Vláda schválila novelu zákona o ochrane prírody a krajiny s pripomienkami: Posilnenie ochrany vlastníckeho práva v súlade s verejným záujmom
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Ústavne problematické ustanovenia v oblasti ochrany prírody budú upravené. Vyplýva to z návrhu novely zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorý v stredu schválila vláda s pripomienkami. Návrh predložili poslanci z poslaneckého klubu Slovenskej národnej strany (SNS) Milan Garaj, Dagmar Kramplová a Adam Lučanský. Informuje o tom portál SITA Náš Vidiek.
„Predkladatelia v predloženom materiáli priblížili, že cieľom je upraviť ustanovenia, ktoré sú v súčasnej podobe vnímané ako ústavne problematické a v rozpore s princípmi právneho štátu a medzinárodných záväzkov SR. Tieto zmeny majú za cieľ posilniť ochranu vlastníckeho práva, zabezpečiť proporcionalitu v zásahoch do práv súkromných vlastníkov a zlepšiť transparentnosť a predvídateľnosť právnych procesov v oblasti ochrany prírody.
Platné znenie zákona totiž podľa poslancov umožňuje prijímať opatrenia, ktoré obmedzujú užívanie súkromného majetku bez predchádzajúceho súhlasu vlastníkov alebo bez adekvátnej kompenzácie. Vynárajú sa podľa nich preto otázky o súlade s Ústavou SR, konkrétne s článkom 20, ktorý garantuje právo vlastniť a užívať majetok.
Rovnako podľa nich naráža aj na článok 17 Charty základných práv EÚ, ktorý hovorí o zásade ochrany súkromného vlastníctva. Poslanci SNS súčasne upozornili, že súčasný prístup k vyhlasovaniu chránených území a zavádzaniu obmedzení je často administratívne náročný a nedostatočne zohľadňuje potrebu spolupráce medzi štátnymi orgánmi a vlastníkmi.
Predkladatelia tak navrhujú zmeny, ktoré by smerovali k vytvoreniu právneho rámca podporujúceho partnerstvo medzi štátom a vlastníkmi pozemkov, znižuje nadmernú administratívnu záťaž a zavádza jasné mechanizmy pre kompenzáciu zásahov do práv vlastníkov.
Poslanci za SNS chcú tiež odstrániť legislatívne nepresnosti, zlepšiť prehľadnosť právnych noriem a posilniť právnu istotu pre všetky dotknuté subjekty. Návrh súčasne jasne vymedzuje podmienky a pravidlá na uplatňovanie obmedzení, ako aj na ochranu vlastníckych práv v súlade s verejným záujmom,“ píše portál SITA Náš Vidiek.