Prihlásiť

Metódy detekcie plameňa a dymu v boji proti lesným požiarom: Cieľom je dosiahnuť účinné včasné varovanie

Dnes sa lesné požiare stali bežnou, nebezpečnou a náročnou prírodnou katastrofou po celom svete. Narastajúci trend globálneho otepľovania a extrémnych poveternostných podmienok viedol v posledných rokoch k zvýšeniu frekvencie lesných požiarov. Pri nich dochádza k uvoľňovaniu škodlivých plynov, ktoré vážne ovplyvňujú miestny ekosystém a prispievajú k zhoršovaniu poveternostných podmienok.

 

Doporučený Ilustračné foto: Ing. Ján Slivinský Ilustračné foto: Ing. Ján Slivinský

Okrem toho lesy po požiaroch s nedostatočnou schopnosťou zadržiavať pôdu a vodu zhoršujú extrémne poveternostné javy, vrátane zosuvov bahna, sucha a prašných búrok, pričom ohrozujú biodiverzitu ekosystémových druhov. Z dôvodu zmiernenia výskytu lesných požiarov a zachovania ekologickej rovnováhy sa výskumy v oblasti sledovania v reálnom čase a včasného varovania pred lesnými požiarmi stali nevyhnutnými. Väčšina súčasných technológií včasného varovania pred lesnými požiarmi sa zameriava na detekciu dymu a plameňov.

Pre dosahovanie presných včasných varovaní pred lesnými požiarmi je potrebné vyberať takú metódu, ktorá je rýchla a účinná. Primárnou metódou na včasnú detekciu lesných požiarov bola pôvodne manuálna kontrola. Táto však bola neefektívna a náchylná na chyby. V súvislosti s pokrokom v oblasti hardvérovej technológie došlo k osvojovaniu prístupu k monitorovaniu bodových lesných požiarov založenom na pevnej kamere. Znížila sa potreba ľudských zdrojov a súčasne sa zvýšila účinnosť dohľadu. Obmedzením bolo, že rozsah monitorovania pri monitorovaní s pevným bodom ľahko vedie k chybnej detekcii a nákladnému hardvéru.

Vývoj sa však nezastavil a tak boli v priebehu rokov navrhnuté rôzne technológie, ktoré mali pomáhať identifikovať lesné požiare v ich skorých štádiách. Najrozšírenejšími prístupmi spomedzi vtedajších metód boli pozemné strážne veže a monitorovanie satelitným diaľkovým prieskumom. Strážne veže sú však často limitované topografickými obmedzeniami, čo má za následok obmedzené pokrytie, slepé miesta a oblasti bez dozoru.

Okrem toho sa nemôžu osadiť na odľahlých miestach bez základných životných podmienok. Na rozdiel od toho, technológia satelitného diaľkového snímania môže využívať zachytené snímky na porovnanie údajov na pozadí so scénami požiaru na určenie prítomnosti lesného požiaru. Táto monitorovacia technika však čelí aj časovým a priestorovým obmedzeniam a vo všeobecnosti funguje v dlhších cykloch a nemôže poskytovať monitorovanie v reálnom čase, pričom rozlíšenie získaných snímok môže byť nedostatočné.

Väčšina dostupných početných súborov údajov o požiaroch obsahuje obrázky nasnímané smartfónmi na úrovni zeme tzn., že zobrazujú pohľady na požiare z pozemskej perspektívy. Na druhej strane kamery dronov, snímajúce scény zhora, dokumentujú požiare a dym na zložitejších pozadiach, kde sa tieto prvky javia menšie. Zatiaľ čo niektoré súbory údajov obsahujú letecké snímky skutočných požiarov, tie s lesným pozadím z perspektívy dronov sú stále relatívne zriedkavé a ich kvalita obrazu sa značne líši. Rýchle šírenie lesných požiarov si vyžaduje rýchlu reakciu sietí na detekciu požiarov.

