Prihlásiť

Digitálny atlas „Škodcovia drevín“ www.skodcoviadrevin.sk

Potrebujete identifikovať hmyz, huby alebo iné organizmy, nachádzajúce sa na stromoch a kroch?
Pracovníci Lesníckej ochranárskej služby sú autormi niekoľkých publikácií na determináciu škodcov drevín. Okrem knižných publikácií vyvinuli aj digitálny atlas škodcov.

V atlase nájdete široké spektrum hmyzu, húb a iných škodcov. Atlas popisuje takmer 500 druhov a je priebežne aktualizovaný. Druhy sú v atlase zoradené abecedne. Každý škodca je popísaný na samostatnej karte. Informácie o škodcoch sa dajú jednoducho filtrovať podľa zvolených parametrov: podľa hostiteľskej dreviny; podľa časti dreviny, kde poškodenie spôsobujú; podľa významnosti a ďalších vlastností. Užívateľ jednoducho vyfiltruje druhy, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobili dané poškodenie.

Viac informácií ako používať digitálny atlas „Škodcovia drevín“ nájdete na:

https://www.skodcoviadrevin.sk/uzitocne-informacie/ako-pouzivat-tento-atlas

Zámerom atlasu je pomôcť orientovať sa v širokom spektre škodcov, ktoré môžu poškodzovať naše stromy a kry v lese, v záhradách, parkoch a pod. Použitá symbolika a text majú pomôcť k čo najrýchlejšej determinácii príčiny poškodenia. Pre overenie správnosti determinácie a pre získanie doplňujúcich informácií odporúčame siahnuť aj po ďalších zdrojoch informácií.

Karta každého škodcu obsahuje stručný opis daného druhu, symptómy, hostiteľské dreviny, miesto poškodenia, významnosť druhu, kategóriu škodcu a ďalej informáciu, či bol alebo nebol výskyt daného druhu zaznamenaný na Slovensku, ako aj údaj, či ide o domáci alebo invázny druh. 

Karta druhu obsahuje jednu alebo viacero fotografií s krátkym popisom. Na hlavnej stránke sa zobrazuje len časť fotografií. V prípade, že sa na stránke organizmu nachádza viac fotografií, je potrebné otvoriť galériu „zobraziť celý album“.

V prípade, ak užívateľ nie je schopný identifikovať škodcu alebo príčinu poškodenia, škodcu identifikujú pracovníci LOS a informáciu o danom škodcovi pošlú emailom späť zadávateľovi.

Údaje a fotografiu poškodenia /škodcu je možné zadať cez formulár na linku http://www.skodcoviadrevin.sk/urcime-skodcu, ktorý je prístupný na domovskej stránke.

V prvom kroku zadávateľ označí do mapy lokalitu, kde škodcu objavil. V ďalšom kroku je pre identifikáciu škodcu potrebné nahrať jeho fotografiu. Kvalita a detail fotografie sú rozhodujúce pre správnu determináciu. Celkovo je možné nahrať 4 fotky. Ďalej zadávateľ vloží kontaktné údaje, hosťovskú drevinu a časť, na ktorej sa vyskytuje (kmeň, listy...). Nie je potrebné zadávať celé meno, ani iné osobné údaje. Dôležitá je emailová adresa a „nick“, ktorým Vás oslovia zamestnanci LOS po determinácii. Svoj dotaz aj dotazy iných užívateľov nájdete tu: https://www.skodcoviadrevin.sk/zoznam-ziadosti.

V roku 2021 bude spustená aj off-line verzia atlasu, ktorú momentálne pracovníci LOS pripravujú. Túto verziu bude možné stiahnuť do telefónu a bude prístupná aj na miestach bez pokrytia internetového signálu.

Nikolov Ch., Zúbrik M., Kunca A. a kolektív LOS

Hlavné správy

Slovenská lesnícka komora si pripomenula 30. výročie založenia: Partner v komunikácii dôležitých lesníckych tém na verejnosti

Slovenská lesnícka komora si pripomenula 30. výročie založenia: Partner v komunikácii dôležitých…

Aktuálne

Počas dnešného druhého dňa výročného a zároveň slávnostného zasadnutia Predstavenstva a Dozornej rady Slovenskej lesníckej komory, ktorá si tento rok pripomína 30...

Prečítajte si viac
Zásahové tímy pre medveďa hnedého aj v okolí Detvy a Bojníc: Regulácia premnoženej populácie vo viacerých krajinách s určenými kvótami

Zásahové tímy pre medveďa hnedého aj v okolí Detvy a Bojníc: Regulácia…

Aktuálne

Zásahové tímy pre medveďa hnedého budú trvalo pôsobiť aj v okolí Detvy a v okolí Bojníc. Na utorkovej tlačovej konferencii...

Prečítajte si viac
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč pre LES & Letokruhy: Som zástancom lepšieho využívania drevnej suroviny

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč pre LES & Letokruhy: Som…

Aktuálne

Týždeň po tom, ako sme sa stretli na Dňoch zeleného lesa v Belej pri Varíne a dohodli si spoločne so zástupcami Zväzu...

Prečítajte si viac
LES & Letokruhy DECEMBER 2023

LES & Letokruhy DECEMBER 2023

Aktuálne

Vychádza časopis LES & LETOKRUHY DECEMBER 2023, kliknite na odkaz a dozviete sa viac o jeho obsahu.

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza

Fytofarm Merimex Pro Populo Poprad Slovenská lesnícka komora