Prihlásiť

Lepšie je niečo ako nič

S Mgr. Ondrejom Jankurom o minuloročných skúsenostiach Obecných lesov Ihľany

Obecné lesy Ihľany hospodária v Levočských vrchoch na výmere 565 hektárov. S odborným lesným hospodárom Mgr. Ondrejom Jankurom sme pred vyše dvoma rokmi hovorili o tom, že tento lesnícky subjekt dostal rozhodnutie o schválení predloženého projektu. Podľa neho im mala byť poskytnutá výška podpory 49,5 percenta požadovanej sumy, čo v ich prípade znamená viac ako 50 000 eur.

„V tomto decéniu máme urobiť 330 hektárov prerezávok. Každý rok teda musíme zrealizovať prerezávky na minimálne 30 hektároch. A to je pre mňa ako odborného lesného hospodára veľká výzva. Tento rok máme ku koncu júla urobených už 15 hektárov prerezávok.

Myslím, že patrím k väčšine lesníckej rodiny, podľa ktorej je prerezávka výchovným zásahom, ktorý nám v budúcnosti prinesie svoje ovocie v podobe zdravších mladých lesných porastov. Kvalitnejších, schopných udržať svoj stav na takej úrovni, aby odolávali vetru, snehu a hmyzím i hubovým škodcom.

Moja skúsenosť je taká, že tam, kde sme realizovali prerezávky aj v minulosti, sú dnes 30 - 40 ročné porasty a vidieť, že sú skutočne kvalitné,“povedal vtedy pre časopis LES & Letokruhy Mgr. Ondrej Jankura.

V aktuálnom rozhovore Mgr. Ondrej Jankura uviedol, že rok 2024 bol pre Obecné lesy Ihľany dôležitým predovšetkým z hľadiska množstva vykonaných lesníckych prác.

Takže čo všetko sa vám podarilo v lese urobiť v minulom roku?

Jarné práce začali zalesňovaním už počas posledných februárových dní. Podarilo sa nám obnoviť plochu 7,65 ha lesa a vysadiť 38 750 kusov sadeničiek. Išlo o 4 000 sadeníc smreka obyčajného, 10 250 sadeníc smrekovca opadavého a 24 500 sadeníc buka lesného. Toto množstvo sa nám podarilo vysadiť do 20. marca 2024, čo bolo z hľadiska klimatických a hydrologických podmienok pre nové stromčeky veľmi výhodné. Potvrdila nám to aj ich ujatosť.

Aké straty pri zalesňovaní ste zaznamenali?

Môžem povedať, že straty v zalesňovaní boli na úrovni 8 – 9 percent. Preto je možné považovať jarné zalesňovanie za úspešné, najmä vzhľadom k nasledujúcim suchým mesiacom. V máji a júni takmer vôbec nepršalo a zrážky boli len minimálne i počas celého leta. Mladé lesné porasty sa nám podarilo ochrániť pred burinou vyžínaním na ploche 53,11 ha.

A teraz poďme k prerezávkam, ktorých objem a význam ste zdôraznili na našom stretnutí pred viac ako dvoma rokmi.

S realizáciou prerezávok sme začali v letných mesiacoch. Do konca roka sa nám podarilo vykonať prerezávku na ploche 136,52 ha. Z lesníckeho hľadiska išlo o náročnú činnosť, no veľmi dôležitú predovšetkým z dôvodov budovania kvalitných, zdravých lesných porastov do budúcnosti.

Opakovane chcem povedať, že prerezávku – prečistku považujem za jednu z hlavných prác zabezpečujúcich kvalitu lesných porastov. Dodávam, že v októbri sme začali s ochranou mladých lesných porastov proti ohryzu zverou cervakolom. Celkovo sme ochránili mladé lesné porasty na ploche 54,55 ha.

Z akých zdrojov ste financovali tieto lesnícke činnosti?

Všetky tieto práce sa nám podarilo zrealizovať najmä vďaka Projektu podporovateľných lesníckych činností k podopatreniu 8.4 – Podpora na obnovu lesov poškodených lesnými požiarmi, prírodnými katastrofami a katastrofickými udalosťami.

Táto výzva vyšla na stránke Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) začiatkom roku 2023. Projekt sa mi podarilo vypracovať do konca apríla 2023. Výzva bola veľmi dobre nastavená, keďže zahŕňala trojročné obdobie - a to roky 2023, 2024 a 2025 (do 30.6.2025).

Zmluvu s PPA sme ako obec podpísali koncom roka 2023. Minulý rok 2024 bol teda, čo sa týka lesníckych prác, z môjho pohľadu veľmi úspešný, pretože sa nám podarilo zrealizovať skutočne množstvo prác. Zrealizovali sme ich väčšinou dodávateľsky, najmä živnostníkmi z našej obce.

Ako boli z vášho pohľadu nastavené podmienky výzvy a projektu?

Všetko ohľadom tohto projektu - výzvy bolo celkom dobre nastavené. Veľmi kvitujem PPA a potešila nás aj možnosť (samozrejme po dodaní žiadosti, predložení dokladov k menej podstatnej zmene v dostatočnom predstihu), že nám bolo umožnené prerezávky, ktoré sme nezrealizovali v roku 2023, realizovať v roku 2024.

