Prihlásiť

Komentár: Ako predchádzať konfliktu medveďa a človeka? Správanie šelmy môže byť predvídateľné, prečítajte reč jej tela

Ľudia sa obávajú stretu s medveďom a žiadajú tieto situácie urýchlene riešiť. Blíži sa tiež obdobie dovoleniek a horská turistika bude mať boom a tiež tu môže dochádzať a dochádza k stretu s medveďom. Pochopenie správania medveďa je nevyhnutnou súčasťou vytvárania bezpečného prostredia pre medvede aj ľudí. Správanie medveďa je častejšie nesprávne interpretované. Aby ste skutočne pochopili správanie medveďa, musíte interpretovať postoje a hlasové prejavy medveďa z hľadiska toho, čoho sa medveď bojí.

Doporučený Ilustračné foto: Ing. Pavol Lenko Ilustračné foto: Ing. Pavol Lenko

Správanie medveďa môže byť predvídateľné. V skutočnosti sú medvede zvyčajne predvídateľnejšie ako ľudia. Ak sa dozviete viac o medveďoch a o tom, ako interpretovať ich správanie, budete môcť primerane reagovať, keď ich uvidíte, a vyhnúť sa negatívnemu stretnutiu. Preto je žiaduce mať základné znalosti o medveďom správaní. Vo väčšine prípadov to môže zabrániť nechceným stretom s medveďom.

Medvede sa kontaktu s ľuďmi vyhýbajú v maximálnej možnej miere, k stretom však niekedy predsa len dôjde. Medvede nie sú nebezpečné, ale za určitých okolností sa môžu stať nebezpečnými. V mene nás zodpovedných poľovníkov som sa preto rozhodol, touto cestou rozšíriť doterajšiu slabú osvetu okolo medveďa hnedého, ktorá sa primárne zameriava na moment, keď medveď útočí, ako sa má napadnutý človek správať a poskytnúť ľuďom cenné rady, ako prečítať jeho reč tela a adekvátne k tomu prispôsobiť svoje správanie. Informácie uvedené v nasledujúcich riadkoch vychádzajú z dlhoročných pozorovaní a skúseností s medveďom hnedým.

Čo nám pri vzájomnom strete signalizuje medveď rečou svojho tela a ako je potrebné sa v takýchto situáciách správať? Medveď pri strete s človekom prostredníctvom rôznych druhov svojho správania, ktoré sa prejavujú v určitom poradí, signalizuje, v akom stave sa nachádza v určitej situácii a či už náhodou sa necíti byť ohrozený. Je preto potrebné naučiť sa porozumieť tomuto správaniu a správne interpretovať signály, čím môže človek adekvátne k tomu zareagovať. V nasledujúcom texte si rozoberieme najčastejšie sa vyskytujúce situácie pri strete medveďa s človekom.

Medveď stojí na zadných nohách, nehybne so zdvihnutým nosom a snaží sa zachytiť váš pach, približuje sa k vám alebo vzďaľuje od vás so vztýčenou hlavou a vztýčenými ušami.

Medveď je len zvedavý alebo si nie je istý a snaží sa preto získať viac informácií o vás a možno bude potrebovať všetky svoje zmysly, aby získal dobrý prehľad o situácii, v ktorej sa cíti neisto. Toto správanie nie je náznak agresie! Medveď sa chce len uistiť, že nepredstavujete nebezpečenstvo.

Identifikujte sa, aby medveď vedel, že ste tam. Povedzte niečo rovnakým tónom hlasu, ako hovoríte s inou osobou. Nekričte. To môže spustiť jeho agresivitu. Skúste urobiť niečo, aby medveď zacítil váš pach. V prípade keď sa medveď pohne smerom k vám, môžete mu naznačiť, že ste vyšší tak, že budete držať ruky nad hlavou pri súčasnom rozprávaní a následnom pomalom ústupe po tej istej ceste, po ktorej ste prišli.

Medveď pokyvuje hlavou tam a späť, keď sa pozerá vašim smerom bez toho, aby sa pozeral priamo na vás. Takéto správanie môže byť sprevádzané zívaním, kňučaním, slintaním a hlučným cvakaním čeľuste.

Medveď je v strese a ukazuje, že je vyrušený a znepokojený vašou prítomnosťou. Okamžite zmeňte smer voči medveďovi tak, aby ste mu neboli otočení tvárou v tvár. Začnite sa pomaly vzďaľovať od medveďa a hovorte k nemu bežným hlasom. Otočením do strany ukážete medveďovi, že ste sa podriadili a nepredstavujete hrozbu. Keď sa vzdialite od medveďa, stane sa to ešte zreteľnejšie. Nebežte, pretože to môže u medveďa vyvolať zmenu v správaní. Medvede môžu liezť po stromoch a preto sa vzdiaľte po zemi.

