporujú uznané ľudské potreby na produkciu biomasy, zabezpečuje vytváranie rozmanitých biotopov.

Doporučený Ilustračné foto: Jozef Marko Ilustračné foto: Jozef Marko

V dnešných časoch rôznorodá vlastnícka štruktúra spôsobila rôznorodé využívanie pôdy, čo vedie k výskytu rôznych typov lesov vedľa seba. Keď chceme hovoriť o ochrane biodiverzity, tak je potrebné ťažiť z citlivého plánovania ochrany, prispôsobeného miestnym a regionálnym podmienkam. Efektívne stratégie musia zahrňovať plánovanie využívania pôdy, založené na údajoch viacerých zainteresovaných strán v danej krajine. Takýto prístup umožní ochranu a obnovu koridorov pre voľne žijúce živočíchy, čím sa bude zvyšovať celková biodiverzita.

Pri zohľadnení klimatických zmien a ekologického hľadiska sa záujem sústredil na odolné mnohodruhové a nerovnomerné lesy, kde doplnkové funkčné vlastnosti podporujú synergiu medzi ochranou biodiverzity a produkciou dreva. Pre jednodruhové porasty sú alternatívou súvrstvia viacerých ekonomicky relevantných druhov drevín.

V prípade zásahov ide o riadenie harmonogramom špecifickým pre jednotlivé druhy. Prístupom zodpovedajúci potrebám je zoskupovanie druhov stromov a vekových tried do skupín, čo zohľadňuje predpokladané lesné operácie. V prípade aktívneho obhospodarovania môže dôjsť k podpore zakladania viacdruhových lesov, čím sa zvýši odolnosť a zjednodušia ošetrovateľské zásahy. Na svetlo náročný dub a buk odolný voči tieňu sú hlavnými drevinami lesov mierneho pásma, ktoré tvoria zmiešané porasty.

Buk však systematicky prevyšuje dub. Otvory v baldachýne nestačia na to, aby podporili prirodzenú regeneráciu duba a konkurenčný buk a hrab je potrebné aktívne odstrániť. Prebiehajúce klimatické zmeny a obhospodarovanie lesov znižujú podiel vhodných drevín. Spektrum dostupných druhov stromov môžu ďalej obmedziť endemickí škodcovia. Nevyriešeným problémom sú škody spôsobené zverou. Raticová zver selektívne obhrýza vzácne druhy drevín a tiež prispieva k zmenšovaniu spektra možností na zachovanie a zvýšenie diverzity v lesoch.

V prípade obhospodarovanie porastu smreka obyčajného napr. za 150 rokov, dochádza k nasýteniu akumulácie nadzemnej biomasy po cca 130 rokoch.  Nárast objemu stromu vrcholí na začiatku života porastu a blíži sa k nule vo veku 140 rokov. Optimálne využitie zdrojov definuje ideálny vek ťažby, keď sa aktuálny prírastok rovná ročnému prírastku. Ročný prírastok klesá skôr, ale priemerný ročný prírastok klesá pomaly. V dôsledku toho majú správcovia lesov určitú flexibilitu: bez podstatných prírastkových strát sa môže obdobie rotácie predĺžiť.

Z hľadiska biodiverzity a ochrany ohrozených druhov nie sú ekonomické riziká v dôsledku vonkajších faktorov prostredia vo vysokom veku porastov presvedčivými argumentmi. Strednou cestou tu môže byť dosiahnutie koncepcie súvislého porastu s nerovnomerným vekom. Pre dlhšie obdobie striedania sa vyžadujú pravidelné ťažby, aby zostali v medziach maximálnej hustoty porastov závislých od veľkosti stromov. Opakovaným znižovaním hustoty porastu dochádza ku stimulovaniu zväčšenia priemeru v zostávajúcom poraste. Bez extrakcie stromov sa úmrtnosť zvyšuje. Predĺženie doby rotácie znamená zvýšené riziko škôd devastujúcich porast.

Charakteristickým znakom starých lesov je množstvo odumretej organickej hmoty. Drevené zvyšky, ako sú rozkladajúce sa polená, poskytujú jedinečné biotopy pre rôzne druhy a závisí na nich približne 25 % lesných druhov. Mŕtve drevo je nevyhnutné pre hmyz, ktorého život je viazaný na mŕtve drevo a huby obývajúce drevo. Pomaly sa rozkladajúce hrubé drevné zvyšky sú zdrojom živín. Keď sa pozrieme na mŕtve drevo z ekologického hľadiska, tak neexistuje žiadny presvedčivý argument na ponechanie vyrúbaných kmeňov na mieste. Vyžaduje si to individuálne rozhodnutie o prospešnosti hnijúceho dreva.

