TÝŽDŇOVKA: Kontroverznému EUDR sa zrejme nevyhneme, nastáva plná digitalizácia slovenského lesníctva
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Napriek ročnému odkladu účinnosti nariadenia Európskeho parlamentu o sprístupňovaní určitých komodít a výrobkov spojených s odlesňovaním a degradáciou na trhu Európskej únie (EUDR) je v súčasnosti zrejmé, že sa novým pravidlám tejto súčasti Green Dealu nevyhneme. S blížiacim sa termínom účinnosti nariadenia EUDR je preto potrebné upozorniť na špecifiká a nové povinnosti najmä vlastníkov a užívateľov lesa, ktorí ako prví uvádzajú drevnú hmotu na trh Európskej únie.
Od nich bude závisieť dostupnosť legálne uvedenej drevnej hmoty pre ostatné články spracovateľského reťazca, teda celý drevársky, celulózo – papierenský, nábytkársky, stavebný, potravinársky a energetický priemysel, povedal tento týždeň v úvode rozhovoru do júnového vydania časopisu LES & LETOKRUHY CEO konzultačnej spoločnosti SILVA-PRO s. r. o. Ing. Michal Žák.
„Riziko odlesňovania a degradácie je vzhľadom na súčasnú prax a legislatívne normy, zavedené na Slovensku, s veľkou pravdepodobnosťou zanedbateľné. Nič to však nemení na tom, že Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady EÚ 2023/1115 z 31. mája 2023 o sprístupnení určitých komodít a výrobkov spojených s odlesňovaním a degradáciou lesov na trhu Únie a o ich vývoze z Únie, ktorým sa ruší nariadenie (EÚ) č. 995/2010, je v Slovenskej republike transponované do zákona č. 81 z 27. marca 2025. Týmto zákonom sa zabezpečuje vykonávanie niektorých opatrení Európskej únie na zmiernenie globálneho odlesňovania, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony“, vysvetlil M. Žák na začiatku interview.
Opýtal som sa, či existujú výnimky pre malé lesnícke subjekty, hospodáriace na výmere sto alebo dvesto hektárov. „Pre legálne uvedenie drevnej hmoty neexistuje výnimka veľkosti subjektu, preto je veľmi dôležité, aby na každú parcelu, porast, dielec, z ktorého v danom roku vlastník alebo užívateľ plánuje vyťažiť drevnú hmotu, bolo v informačnom systéme Európskej únie zaregistrované vyhlásenie o uplatnení systému náležitej starostlivosti. Upozorňujem, že systém náležitej starostlivosti je potrebné spracovať a pravidelne (aspoň raz za rok) vyhodnocovať a aktualizovať,“ zareagoval M. Žák.
Keď som mu na záver položil otázku, čo podľa jeho názoru znamená implementácia EUDR do lesníctva u nás, odpovedal: „Aj v lesníctve sa dostávame naplno do doby digitálnej. Všetky úkony, predchádzajúce uvedeniu drevnej hmoty na trh, ale aj komplexná lesohospodárska evidencia, prechádzajú do elektronickej formy. Je to výzva nielen pre lesníkov, ale aj pre spracovateľov drevnej hmoty.
Do spracovania a realizácie drevnej hmoty na trhu vstupujú zvýšené nároky na technické a softvérové vybavenie, včítane zaškolenia personálu. Aký to bude mať dosah na cenu dreva a odvodených výrobkov, a ako to ovplyvní možnosti ich umiestnenia na trhoch, kde pravidlá Európskej únie neplatia, je otázne.“
Jozef Marko