LESNÍK o viacúčelových technológiách v podmienkach štátneho podniku LESY SR: Od Maťka a Kubka po súčasných sedem uzlov s harvestermi a vývozkami
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Časopis LESNÍK sa v najnovšom vydaní venuje na dvoch stranách téme viacúčelových technológií v podmienkach štátneho podniku LESY SR. V úvode píše, že prvou viacúčelovou technológiou, zakúpenou pre štátny podnik LESY SR v roku 2005, bola dvojička strojov (tzv. uzol), ktorú tvorili: ťažší harvester John Deere JD 1270D a forwarder (vývozná súprava) JD 1110D. Boli zaradené pod špecializovaný závod – Odštepný závod lesnej techniky v Banskej Bystrici (OZLT). Stroje dostali aj pekné mená podľa kreslenej rozprávky Viktora Kubala: Kubko a Maťko a boli označené aj nálepkou s vyobrazením príslušnej postavičky.
„Postupne si aj lesná prevádzka zvykla využívať tieto stroje. OZ, ktoré mali vhodné porasty a terény, už prednostne požadovali ťažbu touto technológiou. OZLT má celoslovenskú pôsobnosť, takže bolo potrebné sa vedieť prispôsobiť rôznym podmienkam a požiadavkám závodov. Ťažbu, či už obnovnú, kalamitnú, ale aj výchovnú vykonávali tieto stroje ročne na úrovni okolo 65 000 m3. Stroje pracovali sedem dní v týždni, 11,5 hodiny denne a postupom času - do roku 2020, mali už odrobené aj cez 30 000 motohodín,“ informujú o začiatkoch používania moderných technológií v článku zamestnanci OZLT.
Nové stroje sú podľa nich plnené ekologickými prevádzkovými kvapalinami. Vznetový motor spĺňa emisnú normu Stage V. Stroje sú vybavené hydraulickými rukami s IBC, čiže s inteligentným ovládaním. Ergonomické hľadiská a bezpečnosť obsluhy sú splnené vďaka bezpečnostnej kabíne s otáčaním a niveláciou (JD), ktorá spĺňa podmienky ROPS/FOPS/OPS a ISO normy. Harvestery sú vybavené centrálnym integrovaným meracím kontrolným a riadiacim systémom zabezpečujúcim nastavenie a kontrolu všetkých funkcií stroja, vrátane prenosu dát o vykonanej ťažbe dreva.
„Uvedená flotila o celkovom počte sedem uzlov môže podať ročný výkon ťažby na úrovni 160 000 m3, pokiaľ sú stroje nasadené v optimálnych terénnych podmienkach, vo vhodných po rastoch aj vzhľadom ich veľkostnú kategóriu a účel. Ťažký uzol je nasadzovaný spravidla v obnovnej a kalamitnej ťažbe, stredné uzly mimo toho ešte aj vo VŤ +50. Najmenší zo stredne ťažkých uzlov, je univerzálny a je vhodný aj do VŤ -50. Malý a mini harvester sa používajú iba vo VŤ -50, kde nahrádzajú nedostatok ľudí na manuálnu prácu.
V blízkej budúcnosti, t. j. už na rok 2025 majú LESY SR š. p. naplánované a schválené ďalšie investície, čo sa týka obstarania harvesterových uzlov. Potrebné je doplniť hlavne uzly pre nasadenie a spracovávaní rozsiahlej kalamity v rámci podniku a tiež uzly na vykonávanie výchovných ťažieb plánovaných, ale aj ktoré boli odsúvané z dôvodov kalamity.
V rámci viacoperačných technológií sa do popredia tlačí aj procesorová technológia, ktorá sa stáva čoraz viac potrebná a žiadaná pri manipulácií drevnej hmoty na expedičných skladoch (ES), prípadne aj na odvozných miestach (OM). V skratke - sú to stroje, ktoré manipulujú surové kmene (dĺžky) na požadované výrezy – sortimenty.
OZLT momentálne disponuje dvoma vlastnými a jedným prenajatým procesorom. V prevádzke sa nám osvedčili procesory, ktoré pozostávajú z bagrového podvozku Cat M320F, kde je namiesto stavebnej lyžice nainštalovaná procesorová hlavica Woody 60 s dvomi pílami,“ píše sa okrem iného v spomenutom článku.