Prihlásiť

Slovenské drevo zdobí banky na Wall Street...

Zhovárame sa s Jaroslavom Kontrišom, riaditeľom Lesníckej informačnej spoločnosti, a.s.

 

O Predchádzajúce tri mimoriadne úspešné verejné dražby dreva, ktoré ste zorganizovali koncom roka 2012 a na jar a na jeseň 2013 ukázali nesporné výhody tohto spôsobu predaja dreva. Pre predávajúcich v tom, že za svoje drevo dostanú maximálnu možnú cenu od tých najrenomovanejších spracovateľov dreva. Ako sa Vám podarilo vytvoriť takéto možnosti, ktoré na Slovensku chýbali? Čerpali ste zo skúseností zo zahraničia?

 

Ešte predtým, ako sme začali pomáhať neštátnemu sektoru s nákupom a predajom dreva prostredníctvom aukcií dreva, vedeli sme, že na Slovensku je problém dostať za cenné sortimenty zodpovedajúce finančné ohodnotenie. Hlavne pri prvovýrobe, čiže majiteľoch dreva. Pritom v zahraničí (na západ od nás) je úplne samozrejmé, že cenné sortimenty sa predávajú výlučne prostredníctvom dražieb. Je vecou profesionálnej prestíže, keď „práve ja“ dokážem vypestovať strom vysokej hodnoty. Potom už v našom tíme nastal klasický proces – brainstorming. Čiže sme zanalyzovali potreby a možnosti trhu a samozrejme aj naše možnosti. Bolo potrebné zabezpečiť zodpovedajúcu plochu, na ktorej sa v súčasnosti konajú a aj v budúcnosti budú konať dražby. Ďalej bolo potrebné zabezpečiť bonitných kupujúcich.

Naši externí zástupcovia uskutočnili množstvo osobných návštev pri zahraničných spracovateľoch nielen v Európe. Uskutočnili sme množstvo osobných návštev pri majiteľoch dreva a obchodníkoch – našich dodávateľoch. Museli sme zabezpečiť dostatočné ľudské aj materiálne zdroje počas naskladňovania a vyskladňovania dreva. Skúsenosti sme čerpali zo zahraničia, nakoľko tam sú takéto dražby tradíciou. Chodievali sa tam zaškoľovať aj naši dražobní manipulanti.

 

O Ďalšou výhodou verejnej dražby dreva je, že predávajúci dostane platbu za drevo ešte pred naložením a odoslaním dreva odberateľovi! Na druhej strane kupujúci si môžu vybrať z veľkého množstva dreva práve tie kusy, ktoré vyhovujú ich nárokom a sami si určia navrhovanú cenu, ktorú sú ochotní zaplatiť. Aké sú ohlasy kupujúcich na tento dôkladne premyslený systém?

 

Ohlasy kupujúcich sú pozitívne. Určite sa dobre počúva, keď kupujúci, ktorý vydražil napríklad javor za 7777 €, orech za 5000 €, dub za 1000 €, jelšu za 200 €, smrek za 200 €, atakďalej (ceny sú bez DPH) vyjadruje svoje šťastie pozitívnymi emóciami a konštatovaním skvelej kúpy. Čo sa týka spôsobu platieb, takto sme sa rozhodli a kupujúci to bez problémov akceptovali.

 

Drevo z dražobného skladu neodíde skôr, pokiaľ ho vydražiteľ nezaplatí. Môže nastať omeškanie platieb (vychádzame aj kupujúcim v ústrety, pretože kvôli vysokej cene dopravy si ju kupujúci potrebuje logisticky vyriešiť), ale nemôže nastať situácia, že predávajúci nebude mať za drevo zaplatené.

 

O V poradí tretiu verejnú dražbu dreva ste zorganizovali koncom novembra minulého roka. Ak ju porovnáme s predchádzajúcimi, čím bola iná?

 

Tretiu dražbu dreva sme organizovali v spolupráci s Technickou Univerzitou vo Zvolene. Predsa len je to subjekt, ktorý má drevo „v krvi“. Je pre nás cťou, že na každej dražbe dreva sa zúčastňujú pedagógovia z tejto školy spolu s hosťami so zahraničných univerzít, napríklad z Bulharska a Českej republiky . Dokonca na nasledujúcej dražbe dreva sa chcú zúčastniť zástupcovia Českej zemědělskej univerzity Praha z lesníckej a drevárskej fakulty, aby získali skúsenosti ako aktívny predávajúci. Požiadali nás, či prijmeme študenta na vypracovanie diplomovej práce na tému „nové formy predaja dreva“. Prečo nie? Dokonca to uvítame. Takáto spolupráca môže mať len víťazov a to so všetkým, čo k tomu patrí.

