Prihlásiť

Manažment zvyškov po ťažbe dreva: Ich ponechávanie v porastoch znižuje eróziu pôdy a zmierňuje straty živín

Jednou z cenných funkcií lesa je schopnosť zachytávať a ukladať uhlík v stromoch a okolitej pôde. Takmer polovica celkového organického uhlíka v suchozemských ekosystémoch na svete je uložená v lesných pôdach. Hlavným zdrojom vstupu organickej hmoty sú rozkladajúce sa odumreté drevo a drevnaté materiály.

Doporučený Ilustračné foto: Jozef Marko Ilustračné foto: Jozef Marko

Mŕtve drevo a drevnaté materiály sa prirodzene dostávajú do lesnej pôdy procesom odumierania stromov a padania opadaného odpadu alebo sa zámerne dostávajú prostredníctvom postupov hospodárenia v poraste, ako je ponechávanie zvyškov po ťažbe dreva alebo ošetrenia pri obnove lesa. Zvyšky po ťažbe možno definovať ako drevnaté materiály, ktoré zostanú v lese po ťažbe dreva alebo po opatreniach hospodárenia v poraste.

Vo svete existuje 32 usmernení, ktoré sa v prvom rade zameriavajú na odstraňovanie zvyškov po konečnej ťažbe, ale často im chýba presná definícia toho, čo predstavuje zvyšky. Aj keď mnohé z usmernení riešia širokú škálu otázok environmentálnej udržateľnosti (napr. voda, biodiverzita, pôda a uhlík), verejných záujmov a obáv (napr. rekreácia a ochrana pamiatok), chýba v nich vedecký pohľad na výhody a nevýhody nakladania so zvyškami po ťažbe.

Samotné systémy ťažby sa skladajú z postupných činností vrátane výrubu, spracovania a odvozu guľatiny na miesto nakládky pre následnú prepravu. Rozdiel medzi týmito systémami z pohľadu zvyškov po ťažbe je založený na tom, kde vznikajú zvyšky. Ďalšia manipulácia so zvyškami sa vykonáva na základe cieľov úpravy porastu a manažmentu zvyškov. Napr. viac zvyškov sa môže produkovať pri rezaní na mieru a nadmerné zvyšky sa môžu mechanicky zbierať a likvidovať za účelom redukcie paliva.

Z pohľadu integrovania so zásahmi do porastov môžeme rozdeliť ošetrenia zvyškov po ťažbe na pálenie, ošetrenie odpadu (odstránenie alebo pridanie materiálov na pokryte odpadu alebo lesnej pôdy), nakladanie so zvyškami ( postupy súvisiace s odstraňovaním zvyškov po rezaní) a premena na bioenergiu a bioprodukty. Je potrebné poznať nielen aký bude dopad (vplyv takýchto činností), ale tiež, aké budú účinky (dôsledky alebo výsledky) takýchto činností.

Zvyšky z lesnej ťažby súvisia s rôznymi aspektmi lesnej biodiverzity. Vo všeobecnosti zvyšky poskytujú kľúčové biotopy pre rôzne druhy, vrátane hmyzu, húb, malých cicavcov a vtákov a slúžia aj ako krmivo, čo vedie ku komplexnej ekologickej sieti.

Pokiaľ ide o rastlinné a vegetačné spoločenstvá, vzhľadom na systémy ťažby a manažment porastov sa zistilo, že ťažba celých stromov má väčší vplyv na podrastovú vegetáciu ako suchozemské rastliny  kvôli odstraňovaniu väčších zvyškov, zmene živín a kolobehu uhlíka, čo predstavuje potenciálne riziko pre biodiverzitu rastlín.

Spaľovanie zvyškov (buď na hromadách, alebo predpísané spaľovanie) po ťažbe dočasne znižuje rastlinný pokryv a v krátkodobom horizonte rôznorodosť. Ak sa však implementuje s technikami, ako je mulčovanie drevnou štiepkou a odstránenie stariny na miestach po vypálení, preukázateľne skracuje dobu obnovy rastlinných spoločenstiev.

Pokiaľ ide o biodiverzitu malej fauny, účinky ťažby dreva spojené s odstraňovaním zvyškov po ťažbe mali negatívne účinky na početnosť a rozmanitosť spoločenstiev hmyzu, drobných živočíchov žijúcich v pôde a iných spoločenstiev.

