TÝŽDŇOVKA: Lesnícke dni neprekročili svoj tieň. Ťažba, približovanie a spracovanie dreva je stále tabu
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Les chutí, znie téma tohtoročného 19. ročníka celoslovenského podujatia Lesnícke dni. Cieľom je podľa organizátorov poukázať na hmotné úžitky z lesa, aby ľudia vedeli, že les poskytuje potravu, akou sú divina, lesné plody a liečivé byliny. Tradície stravovania ľudí pracujúcich v lese mali počas slávnostného otvorenia vo Zvolene predstavovať drevorubačské raňajky. Z Lesníckeho a drevárskeho múzea chceli návštevníkov zaujať drevenými miskami, habarkami, cedidlami a geletkami...

Tento týždeň som navštívil regionálne lesnícke dni v Kežmarku a na Hradovej pri Košiciach. Lesníci z Lesov mesta Spišská Belá ukázali približne 1 400 deťom z materských a základných škôl zo širokého okolia, ktoré prišli na Hlavné námestie do Kežmarku v priebehu dňa, pílenie dreva a vybavenie, používané pilčíkmi pri náročnej a rizikovej práci v lese.
Pracovníci Lesov mesta Kežmarok zvolili inú prezentáciu dreva. Deti mali možnosť skladať z neho prístrešok nad studničku. Zaujímavá bola aj interaktívna hra, ktorú deťom ponúkli zamestnanci zo Správy TANAP-u. Mala názov Smrek rozpráva a deti v nej získali nové vedomosti a pochopili dôležité súvislosti.
Na Hradovej bol Lesnícky deň, organizovaný Mestskými lesmi Košice súčasťou osláv Dňa mesta Košice. Tretí rok sa uskutočnil na mieste, kam prirodzené smerujú kroky obyvateľov a návštevníkov mesta najmä vo voľných dňoch aj preto, že sa tam nachádza 21-metrov vysoká Vyhliadková veža s prekrásnymi výhľadmi na mesto a jeho okolie. Košickí mestskí lesníci takisto pripravili v rámci aktivít lesnej pedagogiky pre deti osvedčené pílenie dreva.
Lesnícke dni však ani tento rok neprekročili svoj tieň. Stále si nenašli na toto podujatie cestu moderné, ekologicky a ekonomicky efektívne technológie na ťažbu a približovanie dreva. Návštevníci Lesníckych dní nemajú ani tento rok možnosť vidieť na tomto podujatí možnosti spracovania dreva a jeho využitia v každodennom živote, aby si mohli naplno uvedomiť, aký význam má kvalitné drevo ako výsledok odbornej lesníckej práce pre našu spoločnosť.
Stále som presvedčený o tom a postoje vlastníkov a obhospodarovateľov lesov, odborných pracovníkov z lesníckej prevádzky a lesných robotníkov to potvrdzujú, že sa nemusia, nemajú a nesmú hanbiť za to, že obnovujú les. Teda, že ho nielen zakladajú a vychovávajú, ale aj rúbu, pretože rubne zrelé stromy musia včas uvoľniť miesto novej generácii stromov a kvalitnú drevnú hmotu je možné získať len z odborne, starostlivo a zodpovedne obhospodarovaných lesných porastov.
Preto je dôležité, aby verejnosť spoznala, ako postupujú lesníci pri výchove a obnove porastov, ako dokážu lesní robotníci spiľovať stromy a dostať ich na odvozné miesta, ako pracujú v ťažbe a približovaní dreva harvestory, vývozné súpravy, železné kone, trakčné navijaky, lanovky, štiepkovače, univerzálne a lesné kolesové traktory, ako spracovávajú kvalitnú drevnú surovinu a aké produkty z nej vyrábajú spracovatelia dreva.
Sú rôzne možnosti ich prezentácie na Lesníckych dňoch po celom Slovensku – veľkoplošné 3D projekcie, počítačové animácie, modely a makety, i praktické ukážky priamo v teréne vo forme doplnkového programu. Stačí len chcieť a spojiť sily pri prezentovaní významu lesa a dreva pre spoločnosť.
Budúci rok sa uskutoční jubilejný 20. ročník Lesníckych dní. Je to vítaná príležitosť skompletizovať ich pre širokú verejnosť spoluprácou všetkých aktérov v lesnom hospodárstve a spracovaní dreva, vďaka ktorým získavame z našich lesov nielen pitnú vodu, čistý vzduch, lesné plody, divinu a vhodné priestory na relax a rekreáciu, ale aj jedinú obnoviteľnú surovinu, ktorej význam neustále rastie, takže ľudia budú potrebovať čoraz viac kvalitného dreva z trvalo udržateľne obhospodarovaných lesov.
Jozef Marko