Prihlásiť
Vitajte, Hosť
Užívateľské meno: Heslo: Pamätať si ma
Vitajte na novom fóre!
Máte skúsenosti z lesníctva, s ktorými sa chcete podeliť?
Zaujímajú Vás názory ostatných? Zapojte sa do Fóra o lese!
Všetkých tu vítame a tešíme sa na Vaše príspevky!
Nové príspevky môžu v tejto kategórii pridávať a komentovať iba registrovaní.

TÉMA: Ako postupovať pri predaji podielu

Ako postupovať pri predaji podielu 05.02.2018 09:21 #1

na VZ prehlási člen spoločenstva, že ponúka na predaj svoj podiel. Neuviedol cenu, za ktorú podiel uvažuje predať.
Prosím kto má skúsenosti ako presne by sme mali postupovať . Na VZ bolo prítomných 70% členov. Predpokladám, že má vyhliadnutú fy, ktorá sa chce stať členom nášho spoločenstva a jemu zaplatí cenu, ktorú nik z členov nie je schopný zaplatiť. Prosím poradiť. Vopred ďakujem.
Možno sú na fóre podobné témy ale vôbec si ich neviem otvoriť.
  • Valika
  • Valika-ov Avatar
  • Odhlásený
  • Nováčik
  • Príspevkov: 5
  • Karma: 0
Príspevky môžu pridávať registrovaní a prihlásení návštevníci

Ako postupovať pri predaji podielu 06.02.2018 19:32 #2

Dobrý deň, my máme prijaté pravidlá - všetky tri pozemkové spoločenstvá v Poltári, ktoré schválilo VZ, Môžem Vám ich poslať mailom, len ma kontaktujte. O chvíľu zverejním jednu ponuku na predaj podielu, tam je moje tel. číslo, naň mi napíšte svoj mail a poradím Vám, ako dodržať zákon i pravidlá. Šuleková
  • Šuleková
  • Šuleková-ov Avatar
  • Odhlásený
  • Užívateľ
  • Príspevkov: -6
  • Získaných poďakovaní 1
  • Karma: 0
Jana
Príspevky môžu pridávať registrovaní a prihlásení návštevníci

Ako postupovať pri predaji podielu 22.01.2019 20:13 #3

Napísali ste že o chvílu zverejníte ponuku na predaj podielov. neviem či je to potrebné, stačilo by uviesť ako a kde sa táto ponuka dáva, čo obsahuje a ako sa postupuje ďalej. Čo ak je viacej záujemcov ? Musí sa uviesť cena ? Musí sa táto cena dodržať ? Ako sa potom skontroluje, či kúpno-predajná cena sa dodržala ? Či cena nebola nadhodnotená a potom z zmluve sa predalo lacnejšie ? Aká je lehota od zverejnenia, a ak nikto neprejaví záujem , môže po nej predať aj nečlenovi ?
  • Edo
  • Edo-ov Avatar
  • Odhlásený
  • Nováčik
  • Príspevkov: 5
  • Karma: 0
Príspevky môžu pridávať registrovaní a prihlásení návštevníci

Ako postupovať pri predaji podielu 23.01.2019 14:16 #4

Vážený pán Edo, neviem, na základe akej informácie píšete o tom, že "o chvíľu" niečo zverejním, asi Ste pozerali veľmi veľmi starú správu. Ale, hoci nemusím, odpoviem. Predaj podielov sa opäť riadi novými predpismi - od 1.7.2018 je platná novela zákona o PS 97/2013, v nej zjednodušene stojí, že prevod medzi podielnikmi je voľný, bez predkupného práva, bez povinnosti oznamovať. Oznamovať zamýšľaný prevod je nutné len pri predaji tretej osobe ( nečlenovi, spoločenstvu ), zákon navrhuje cez výbor. My sme to mali a dúfam, že aj budeme mať cez vývesku PS a tiež cez zverejnenie na stránke Lesmedium - na 30 dní, tomu predchádza list=ponuka podielnika, čo a za koľko predáva, cenové ponuky sa zbierajú a na konci lehoty zverejnenia sa dajú predajcovi-ten si vyberie kupujúceho, avšak predajná cena, ak podiel kupuje tretia osoba, nesie byť nižšia, než bola zverejnená v ponuke, lebo by šlo o podvod voči podielnikom. No povedzme si, kto sa bude súdiť, ak zistíte, že Vás oklamali, ja už na zákony neverím, ľudia predávajú poza chrbát podielnikov, darujú, vydražujú, fuj, je mi z niektorých špatne a z katastra, ktorý všetko zapíše, zvlášť !!. Takže sú pravidlá a zákony, ale len pre slušných. Jana
  • Šuleková
  • Šuleková-ov Avatar
  • Odhlásený
  • Užívateľ
  • Príspevkov: -6
  • Získaných poďakovaní 1
  • Karma: 0
Jana
Príspevky môžu pridávať registrovaní a prihlásení návštevníci

