TÝŽDŇOVKA: Škody zverou v poľovných revíroch, vyšachovaní vlastníci lesných pozemkov a poľovníctvo ako služba verejnosti
- Zverejnené v Aktuálne
- Komentáre (1)
Tento týždeň som z nahrávok spracoval do časopisu LES & Letokruhy rozhovor s viceprezidentom a hovorcom Slovenskej poľovníckej komory Ing. Alojzom Kaššákom. Prioritne sme sa na stretnutí na Čertove venovali téme škôd spôsobených zverou na mladých lesných porastoch. Lesník, poľovník, sokoliar a komunikátor A. Kaššák hovoril o tejto téme v súvislostiach, ktoré naznačujú, že riešenie vážneho problému v slovenských lesoch bolo, je a bude zložitejšie, ako sa na prvý pohľad môže zdať.
Diskutovali sme aj o jednom z pohľadov na jeho riešenie, vychádzajúcom z toho, že v prípade, ak sú členmi poľovného združenia aj vlastníci lesných pozemkov, bývajú škody spôsobené zverou na mladých lesných porastoch v poľovnom revíre nižšie. Čo si o tom myslí Ing. Alojz Kaššák?
„Opýtam sa, ktoré sú to tie revíry, okrem veľkých štátnych, v ktorých nepoľujú vlastníci lesov? Slovenskej poľovníckej komore je mnohokrát vyčítané, že vstupovala do revírov a vlastníci lesov v nich mali poľovať, ale boli vyšachovaní a poľovať nemôžu. Na zhromaždení vlastníkov poľovných pozemkov môže ale vyšachovať miestnych vlastníkov len veľký obhospodarovateľ alebo lobistická skupina.
Slovenská poľovnícka komora predsa nemôže vstupovať do tvorby poľovných revírov. Vlastníci poľovných pozemkov sa na zhromaždeniach sami rozhodujú, či budú poľovať vo vlastnej réžii v uznanom poľovnom revíre, alebo to niekomu prenajmú.
A ak to vlastník, teda urbár, alebo niekto iný prenajme - a poviem to priamo - niekomu bohatšiemu, tak tých domácich, chudobnejších, vyšachuje. Potom nepoľujú na svojich pozemkoch vlastníci, ale poľuje na nich niekto iný. Takže riešenie nie je v rukách Slovenskej poľovníckej komory, ale v rukách samotných vlastníkov pozemkov.“
Na záver stretnutia sme debatovali na tému, kedy sa na Slovensku reálne podarí znížiť stavy voľne žijúcej zveri na únosnú mieru.
„Viete, na Slovensku je to tak, že my poľovníci sme vrahmi zvierat dovtedy, kým tí, ktorí nás za nich označujú, nezrazia na ceste jeleňa a nerozbijú si auto. Potom nám vyčítajú, že sme ho nezastrelili... Takže sa cítime ako medzi mlynskými kameňmi a nepomáha nám v tom ani štát, ani médiá. Nikto sa nás nezastane. Ľudia si preto vôbec neuvedomujú, že poľovníctvo je služba verejnosti.
Pýtali ste sa, ako je to s poľovaním v zahraničí. V Rakúsku napríklad patrí do 9. hodiny revír poľovníkom, po 9. hodine turistom. Na Slovensku je to zatiaľ niečo nepredstaviteľné. V iných krajinách vedia vyriešiť dohodou a efektívne aj prikrmovanie zveri a výkup diviny.
Jednoducho, štát musí vyjsť poľovníkom v ústrety a ak chceme znížiť stavy zveri u nás a škody, ktoré spôsobujú na lesných a poľnohospodárskych kultúrach, tak sa na tom musíme podieľať všetci,“ povedal A. Kaššák.
Jozef Marko
Komentárov
RSS informačný kanál kometárov k tomuto článku.