Vo všeobecnosti sa ukázalo, že ponechávanie zvyškov po ťažbe znižuje procesy erózie pôdy a zmierňuje straty živín, najmä v prípade sanitárnej ťažby dreva. V krátkodobom aj dlhodobom horizonte môže zavedenie systémov ťažby, konfigurácie strojov a úprava zvyškov (zadržiavanie alebo odstraňovanie) zmeniť vlastnosti pôdy.

Je dobre známe, že jemné drevné zvyšky, t. j. púčiky, lístie a malé konáre spolu s malými koreňmi, sú zložkou stromu s najvyššou koncentráciou živín (napr. N, P, Ca, Mg a K), zatiaľ čo uhlík sa hromadí v hrubších prvkoch, ako je kmeň, konáre a korene. Preto je veľkosť a typ zvyškového materiálu, ktorý zostane po ťažbe, dôležitý pri určovaní kvality a množstva živín, ktoré budú v budúcnosti k dispozícii v pôde. Opatrenia na manažment zvyškov však môžu vykazovať značnú variabilitu dostupných živín, pričom rovnaké opatrenia prinášajú rozdielne výsledky.

Pre ťažbu biomasy je kľúčové prevádzkové plánovanie a presný odhad dostupných zvyškov. V súvislosti s plánovaním sú kľúčovými premennými náklady na ťažbu a prepravu. Zvyšky lesnej ťažby, ako sú konáre, vrcholy stromov a iné úlomky, môžu zvýšiť množstvo paliva v lesnom poraste a zvýšiť intenzitu a závažnosť požiaru. Spaľovanie alebo mechanické odstránenie zvyškov, má za cieľ znížiť množstvo paliva a upraviť správanie požiaru smerom k menej intenzívnym požiarom, aby sa znížila pravdepodobnosť katastrofických lesných požiarov.

V stratégiách hospodárenia so zvyškami je potrebné, aby v nich boli zahrnuté aspekty zmeny klímy a to, ako sa adaptívne prístupy k hospodáreniu môžu zamerať na zmiernenie vplyvov klimatických zmien na lesné ekosystémy. Dôraz sa musí klásť na špecifiká danej lokality a súčasne je potrebné komplexné posúdenie účinnosti a ekologických dôsledkov rôznych spôsobov hospodárenia so zvyškami s ohľadom na biodiverzitu, kolobeh uhlíka a živín, eróziu pôdy a zadržiavanie vlhkosti v rôznych lesných ekosystémoch.

Spracoval: Ing. Ján Krnáč

 

 

 

 

Prečítané: 3198
(4 hlasov)

Komentárov   

+4 # AlMal 2025-06-03 12:01
Priepustnosť pôdy je odolnosť proti vymieľaniu a drsnosť povrchu. Tieto vlastnosti ovplyvňujú tvorbu povrchového odtoku, jeho rýchlosť a erózne procesy. Pri najjednoduchších opatreniach zväčšujeme drsnosť povrchu nahromadením biologického materiálu, aby sa v čase výskytu lejakov neodstraňovali porastové zvyšky, aby sa zabraňovalo akémukoľvek sústreďovaniu povrchového odtoku v šikmých brázdach, cestách, koľajach a ryhách. V nich pôsobí krajná unášacia rýchlosť vody a odolnosť zemín aj hornín proti vymieľaniu.Takéto opatrenie môže ochrániť pôdu o 1 až 15% odtoku vody z lejaka. Erózna schopnosť vyjadrená kinetickou energiou vodného prúdu sa zvyšuje 4- násobne pri dvojnásobnom zvýšení rýchlosti vody po svahu. Pri nahromadení vody v depresiách sa zvyšuje rýchlosť tečenia vody a s ňou erózna a unášacia sila vody.
Preto porastové zvyšky sa musia zabudovať a upevniť v smere vrstevníc, na závislosti dĺžke a sklone svahu holorubu, nie ako nám to odpadne od ruky. Umiestnenie vykonáme podľa Všeobecnej rovnice pôdneho zmyvu na priemernú intenzitu dažďa ip = 2,5·10-5 m·s-1=1,5 mm·min-1.

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Populárne správy

Deväť medveďov v okolí jednej obce: Samospráva, poľovníci a zásahový tím chcú stretom buď predchádzať alebo šelmy vytláčať vyššie do hôr

Deväť medveďov v okolí jednej obce: Samospráva, poľovníci a zásahový tím chcú…

O čom sa píše

Zobrazenie:17298

Týždenník MY Horná Nitra píše, že v okolí obce Malá Čausa v okrese Prievidza už zaregistrovali deväť medveďov, ktoré sa...

