Prihlásiť

Komentár: Ako predchádzať konfliktu medveďa a človeka? Správanie šelmy môže byť predvídateľné, prečítajte reč jej tela

Ľudia sa obávajú stretu s medveďom a žiadajú tieto situácie urýchlene riešiť. Blíži sa tiež obdobie dovoleniek a horská turistika bude mať boom a tiež tu môže dochádzať a dochádza k stretu s medveďom. Pochopenie správania medveďa je nevyhnutnou súčasťou vytvárania bezpečného prostredia pre medvede aj ľudí. Správanie medveďa je častejšie nesprávne interpretované. Aby ste skutočne pochopili správanie medveďa, musíte interpretovať postoje a hlasové prejavy medveďa z hľadiska toho, čoho sa medveď bojí.

Doporučený Ilustračné foto: Ing. Pavol Lenko Ilustračné foto: Ing. Pavol Lenko

Správanie medveďa môže byť predvídateľné. V skutočnosti sú medvede zvyčajne predvídateľnejšie ako ľudia. Ak sa dozviete viac o medveďoch a o tom, ako interpretovať ich správanie, budete môcť primerane reagovať, keď ich uvidíte, a vyhnúť sa negatívnemu stretnutiu. Preto je žiaduce mať základné znalosti o medveďom správaní. Vo väčšine prípadov to môže zabrániť nechceným stretom s medveďom.

Medvede sa kontaktu s ľuďmi vyhýbajú v maximálnej možnej miere, k stretom však niekedy predsa len dôjde. Medvede nie sú nebezpečné, ale za určitých okolností sa môžu stať nebezpečnými. V mene nás zodpovedných poľovníkov som sa preto rozhodol, touto cestou rozšíriť doterajšiu slabú osvetu okolo medveďa hnedého, ktorá sa primárne zameriava na moment, keď medveď útočí, ako sa má napadnutý človek správať a poskytnúť ľuďom cenné rady, ako prečítať jeho reč tela a adekvátne k tomu prispôsobiť svoje správanie. Informácie uvedené v nasledujúcich riadkoch vychádzajú z dlhoročných pozorovaní a skúseností s medveďom hnedým.

Čo nám pri vzájomnom strete signalizuje medveď rečou svojho tela a ako je potrebné sa v takýchto situáciách správať? Medveď pri strete s človekom prostredníctvom rôznych druhov svojho správania, ktoré sa prejavujú v určitom poradí, signalizuje, v akom stave sa nachádza v určitej situácii a či už náhodou sa necíti byť ohrozený. Je preto potrebné naučiť sa porozumieť tomuto správaniu a správne interpretovať signály, čím môže človek adekvátne k tomu zareagovať. V nasledujúcom texte si rozoberieme najčastejšie sa vyskytujúce situácie pri strete medveďa s človekom.

Medveď stojí na zadných nohách, nehybne so zdvihnutým nosom a snaží sa zachytiť váš pach, približuje sa k vám alebo vzďaľuje od vás so vztýčenou hlavou a vztýčenými ušami.

Medveď je len zvedavý alebo si nie je istý a snaží sa preto získať viac informácií o vás a možno bude potrebovať všetky svoje zmysly, aby získal dobrý prehľad o situácii, v ktorej sa cíti neisto. Toto správanie nie je náznak agresie! Medveď sa chce len uistiť, že nepredstavujete nebezpečenstvo.

Identifikujte sa, aby medveď vedel, že ste tam. Povedzte niečo rovnakým tónom hlasu, ako hovoríte s inou osobou. Nekričte. To môže spustiť jeho agresivitu. Skúste urobiť niečo, aby medveď zacítil váš pach. V prípade keď sa medveď pohne smerom k vám, môžete mu naznačiť, že ste vyšší tak, že budete držať ruky nad hlavou pri súčasnom rozprávaní a následnom pomalom ústupe po tej istej ceste, po ktorej ste prišli.

Medveď pokyvuje hlavou tam a späť, keď sa pozerá vašim smerom bez toho, aby sa pozeral priamo na vás. Takéto správanie môže byť sprevádzané zívaním, kňučaním, slintaním a hlučným cvakaním čeľuste.

Medveď je v strese a ukazuje, že je vyrušený a znepokojený vašou prítomnosťou. Okamžite zmeňte smer voči medveďovi tak, aby ste mu neboli otočení tvárou v tvár. Začnite sa pomaly vzďaľovať od medveďa a hovorte k nemu bežným hlasom. Otočením do strany ukážete medveďovi, že ste sa podriadili a nepredstavujete hrozbu. Keď sa vzdialite od medveďa, stane sa to ešte zreteľnejšie. Nebežte, pretože to môže u medveďa vyvolať zmenu v správaní. Medvede môžu liezť po stromoch a preto sa vzdiaľte po zemi.