Práve preto sa nám podarilo urobiť taký objem výchovných zásahov. V tomto prípade oceňujem naozaj výbornú spoluprácu s pracovníkmi PPA, ktorí nám ochotne pomohli a poradili.

Mali ste aj nejakú negatívnu skúsenosť?

Čo ma žiaľ trochu mrzí, boli veľmi nízke ceny navrhované PPA pre jednotlivé výkony. Napríklad prerezávka za cenu cca 245 eur, ochrana proti burine cca 245 eur, nižšia cena bola určená aj pre umelú obnovu lesa. Naopak, cena za prípravu plôch na umelú obnovu lesa (900 eur), či na ochranu proti zveri (190 eur) bola nastavená veľmi dobre a myslím, že zodpovedala dnešným požiadavkám pracovníkov v lese.

Na predchádzajúcom stretnutí ste uviedli, že ste tiež odborným lesným hospodárom v Pozemkovom spoločenstve Jurské.

Áno, podarilo sa mi vypracovať projekt na mimoprodukčné funkcie lesa pre Pozemkové spoločenstvo - Jurské. PS - Jurské dostalo vďaka tomu dotáciu 22 000 eur, čo je celkom slušná suma pre obhospodarovateľa s 227 hektármi lesa. Myslím si, že viacerí obhospodarovatelia lesov by privítali možnosť dotácií za mimoprodukčné funkcie lesa častejšie, nielen raz za päť rokov, či na konci platnosti programov starostlivosti o lesy.

Veľmi dobre je nastavená podmienka využitia tejto dotácie na lesnícke práce v roku, kedy finančné prostriedky prídu na účet spoločnosti. Myslím si, že práve táto podmienka využitia prostriedkov na lesnícke práce zaväzuje obhospodarovateľa lesa, aby tieto financie využil v prospech lesa. Na zlepšenie kvality svojich lesných porastov, práve v danom roku, keď dotáciu dostal. Táto podmienka sa mne osobne veľmi páči a možno so mnou bude súhlasiť aj väčšina lesných hospodárov.

Čo si teda myslíte celkovo o finančnej podpore hospodárenia v lesoch z eurofondov?

Myslím si, že roky 2023 a 2024 boli, čo sa týka možností využitia eurofondov, pre obhospodarovateľov lesov priaznivé. Samozrejme, financií do našich lesov by sme určite potrebovali všetci obhospodarovatelia viac, no lepšie je niečo ako nič, čo žiaľ bolo v predošlých rokoch.

Ostáva mi už len veriť, že aj rok 2025 bude pre naše lesníctvo priaznivý, že budeme mať naďalej možnosti čerpať prostriedky eurofondov na zlepšenie kvality našich lesov a celého životného prostredia. Tak, aby sme pre naše deti a vnúčatá naďalej pestovali zdravé a rôznym škodlivým činiteľom odolné lesy. Posielam pozdrav LESU ZDAR pre všetkých so srdcom a s rozumom pracujúcich hospodárov, lesníkov.

Ďakujem za rozhovor.

Hlavné správy

Najhoršie lesné požiare na Ukrajine za posledných 30 rokov: Zničili viac ako dvojnásobok územia, aké zhorelo v celej Európskej únii

Najhoršie lesné požiare na Ukrajine za posledných 30 rokov: Zničili viac ako…

O čom sa píše

V dôsledku vojny s Ruskom Ukrajina v minulom roku zaznamenala najhoršie lesné požiare za posledných 30 rokov, oznámilo tento týždeň...

Prečítajte si viac
Lesnícke dni sa uskutočnia 25. apríla 2025 na tému: Aj lesy prinášajú jedlo na náš stôl

Lesnícke dni sa uskutočnia 25. apríla 2025 na tému: Aj lesy prinášajú…

Aktuálne

Na stránke Lesnícke dni na sociálnej sieti organizátori oznamujú termín aj tému 19. ročníka Lesníckych dní 2025. V aktuálnom statuse...

Prečítajte si viac
Deň drevostavieb na Technickej univerzite vo Zvolene: Takmer 300 odborníkov, vyše 110 spoločností, najväčší záujem o študijný program, zameraný na drevostavby

Deň drevostavieb na Technickej univerzite vo Zvolene: Takmer 300 odborníkov, vyše 110…

O čom sa píše

Technická univerzita informuje o 6. ročníku konferencie a výstavy pre odbornú verejnosť s názvom Deň drevostavieb. Návštevníci podujatia mali možnosť zoznámiť...

Prečítajte si viac
Správa TANAP-u upozorňuje, že medvede sú opäť aktívne: Od konca apríla do začiatku júla - najrizikovejšie obdobie medvedej ruje

Správa TANAP-u upozorňuje, že medvede sú opäť aktívne: Od konca apríla do…

Aktuálne

Správa TANAP-u aktuálne upozorňuje na fakt, že pekné jarné počasie zohreje vzduch a voda z topiaceho sa snehu začne zatekať aj...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza

Fytofarm Merimex Pro Populo Poprad Slovenská lesnícka komora