Prihlásiť

Komentár: Tvrdenia poľovníkov o ochrane vlka

Tvrdenia poľovníkov v súvislosti s ochranou vlka poukazujú na distribučné nerovnosti v rozložení environmentálnych záťaží medzi mestské a vidiecke obyvateľstvo. Vo všeobecnosti verejnosť schvaľuje na rozdiel od energie z fosílnych palív, škodlivej životnému prostrediu, bezemisnú veternú energiu. Na druhej strane ale málokto chce, aby boli veterné turbíny nainštalované na jeho dvore.

Doporučený Ilustračné foto: Ing. Ľudovít Pitoňák Ilustračné foto: Ing. Ľudovít Pitoňák

Niečo podobné môžeme vidieť aj v prípade myšlienky opätovného rozširovania populácie veľkých mäsožravcov pre splnenie cieľov biodiverzity. Ani v tomto prípade nechce mať nikto na svojom dvore potenciálne nebezpečného mäsožravca.

Akceptácia verejnosti na opätovné rozširovanie veľkých šeliem v prírode je všeobecne vysoká, aj keď miera schvaľovania je značne vyššia u mestského obyvateľstva. Teda u obyvateľstva, ktoré neprichádza do priameho kontaktu s týmto druhom zveri. A to je práve tá časť obyvateľstva, na ktorú sú zameraní ochranári.

Ich záujmy sú prezentované ako ekologické obavy v čase, keď politika a verejná mienka oceňujú módne slová, akým je napr. prirodzenosť ochrany biodiverzity. Ale pri všetkých zmenách, ktorými prešla a prechádza naša príroda, môžeme ešte hovoriť o prirodzenosti prostredia pre život zveri, zahŕňajúc aj veľké mäsožravce?

V súčasnosti teda čelíme problému, keď sa pozície o vlkoch zjednodušujú a polarizujú, buď s ohľadom na vlastné záujmy ochranárov, alebo ako „objektívne“ znejúce hodnotenia.

Zo strany zodpovedných poľovníkov a tiež chovateľov hospodárskych zvierat sa všeobecná podpora prejavuje podporou „práva na existenciu všetkých druhov“, ich „príslušnosti k prírodnej faune“ alebo dokonca obdivom k vlastnostiam napr. vlka. Zodpovední poľovníci v skutočnosti tvrdia „to nie je samotný vlk“, ku ktorému máme námietky.

Zabúda sa alebo sa skôr nechcú prijať názory zodpovedných poľovníkov na obmedzenie ochrany vlkov, ktoré by sa mali brať vážne skôr ako indikátory potenciálnej environmentálnej nespravodlivosti než ako vlastný záujem poľovníkov.

Pri častom používaní ekologických argumentov ochranármi však hrozí, že sa stratia dôležité jemné rozdiely, ako aj „sťažnosti“, prezentované zodpovednými poľovníkmi voči vlkom. Z pohľadu užitočnosti názorov zodpovedných poľovníkov ako indikátora problémov environmentálnej nespravodlivosti, by sa malo právo na existenciu použiť pri politickom zvažovaní ako východiskový bod pre vypočutie toho, čo je skutočne za námietkami zodpovedných poľovníkov voči vlkom.

Ďalšou nemenej dôležitou skutočnosťou v súvislosti s rozširovaním populácie vlka, a výskum to tiež odhalil je, že sa robia ústupky, ktoré oddeľujú hypotetické právo vlka na existenciu od problémov na zemi: zlý management z pohľadu rozhodovania a umiestnenia populácie vlka, spájanie vlkov s povýšeneckou akademickou strednou triedou v mestách alebo problémy s vlkom pri chove hospodárskych zvierat.

Podľa miestnych skeptikov ochrany prírody mohli mať vlci právo na existenciu ako ktorýkoľvek iný druh, ale tým, že sa odchýlili od určitých podmienok spolužitia, sa tohto práva vzdali. Dokonca vedecká literatúra poukazuje, že v celej Európe dokonca aj vlci, ktorí sa z právneho a geografického hľadiska nachádzajú technicky v „správnych oblastiach“, majú právo na trvalý pobyt, sa dostávajú do stavu, kedy sú na tomto konkrétnom mieste považovaní za nelegálnych prisťahovalcov: tajne vypustený alebo náhodne kontaminujúci národný chov vlkov cudzou DNA.

