Výstava v Lesníckom a drevárskom múzeu o tajomnom a vzácnom predátorovi: Rysy zo Slovenska prinávratili populáciu do krajín, v ktrorých už bola vyhubená
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Lesnícke a drevárske múzeum vo Zvolene otvorilo vernisážou výstavu nazvanú Neviditeľný predátor – tajomný a vzácny, ktorá potrvá do 3. mája 2025. Lesnícke a drevárske múzeum už tradične úvod roka začína výstavou, venovanou niektorému z jedinečných obyvateľov našich lesov. Tento rok je to už jubilejný desiaty ročník edukačných výstav, zameraných na problematiku výskytu, spôsobu života a ochrany niektorého z významných druhov slovenskej fauny. Trojicu našich vzácnych šeliem uzatvára rys ostrovid, informuje Lesnícke a drevárske múzeum.
„Vernisáž bola obohatená prednáškovými blokmi. Návštevníci sa dozvedeli podrobnejšie informácie o početnosti rysa, jeho rozšírení v Európe a na celom svete, takisto problematike monitoringu, ochrany a perspektívach.
Prednášajúcimi boli Mgr. Jakub Kubala z Katedry aplikovanej zoológie a manažmentu zveri Lesníckej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene a Ing. Tomáš Iľko zoológ zo Správy Národného parku Muránska planina.
V prípade tejto výstavy je kladený dôraz na prezentáciu slovenskej populácie rysa, ktorá je relatívne stabilná, ale predovšetkým v nedávnej minulosti slúžila ako jedinečný zdroj pri reštitúcii rysov vo viacerých krajinách Európy.
Výstava prezentuje verejnosti skutočnosť, že práve jedince odchytené na Slovensku sa stali základom pre úspešné prinavrátenie rysov tam, kde boli v minulosti intenzívne lovené až úplne vyhubené,“ informuje na sociálnej sieti Lesnícke a drevárske múzeum.
A dodáva, že charakter výstavy je v prvom rade edukačný s cieľom podnietiť záujem prostredníctvom estetického zážitku. Okrem textov a popisov si návštevník vytvorí predstavu o rysovi aj prostredníctvom diorám s dermoplastickými preparátmi, ktoré budú imitovať jeho prirodzené životné prostredie.