 

V tejto, ako aj ďalších dražbách sa budeme sústreďovať výlučne na kvalitu dodávaného dreva. Za kvalitou prichádza aj kupujúci. Opäť sa s dražbou pohralo počasie, avšak opačne ako v prvej dražbe pred rokom. Pokiaľ v prvej dražbe sme zápasili so snehom, tento krát vplyvom teplého počasia mali dodávatelia problémy s ťažbou.

 

O Z cenných listnatých sortimentov dominuje na dražbe najmä dub. V akých cenových reláciách sa pohybuje?

 

V závislosti od kvalitatívnych, hrúbkových a iných parametrov sa cena pohybovala od 150 € do 1000 €. Odborníci z TU Zvolen, Školský lesný podnik dodali dub do dražby, ktorý kúpil spracovateľ zo Švajčiarska za 1009 €/m³.

 

O Ešte vyššie ceny sa pohybujú v prípade javora. Počuli sme, že z jedného kubíka sa dá vraj vyrobiť 800 až 1000 metrov štvorcových dyhy. A jedna perlička, údajne javor zo Slovenska dláždi banky na Wall Street...

 

Áno, je to pravda. Potvrdili nám dvaja odberatelia, že dodávali dýhu z javora zo Slovenska výrobcom nábytku aj pre banky z Wall Street. A taktiež zdobí jachty napríklad arabských šejkov.

 

O Cieľom verejnej dražby dreva je jeho maximálne speňaženie. Preto je zaujímavé počiatočné pochybovanie a vyčkávanie niektorých obhospodarovateľov obecných a mestských lesov. Stretli sme sa s názormi, že oni svoje drevo predávajú človeku, ktorý ho od nich berie už viac rokov a nechcú meniť zaužívané praktiky... Zmenilo sa toto myslenie na ostatnej dražbe z novembra minulého roka?

 

Toto sa mení veľmi ťažko. Však sme na Slovensku... Niekto má rád nové veci a hľadá v nich výzvy, príležitosť, niekto v nich vidí hrozbu. Či ide o obchodnú alebo o osobnú hrozbu si môžeme len domýšľať.

V každom prípade, keď v minulosti otvorili novú diaľnicu a cestoval som zo Zvolena do Bratislavy, neváhal som ju ihneď použiť. Cítil som sa na nej bezpečnejšie, komfortnejšie a bol som v Bratislave o zhruba hodinu rýchlejšie. Dokážem si však predstaviť, že niekto, kto nechce meniť zaužívané praktiky z minulosti, stále sa motá po starej ceste cez Beladice, mesto Nitru..... Možno je aj prekvapený, že jeho obľúbená pumpa, na ktorej bol zvyknutý si oddýchnuť a najesť sa (OMV medzi Hronským Beňadikom a Žiarom nad Hronom) už neposkytuje možnosti využiť reštauráciu a musí si nosiť polievku z domu a najesť sa v aute. No čo už, dobré ránko, vitajte v roku 2014!

V každej oblasti podnikania je diverzifikácia zdrojov zo strategického hľadiska nesmierne dôležitá. Čo sa týka nášho zamerania, spracovania dreva, veľa možností na rôznorodosť nemáme. Preto je dôležité maximálne speňaženie v každej chvíli. Ale skutočné, reálne najvyššie speňaženie. A to ponúka len konkurenčné prostredie. Je naivné sa domnievať, že o jednotlivých aktivitách nikto nevie.

 

O Cenová úroveň za najcennejšie sortimenty sa dostáva do maxima aj zásluhou toho, že na dražbu prichádza vrcholová klientela skúsených a renomovaných spracovateľov dreva z celej Európy i zo zámoria, vrátane tých najsilnejších, akými sú Čína alebo Spojené arabské emiráty. Nechýbali ani na poslednej dražbe dreva?