Medveď, ktorý stojí priamo oproti vám a pozerá sa na vás, vykazuje väčšiu agresivitu ako medveď, ktorý sa na vás pozerá zboku alebo zo šikmého uhla. Medveď kolíše hlavou, ako je to napísané vyššie, ale potom začne dupať do zeme jednou alebo obidvomi prednými labkami vo vašom smere, prípadne sa môže pohybovať tam a späť po štvorci. Ak je ešte viac vystresovaný, môže skákať prednými nohami po pni, trse trávy a podobne, alebo môže urobiť skok vpred s natiahnutými nohami, zatiaľ čo naďalej kýva hlavou, zíva, kňučí alebo si cvaká čeľusťou. Sú to jasné signály, že medveď je podráždený a vás považuje za nebezpečenstvo a chce, aby ste zmizli.

Otočte sa bokom  k medveďovi, neustále ho sledujte, ale vyhýbajte sa očnému kontaktu. Pomaly sa vzďaľujte od medveďa. Hovorte pokojným hlasom, aby medveď vedel, kde ste a kam máte namierené. Môžete sa pri odchode aj skrčiť.

Medveď môže stále prejavovať všetko vyššie popísané správanie, ale pritom sa pozerá priamo na vás. Môže dôjsť k neprimeranej reakcii v správaní narážaním do stromu alebo konára, ale ste to vlastne vy, kto ho dráždi. V takejto situácii ste prekročili hranicu toho, čo bude medveď tolerovať: Ste pri ňom príliš blízko. Medveď vám chce len povedať, že ste ho práve nahnevali.

Ak sa medveď bude naďalej cítiť ohrozený, prestane krútiť hlavou a vydávať zvuky. Telo napne a hlava je spustená. Po tomto správaní často nasleduje fingovaný útok. V takom falošnom útoku medveď vypáli a rýchlo sa rúti smerom k vám. Potom môže buď zastaviť priamo pred vami a prípadne dupnúť labkami o zem alebo naraziť do kríkov, alebo môže ísť len veľmi blízko k vám. To je veľmi nepríjemné a je veľmi ťažké povedať, či medveď urobí falošný útok alebo skutočný útok, keď sa približuje k vám. Predpokladá sa, že veľa medveďov, ktorí falošne zaútočia, sú zastrelení lovcami, ktorí sa domnievajú, že sú skutočne napadnutí.

Pri takomto agresívnom medveďovi okamžite postupujte dozadu! Dajte pozor na medveďa, ale vyvarujte sa očnému kontaktu. Pomaly sa vzďaľujte od miesta. Nebežte! Hovorte pokojným hlasom. Pri falošnom útoku zo strany medveďa, zostaňte na mieste alebo radšej urobte pár krokov dozadu.

V prevažnej väčšine prípadov sa medveď otočí alebo zastaví na krátku vzdialenosť pred vami. Zachovajte pokoj! Identifikujte sa hlasným a pokojným rozprávaním, aby medveď vedel, kto ste. Zvážte, či by ste pred medveďa niečo nehodili, aby ste ho rozptýlili. Ukážte, že ho neohrozujete, stiahnutím sa ďalej od medveďa. Medveď sa po chvíli väčšinou upokojí, ale sú chvíle, keď urobí niekoľko falošných útokov, kým sa zastaví.

Viem, že niektorí čitatelia týchto riadkov by na tomto mieste čakali aj nejaké informácie, ako sa správať a čo robiť v situácii, keď už nepôjde o falošný útok, ale medveď naozaj zaútočí na človeka. Základom spolunažívania človeka s medveďom sa musí stať to, že človek sa bude na základe vyššie uvedených informácií správať tak, aby v čo najväčšej miere predchádzal priamemu stretu s medveďom, ktorý vyústi do skutočného útoku medveďa.

Prejavme úctu tejto šelme a snažme sa pri spozorovaní medveďa čo najskôr opustiť jeho priestor. Nepokúšajme osud a nesnažme sa správať ako akční hrdinovia. Vzdialenosti, ktoré medvede už netolerujú, sú pri jednotlivcoch rôzne.

A opäť je potrebné pripomenúť, že medveď je v lese doma, ale človek je len návšteva. Uvedomujem si, že sa nájdu medzi nami ľudia, ktorí sa chcú zviditeľniť akýmkoľvek spôsobom a svojim nezodpovedným správaním neohrozujú len seba, ale prispievajú k zvyšovaniu rizika útoku medveďa na iného človeka.

My zodpovední poľovníci veríme, že znalosť a správna interpretácia správania medveďa povedie k aktívnej činnosti a bezpečnejšiemu vonkajšiemu životu ľudí v oblastiach, kde sa vyskytuje medveď. Človek sa bojí len toho, o čom nie je dostatočne informovaný alebo čo nepozná.

Ing. Ján Krnáč

Prečítané: 590
(2 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Populárne správy

Názor: Sprej na medveďa? Prvý stret so šelmou a reakcia tela, s akou som sa už nikdy nestretol

Názor: Sprej na medveďa? Prvý stret so šelmou a reakcia tela, s…

O čom sa píše

Zobrazenie:29787

Dnešní návštevníci našej krásnej prírody sa ocitli v situácii, kedy dochádza k častejším stretom s našim najväčším predátorom medveďom. No nezostáva len pri...

