Prihlásiť

Názor: Ďalší podraz na vidieku – reorganizácia štátneho podniku LESY SR

Ako keby nestačilo presúvať pozemky, riešiť lúky a pasienky ďalšími obmedzeniami, tak LESY SR  vyhlásia v takom chaose a neistote reorganizáciu. Začnime niekde okolo roku 1991. V tomto roku začína platiť zákon o pôde, na základe ktorého sa začnú „preteky“ v prinavracaní lesov pôvodným vlastníkom. Je úplne jasné, že súdny človek, v tej revolučnej dobe, s tým súhlasil, ale... nebolo inej cesty? Prečo sa nevyvíjal podobne aj osud poľnohospodárskej pôdy? Poobzerajte sa okolo seba a odpoveď príde sama.

Doporučený Generálne riaditeľstvo š. p. LESY SR v Banskej Bystrici Foto Jozef Marko Generálne riaditeľstvo š. p. LESY SR v Banskej Bystrici

Ale vráťme sa do lesa. Takže od roku 1991 začali štátne organizácie lesného hospodárstva s prinavracaním lesného majetku pôvodným vlastníkom. Mnohé štátne lesné podniky aj pod tlakom prémiových odmien! Tak je úplne jasné, že platilo známe, kto robí, robí aj chyby. Ale to by bolo to najmenšie, že sa občas vrátilo niečo nejakému podvodníkovi a že niečo sa ani doteraz nevrátilo, niektorým sa podvod nepodaril, niektorí podvodníci už požívajú meno úspešných podnikateľov a niektorí čakajú ďalej.

Ale kto prežíval najťažšie chvíle? Určite lesníci, lebo tí mohli za všetko. Ale len a len za všetko zlé. Tu vyrúbali „našu“ horu a nenechali po sebe nič, tam hospodárili zle a spôsobili nejakú katastrofu... Ale čo bolo najhoršie, tak sa rušili lesné obvody, lesné správy a lesné závody. Zanikali pracovné miesta, spôsobovali sa krivdy, chátral majetok. A štátne lesnícke organizácie sa museli starať o všetko nepohodlné. Zodpovedali za neštátne neodovzdané lesy, zodpovedali za prebytočné budovy, cesty, až po drobné vodné toky, ktoré nik nechcel. Nik si nevšímal to, že po činnosti lesníkov, aj po období exploatačného režimu, ostali na Slovensku lesy, ktoré patria svojím stavom do prvej trojky najkvalitnejších lesov Európy!

Takže v roku 1991 sa začala „večná“ reorganizácia štátnych lesníckych organizácií a nakoniec bolo prinavrátených viac ako 50 % lesných pozemkov, ktoré dovtedy obhospodarovali štátne lesy. A nakoniec aj prišla reorganizácia vo forme jedného štátneho lesného podniku, ktorý obhospodaruje väčšinu lesného majetku štátu – LESY SR, štátny podnik, ktorý reálne začal existovať 1.1.2000. Vo víre rôznych foriem a spôsobov boja a sídla odštepných závodov, z pôvodne navrhovaných 16, vzniklo nakoniec 26 odštepných lesných závodov, na území celého Slovenska.

Niektorí hovorili o porušení zásad ekonomiky a riadenia, nakoľko je vraj 26 podriadených zložiek veľa a že ich riadenie je neekonomické. Ale nie je správa majetku štátu, ktorý je rozdrobený po celom zemí Slovenska, je rozptýlený, neoplotený a má nesmiernu ekonomickú, spoločenskú, historickú a ekologickú hodnotu, predsa len veľmi špecifická a nevyžaduje si dokonca aj výnimky z teórie riadenia?

Aj napriek tomu, že LESY SR, štátny podnik vznikol aj za účelom vyrovnávania diferenciálnej renty, za účelom zjednotenia spôsobu a formy obhospodarovania vzácneho majetku, už takmer od začiatku existencie tohto lesníckeho kolosu vznikajú snahy o ďalšie a ďalšie reorganizácie štátneho podniku LESY SR. Takže pokračuje neistota zamestnancov tejto lesníckej organizácie, znova a znova ich strašia so zmenami,  prepúšťaním a ďalšou centralizáciou firmy. Ďalší nepokoj v práci zamestnancov firmy!

Podrobne pripravovanej „Vinšovej“ reorganizácii dali stop politici, ale nestačili zastaviť veľký presun lesníckych robotníckych povolaní do externého prostredia. A tak z tisícok robotníkov, pôvodne zamestnaných v podniku LESY SR, stvorili zrazu tisíce drobných živnostníkov. Niektorých zlúčili do firiem a firmičiek a poskytli im ochranný „dáždnik“, vo forme istých zmlúv na prvé tri roky ich existencie. Samozrejme, že sa stala prebytočnou aj pomerná časť nerobotníckych miest, pretože ich prácu už podnik nepotreboval. Takže ďalšia skrytá reorganizácia. Z pôvodných takmer 13 000 zamestnancov, je dnes v štátnom podniku LESY SR menej ako 3 000!