Medveď, ktorý stojí priamo oproti vám a pozerá sa na vás, vykazuje väčšiu agresivitu ako medveď, ktorý sa na vás pozerá zboku alebo zo šikmého uhla. Medveď kolíše hlavou, ako je to napísané vyššie, ale potom začne dupať do zeme jednou alebo obidvomi prednými labkami vo vašom smere, prípadne sa môže pohybovať tam a späť po štvorci. Ak je ešte viac vystresovaný, môže skákať prednými nohami po pni, trse trávy a podobne, alebo môže urobiť skok vpred s natiahnutými nohami, zatiaľ čo naďalej kýva hlavou, zíva, kňučí alebo si cvaká čeľusťou. Sú to jasné signály, že medveď je podráždený a vás považuje za nebezpečenstvo a chce, aby ste zmizli.

Otočte sa bokom  k medveďovi, neustále ho sledujte, ale vyhýbajte sa očnému kontaktu. Pomaly sa vzďaľujte od medveďa. Hovorte pokojným hlasom, aby medveď vedel, kde ste a kam máte namierené. Môžete sa pri odchode aj skrčiť.

Medveď môže stále prejavovať všetko vyššie popísané správanie, ale pritom sa pozerá priamo na vás. Môže dôjsť k neprimeranej reakcii v správaní narážaním do stromu alebo konára, ale ste to vlastne vy, kto ho dráždi. V takejto situácii ste prekročili hranicu toho, čo bude medveď tolerovať: Ste pri ňom príliš blízko. Medveď vám chce len povedať, že ste ho práve nahnevali.

Ak sa medveď bude naďalej cítiť ohrozený, prestane krútiť hlavou a vydávať zvuky. Telo napne a hlava je spustená. Po tomto správaní často nasleduje fingovaný útok. V takom falošnom útoku medveď vypáli a rýchlo sa rúti smerom k vám. Potom môže buď zastaviť priamo pred vami a prípadne dupnúť labkami o zem alebo naraziť do kríkov, alebo môže ísť len veľmi blízko k vám. To je veľmi nepríjemné a je veľmi ťažké povedať, či medveď urobí falošný útok alebo skutočný útok, keď sa približuje k vám. Predpokladá sa, že veľa medveďov, ktorí falošne zaútočia, sú zastrelení lovcami, ktorí sa domnievajú, že sú skutočne napadnutí.

Pri takomto agresívnom medveďovi okamžite postupujte dozadu! Dajte pozor na medveďa, ale vyvarujte sa očnému kontaktu. Pomaly sa vzďaľujte od miesta. Nebežte! Hovorte pokojným hlasom. Pri falošnom útoku zo strany medveďa, zostaňte na mieste alebo radšej urobte pár krokov dozadu.

V prevažnej väčšine prípadov sa medveď otočí alebo zastaví na krátku vzdialenosť pred vami. Zachovajte pokoj! Identifikujte sa hlasným a pokojným rozprávaním, aby medveď vedel, kto ste. Zvážte, či by ste pred medveďa niečo nehodili, aby ste ho rozptýlili. Ukážte, že ho neohrozujete, stiahnutím sa ďalej od medveďa. Medveď sa po chvíli väčšinou upokojí, ale sú chvíle, keď urobí niekoľko falošných útokov, kým sa zastaví.

Viem, že niektorí čitatelia týchto riadkov by na tomto mieste čakali aj nejaké informácie, ako sa správať a čo robiť v situácii, keď už nepôjde o falošný útok, ale medveď naozaj zaútočí na človeka. Základom spolunažívania človeka s medveďom sa musí stať to, že človek sa bude na základe vyššie uvedených informácií správať tak, aby v čo najväčšej miere predchádzal priamemu stretu s medveďom, ktorý vyústi do skutočného útoku medveďa.

Prejavme úctu tejto šelme a snažme sa pri spozorovaní medveďa čo najskôr opustiť jeho priestor. Nepokúšajme osud a nesnažme sa správať ako akční hrdinovia. Vzdialenosti, ktoré medvede už netolerujú, sú pri jednotlivcoch rôzne.

A opäť je potrebné pripomenúť, že medveď je v lese doma, ale človek je len návšteva. Uvedomujem si, že sa nájdu medzi nami ľudia, ktorí sa chcú zviditeľniť akýmkoľvek spôsobom a svojim nezodpovedným správaním neohrozujú len seba, ale prispievajú k zvyšovaniu rizika útoku medveďa na iného človeka.

My zodpovední poľovníci veríme, že znalosť a správna interpretácia správania medveďa povedie k aktívnej činnosti a bezpečnejšiemu vonkajšiemu životu ľudí v oblastiach, kde sa vyskytuje medveď. Človek sa bojí len toho, o čom nie je dostatočne informovaný alebo čo nepozná.

