Názor: Banality bez významu pri skvalitňovaní vlastností hanoveráka, neskutočná alchýmia a miera úspechu pri výchove hlásičov
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Je banálne, čím sa pri "riadení" nášho chovu zaoberáme. Sledovanie štatistík kto, kde, kedy, s kým, koľko, ako často..., neustále menenie podmienok chovu (a k tomu klubové politikárčenie), nemá pre skvalitňovanie vrodených vlastností hanoveráka absolútne žiadny význam.
Čo dnes vieme a aký máme prehľad o vyrovnanosti pováh, kvalite nosa, ostrosti, schopnosti a chuti pracovať na naozaj studených a starých stopách, hlasitosti pri zhasnutej a vychladnutej zveri jednotlivých chovov a chovných línií (ktoré dnes už vlastne ani nie sú)? Dovolím si povedať, že nič. Nikto to seriózne nevyhodnocuje, nikto sa tým do hĺbky nezaoberá...
Napríklad prirodzená hlasitosť pri zhasnutej (vychladnutej) zveri. V mojom chove sa tomu vážne venujem viac ako 35 rokov. Je to neskutočná alchýmia a výsledok je často veľká neznáma. Ak vo vrhu dosahujem úspešnosť 30 - 40% prirodzených hlásičov, tak to považujem za veľký úspech.
Silva Devana má dva roky. Voľne položená trofej barana bola asi dva týždne zmrazená a Silva ju bez akéhokoľvek povzbudenia a aj napriek vizuálnemu kontaktu so mnou dokázala hlásiť 50 minút. Dlhšie počúvať som to už nevydržal.
Ing. Ľudovít Pitoňák
Zdroj: Status autor na sociálnej sieti
Titulok a redakčná úprava: Lesmedium.sk