Prihlásiť

Vlastníci lesov preferujú prírodné parky

Na Slovensku lokálni aktéri nemôžu zasahovať do spravovania národných parkov

ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska, Združenie vlastníkov spoločenstevných a súkromných lesov Banskobystrického kraja a občianske združenie Partnerstvo pozemkových spoločenstiev a poľnohospodárov Horehronia zorganizovali v Telgárte stretnutie miestnych komunít, na ktorom spoločne hľadali odpovede na otázky z pozvánky na podujatie: 75-percentné parky v prírode, prečo a pre koho? Chce vidiek ničnerobiť alebo obnovovať a udržiavať tradičný spôsob užívania pôdy farmármi, lesníkmi, poľovníkmi, včelármi či rybármi? Ako môže zasiahnuť kategorizácia veľkoplošných chránených území podľa kategorizáciu IUCN do života v obciach? IUCN kategória 2: Národný park a IUCN kategória 5: Prírodný park. Aký dopad môže mať 75 percent ničnerobenia na obce? Kto im nahradí výpadky na daniach? Chcete budovať národný park alebo prírodný park? 

Ing. Anna Rejdovianová z občianskeho združenia Partnerstvo pozemkových spoločenstiev a poľnohospodárov Horehronia informovala v úvode účastníkov stretnutia, že v tomto občianskom združení sú zástupcovia samospráv, farmárov a vlastníkov lesov od od Polomky až po Telgárt. A prečo sú jeho členmi povedala za všetkých starostka obce Šumiac PhDr. Jarmila Gordanová: „Šumiac je vysokohorská obec, v ktorej sa ľudia živia poľnohospodárstvm, lesníctvom a ochranou prírody. Nakupujú si novú techniku na obhospodarovanie pôdy a lesov. Vracajú sa mladí ľudia, ktorí v rodnej obci podnikajú. Sme proti rozšíreniu zonácie národného parku, pretože minister Budaj chce, aby naši obyvatelia prešli na košíkarstvo a podobne činnosti.“ 

Ďalej vystúpil Ing. Milan Ovseník, predseda ÚNIE regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska, zastupujúcej členov, vlastniacich 750 000 hektárov lesov a viac ako 10 000 malých a stredných podnikov, hospodáriacich na výmere do 1 000 hektárov. Zdôraznil, že Slovensko patrí medzi krajiny s najprísnejšou legislatívou v lesnom hospodárstve a výsledkom činnosti lesných hospodárov je hodnotné prírodné dedičstvo našej krajiny. Deväť národných parkov v Slovenskej republike sa rozkladá na výmere 350 000 hektárov. Do katastra Telgártu zasahujú až tri z nich – Muránska planina, Slovenský raj a Nízkotratranský národný park (NAPANT). 

„V Európe sú v súčasnosti vedené filozofické diskusie o tom, čo vlastne spoločnosť očakáva od prírody a jej ochrany. Ľudia zvažujú, že musia túto tému vnímať najmä zo socio-ekonomického hľadiska. Na Slovensku sa doteraz posudzovala iba z environmentálneho hľadiska. Treba v prvom rade posúdiť, aké parky v prírode chcú miestni obyvatelia, ktorí musia byť primárni a rozhodujúci. Tí by sa predsa nemali prispôsobovať návštevníkom a ak áno, tak len na základe vlastnej vôle a rozhodnutia. Naším cieľom je dnes hlbšie posúdiť kategorizáciu chránených území z úrone národnej a európskej legislatívy, aby tejto problematike dostatočne pozorumeli účastníci stretnutia a podľa toho vyvíjali ďalšie aktivity,“ povedal na úvod M. Ovseník. 

A upozornil na to, že národná a európska sústava chránených území sa na Slovensku prekrývajú tak, že vznikajú problémy, spôsobené nejasnými pravidlami. Napríklad NATURA 2000 je sústava chránených území členských krajín Európskej únie a hlavným cieľom jej vytvorenia je zachovanie prírodného dedičstva, ktoré je významné nielen pre príslušný členský štát, ale najmä pre EÚ ako celok. Táto sústava chránených území má zabezpečiť ochranu najvzácnejších a najviac ohrozených druhov voľne rastúcich rastlín, voľne žijúcich živočíchov a prírodných biotopov, vyskytujúcich sa na území štátov Európskej únie a prostredníctvom ochrany týchto druhov a biotopov zabezpečiť zachovanie biologickej rôznorodosti v celej Európskej únii. Nikde ale nie je uvedené, že sú zo sústavy chránených území NATURA 2000 vylúčené socio-ekonomické aktivity, majú byť však zosúladené so záujmami ochrany prírody. A podľa slov M. Ovseníka by mali ostať ľudské aktivity v chránenom území logicky zachované, pretože práve vďaka človeku a jeho aktivitám je v danom území čo chrániť. 

Ibaže v národných parkoch má byť ponechaných 50 percent územia a do roku 2030 až 75 percent výmery na samovývoj s vylúčením tradičných ľudských činností – kosenia, pasenia, obnovovania lesov a poľovania. Ľudia budú môcť v bezzásahovom území len fotografovať, filmovať a realizovať vedecký výskum. V súčasnosti sa bezzádahové územia v národných pakoch nachádzajú na výmere priemerne 20 percent. 

Prírodné parky dominujú vo Švajčiarku, Rakúsku aj Nemecku 

Iné je to v prírodných parkoch. Na Slovensku zatiaľ žiadny prírodný park nie je, ale v ďalších európskych krajinách sú celkom bežné. Napríklad vo Švajčiarsku je jediný národný park a 18 prírodných parkov, v Nemecku je 16 národných parkov a až 105 prírodných parkov a v Rakúsku existuje celá sieť prírodných parkov, v ktorých ľudia oddychujú aj pracujú, podporovaná je v nich lokálna produkcia a z nej žijú miestni obyvatelia. 