Okrem toho je možné stretnúť sa v odbornej literatúre s názorom, že ochranármi verejnosti predkladané vnímané narušenie prirodzeného správania vlkov (predácia a strach z ľudí) im slúžia na podporu obvinení, že populácia vlkov v krajine je v stave ohrozenia. Vo vedeckej literatúre môžeme dokonca nájsť aj varovania pred krížením s domácimi psami, čo prispieva k vytváraniu triedy krížencov. To predstavuje najznepokojivejší vývoj pre vidiecke obyvateľstvo, pretože zakrýva hranice medzi divokým a krotkým.

Aj keď v prípade zodpovedných poľovníkov ide o rôznorodú komunitu s rôznym odborným, sociálno-ekonomickým a geografickým zázemím, väčšina z nás poľovníkov verí, že naše vedomosti a záujmy sú v súčasnej ochrane veľkých šeliem na okraji záujmu širokej verejnosti. Zodpovední poľovníci neustále poukazujú na to, že naše argumenty sa v diskusiách neberú na zreteľ a že masmédiá sú kolonizované ochrancami zvierat.

Súčasne poľovníci poukazujú na to, že opätovné zavádzanie populácie vlkov do našej krajiny v podstate znamená devastáciu vidieka. Kolegovia poľovníci hlavne na vidieku poukazujú na skutočnosť, že ochrana populácie vlkov a s ňou spojená pohoda a voľný čas pre obyvateľov z miest zmenili náš vidiek na smetisko environmentálnych schém. Nezabúdame tiež poukazovať na zásadné nespravodlivosti v rozdeľovaní environmentálnych záťaží a výhod medzi mestské a vidiecke obyvateľstvo.

Zodpovední poľovníci trpia nespravodlivosťou pod rúškom ochrany populácie vlka. Ako jedna z dôležitých skupín s nespochybniteľným postavením pre úspešný management prírody, sme už dávnejšie spochybňovaní a oponovaní verejnou mienkou, novými a novými ochranárskymi programami a médiami.

Ochranári často vyslovujú otázku, či má vlk právo na existenciu, ktorá nám poľovníkom nevadí. Neustále poukazujeme na to, že právo na existenciu prichádza so „zodpovednosťou“. Všetky snahy zodpovedných poľovníkov súvisiace s populáciou vlka vychádzajú z požiadavky, aby bola lepšie riadená, aby odrážala prirodzený vzťah, ktorý historicky mali človek a veľké mäsožravce, vrátane plachých vlkov, ktorí sa zo strachu pred prenasledovaním zdržiavajú mimo ľudských sídiel. Keďže sa v politike ochrany prírody často hovorí o prirodzenosti, táto sa stáva spôsobom reči, ktorý umožňuje poľovníkom poukazovať na tvrdenia o nepravosti a umelosti.

Je potrebné, aby boli námietky poľovníkov proti rozhodnutiam o rozširovaní populácie vlka brané vážne ako indikátory prostredia, v ktorom sa veda stala jedinou hegemonickou formou argumentácie a o iných druhoch argumentov sa nikdy a nikde nehovorí. Názory ochranárov, prezentované aj s pomocou kolonizovaných médií, vedú jedine k obchádzaniu potrebných úvah a rozmýšľania o komplexných postojoch zodpovedných poľovníkov vo vzťahu k populácii vlkov, jej ochrane a tiež spravodlivosti.

Donedávna používané „(ne)účasti“ zainteresovaných strán prispievali od začiatku k rozdeleniu „arény“, oddeľujúc zodpovedných poľovníkov od aktivistov za práva zvierat a ochrancov vlkov od farmárov. Tento sporný prístup zainteresovaných strán efektívne rozdeľoval vlkov ako problém, ktorý bolo potreba od začiatku obhajovať z vopred vytvorených záujmových pozícií. Vybraní účastníci sa snažili nájsť konsenzus, keďže sa problémy s manažmentom a umiestnením vlkov stávali zložitejšími. Nie je preto prekvapením, že participačné procesy okolo ochrany vlkov boli charakterizované hlbokou nevraživosťou a polarizáciou.

Zodpovedných poľovníkov aj v dnešnej dobe označujú médiá za neudržateľných alebo ako nepriateľov zvierat. Naša argumentácia je založená na tom, že ide o nepravdivé, zbytočne polarizujúce a stigmatizujúce prisudzovanie, ktoré podkopáva „zdieľaný pohľad“ , ktorý sami implicitne majú napríklad u mestských samozvaných milovníkov prírody.