V roku 2022 bol navrhnutý ľahký model pre segmentáciu dymu v reálnom čase, ktorý na jednej strane prispel k zníženiu výpočtovej zložitosti, ale na druhej strane nebol vhodný na detekciu požiaru v reálnom čase.

Vyvinutý algoritmus SmokeyNet na rýchlu detekciu požiaru pomocou údajov o lesných požiaroch z pevných kamier sa vyznačoval výpočtovou náročnosťou, čím sa obmedzil výkon v reálnom čase. Metóda viacsmernej detekcie dymu dokázala rozpoznať dym iba v súboroch údajov o dyme ale nedokázala spracovať viacrozmerný dym v zložitých scenároch požiaru.

Technika extrakcie viactvarových prvkov na rozpoznanie objektov na rôznorodom pozadí bola navrhnutá pre snímky malých infračervených objektov s relatívne homogénnym pozadím, zatiaľ čo nedokáže spracovať snímky ohňa s veľkými odchýlkami v komplexnom lesnom pozadí.

Pre dosiahnutie zvýšenej presnosti detekcie lesných požiarov a zníženie výskytu falošne pozitívnych a falošných negatívnych výsledkov bola navrhnutá sieť segmentácie horiacich oblastí na zvýraznenie polohy oblastí záujmu identifikáciou a vylepšením modulov. Táto metóda však lokalizuje obrázky iba v normálnych svetelných podmienkach, zatiaľ čo ignoruje detekčný efekt v extrémnych svetelných podmienkach, ako je tma a poludnie.

Pre presné odhalenie dymu z lesných požiarov v komplexnej klíme, bola v roku 2022 predstavená obojsmerná dlhodobá a krátkodobá pamäťová sieť so zvýšenou pozornosťou. Táto metóda však využívala súbor údajov zhromaždených kamerou na stacionárnom mieste a scéna bola pomerne homogénna. Okrem toho metóda nezohľadňovala účinky svetla, oblakov a iných vplyvov na lesný dym.

Rýchlosť, akou je požiar zistený a varovania oznámené príslušným orgánom, je kľúčovým faktorom pri účinnom znižovaní rizika požiaru. Včasná a presná detekcia lesných požiarov je preto kľúčom k zabezpečeniu zvládnuteľnosti týchto incidentov

Široké uplatnenie pri detekcii lesných požiarov našli v posledných rokoch drony, ktoré ponúkajú vysokú flexibilitu, nízku cenu a jednoduchosť obsluhy, čo dokazuje ich sľubný výkon v tejto oblasti.

Tradičné metódy detekcie požiaru sa pri rozpoznávaní požiaru zvyčajne spoliehajú na funkcie farieb a textúr odvodené od obrazu. Nedávne pokroky v technikách počítačového videnia založených na strojovom učení, ako je klasifikácia obrazu a detekcia objektov, preukázali aplikácie v inteligentnom poľnohospodárstve a lesníctve. Tieto techniky sa tiež ukázali ako sľubné riešenia pre včasnú detekciu lesných požiarov pomocou snímok získaných z dronov.

Aj keď došlo k pokrokom v detekcii lesných požiarov, stále pretrváva niekoľko problémov. Po prvé, súčasné metódy často využívajú štandardné algoritmy detekcie objektov na detekciu lesných požiarov bez zohľadnenia jedinečných charakteristík požiarov, ako sú zmeny v tvare v dôsledku rôznych štádií požiaru a vetra, ako aj relatívne malý rozsah požiarov v počiatočných štádiách. Toto prehliadnutie môže brániť efektívnosti modelu pri dosahovaní optimálnych výsledkov.  Po druhé, dym často nadobúda nepravidelné tvary a má vysokú priehľadnosť počas požiarov a môže sa dokonca objaviť pred plameňmi. Preto je detekcia dymu rovnako dôležitá.

