Prihlásiť

Petícia Poľovníctvo má zmysel so 153 000 podpismi je v Národnej rade SR

Slovenskí poľovníci doručili do Národnej rady SR petíciu so 153 000 podpismi občanov za zachovanie organizovaného poľovníctva na Slovensku. Informoval o tom na brífingu Alojz Kaššák, viceprezident Slovenskej poľovníckej komory. Petíciu od Slovenskej poľovníckej komory prijal predseda Národnej rady SR Boris Kollár. Informáciu zverejnila tlačová agentúra TASR na stránke Teraz.sk.

Doporučený Ilustračné foto Jozef Marko Ilustračné foto Jozef Marko

Alojz Kaššák podľa TASR pripomenul, že organizované poľovníctvo na Slovensku by sa malo dočkať novely zákona o poľovníctve. V minulom roku v gescii Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR vznikla pracovná skupina pre tvorbu legislatívnych a koncepčných materiálov v oblasti poľovníctva. Jediné riadne zasadnutie pracovnej skupiny sa uskutočnilo v lete minulého roka. Tam si jej členovia podrobne vydiskutovali a odsúhlasili východiská a zásady, z ktorých by mal nový zákon vychádzať. Realita je však úplne iná. Návrh zákona, ktorý bol predložený do vnútrorezortného legislatívneho procesu, je nielen v rozpore so závermi komisie, ale dokonca aj v rozpore s koncepciou rozvoja poľovníctva SR do roku 2030.

"Do rezortného pripomienkovania sa však dostala verzia, ktorá s pôvodným návrhom (zákona) nemala nič spoločné. Boli tam klazuly, s ktorými nemôžeme súhlasiť a ktoré výrazným spôsobom ohrozia organizované poľovníctvo na Slovensku," uviedol Alojz Kaššák.

Viceprezident Slovenskej poľovníckej komory zdôraznil, že reakciou na toto konanie agrorezortu bolo spustenie petície Poľovníctvo má zmysel koncom októbra minulého roka. Petícia si kládla za cieľ vyzbierať podpisy na záchranu organizovaného poľovníctva na Slovensku, ktoré si 10. decembra 2020 pripomenulo 100. výročie od vzniku Loveckého ochranného spolku, teda prvej jednotnej poľovníckej organizácie na Slovensku.

Členovia petičného výboru aj všetci podpísaní pod petíciou nechcú podľa A. Kaššáka dopustiť, aby sa životné poslanie desiatok tisíc dobrovoľných poľovníckych nadšencov a ich rodín, funkcionárov a profesionálnych zamestnancov, stalo predmetom politického obchodovania a spoločenského znehodnocovania.

A. Kaššák upozornil, že štát na činnosť poľovníctva ani Slovenskej poľovníckej komory, ako organizácie s preneseným výkonom štátnej správy, cielene finančne neprispieva. Poľovníci sa vďaka členským príspevkom samofinancujú a nezaťažujú štát ani občanov, ktorí s poľovníctvom nemajú nič spoločné. Títo občania ale užívajú benefity, ktoré poľovníctvo zabezpečuje vo vidieckej krajine.

Súčasný návrh zákona o poľovníctve a taktiež rýchle novely poslancov, ktorí poľovníctvu nerozumejú, ale zastupujú skupinu lobistov, podľa A. Kaššáka práve naopak zaťažuje štátnu správu poľovníctva kompetenciami, ktoré Slovenská poľovnícka komora zabezpečuje v súlade so súčasným zákonom z vlastných zdrojov, bez nároku na verejné financie a zaťažovanie daňových poplatníkov.

Podľa TASR A. Kaššák podčiarkol, že dôvodom vyhlásenia petície bola obhajoba poľovníctva a zabránenie snáh úzkej skupiny samozvancov sledujúcich vlastné záujmy. Tí účelovo zavádzajú a zneužívajú politikov i verejnosť s tým, že zastupujú 63 000 poľovníkov. V skutočnosti ich zastupujú len niekoľko desiatok. Snažia sa o rozbitie súčasnej poľovníckej organizácie a vybudovaného fungujúceho systému. Viceprezident Slovenskej poľovníckej komory dodal, že poľovnícka komunita a ľudia žijúci na vidieku si plne uvedomujú vážnosť situácie a devastačné dosahy zákulisne pripravovanej novely zákona o poľovníctve. Preto sú podpisy vyše 153 000 občanov v petícii silným hlasom aj voličov strán súčasnej vládnej koalície, ktorí tak jasne vyzvali politikov neničiť to, čo funguje.