 

Čína, Spojené arabské emiráty, ako aj Indonézia sa pravidelne zúčastňujú našej dražby. Niekedy sú silnejší oni, niekedy ponúkané drevo lepšie spracuje a tým aj zaplatí európsky spracovateľ.

 

O Už pri svojej premiére ste dražbu dreva rozdelili na dve časti, v jednej sa draží drevo v dražobných kopách a v druhej časti samostatne rozdelené jednotlivé kusy. Zákazník dostane katalóg, v ktorom má každý kus dreva pridelené svoje číslo. Po tom, ako si drevo pozrie, napíše sumu, akú je ochotný zaň zaplatiť. Budete pokračovať v takomto systéme?

 

Áno, budeme pokračovať v danom trende. Aj teraz však musím povedať ale... Tým, že s kupujúcimi často komunikujeme, máme informácie z prvej ruky o tom, čo potrebujú, čo hľadajú. Dražba sa nedá robiť bez systému a bezhlavo. Nemôžeme si dovoliť sklamať ani kupujúcich, ani predávajúcich.

Do budúcna pripravujeme určité zmeny kvôli ešte vyššiemu speňaženiu cenných listnatých a ihličnatých sortimentov. Určite budeme našich partnerov v predstihu informovať aj prostredníctvom vášho časopisu.

 

O Nových záujemcov o tento spôsob predaja bude isto zaujímať, ako dopravia svoje drevo na dražbu a či poskytujete v tomto smere svoje služby.

 

Drevo môžu doviezť vlastnou dopravou, alebo môžu využiť naše služby. Všetky informácie ohľadne dražby dreva, ako aj cenovú kalkulačku na dopravu nájdu záujemcovia na www.drazbydreva.sk

 

O Plánujete nejaké zmeny v jarnej dražbe v roku 2014 ?

Áno, jarná dražba ponesie prívlastok ,,DUBOVÁ,, . Na dražobnom sklade sústredíme - okrem iného - zhruba 2 tisíc m³ dubovej guľatiny. Dodávatelia z Chorvátska nám prisľúbili približne 1 400 m³ Slavonského duba. V minulých dražbách boli spokojní so speňažením dreva a navyše reagujú flexibilne, jednoducho, „dokázali zmeniť zaužívané praktiky“.

Na záver všetkým našim obchodným partnerom a čitateľom časopisu LES & Letokruhy želám pevné zdravie a úspešný rok 2014. Aukcie dreva, aukcie dopravy a dražby dreva sú tu pre každého z Vás!

Zhováral sa: Ján Fillo

 

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

TÝŽDŇOVKA: Problematické rady národných parkov. Nevyužitá príležitosť

TÝŽDŇOVKA: Problematické rady národných parkov. Nevyužitá príležitosť

Aktuálne

Podľa novelizovaného zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorý vstúpil do platnosti začiatkom tohto roka, sú do rád národných parkov delegovaní zástupcovia...

Prečítajte si viac
Veda a výskum pre lesnícku prax: Les udržuje vlhkosť a korunami stromov komunikuje s atmosférou

Veda a výskum pre lesnícku prax: Les udržuje vlhkosť a korunami stromov…

O čom sa píše

V septembri tohto roka usporiadal Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti (VÚLHM) odbornú konferenciu pod názvom Lesnická hydrologie – věda a...

Prečítajte si viac
Názor: Slovenskom sa vinie čiara, pod ktorou sú výrazne viditeľné problémy našich lesov. Spoločnosť a médiá im neprikladajú dôležitosť

Názor: Slovenskom sa vinie čiara, pod ktorou sú výrazne viditeľné problémy našich…

O čom sa píše

Spoločnosť si ešte nie dosť dobre uvedomuje stav, do ktorého sa dostávajú lesné ekosystémy. Nárastom biotických škodcov lesa a abiotických...

Prečítajte si viac
Vlastníci lesov upozorňujú na vášne a nezhody v chránených vtáčích územiach: Ako sú zladené ich programy starostlivosti so zonáciou národných parkov?

Vlastníci lesov upozorňujú na vášne a nezhody v chránených vtáčích územiach: Ako…

Aktuálne

ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska na sociálnej sieti reaguje na včerajšiu tlačovú konferenciu ministra životného prostredia Jána Budaja...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza

Fytofarm Merimex Pro Populo Poprad Slovenská lesnícka komora