TÝŽDŇOVKA: Keď majú lesníci slzy v očiach a či má lesníctvo perspektívu

TÝŽDŇOVKA: Keď majú lesníci slzy v očiach a či má lesníctvo perspektívu

Aktuálne

Zobrazenie:5610

Tento týždeň som odovzdal do rubriky Osobnosti v júnovom vydaní časopisu LES & LETOKRUHY článok o Jozefovi Krolákovi, ktorý je vedúcim lesníckeho...

TÝŽDŇOVKA: Les alebo drevo? Takto otázka nestojí. Stačí len dôverovať lesníckej odbornosti

TÝŽDŇOVKA: Les alebo drevo? Takto otázka nestojí. Stačí len dôverovať lesníckej odbornosti

Aktuálne

Zobrazenie:4654

Tento týždeň som sa stretol so známym lesníkom Ing. Jánom Slivinským, ktorý je aj odborným lesným hospodárom a podielnikom v Urbárskej spoločnosti...

Poľovníci zo štátneho podniku LESY SR predstavili výsledky sezóny: Unikátne jelenie trofeje z Poľany

Poľovníci zo štátneho podniku LESY SR predstavili výsledky sezóny: Unikátne jelenie trofeje…

O čom sa píše

Zobrazenie:4537

V srdci Slovenska, na území Chránenej poľovnej oblasti Poľana, sa pod záštitou štátneho podniku LESY Slovenskej republiky uskutočnila odborná prehliadka trofejí...

Kamzíky v Nízkych Tatrách po 45-tich rokoch: Osídlenie skalnatých biotopov v pásme lesa - evolučná adaptabilita alebo výsledok kríženia?

Kamzíky v Nízkych Tatrách po 45-tich rokoch: Osídlenie skalnatých biotopov v pásme…

O čom sa píše

Zobrazenie:4184

V laických, ale aj odborných kruhoch v posledných rokoch prebieha neoficiálna diskusia o pôvode kamzičej populácie v Nízkych Tatrách. Najčastejší záver znie, že túto...

TÝŽDŇOVKA: Čaro lesníckej rarity, keď je lesník vyše 40 rokov na jedinom lesníckom obvode

TÝŽDŇOVKA: Čaro lesníckej rarity, keď je lesník vyše 40 rokov na jedinom…

Aktuálne

Zobrazenie:3645

V októbri 2025, kedy odchádza do dôchodku, to bude 42 rokov, čo lesník Bartolomej Samsely pôsobí na jednom, jedinom Lesníckom obvode...

Hlavné správy

Košickí mestskí lesníci žiadajú návštevníkov, aby boli opatrní: Vykonávajú výchovu lesa a asanačnú ťažbu poškodených stromov

Košickí mestskí lesníci žiadajú návštevníkov, aby boli opatrní: Vykonávajú výchovu lesa a…

Aktuálne

Akciová spoločnosť Mestské lesy Košice publikuje na sociálnej sieti informáciu o vykonávanej lesohospodárskej činnosti v rámci výchovy lesa a asanačnej...

Prečítajte si viac
LESY SR o zásahu v Národnom parku Poloniny: Našou činnosťou nedošlo k poškodeniu bobrieho biotopu

LESY SR o zásahu v Národnom parku Poloniny: Našou činnosťou nedošlo k…

O čom sa píše

LESY Slovenskej republiky, štátny podnik, dlhodobo uplatňujú princípy trvalo udržateľného hospodárenia, ktorého cieľom nie je len produkcia dreva, ale predovšetkým...

Prečítajte si viac
Neistota v lesnom hospodárstve siaha od úplnej znalosti až po úplnú nevedomosť: Teória životaschopnosti ponúka cenné poznatky

Neistota v lesnom hospodárstve siaha od úplnej znalosti až po úplnú nevedomosť:…

O čom sa píše

V stratégiách zameraných na zmierňovanie a adaptáciu na zmenu klímy zohrávajú kľúčovú úlohu lesy. Na druhej strane rastúci ľudský a prírodný tlak ohrozujú...

Prečítajte si viac
Lesnícky a poľovnícky deň pre deti v Lučenci: Bohatý program v mestskom parku aj pre veľkých

Lesnícky a poľovnícky deň pre deti v Lučenci: Bohatý program v mestskom…

Aktuálne

Mesto Lučenec informuje na sociálnej sieti o pripravovanom dni plnom prírody, zážitkov a lesnej múdrosti, ktorý sa uskutoční 25. úna...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza

Fytofarm Merimex Pro Populo Poprad Slovenská lesnícka komora