Prihlásiť

Digitálny atlas „Škodcovia drevín“ www.skodcoviadrevin.sk

Potrebujete identifikovať hmyz, huby alebo iné organizmy, nachádzajúce sa na stromoch a kroch?
Pracovníci Lesníckej ochranárskej služby sú autormi niekoľkých publikácií na determináciu škodcov drevín. Okrem knižných publikácií vyvinuli aj digitálny atlas škodcov.

V atlase nájdete široké spektrum hmyzu, húb a iných škodcov. Atlas popisuje takmer 500 druhov a je priebežne aktualizovaný. Druhy sú v atlase zoradené abecedne. Každý škodca je popísaný na samostatnej karte. Informácie o škodcoch sa dajú jednoducho filtrovať podľa zvolených parametrov: podľa hostiteľskej dreviny; podľa časti dreviny, kde poškodenie spôsobujú; podľa významnosti a ďalších vlastností. Užívateľ jednoducho vyfiltruje druhy, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobili dané poškodenie.

Viac informácií ako používať digitálny atlas „Škodcovia drevín“ nájdete na:

https://www.skodcoviadrevin.sk/uzitocne-informacie/ako-pouzivat-tento-atlas

Zámerom atlasu je pomôcť orientovať sa v širokom spektre škodcov, ktoré môžu poškodzovať naše stromy a kry v lese, v záhradách, parkoch a pod. Použitá symbolika a text majú pomôcť k čo najrýchlejšej determinácii príčiny poškodenia. Pre overenie správnosti determinácie a pre získanie doplňujúcich informácií odporúčame siahnuť aj po ďalších zdrojoch informácií.

Karta každého škodcu obsahuje stručný opis daného druhu, symptómy, hostiteľské dreviny, miesto poškodenia, významnosť druhu, kategóriu škodcu a ďalej informáciu, či bol alebo nebol výskyt daného druhu zaznamenaný na Slovensku, ako aj údaj, či ide o domáci alebo invázny druh. 

Karta druhu obsahuje jednu alebo viacero fotografií s krátkym popisom. Na hlavnej stránke sa zobrazuje len časť fotografií. V prípade, že sa na stránke organizmu nachádza viac fotografií, je potrebné otvoriť galériu „zobraziť celý album“.

V prípade, ak užívateľ nie je schopný identifikovať škodcu alebo príčinu poškodenia, škodcu identifikujú pracovníci LOS a informáciu o danom škodcovi pošlú emailom späť zadávateľovi.

Údaje a fotografiu poškodenia /škodcu je možné zadať cez formulár na linku http://www.skodcoviadrevin.sk/urcime-skodcu, ktorý je prístupný na domovskej stránke.

V prvom kroku zadávateľ označí do mapy lokalitu, kde škodcu objavil. V ďalšom kroku je pre identifikáciu škodcu potrebné nahrať jeho fotografiu. Kvalita a detail fotografie sú rozhodujúce pre správnu determináciu. Celkovo je možné nahrať 4 fotky. Ďalej zadávateľ vloží kontaktné údaje, hosťovskú drevinu a časť, na ktorej sa vyskytuje (kmeň, listy...). Nie je potrebné zadávať celé meno, ani iné osobné údaje. Dôležitá je emailová adresa a „nick“, ktorým Vás oslovia zamestnanci LOS po determinácii. Svoj dotaz aj dotazy iných užívateľov nájdete tu: https://www.skodcoviadrevin.sk/zoznam-ziadosti.

V roku 2021 bude spustená aj off-line verzia atlasu, ktorú momentálne pracovníci LOS pripravujú. Túto verziu bude možné stiahnuť do telefónu a bude prístupná aj na miestach bez pokrytia internetového signálu.

Nikolov Ch., Zúbrik M., Kunca A. a kolektív LOS

Hlavné správy

Dnes začína komunikačná kampaň Lesnícko-drevárskej komory ČR: Hospodárime so zodpovednosťou

Dnes začína komunikačná kampaň Lesnícko-drevárskej komory ČR: Hospodárime so zodpovednosťou

Aktuálne

Lesnícko-drevárska komora Českej republiky začala celoštátnu komunikačnú kampaň s názvom Hospodárime so zodpovednosťou. Jej súčasťou budú diskusné stretnutia lesníkov a...

Prečítajte si viac
Ciele schváleného zákona Európskej únie o obnove prírody: Prednosť dostanú chránené územia Natura 2000

Ciele schváleného zákona Európskej únie o obnove prírody: Prednosť dostanú chránené územia…

O čom sa píše

Cieľom zákona Európskej únie o obnove prírody, ktorý bol tento týždeň schválený v Európskom parlamente je obnoviť poškodené ekosystémy v Európe...

Prečítajte si viac
Národný park De Hoge Veluwe v Holandsku: Chceme, aby park zostal bez vlkov, ktorí boli nezákonne a so zlým úmyslom zavlečení do parku

Národný park De Hoge Veluwe v Holandsku: Chceme, aby park zostal bez…

O čom sa píše

Teraz, keď sa vlk vrátil do Národného parku De Hoge Veluwe, čelíme vážnym dilemám, týkajúcim sa manažmentu voľne žijúcich živočíchov...

Prečítajte si viac
Slovensko bude mať po prvýkrát samostatný zákon o krajinnom plánovaní: Envirorezort vytvoril pracovnú skupinu aj zo zástupcov odborných a stavovských organizácií

Slovensko bude mať po prvýkrát samostatný zákon o krajinnom plánovaní: Envirorezort vytvoril…

Aktuálne

Poslanci poslali do druhého čítania zákon o krajinnom plánovaní, o ktorom poslanci rokujú v skrátenom legislatívnom konaní. Tento zákon má...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza

Fytofarm Merimex Pro Populo Poprad Slovenská lesnícka komora