Ako postupovať pri predaji podielu 24.01.2019 23:03 #5

Váž. pani Šuleková, prepáčte, to, že o chvílu zverejníte bolo napísané vo Vašom príspevku a vzhľadom na to, že som narazil na tento problém v našom PS, a dal som tam aj otázky, na ktoré som nevedel odpoveď. U nás sa stalo, že člen predal podiely cudziemu a iný člen spoločnosti toto dal na súd a vyzerá to tak, že ten cudzí, bude musieť predať podiely záujemcovi-členovi spoločnosti. preto som chcel o tom vedieť viac. medzitým som si zistil nejaké skutočnosti a podľa týchto informácií, je člen spoločnosti informovať výbor o akomkoľvek predaji, nakoľko aj členov spoločnosti ktorí majú záujem o kúpu môže byť viac. preto je výbor vraj povinný informovať všetkých členov spolčnosti a v prípade že je viac záujemcov, sa tieto podiely rozdelia medzi záujemcov-členov v pomere, v akom už záujemci vlastnia podley v PS.
Nevie ešte, ako je to v prípade darovania, ako je to s tou cenou a či to naozaj nie je obídenie zákona, ak sa nejedná o predaj, ale o darovanie. Takto by sa samozrejme predkupné právo hravo obišlo, ale si myslím, že to tak nejde a asi na súde by to museli vrátiť. Možno že, povinnosť oznamovať darovanie nie je treba, ak sa jedná o príbuzného, len neviem do akej miery, či iba brat, syn, alebo aj nejaký bratranec.. strýko a čo je viem kto.
Alebo ako sa teraz stalo, že člen ponúkol na predaj, ale ako sa objavili záujemci, tak ponuku stiahol. Môže ?
Ak mi viete nejako pordiť, budem Vám povďačný. Edo
  • Edo
  • Edo-ov Avatar
  • Odhlásený
  • Nováčik
  • Príspevkov: 5
  • Karma: 0
Príspevky môžu pridávať registrovaní a prihlásení návštevníci

Ako postupovať pri predaji podielu 25.01.2019 08:07 #7

Pán Edo, prosím napíšte mi svoju mailovú adresu, takto nechcem komunikovať. Potom Vám na všetko odpoviem. Moja je zverejnená vo Fóre, na tejto stránke, kde oznamujem konanie valných zhromaždení v Poltári. Š.
  • Šuleková
  • Šuleková-ov Avatar
  • Odhlásený
  • Užívateľ
  • Príspevkov: -6
  • Získaných poďakovaní 1
  • Karma: 0
Jana
Príspevky môžu pridávať registrovaní a prihlásení návštevníci

Ako postupovať pri predaji podielu 28.01.2019 12:41 #8

Dobrý deň pani Šuleková napísal som Vám email.
E.M.
  • Edo
  • Edo-ov Avatar
  • Odhlásený
  • Nováčik
  • Príspevkov: 5
  • Karma: 0
Príspevky môžu pridávať registrovaní a prihlásení návštevníci

Ako postupovať pri predaji podielu 25.01.2019 00:30 #6

Dobrý deń pani Šuleková, ak budete taká dobrá vysvetliť, nerozumiem tomuto: napísali ste:
"zverejnenie na stránke Lesmedium - na 30 dní, tomu predchádza list=ponuka podielnika, čo a za koľko predáva, cenové ponuky sa zbierajú a na konci lehoty zverejnenia sa dajú predajcovi-ten si vyberie kupujúceho, avšak predajná cena, ak podiel kupuje tretia osoba, nesie byť nižšia, než bola zverejnená v ponuke" v čiej ponuke ? toho cudzieho ? lebo píšete, že cenové ponuky od kupujúcich sa zbierajú, ja som si myslel, že cenu uverejňuje v ponuke predajca. Ďakujem Edo
  • Edo
  • Edo-ov Avatar
  • Odhlásený
  • Nováčik
  • Príspevkov: 5
  • Karma: 0
Príspevky môžu pridávať registrovaní a prihlásení návštevníci
Moderátori: ekart

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza

Fytofarm Merimex Pro Populo Poprad Slovenská lesnícka komora