Prihlásiť

To, čo „predávajú“ verejnosti ochranári, je výsledok práce generácií lesníkov

Zhovárame sa s Ing. Jaroslavom Regecom,
vedúcim služobného úradu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky

Čo Vás po nástupe do funkcie, ako človeka s lesníckym vzdelaním, v našom lesnom hospodárstve prekvapilo? Alebo ste už vstúpili do známeho prostredia?

Lesnému hospodárstvu sa venujem zhruba 20 rokov, ako bývalý zamestnanec štátnych lesov, či neskôr znalec v oceňovaní lesa a spracovávaní ekonomických analýz hospodárenia v lese. V tomto období som získal skúsenosti tak v štátnom, ako aj v neštátnom lesníckom sektore. Téma lesného hospodárstva a priamo k nemu nadväzujúcich odborných oblastí mi po odbornej stránke nie je neznáma oblasť. Je však pravda, že pohľad zo strany štátneho úradníka je pre mňa novinkou. A čo ma najviac prekvapilo?  Slabá verejná mienka o lesníkoch, slabá mediálna podpora ich nezastupiteľnej činnosti. Z vlastných skúseností viem, že to, čo „predávajú“ verejnosti ochranári, je výsledok práce generácií lesníkov, ktorí svojím uvedomením už v minulosti chránili krajinu a zaujímavé územia. Predpokladám, že nielen lesnícka verejnosť si už všimla snahu a kroky realizované naším ministerstvom o zlepšenie tohto „verejného a mediálneho“ obrazu a prezentovania práce lesníkov.

Ako prví sa na Vás obrátili zástupcovia neštátnych lesov Slovenska. O aké témy na týchto rokovaniach išlo, respektíve na čom ste sa konkrétne dohodli?

Máte pravdu, zástupcovia neštátneho sektora, konkrétne zástupcovia Rady združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenskej republiky komunikovali so mnou takpovediac hneď po mojom nástupe na Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky. Predmetom rokovaní bolo viacero tém, avšak išlo najmä o predstavenie novému vedeniu ministerstva okruhy oblastí, ktoré neštátny lesnícky sektor na Slovensku najviac trápia. Išlo o široké spektrum oblastí, z ktorých nie všetky sú v pôsobnosti nášho ministerstva.

Témy sa týkali či už reštitučných a majetkových oblastí, podpôr pri využívaní funkcií lesov, poukázalo sa na problémy v uplatňovaní daňových zákonov, energetických zákonov vo väzbe na lesné pozemky, ako aj na ochranu prírody a krajiny a iné. Nastolenými témami sa zaoberalo viacero odborných útvarov ministerstva. Ja osobne za výsledok týchto rokovaní považujem skutočnosť, že obe strany, či už ministerstvo, ako aj neštátny lesnícky sektor zastúpený Radou združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenskej republiky máme odborné stanovisko k jednotlivým okruhom - témam, z ktorého vyplývajú možnosti ďalšej práce či už pre ministerstvo, ako aj možnosti smerovania aktivít pre neštátny lesnícky sektor.

Vláda prijala programové vyhlásenie aj v rámci lesného hospodárstva a drevospracujúceho priemyslu. Ktoré body z neho považujete za časovo najnaliehavejšie?

Programové vyhlásenie vlády Slovenskej republiky naznačuje smer, ktorým by sme sa chceli a mali uberať v najbližšom období, pričom zároveň obsahuje viac-menej konkrétne oblasti určené na riešenie v nasledujúcom období. Narastajúci význam plnenia širokej škály ekosystémových služieb pre verejnosť a ich podpora, je jedna zo základných oblastí, ktoré v rámci úloh vyplývajúcich zo súčasného programového vyhlásenia vlády SR plánujeme riešiť. Prakticky sme už začali. Odborné sekcie ministerstva už pracujú na riešení modelu finančnej podpory vlastníkov lesných pozemkov pri umožnení uplatňovania verejnoprospešných funkcií poskytovaných lesným prostredím formou ekosystémových služieb.

Ako druhú prioritu, nielen ja osobne, ale aj celé vedenie ministerstva, vidíme v úlohe riešenia problematiky drevospracujúceho priemyslu, ktorý považujeme za významný prvok zamestnanosti v regiónoch Slovenska. Aj v tomto smere sme „už začali“. Pracujeme na modeli programu podpory spracovania dreva na Slovensku, najlepšie priamo v zdrojových oblastiach. Pritom v súlade s modernými trendmi sa túto podporu snažíme kreovať, napríklad do drevostavieb.

Uviedol som dve, z môjho pohľadu, priority, avšak to neznamená, že v ostatných oblastiach, ktoré rezonujú lesníckym stavom, že by sme sa im nevenovali s rovnakým odhodlaním, pritom ide aj o témy, ktoré nevyplývajú z programového vyhlásenia vlády SR.

Zhováral sa Ján Fillo

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Memorandum o spoločnej starostlivosti o Ždánický les na juhovýchodnej Morave: Inovatívne postupy v hospodárení a ochrane

Memorandum o spoločnej starostlivosti o Ždánický les na juhovýchodnej Morave: Inovatívne postupy…

O čom sa píše

Na spoločnej starostlivosti o Ždánický les sa v memorande podpísanom na juhovýchodnej Morave zhodli  minister pôdohospodárstva ČR Marek Výborný, minister životného...

Prečítajte si viac
Náhodná ťažba kalamitného dreva v Národnom parku Nízke Tatry: Zlý zdravotný stav lesných ekosystémov v oblasti a šírenie škodlivých činiteľov z okolitých lesov

Náhodná ťažba kalamitného dreva v Národnom parku Nízke Tatry: Zlý zdravotný stav…

Aktuálne

Dvojica cenných chránených lokalít v Nízkych Tatrách je podľa mimovládnych ochranárov z občianskeho združenia (OZ) Prales a iniciatívy My sme...

Prečítajte si viac
Spochybnené pasenie kráv v národnom parku: Prínos chovu hospodárskych zvierat, koní a agroturizmu v starostlivosti o horské či podhorské lúky a pasienky

Spochybnené pasenie kráv v národnom parku: Prínos chovu hospodárskych zvierat, koní a…

O čom sa píše

Pasenie kráv na Snilovskom sedle v Národnom parku Malá Fatra môže byť v rozpore s ochranou prírody. Upozornila na to...

Prečítajte si viac
Rapídny pokles turistov v Slovenskom raji: Dôvodom aj obavy zo stretov s medveďmi

Rapídny pokles turistov v Slovenskom raji: Dôvodom aj obavy zo stretov s…

O čom sa píše

Hoteliéri v Slovenskom raji hlásia rapídny pokles turistov. O prepade hlavnej turistickej sezóny hovoria aj predajcovia suvenírov, či majitelia gastro...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza

Fytofarm Merimex Pro Populo Poprad Slovenská lesnícka komora