Tak sa chcem kompetentných opýtať, či je ešte stále veľa tých, ktorí sa majú starať o (skromne povedané) najväčší skvost tohto štátu, o lesný majetok štátu, v správe štátneho podniku LESY SR? Či hlavným poslaním tejto organizácie je šetriť a tým prinášať ďalšie financie do bezodnej štátnej pokladnice tohto štátu? Nie je prezieravejšie udržiavať a zlepšovať stav lesných pozemkov vo vlastníctve štátu v prospech všetkých občanov a pokračovať v trvalo udržateľnom obhospodarovaní lesov, v súlade s ich celospoločenským poslaním? Veď aj v takejto organizačnej štruktúre nie sú LESY SR, štátny podnik, pre štátnu pokladnicu príťažou, plnia množstvo verejnoprospešných funkcií pre všetkých občanov Slovenska, za ktoré sa im nedostáva žiadnej odmeny, ani oprávneného uznania. Zamestnávajú ľudí a viažu na seba tisícky dodávateľov a odberateľov, čím sú mimoriadne prospešné pre slovenskú ekonomiku. Tak komu tak záleží na takzvanej reorganizácii a prečo?

Som presvedčený, že úspešný projekt transformácie takej organizácie akou sú LESY SR, štátny podnik, nemôže byť postavený na deštrukcii, na prepúšťaní zamestnancov, na vyprázdňovaní budov, na ústupe z pozícii. Kde je návrh diverzifikácie firmy, kde je využitie spoločenskej objednávky, na ktorú sa projekt odvoláva, ale vôbec nerieši? Kde je návrh využitia vzdelaných zamestnancov, do ktorých ďalšieho vzdelávania roky firma investovala? Kde je návrh využitia  objektov, ktoré takto ostanú prázdne a stanú sa príťažou pre organizáciu?

Za každú cenu si chce niekto napnúť svaly a zas urobiť to, čo sa v tejto lesníckej organizácii deje nepretržite od roku 1991? Prečo chce niekto za každú cenu zrušiť tie posledné štátne lesnícke inštitúcie v dedinách a malých mestečkách nášho vidieka, ktoré existujú takmer 100 rokov? Komu tak záleží na ďalšom oslabení nášho vidieka, na ďalšej centralizácii? Komu záleží na tom, aby sa neschopnosť riadenia tejto firmy, rozkrádanie jej majetku a zisku nastrčenými rukami oligarchov, pod dohľadom politikov, zakrývala a ospravedlňovala potrebou racionalizácie a reorganizácie?

Všetci aktuálne zodpovední, skúste dopriať štátnym lesníkom trocha pokoja, priestoru a času na riadne plnenie si svojich povinností. Aby sa nemuseli neustále obávať straty svojho zamestnania -poslania, aby sa nemuseli báť o osud svojich rodín, aby už konečne mohli naplno využiť svoj pracovný potenciál, aby nemuseli čakať v strachu na ďalšiu reorganizáciu. Aby nemuseli zo strachu radšej nerobiť nič, aby neurobili niečo zlé, čo sa niekomu mocnému nezapáči a zoberie mu to, čo je jeho poslaním, zoberie mu možnosť pracovať v prospech nášho lesa.

Nie, nie som naivný, nemoderný a nie som presvedčený o ideálnej organizačnej štruktúre štátneho podniku LESY SR. Ale tak vzácny majetok štátu, ani zamestnanci organizácie, ani dodávatelia a odberatelia a ani hlavní akcionári tohto majetku si nezaslúžia ničenie, rušenie a prepúšťanie. Tento vzácny majetok štátu, všetci dotknutí občania, naša spoločná budúcnosť a naši potomkovia si zaslúžia, aby bol nejaký projekt reorganizácie moderný, aby staval, budoval, rozvíjaj a využíval obrovský potenciál tohto majetku a obrovský potenciál ľudských zdrojov, ktoré rokmi dokázali svoju opodstatnenosť. Dôkazom toho je obrovské množstvo skvostov našej prírody, skvostov našich lesov, s ktorými sa ale paradoxne chváli niekto iný! Lesu zdar!

Ing. Jozef Staško

Pozn. red.: Redakcia nezodpovedá za informácie zverejnené v tomto článku. Ide o názory autora, ktoré sa nemusia zhodovať s názormi redakcie. 