„Prírodné parky sú v západnej Európe vytvárané na regionálnej úrovni lokálnymi autoritami. Spravujú ich miestne asociácie, zložené z kľúčových aktérov. Napríklad vo Švajčiarsku založilo prírodný park 7 obcí a jeho členmi je 70 subjektov, zastupujúcich turistov, poľovníkov, rybárov, včelárov, farmárov, lesníkov a ďalšie záujmové skupiny. Oni rozhodujú o manažmente prírodného parku a o rozdeľovaní príjmov v prírodnom parku. 

Na Slovensku lokálni aktéri nemôžu zasahovať do spravovania národných parkov. A hoci boli rady národných parkov zakomponované do legislatívy, sú len poradným orgánom bez rozhodovacej právomoci. Súčasný systém manažovania národných parkov u nás je direktívny a centralistický. Samosprávy môžu len prosiť, ale nie sa priamo podieľať na riadení diania v národnom parku,“ porovnal situáciu v zahraničí a u nás M. Ovseník. 

A uviedol, že hospodárenie prírodných parkov vo Švajčiarsku je postavené na nasledujúcich pilieroch:

  • udržateľné poľnohospodárstvo a lesné hospodárstvo, založené na ekologickom hospodárení,
  • regionálne výrobky. Vo švajčiarskych prírodných parkoch sa vyrába viac ako 1 700 certifikovaných produktov,
  • udržateľný cestovný ruch,
  • mäkká mobilita (regulácia dostupnosti autami a parkovania),
  • bezbariérový prístup.

Celý výrobno-hodnotový reťazec a pridaná hodnota ostáva v danom prírodnom parku. 

Na Slovensku je situácia iná. 1. januárom 2020 vstúpila do platnosti novela zákona o ochrane prírody a krajiny a vzápätí súčasná vláda v demisii prijala programové vyhlásenie so zámerom zonácie národných parkov, argumentujúc kritériami IUCN (The International Union for Conservation of Nature - Medzinárodná únia na ochranu prírody a prírodných zdrojov). Ibaže ako upozornil M. Ovseník, IUCN je dobrovoľné združenie a Slovenská republika neprijala voči IUCN žiadny záväzok. Napriek tomu rezort životného prostredia, štátna ochrana prírody a ekoaktivisti usilujú o 50 percent výmery národných parkov v bezzásahovom režime a tento podiel chcú do roku 2030 zvýšiť na 75 percent. A hoci ochranári tvrdia, že sa zonácia nedotkne súkromných vlastníkov lesov, nie je to pravda, pretože minimálne v dvoch národných parkoch Malá Fatra a Slovenský kras presahuje podiel súkromných majiteľov pôdy vyše 80 percent výmery. 

Rezort životného prostredia a organizácie Štátnej ochrany prírody SR ďalej tvrdia, že návrhy zonácie národných parkov predkladajú po komunikácii s miestnymi aktérmi. Ak by to bola pravda, tak by návrh zonácie Národného parku Poloniny určite nepripomienkovalo až 547 fyzických osôb a 60 právnických osôb celkovo neuveriteľným poštom 4 000 pripomienok! 

Ing. Milan Ovseník za ÚNIU regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska v závere stretnutia deklaroval, že jednoznačne preferuje Nature Park, teda prírodný park, nie National Park, národný park, s pokračovaním tradičného obhospodarovania územia.

 

Jozef Marko

Hlavné správy

Za 20 rokov boli vyplatené kompenzácie za neťaženie dreva vo výške takmer 81 miliónov eur: Finančná podpora pre súkromných vlastníkov lesov, urbárske spoločenstvá, mestá a obce

Za 20 rokov boli vyplatené kompenzácie za neťaženie dreva vo výške takmer…

Aktuálne

Štát za posledných 20 rokov vyplatil na kompenzáciách vlastníkom vzácnych lesov takmer 81 miliónov eur za to, že nezasahujú do...

Prečítajte si viac
Unikátny lesný park na severnej Morave: Rehabilitáciu v lese umožňuje aj návštevníkom s hendikepom

Unikátny lesný park na severnej Morave: Rehabilitáciu v lese umožňuje aj návštevníkom…

O čom sa píše

Okolie kúpeľných sanatórií v severomoravských Klimkoviciach sa pýši krásne čistým ovzduším. A to napriek tomu, že sú len kúsok od...

Prečítajte si viac
V Holandsku vlka nezastavil ani elektrický plot s nadštandardnými parametrami: Hospodárske zvieratá nie sú v bezpečí

V Holandsku vlka nezastavil ani elektrický plot s nadštandardnými parametrami: Hospodárske zvieratá…

O čom sa píše

Elektrický plot je vysoký 1,65 metra, má 8 drôtov, najnižší drôt je umiestnený 15 centimentrov nad zemou. Má minimálne 6...

Prečítajte si viac
Ťažba dreva v lokalite Šifrová v Národnom parku Nízke Tatry: LESY SR zdôrazňujú, že zásah rešpektoval biologické potreby hlucháňa hôrneho

Ťažba dreva v lokalite Šifrová v Národnom parku Nízke Tatry: LESY SR…

Aktuálne

LESY Slovenskej republiky, štátny podnik, realizovali v lokalite Šifrová, ktorá sa nachádza v Národnom parku Nízke Tatry, zásahy s cieľom ochrany a stabilizácie ohrozených...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza

Fytofarm Merimex Pro Populo Poprad Slovenská lesnícka komora