Z pohľadu podpory biodiverzity by mŕtve drevo malo byť nepretržite dostupné v priestore a čase a malo by pochádzať z rôznych druhov stromov, štádií rozpadu a tried priemeru. Rozmanitosť ale neposkytujú len vrcholce stromov, pne a iné zvyšky. Obohacovanie lesov o mŕtve drevo hospodárením je zložité. Čerstvé kmene smreka sú notoricky známymi miestami rozmnožovania podkôrneho ktoré môžu viesť ku katastrofálnemu hromadnému množeniu. Rutinne má odstraňovanie ležiacich kmeňov vysokú prioritu. Odkôrňovanie alebo škrabanie kôry však drasticky znižuje populácie podkôrneho hmyzu, pričom tento druh je prospešnejší pre iný hmyz, ktorého život je viazaný na mŕtve drevo.

Kríza biodiverzity v Európe je spôsobená využívaním pôdy, zmenou klímy a znečistením životného prostredia. Ochrana biodiverzity v jednom regióne môže zvýšiť tlak na prírodné zdroje v iných a môže mať negatívne účinky. Obhospodarovanie lesov a ochrana biodiverzity tvoria spoločný základ. Synergie existujú v dôsledku nárastu počtu obhospodarovaných druhov drevín, zakladania lesov s nerovnomerným vekom a maloobjemových ťažobných operácií v rozsahu, v akom sú bežnou praxou a sú v súlade so zákonmi o lesoch. Príslušné činnosti sa v súčasnosti realizujú v kontexte adaptácie na zmenu klímy. Lesníci majú určitý priestor na predĺženie obdobia striedania a svoju preferenciu zvyčajne zakladajú na trhových príležitostiach a očakávanom riziku narušenia.

Rôznorodosť na úrovni krajiny je bežná, keď vlastníci lesov súčasne a vedľa seba využívajú značne odlišné koncepcie hospodárenia. Prebierkové zásahy a selektívne výruby napodobňujú drobné poruchy a rozčleňujú biotopy v lesoch. Neexistuje jediný koncept, ktorý by vyhovoval všetkým situáciám. Synergie a kompromisy medzi obhospodarovaním lesov a ochranou biodiverzity si zaslúžia analýzu od prípadu k prípadu a vyžadujú prijatie kompromisov, založených na znalostiach.

Ing. Ján Krnáč

 

Prečítané: 1043
(5 hlasov)

Komentárov   

+4 # AlMal 2024-10-16 12:08
Vyhodnotiť aj vplyv na odtok zrážkovej vody, ktorý je závislý na hospodárskom stave lesnej vegetácie—druhová skladba, zápoj, vek a iné podmienky rastu—sú rôzne podľa zemepisných, geopedologických, ekologických a hydrologických pomerov. Mimo lesného porastu vodohospodársky účinok lesa závisí od lesnej pôdy, najmä humusovej vrstve a jej nadložia, humusu a pôdnom substráte. Opadom lístia a ihličia sa tvorí hrabanka, ktorá sa postupne rozkladá na listovú drť. Má vysokú priepustnosť pre vodu /60—70%/. Určuje rýchlosť vsakovania alebo pomer medzi množstvom povrchovej a infiltrovanej vody . Čím väčšia infiltrácia tým menší bude povrchový odtok. Pórovitosť je vysoká v zmiešanom poraste /buk, jedľa, smrek/ v hornej vrstve pôdy môže dosiahnuť až 85%, na zatrávnených lúkach klesá až na 42%.
Stupeň hydrologickej účinnosti lesa je rôznorodý. Napríklad dobre zapojený čistý smrekový porast produkuje kvalitnú drevnú hmotu ale z pohľadu vodohospodárskeho je málo účinný. Jeho koruny sú príliš vysoké, pod ktorými je mŕtve ihličie, zabraňuje vsakovaniu vody a podporuje rýchly povrchový odtok vody. Podľa týchto skúseností je treba rozlišovať les vodohospodársky veľmi účinný, účinný a neúčinný. Vodohospodársky záujem vyžaduje aby funkcia lesa—vo vyšších zrážkových polohách lesa a najmä na prudkých svahoch—bola zameraná nielen na produkciu ale aj na ochranu horskej pôdy a na neškodný odtok zrážkových vôd.
Pre správne posúdenie vodohospodárskej funkcie lesa je potrebné spracovať komplexné hydrologické posúdenie ako vie les hospodáriť s vodou a ako sa prejavuje bezlesné územie. To znamená vykonať rozbor koľko zrážok spadne za rok na hodnotené lesné a bezlesné územie: intercepcia; zadržiavanie zrážkovej vody na povrchu lesnej pôdy, koľko vody spotrebuje lesná vegetácia, koľko sa vyparí a aké množstvo odteká do vodnej siete. Podobne ako pri poľnohospodárskych plodinách. Riešenie vyžaduje vypracovanie komplexného projektu na zrážko—odtokové pomery a Smerné oceňovacie a kalkulačné práce Hydromeliorácie lesníckotechnické 831—2. Nestačí napísať projekt, vykonať workshop verejnosti vodozáchytného systému: jama—kopec hliny—jama ako to navrhujú aj vykonávajú po našich lesoch ekologickí environmentalisti špecialisti na vodozáchytné zariadenia odtoku vody z lesa: Kvapka Rajeckej doliny, najnovšie aj v lesoch mesta Gelnica .

