TÝŽDŇOVKA: Narastajúca hrozba šírenia lykožrúta bukového. Zopakuje sa scenár množenia lykožrúta smrekového?
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Tento týždeň som spracoval do časopisu LES & LETOKRUHY reportáž z Odštepného závodu Kamenica nad Cirochou štátneho podniku Vojenské lesy a majetky SR. Na stretnutí s riaditeľom Ing. Štefanom Rakom som mal možnosť vidieť rozľahlý areál závodu so zrekonštruovanými budovami, udržiavanou technikou, ošetreným ovocným sadom, pokosenými trávnikmi, fovoltaickými panelmi na strechách, kotlom na spaľovanie biomasy a s novou, jedinečnou recyklačnou linkou na brokové nábojnice. Navštívili sme spolu obidve lesné správy v Kamienke a Jovsi, Lesnú škôlku v Jovsi, rekonštruovanú lesnú cestu, budované vodozádržné opatrenie a rozľahlú zvernicu.
Zaujímavé sa ukázali aj skúsenosti vojenských lesníkov s lykožrútom bukovým. Na nimi obhospodarovanej výmere takmer 15 000 hektárov prevláda v lesných porastoch Vihorlatských vrchov buk s 90-percentným zastúpením. Rozširovanie a množenie lykožrúta bukového začína teda znamenať v týchto podmienkach vážnu hrozbu.
„Na našom území sa nachádza Prírodná rezervácia Kyjovský prales, ktorá mala pôvodne 54 hektárov. V roku 2007 bol Kyjovský prales rozšírený na takmer 400 hektárov. Keď v roku 2022 padla snehová kalamita, v Kyjovskom pralese, dosiahla objem necelých 24 000 kubíkov bukového dreva. Vzhľadom na to, že ide o 5. stupeň ochrany prírody, nemohli sme túto kalamitu spracovať.
Tým, že atraktívna drevná hmota pre lykožrúta bukového ostala ležať v porastoch, sme pozorovali už v roku 2023 a následne v roku 2024 veľký nárast množenia lykožrúta bukového. Z Kyjovského pralesa sa začína lykožrút bukový vo veľkom rozširovať do okolitých porastov. V spolupráci s Národným lesníckym centrom – Lesníckou ochranárskou službou sme nastavili projekt ochrany porastov pred týmto škodcom.
Už v roku 2023 sme umiestnili do porastov v nárazníkovej zóne Kyjovského pralesa prvé lapáky a lapače na lykožrúta bukového. Následne sme ich rozmiestnili skúšobne na celom obhospodarovanom území. V roku 2024 sa výskyt lykožrúta bukového navýšil v porovnaní s rokom 2023 až 4,6-násobne, čo bolo podľa údajov Lesníckej ochranárskej služby najviac na Slovensku. Takže je to veľký problém.
Ďalším problémom je sucho. Oslabené porasty sa nedokážu brániť naleteniu lykožrútom bukovým. Pozorujeme na korunách stromov, ako sú zasiahnuté a napadnuté stromy sa snažíme včas vyberať z porastov. Po ťažbových zásahoch zberáme dendromasu, aby sme čo najviac zabránili ďalšiemu šíreniu lykožrúta bukového.
Pre ilustráciu súčasného stavu: keď založíme v poraste klasický lapák, je do týždňa-dvoch masívne naletený lykožrútom bukovým. Kolegovia z iných častí Slovenska, ktorí videli, aký je výskyt lykožrúta bukového u nás, boli jeho početnosťou veľmi prekvapení,“ povedal Ing. Štefan Rak.
Hrozba šírenia lykožrúta bukového teda narastá. Je o to vážnejšia, že buk lesný má najvyššie zastúpenie v drevinovom zložení slovenských lesov, presahujúce podiel 35 percent. Takže ak by sa zopakoval scenár s množením lykožrúta smrekového, negatívne dopady na zdravotný stav lesných porastov u nás by boli väčšie.
Jozef Marko