Zdesení vlastníci lesov: Zistili, na čo sa míňali finančné prostriedky z verejných zdrojov, určené na zachytávanie uhlíka. Žiadajú zmenu zákona o Environmentálnom fonde

Zdesení vlastníci lesov: Zistili, na čo sa míňali finančné prostriedky z verejných…

Aktuálne

Zobrazenie:19781

ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska oslovila predsedu a podpredsedníčku Výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Národnej rady Slovenskej...

Stanovisko štátneho podniku LESY SR k tvrdeniam, že je zodpovedný za zastavenie výroby v BUKÓZE: Dodávky drevnej hmoty nemohli byť obnovené

Stanovisko štátneho podniku LESY SR k tvrdeniam, že je zodpovedný za zastavenie…

Aktuálne

Zobrazenie:7376

Štátny podnik LESY Slovenskej republiky uverejnil včera na svojej internetovej stránke stanovisko k tvrdeniam spoločnosti BUKÓZA Export – Import, a.s...

TÝŽDŇOVKA: Keď sa dokážu lesníci pobiť v kalamite o čas, môžu veľa získať. Ak ale jeden nepotiahne pri jej spracovaní včas, dôsledky sa prejavia aj u druhého

TÝŽDŇOVKA: Keď sa dokážu lesníci pobiť v kalamite o čas, môžu veľa…

Aktuálne

Zobrazenie:6306

Spoločnosť Lesy mesta Brezno s.r.o. hospodári na výmere 7 645,86 hektárov na dvoch lesných celkoch – Čertovica a Rohozná. Tento týždeň...

Predstaviteľ súkromných vlastníkov lesov v relácii Teraz takto: Vieme, čo sa nakúpilo za 25 miliónov eur pre národné parky

Predstaviteľ súkromných vlastníkov lesov v relácii Teraz takto: Vieme, čo sa nakúpilo…

O čom sa píše

Zobrazenie:6036

O vzťahu štátu a súkromných majiteľov lesov, o miliónoch, ktoré dostali štátni ochranári, o vyhadzovaní peňazí na čudné aktivity, ale...

TÝŽDŇOVKA: Vykrádanie porastov? Včasné vyberanie kvality z bučín zabráni znehodnoteniu dreva

TÝŽDŇOVKA: Vykrádanie porastov? Včasné vyberanie kvality z bučín zabráni znehodnoteniu dreva

O čom sa píše

Zobrazenie:5430

Viacero lesníckych subjektov, obhospodarujúcich lesy s dominanciou buka, veľmi dobre pozná problém nerovnomerného rozloženia vekových stupňov a naakumulovania zásob drevnej hmoty vo...

Hlavné správy

TÝŽDŇOVKA: Turistu ošpliechal služobný psík, na lesníka chcel kvôli tomu volať policajtov. Po lesnom robotníkovi turisti hádzali kamene za to, že v poraste robil prerezávku...

TÝŽDŇOVKA: Turistu ošpliechal služobný psík, na lesníka chcel kvôli tomu volať policajtov…

Aktuálne

Tento týždeň som sa stretol v Kežmarských Žľaboch neďaleko Tatranskej Lomnice so zamestnancami spoločnosti Lesy mesta Kežmarok – konateľom Ing. Jurajom...

Prečítajte si viac
Minister vysvetlil zákonný postup štátneho podniku LESY SR pri spracovaní kalamity: Rozhodujúca bola cena za lesnícke činnosti

Minister vysvetlil zákonný postup štátneho podniku LESY SR pri spracovaní kalamity: Rozhodujúca…

Aktuálne

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč vystúpil pred Výborom Národnej rady SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, kde...

Prečítajte si viac
Výrazne znížené tržby v nemeckom piliarskom priemysle: Vývoz ihličnatej guľatiny poklesol o 36 percent

Výrazne znížené tržby v nemeckom piliarskom priemysle: Vývoz ihličnatej guľatiny poklesol o…

O čom sa píše

Ceny ihličnatej guľatiny v Nemecku sa v máji takmer nezmenili, a to napriek zložitým podmienkam predaja stavebného dreva aj exportu...

Prečítajte si viac
Spolok taxátorov Slovenska: Načo je nám duplicitná štátna správa? Zákon o uvádzaní dreva a výrobkov z dreva na vnútorný trh výrazne zvýšil byrokratickú záťaž

Spolok taxátorov Slovenska: Načo je nám duplicitná štátna správa? Zákon o uvádzaní…

Aktuálne

Spolok taxátorov Slovenska spracoval podklady ku konzultáciám k návrhu zákona, ktorým sa vykonávajú opatrenia Európskej únie na zmiernenie globálneho odlesňovania...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza

Fytofarm Merimex Pro Populo Poprad Slovenská lesnícka komora