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Populárne správy

Dve výnimky na používanie zakázaných a nesprávnych spôsobov lovu: Platné od 1.3.2025 do 28.2.2026

Dve výnimky na používanie zakázaných a nesprávnych spôsobov lovu: Platné od 1.3.2025…

Aktuálne

Zobrazenie:7626

Slovenská poľovnícka komora upozorňuje svojich členov, že Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR ako príslušný orgán štátnej správy poľovníctva podľa...

TÝŽDŇOVKA: Smutný príbeh úspešného lesníckeho manažéra v štátnom podniku. Vymyslené obvinenia, profesijná likvidácia a pretrvávajúca krivda

TÝŽDŇOVKA: Smutný príbeh úspešného lesníckeho manažéra v štátnom podniku. Vymyslené obvinenia, profesijná…

Aktuálne

Zobrazenie:7613

S Ing. Petrom Šiškom sme sa tento týždeň stretli po piatich rokoch. Naposledy sme spolupracovali na téme výskytu lykožrúta bukového...

TÝŽDŇOVKA: Keď má prebierka aj cenový zmysel a vyššie speňaženie prebierkovej hmoty v porastoch pripravených dvoma prerezávkami

TÝŽDŇOVKA: Keď má prebierka aj cenový zmysel a vyššie speňaženie prebierkovej hmoty…

Aktuálne

Zobrazenie:6903

Tento týždeň som spracoval formou reportáže do časopisu LES & LETOKRUHY skúsenosti cirkevných lesníkov zo spoločnosti PRO POPULO Poprad, obhospodarujúcej...

Aktivistov pobúrila ťažba dreva na brehu Liptovskej Mary: LESY SR ošetria dva poškodené stromy vo štvrtom stupni ochrany

Aktivistov pobúrila ťažba dreva na brehu Liptovskej Mary: LESY SR ošetria dva…

O čom sa píše

Zobrazenie:5969

Aktivistov pobúrila ťažba dreva na brehu Liptovskej Mary. LESY Slovenskej republiky tam odstraňovali následky vetrovej kalamity z minulého roka. Aj...

TÝŽDŇOVKA: Aj malý lesný hospodár môže získať veľký top traktor. Bez modernej techniky a kvalifikovaných operátorov to nepôjde

TÝŽDŇOVKA: Aj malý lesný hospodár môže získať veľký top traktor. Bez modernej…

Aktuálne

Zobrazenie:5715

Na regionálnom Dni zeleného lesa, ktorý sa konal tento týždeň pri Kaplnke na Záblatí v Javorníkoch, predseda ÚNIE regionálnych združení vlastníkov...

Glosa: Statoční lesníci, ktorí si stoja za svojou robotou, nielen k lesníckym Jozefovinám

Glosa: Statoční lesníci, ktorí si stoja za svojou robotou, nielen k lesníckym…

Aktuálne

Zobrazenie:3687

Za mojich mladých čias sa Jozefoviny oslavovali ako neoficiálny Medzinárodný deň mužov, pretože meno Jozef sa vyskytovalo spolu s menom Ján...

Hlavné správy

Envirorezort: Drony, helikoptéry a lietadlá Ozbrojených síl SR prispejú k efektívnejšiemu a rýchlejšiemu monitoringu pohybu medveďov

Envirorezort: Drony, helikoptéry a lietadlá Ozbrojených síl SR prispejú k efektívnejšiemu a…

Aktuálne

Podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba prijal náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl Slovenskej republiky generála Daniela Zmeka. Šéf...

Prečítajte si viac
Centrum excelentnosti LignoSilva: Prvý Deň otvorených dverí biotechnologického parku

Centrum excelentnosti LignoSilva: Prvý Deň otvorených dverí biotechnologického parku

Aktuálne

Centrum excelentnosti LignoSilva pozýva na sociálnej sieti na svoj prvý Deň otvorených dverí, ktorý sa uskutoční v piatok 25. apríla 2025...

Prečítajte si viac
Aktivita štátnych lesníkov zo Smolníka v chránenom vtáčom území: Inštalovali vtáčie búdky pre sovy

Aktivita štátnych lesníkov zo Smolníka v chránenom vtáčom území: Inštalovali vtáčie búdky…

O čom sa píše

LESY SR na sociálnej sieti informujú, že vďaka lesníkom z Lesnej správy Smolník, organizačná zložka OZ VÝCHOD, pribudli v našich...

Prečítajte si viac
Zamestnávatelia o návrhu zákona o zmene klímy a nízkouhlíkovej transformácii: Poškodí ekonomiku a zníži životnú úroveň obyvateľov

Zamestnávatelia o návrhu zákona o zmene klímy a nízkouhlíkovej transformácii: Poškodí ekonomiku…

O čom sa píše

Zamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ), Asociácii zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) a Asociácii priemyselných zväzov a dopravy...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza

Fytofarm Merimex Pro Populo Poprad Slovenská lesnícka komora