"Zavetovali sme to (návrh zákona o poľovníctve, pozn. TASR). Nateraz majú poľovníci 'vystaráno', kým si znovu nezasadnú za stôl a kým sa neprijme taký návrh zákona, ktorý bude vyhovovať modernej dobe, ochrane prírody a záujmom organizovaného poľovníctva," doplnil Boris Kollár. Petíciu od poľovníkov dá podľa svojich slov skontrolovať, či spĺňa všetky náležitosti a nariadi jej prerokovanie v príslušnom výbore a v pléne NR SR.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR ako ústredný orgán štátnej správy poľovníctva vníma podľa slov jeho hovorcu Daniela Hrežíka celospoločenský význam poľovníctva a jeho dôležitosť pre prírodu, krajinu a pre ľudí, ktorí v nej žijú. "Hlas 153 000 ľudí, ktorí sa podpísali pod petíciu za zachovanie poľovníctva, považujeme za silný prejav vôle občanov – poľovníkov aj nepoľovníckej verejnosti. Ministerstvo pripravuje vládny návrh nového zákona, tento je ešte pred predložením do medzirezortného pripomienkového konania, počas ktorého bude priestor na predloženie a prerokovanie jednotlivých pripomienok. Evidujeme iniciatívu niektorých poslancov NR SR zmeniť platný zákon o poľovníctve formou poslaneckých návrhov. Je na zvážení NR SR, či v čase, keď sa už pripravuje nový zákon, má zmysel predkladať a prijímať čiastkové novely existujúceho predpisu," dodal Daniel Hrežík.

 

 

 

Prečítané: 370
(1 Hlasovať)

Komentárov   

+5 # Babiar 2021-04-15 11:51
Poľujem už nejaký ten rok a to od roku 1978 , keď som u Ing. Bancíka na VŠLD vo Zvolene urobil skúšky z poľovníctva. Myslím si , že mám teda právo sa k danej veci vyjadriť. Po prve , kto je tých 153 000 ľudí podpísaných pod petíciu. Uvádza sa , že nás poľovníkov je okolo 63 000 členov. Pýtam sa , kto je tých zvyšných 90 000 podpísaných v petícii? Jednoducho mi to vychádza , že by to mali hlavne najbližší rodinní príslušníci daného poľovníka, teda minimálne dvaja. Moja manželka sa tam nepodpíše , lebo vždy má pripomienky , že kde idem a nevenujem sa rodine , deti a vnúčatá ma berú na základe verejnej mienky ako "vraha" v prírode. Takže tu nezískam podporu. Hľadať podpisy medzi mládežou a enviro-naladenými ľudmi , by bolo veľmi nebezpečné. Toľko k podpisu petície. Z tých celkových 63 000 poľovníkov môj tam podpis nie je z dôvodu "fandenia úzkej skupine samozvancov sledujúcich vlastné ciele", ako uvádza Ing.Kaššák. Nie je tam z nasledovných dôvodov: Už po schválení doteraz platného zákona o poľovníctve sme mali ako Poľovnícke združenie ostré výhrady proti členskému príspevku Slovenskej poľovníckej komore (SPK) . Nájomné za revír v našom PZ činí vlastníkom pozemkov ročne približne 700 EUR , ale príspevok SPK ročne činí približne 900 EUR. Každý rok sa tak musíme členovia na to skladať. Tieto peniaze by sme mohli dať do zveľadenia PZ , ale tie idú doteraz nevieme kde. Už na začiatku som sa pýtal zástupcov Okresnej organizácie SPK , že kde idú dané peniaze , odpoveďou bolo aby som bol rád , že som rád. Darmo som im pripomínal,že za každú akciu si musíme zaplatiť - poľovnícke skúšky , predlženie poľovného lístka , povinné streľby , ... Preštudoval som si podrobne predkladanú novelu Zákona o poľovníctve . Upútal ma § 42 , ods.(3), kde sa uvádza, aby komora predkladala ročne prehľad o príjmoch a výdavkoch. Tu je pes zakopaný a tu hlavne smeruje petícia SPK. Vyzerá to tak , že SPK odmieta predkladať prehľad. Po jednoduchom prepočte mi vychádza , že SPK ročne takto získa značný objem peňazí - vychádza mi až sedemmiestne číslo.Nech prezident SPK konečne povie , kde tieto peniaze končia . Veď terajší poľovník nie je ten ako to bolo kedysi , keď poľoval iba lesník a sem tam predseda MNV a pán farár. Teraz je tu silná skupina podnikateľov , ktorí nevedia čo s peniazmi, a sem tam nejaký lesník. Takže tí dobre ovládajú matematiku.
A ešte taká malá pripomienka za laickú verejnosť.Ing. Lebocký je prezidentom SPK alebo SPZ ? Načo nám je SPZ , keď všetko rieši SPK. Mne to teraz pripadá tak akoby danou petíciou "úzka skupina terajších vrcholných predstaviteľov SPK "bojovala proti "úzkej skupine samozvancov sledujúcich vlastne ciele". Za rukojemníkov si zobrali blbý slovenský ľud.