Ten, kto sa bližšie pozrie na jadro opozície zodpovedných poľovníkov vo väčšine prípadov odhalí, že ich námietky spočívajú v skúsenostiach poľovníkov s nespravodlivosťou. Nejde o svojvoľné veci, ako je napr. genetická výbava vlka, ale o zástupné argumenty odrážajúce skutočné environmentálne nespravodlivosti, napr. v skúsenostiach poľovníkov s premenou našej krajiny na rezervoár na experimentálnu ochranu veľkých šeliem.

Okrem toho poukazujeme na škody, ktoré môže spôsobiť hegemónia ekológie. V prípade rozširovania populácie vlka zahmlievanie a zrútenie zložitých ambivalencií o vlkoch a spravodlivosti do slepých ekologických argumentov. V konečnom dôsledku to znamená, že tvrdenia poľovníkov poukazujú na distribučné nerovnosti v rozložení environmentálnych záťaží medzi mestské a vidiecke obyvateľstvo.

Poľovníci už dlhšiu dobu prezentujú názor, že východiskovým bodom na riešenie problému, a to nielen s vlkmi, je vzájomne korektná spolupráca všetkých zainteresovaných strán, pričom sú to všetky zainteresované strany dlžné nielen samotným vlkom, ale aj mestskému a tiež vidieckemu obyvateľstvu.

Pritom hlavnou požiadavkou spolupráce by mala byť objektivita, definujúca celý rad vzájomne prijateľných výsledkov, a nielen samotných ekologických hodnotení, ktoré vedú iba k zmätku a nesúdržnosti aj na strane nás, zodpovedných poľovníkov. 

Ako bolo spomenuté vyššie, zodpovední poľovníci v skutočnosti stále tvrdíme „to nie je samotný vlk“, ku ktorému máme námietky, ale namietame proti (donedávna využívanému)managementu vlkov.

Ing. Ján Krnáč

 

 

 

Prečítané: 3931
(7 hlasov)

Komentárov   

+2 # Krnáč 2025-01-08 20:57
Dobrý večer pán Ing. Paločko, Narodil som sa na Orave, kde vykonávam právo poľovníctva. K poľovníctvu ma priviedol môj starý otec, ktorý zakladal poľovníctvo na Orave. V súčasnej dobe pracujem ako vedúci kancelárie OPK v Bánovciach nad Bebravou. Nakoľko žijem problematikou poľovníctva snažím sa v článkoch sprístupňovať nie len kolegom poľovníkom ale aj širokej verejnosti všetko, čo súvisí s poľovníctvom pričom sa snažím "bojovať" proti už toľkokrát verejnosti predkladanému spojeniu - Chrániť pred pravdou. Zaujímam sa tiež o získavanie relevatných informácií či už zo zahraničnej odbornej a poľovníckej literatúre a tiež z vedeckých štúdií. Mám záujem o získavanie tých informácií, ktoré sa ukazujú ako vhodné pre riešenie problematiky či už medveďov alebo aj vlkov na Slovensku. Ako som uviedol vyššie poľujem na Orave a tak mám bohaté skúsenosti či už s medveďom tak aj s vlkom. Prajem šťastný nový rok 2025.
-5 # palocko 2025-01-08 10:48
Dobrý deň prajem. Tento komentár som už ani nedočítal. Jednoducho nedá sa ... Odhaľte už prosím pravú tvar a identitu Ing. Jána Krnáča, ktorý sa už mimochodom pohoršil a ohradil voči jednej z mojich reakcií. Lesmedium, bez urážky, už ste horší ako toľko kritizované sociálne siete. V lesníctve už píšete len o Česku a ostatnej Európe, lebo koncepcia lesníctva na Slovensku nie je, len chaos.
Pozdravuje Vás a praje šťastný nový rok 2025 Ing. Anton Paločko
+4 # jmarko 2025-01-08 11:22
Dobrý deň, pán Paločko,
vďaka za Váš názor, aj za želanie do nového roka 2025.
Takisto želám veľa zdravia a šťastia.
Lesu zdar! Jozef Marko.

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Populárne správy

TÝŽDŇOVKA: Na aukciách dreva padajú rekordy, speňaženie je v porovnaní s cenníkovými cenami priemerne o 30 percent vyššie

TÝŽDŇOVKA: Na aukciách dreva padajú rekordy, speňaženie je v porovnaní s cenníkovými…

Aktuálne

Zobrazenie:13924

Tento týždeň v pondelok vyhodnotili košickí mestskí lesníci aukciu dreva, ktorá sa uskutočnila od 19. do 22. novembra na Expedičnom sklade...