 

 

Prečítané: 4197
(33 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Populárne správy

Názor: Debata s ochranármi o medveďoch je zbytočná, ak odmietajú akceptovať jasné a logické fakty

Názor: Debata s ochranármi o medveďoch je zbytočná, ak odmietajú akceptovať jasné…

O čom sa píše

Zobrazenie:12372

Boli to práve poľovníci, ktorí pred 90 rokmi začali medvede chrániť a vďaka nim u nás nevyhynuli. Preto je nekorektné...

Štátny lesník opísal výsledky lesníckej práce malého urbáru: Na obnovených kalamitných plochách niekoľkometrové mladiny s pestrým drevinovým zložením

Štátny lesník opísal výsledky lesníckej práce malého urbáru: Na obnovených kalamitných plochách…

O čom sa píše

Zobrazenie:10847

Štátny lesník z Muráňa Ing. Cyril Bábeľa ml. píše na svojom profile na sociálnej sieti krátko a výstižne o hospodárení...

Glosa: Z ôsmich salašov ostal vo Vrátnej jediný a aj ten má existenčné problémy. Kvôli ochranárom

Glosa: Z ôsmich salašov ostal vo Vrátnej jediný a aj ten má…

O čom sa píše

Zobrazenie:7556

Pred dvoma týždňami som sa stretol s predsedami troch urbárov, ktorých podielnici vlastnia pôdu vo Vrátnej doline pri Terchovej v Malej Fatre...

Glosa: Dva medvede v Muránskej Zdychave zabili koňa, ovce a jahňa. Ako sa majú vyhnúť stretom s nimi obyvatelia obce?

Glosa: Dva medvede v Muránskej Zdychave zabili koňa, ovce a jahňa. Ako…

O čom sa píše

Zobrazenie:7145

Pôsobil som v rámci svojej práce na Lesnej správe Revúca osem rokov a preto dobre poznám Muránsku Zdychavu a jej okolie. Obec...

Zhromaždenie na podporu vidieka: V stredu 3. novembra o 15.30 hod. pred Národnou radou SR

Zhromaždenie na podporu vidieka: V stredu 3. novembra o 15.30 hod. pred…

Aktuálne

Zobrazenie:4846

Organizátori zhromaždenia súkromných vlastníkov lesov, poľnohospodárov, lesníkov, poľovníkov a obyvateľov vidieka pozývajú všetkých v stredu 3. novembra 2021 o 15.30 hod. pred budovu...

Názor: Ďalší podraz na vidieku – reorganizácia štátneho podniku LESY SR

Názor: Ďalší podraz na vidieku – reorganizácia štátneho podniku LESY SR

Aktuálne

Zobrazenie:4198

Ako keby nestačilo presúvať pozemky, riešiť lúky a pasienky ďalšími obmedzeniami, tak LESY SR  vyhlásia v takom chaose a neistote reorganizáciu. Začnime niekde...

Hlavné správy

Klub 500: Vyzývame ministra životného prostredia, aby do zákona o envirozáťažiach nevnášal nevraživosť. Krajina bez priemyslu fungovať nebude

Klub 500: Vyzývame ministra životného prostredia, aby do zákona o envirozáťažiach nevnášal…

O čom sa píše

Klub 500 považuje za nevyhnutné riešiť otázku starých environmentálnych záťaží, no tam, kde je za environmentálne záťaže zodpovedný štát, musí...

Prečítajte si viac
Postreh: Lesníci a história – užitočné spojenie pre celú spoločnosť

Postreh: Lesníci a história – užitočné spojenie pre celú spoločnosť

Aktuálne

Múdry citát britského politika Winstona Churchilla o tom, že národ, ktorý zabudne na svoju minulosť, nemá žiadnu budúcnosť, je všeobecne známy...

Prečítajte si viac
LESY SR: Nová organizačná štruktúra má jasné pravidlá, účinná bude už o mesiac

LESY SR: Nová organizačná štruktúra má jasné pravidlá, účinná bude už o…

Aktuálne

Nová organizačná štruktúra štátneho podniku LESY SR bude účinná už o mesiac. Cieľom reorganizácie je ekonomická stabilizácia štátneho podniku, vyrovnanejšie organizačné...

Prečítajte si viac
Obce prídu v národných parkoch o príjmy z dane z nehnuteľnosti: Výpadok má byť podľa predstáv envirorezortu sanovaný presne určenou podporou z Envirofondu

Obce prídu v národných parkoch o príjmy z dane z nehnuteľnosti: Výpadok…

Aktuálne

Envirofond by mal mať jednoduchší a prehľadnejší proces poskytovania dotácií. Začiatkom každého roka by mal zverejniť zoznam činností, ktoré podporí...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex

MPRV SR - Lesy, drevo, poľovníctvo