Ing. Ján Krnáč

Prečítané: 820
(2 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Populárne správy

TÝŽDŇOVKA: Výskumník, ktorý pôsobil v Tatranskom národnom parku celý pracovný život, hovorí o smutnom osude limby

TÝŽDŇOVKA: Výskumník, ktorý pôsobil v Tatranskom národnom parku celý pracovný život, hovorí…

Aktuálne

Zobrazenie:19722

Tento týždeň som spracoval podklady zo stretnutia s Ing. Jánom Ferenčíkom do rubriky Osobnosti v časopise LES & Letokruhy. Rodák z Kežmarku a od...

TÝŽDŇOVKA: Urbárnici z Vyšnej Boce nepustili do gatí a dnes sú vďaka výsledkom ich práce na plochách po kalamite namiesto vývratov a suchárov vitálne a zmiešané mladé lesné porasty

TÝŽDŇOVKA: Urbárnici z Vyšnej Boce nepustili do gatí a dnes sú vďaka…

Aktuálne

Zobrazenie:12758

S predsedom Spolku bývalých urbárnikov Pozemkové spoločenstvo Vyšná Boca Ing. Pavlom Zacharovským a odborným lesným hospodárom i lesníkom v jednej osobe Ing. Jozefom Gracíkom...

Kde končí drevo zo Slovenska a kto na ňom zarába? V relácii Kontakty Rádia Slovensko odpovedali Peter Zemaník a Peter Gogola

Kde končí drevo zo Slovenska a kto na ňom zarába? V relácii…

Aktuálne

Zobrazenie:11665

Rádio Slovensko sa v publicistickej relácii Kontakty sa zameriava na témy, súvisiace s každodenným životom. Témy sa dotýkajú najmä oblastí...

Slovenská lesnícka komora: Čo sa ešte musí stať, aby bol na Slovensku efektívne riešený problém premnoženia medveďov?!

Slovenská lesnícka komora: Čo sa ešte musí stať, aby bol na Slovensku…

Aktuálne

Zobrazenie:7349

Slovenská lesnícka komora v aktuálnej tlačovej správe konštatuje, že včera v dopoludňajších hodinách vyhasol po útoku medveďa ďalší ľudský život. V katastri obce...

Názor: Nariadenie EUDR sa dotkne všetkých lesníkov, samostatným problémom je duplicita štátnej správy

Názor: Nariadenie EUDR sa dotkne všetkých lesníkov, samostatným problémom je duplicita štátnej…

Aktuálne

Zobrazenie:5957

Čas, kedy začneme na Slovensku reálne uplatňovať Nariadenie EÚ 1115 (Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie 2023/1115 z 31...

TÝŽDŇOVKA: Lesníci a poľovníci držia v porastoch urbáru Liptovská Sielnica škody zverou na uzde, spoločne kladú dôraz na ochranu lesa

TÝŽDŇOVKA: Lesníci a poľovníci držia v porastoch urbáru Liptovská Sielnica škody zverou…

Aktuálne

Zobrazenie:5952

Pred niekoľkými dňami som sa stretol so zástupcami Pozemkového spoločenstva urbariátu v Liptovskej Sielnici. Tento týždeň som spracoval zo získaných podkladov...

Hlavné správy

LES & Letokruhy NOVEMBER 2024

LES & Letokruhy NOVEMBER 2024

Aktuálne

Vychádza časopis LES & LETOKRUHY NOVEMBER 2024, kliknite na odkaz a dozviete sa viac o jeho obsahu.

Prečítajte si viac
Nový zákon o poľovníctve má vyriešiť problém premnoženej zveri: Poľnohospodári chcú vrátiť stav do obdobia okolo roku 2008

Nový zákon o poľovníctve má vyriešiť problém premnoženej zveri: Poľnohospodári chcú vrátiť…

O čom sa píše

Škody na poliach, v sadoch a viniciach, lesoch aj na cestách. Dôsledky premnoženia lesnej zveri sa každoročne šplhajú do miliónových...

Prečítajte si viac
Mestské lesy Revúca zrealizovali výstavbu 20 metrov vysokej rozhľadne za vyše 100 000 eur: Lesníci pripravujú projekt vybudovania náučného chodníka k rozhľadni

Mestské lesy Revúca zrealizovali výstavbu 20 metrov vysokej rozhľadne za vyše 100…

Aktuálne

Nad mestom Revúca pre verejnosť sprístupnili novú, 20 metrov vysokú rozhľadňu. K turistickej atrakcii na Šturmanovej hore vedie aj novovyznačená...

Prečítajte si viac
Ošetrenie stromov injektážou: Pôdny kondicionér pomáha udržať vlhkosť, zvýši obsah organických látok a podporí mikrobiálnu aktivitu

Ošetrenie stromov injektážou: Pôdny kondicionér pomáha udržať vlhkosť, zvýši obsah organických látok…

O čom sa píše

Lázeňské lesy a parky Karlovy Vary (LLPKV) skúšajú novú technológiu ošetrenia stromov takzvanou injektážou. Ide o ošetrenie vybraných drevín a zhutnenej pôdy...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza

Fytofarm Merimex Pro Populo Poprad Slovenská lesnícka komora