Názor: Verejnosť má právo poznať pravdu, ktorú ochranári skrývajú pod svojou maskou

Názor: Verejnosť má právo poznať pravdu, ktorú ochranári skrývajú pod svojou maskou

Aktuálne

Zobrazenie:11634

V dnešných časoch, keby lesná zver nespôsobovala žiadne škody, nemuselo by sa nič robiť. V opačnom prípade, keď zver spôsobuje škody v lese...

TÝŽDŇOVKA: Slovensko nie je divočina ani skanzen, ľudia žijú aj na lazoch hlboko v horách

TÝŽDŇOVKA: Slovensko nie je divočina ani skanzen, ľudia žijú aj na lazoch…

Aktuálne

Zobrazenie:10094

Peter Siman má 67 rokov. Narodil sa na lazoch v horách nad Muránskou Zdychavou, ktorá je vzdialená sedem kilometrov od Revúcej...

Vojenskí lesníci sa podieľajú na vývoji pásového lesného stroja: Ľahký, užitočný a ekologický, v štádiu funkčného modelu, pomôže pri výchove lesa

Vojenskí lesníci sa podieľajú na vývoji pásového lesného stroja: Ľahký, užitočný a…

O čom sa píše

Zobrazenie:9488

Štátny podnik Vojenské lesy a majetky SR na sociálnej sieti uvádza, že rast ekonomickej a ekologickej náročnosti sa samozrejme premieta...

Agrorezort: Povolenie mimoriadneho lovu diviačej zveri a ostatnej raticovej zveri v čase ochrany

Agrorezort: Povolenie mimoriadneho lovu diviačej zveri a ostatnej raticovej zveri v čase…

O čom sa píše

Zobrazenie:7491

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky podľa § 72 písm. m) zákona č. 274/2009 Z. z. o poľovníctve a...

Od 1. do 15. januára 2025 povolený lov 74 vlkov: Podľa novej vyhlášky na celom území Slovenska

Od 1. do 15. januára 2025 povolený lov 74 vlkov: Podľa novej…

Aktuálne

Zobrazenie:7113

Od 1. januára nadobúda platnosť nová vyhláška, ktorá umožňuje lov vlka na území Slovenska. V sezóne 2025 je lov povolený...

Hlavné správy

Ministerstvo životného prostredia SR: Povolenie odlovu 36 jedincov bobra - poškodzujú hrádze a ohrozujú bezpečnosť obyvateľstva

Ministerstvo životného prostredia SR: Povolenie odlovu 36 jedincov bobra - poškodzujú hrádze…

O čom sa píše

Iniciatíva My sme les tvrdí, že Ministerstvo životného prostredia SR povolilo koncom minuloročného novembra odstrel viac ako troch desiatok bobrov. Ochranári...

Prečítajte si viac
Poslanecký návrh zákona o ochrane prírody a krajiny: Vrátenie pozemkov v správach národných parkov Muránska planina, Slovenský kras a Veľká Fatra štátu

Poslanecký návrh zákona o ochrane prírody a krajiny: Vrátenie pozemkov v správach…

Aktuálne

Poslanci Národnej rady SR Rudolf Huliak, Ivan Ševčík, Pavel Ľupták a Roman Malatinec navrhujú, aby do budúcna neprechádzali štátne pozemky...

Prečítajte si viac
LESY SR odmietajú obvinenia o ťažbe dreva v Národnom parku Poloniny: Aktivity v súlade s platnými zákonmi, zamerané na dlhodobú ekologickú stabilitu

LESY SR odmietajú obvinenia o ťažbe dreva v Národnom parku Poloniny: Aktivity…

Aktuálne

LESY SR informujú, že ťažba v Národnom parku Poloniny bola vykonaná v súlade s platnými zákonmi a plánmi hospodárskej činnosti, pričom rešpektovala prírodné hodnoty...

Prečítajte si viac
Bukocel je v konkurze: Návrh podali zamestnanci, ktorých zastupoval Odborový zväz Drevo, Lesy, Voda

Bukocel je v konkurze: Návrh podali zamestnanci, ktorých zastupoval Odborový zväz Drevo…

Aktuálne

Spoločnosť Bukocel, sídliaca v Hencovciach v okrese Vranov nad Topľou, je v konkurze. Mestský súd Košice vyhlásil konkurz na majetok...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza

Fytofarm Merimex Pro Populo Poprad Slovenská lesnícka komora