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Populárne správy

Vlci napadli drevorubačov

Vlci napadli drevorubačov

Aktuálne

Zobrazenie:9673

Blízko mesta Brzozów v Podkarpatskom vojvodstve na juhovýchode Poľska došlo v pondelok 1. marca tohto roka k útoku vlkov na...

Glosa: Prezradené verejné tajomstvo štátnych lesov. A čo ďalej?

Glosa: Prezradené verejné tajomstvo štátnych lesov. A čo ďalej?

Aktuálne

Zobrazenie:9640

A je to vonku. Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka v príhovore k zamestnancom štátneho podniku LESY SR v januárovom vydaní podnikového časopisu prezradil verejné tajomstvo...

Súkromní vlastníci lesov poprosili prezidentku Čaputovú, aby sa stala pomocníkom zraniteľného vidieckeho obyvateľstva

Súkromní vlastníci lesov poprosili prezidentku Čaputovú, aby sa stala pomocníkom zraniteľného vidieckeho…

Aktuálne

Zobrazenie:7885

V súvislosti s významnou politickou udalosťou európskeho významu, ktorá sa uskutoční na Slovensku v dňoch 14. – 15. apríla 2021...

Mýtus: Ťažíme priveľa dreva. Fakt: Rúbeme menej, ako by sme mohli

Mýtus: Ťažíme priveľa dreva. Fakt: Rúbeme menej, ako by sme mohli

Aktuálne

Zobrazenie:4164

Preťažovanie lesov, nadmerná ťažba dreva, prekračovanie stanoveného etátu, drancovanie porastov, kradnutie dreva a znižovanie výmery lesov na Slovensku. To všetko sú...

Riport: „Zdravý sedliacky rozum išiel za hory...“

Riport: „Zdravý sedliacky rozum išiel za hory...“

Aktuálne

Zobrazenie:3870

V lesných porastoch Ochranného obvodu Tatranská Javorina Štátnych lesov TANAP-u v súčasnosti pracuje podľa slov vedúceho Ing. Jána Slivinského dvanásť ťažbových skupín...

Postreh: Ľudia, ktorí pracujú v lese hovoria, že neplašia zver a vtáky

Postreh: Ľudia, ktorí pracujú v lese hovoria, že neplašia zver a vtáky

Aktuálne

Zobrazenie:3470

Vo verejnosti je rozšírený názor, že stroje do hory nepatria, pretože rušia lesnú zver a vtáky, poškodzujú pôdny kryt a spôsobujú eróziu...

Hlavné správy

Slovenskí ornitológovia poskočili vyššie v európskom rankingu: Príroda je u nás veľmi pestrá

Slovenskí ornitológovia poskočili vyššie v európskom rankingu: Príroda je u nás veľmi…

Aktuálne

Nový slovenský rekord v počte druhov vtákov pozorovaných počas Vtáčieho maratónu bol dosiahnutý na dolnom Zemplíne. Víťazný tím Young Birders...

Prečítajte si viac
Cirkevní lesníci spolupracujú s odborníkmi z NLC a Lesníckej fakulty TUZVO: Hlucháň potrebuje les, v ktorom sa dokáže pohybovať

Cirkevní lesníci spolupracujú s odborníkmi z NLC a Lesníckej fakulty TUZVO: Hlucháň…

O čom sa píše

V lesoch Spišského biskupstva, obhospodarovaných spoločnosťou PRO POPULO Poprad, odborníci z Národného lesníckeho centra a Lesníckej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene realizujú štvrtý...

Prečítajte si viac
Lesnícke a drevárske múzeum pripravilo dve chuťovky v rámci Noci múzeí a galérií

Lesnícke a drevárske múzeum pripravilo dve chuťovky v rámci Noci múzeí a…

Aktuálne

Noc múzeí a galérií je celoeurópske a celoslovenské podujatie, ktoré sa opäť po ročnej prestávke uskutoční v sobotu 15. mája 2021. Aj napriek nepriaznivej situácii...

Prečítajte si viac
Samosprávy, lesníci a dotknuté subjekty z Muránskej planiny: Komerčný a agresívny cestovný ruch môže regiónu ublížiť

Samosprávy, lesníci a dotknuté subjekty z Muránskej planiny: Komerčný a agresívny cestovný…

O čom sa píše

Na začiatok je potrebné ozrejmiť zavádzajúce informácie o endemickej muške Mycetophila gemerensis, ktorá sa vraj nachádza iba na Fabovej holi...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex

MPRV SR - Lesy, drevo, poľovníctvo