Vyššie spomínané metódy sa však primárne zameriavajú na detekciu plameňa a nezahŕňajú detekciu dymu. Tomuto problému by malo napomôcť Dilation Repconv Cross Stage Partial Network (DRCSPNet). V jeho prípade ide o adaptívne zisťovanie veľkosti plameňa a dymu z pohľadu dronu a pomocou metódy spracúvania viacerých úloh súčasne s rôznymi faktormi cez medzistupňovú pripojovaciu časť dochádza k vyrovnaniu parametrov a presnosti detekcie. Dochádza k zlepšeniu schopnosti detekcie plameňa a dymu bez ďalších výpočtov. Pomáha so spracovaním snímok z dronov pri rôznych svetelných podmienkach. Zlepšuje viacstupňovú detekciu plameňa a dymu bez ďalšieho spracovania.

Ak sa vyvíjaným metódam podarí dosiahnuť účinné včasné varovanie pred požiarmi detekciou plameňov a dymu v počiatočných štádiách požiarov, bude to mať významný vplyv na zníženie výskytu lesných požiarov. Aj pri tejto problematike sa otvára veľký priestor o zapojenie potenciálu našich vysokých škôl do vývoja v oblasti metód na detekciu plameňa a dymu pri lesných požiarov.

Spracoval: Ing. Ján Krnáč

 

Prečítané: 270
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Populárne správy

TÝŽDŇOVKA: Smutný príbeh úspešného lesníckeho manažéra v štátnom podniku. Vymyslené obvinenia, profesijná likvidácia a pretrvávajúca krivda

TÝŽDŇOVKA: Smutný príbeh úspešného lesníckeho manažéra v štátnom podniku. Vymyslené obvinenia, profesijná…

Aktuálne

Zobrazenie:8036

S Ing. Petrom Šiškom sme sa tento týždeň stretli po piatich rokoch. Naposledy sme spolupracovali na téme výskytu lykožrúta bukového...

TÝŽDŇOVKA: Keď má prebierka aj cenový zmysel a vyššie speňaženie prebierkovej hmoty v porastoch pripravených dvoma prerezávkami

TÝŽDŇOVKA: Keď má prebierka aj cenový zmysel a vyššie speňaženie prebierkovej hmoty…

Aktuálne

Zobrazenie:7042

Tento týždeň som spracoval formou reportáže do časopisu LES & LETOKRUHY skúsenosti cirkevných lesníkov zo spoločnosti PRO POPULO Poprad, obhospodarujúcej...

Aktivistov pobúrila ťažba dreva na brehu Liptovskej Mary: LESY SR ošetria dva poškodené stromy vo štvrtom stupni ochrany

Aktivistov pobúrila ťažba dreva na brehu Liptovskej Mary: LESY SR ošetria dva…

O čom sa píše

Zobrazenie:6106

Aktivistov pobúrila ťažba dreva na brehu Liptovskej Mary. LESY Slovenskej republiky tam odstraňovali následky vetrovej kalamity z minulého roka. Aj...

TÝŽDŇOVKA: Aj malý lesný hospodár môže získať veľký top traktor. Bez modernej techniky a kvalifikovaných operátorov to nepôjde

TÝŽDŇOVKA: Aj malý lesný hospodár môže získať veľký top traktor. Bez modernej…

Aktuálne

Zobrazenie:5823

Na regionálnom Dni zeleného lesa, ktorý sa konal tento týždeň pri Kaplnke na Záblatí v Javorníkoch, predseda ÚNIE regionálnych združení vlastníkov...

Glosa: Statoční lesníci, ktorí si stoja za svojou robotou, nielen k lesníckym Jozefovinám

Glosa: Statoční lesníci, ktorí si stoja za svojou robotou, nielen k lesníckym…

Aktuálne

Zobrazenie:3818

Za mojich mladých čias sa Jozefoviny oslavovali ako neoficiálny Medzinárodný deň mužov, pretože meno Jozef sa vyskytovalo spolu s menom Ján...

TÝŽDŇOVKA: Les alebo drevo? Takto otázka nestojí. Stačí len dôverovať lesníckej odbornosti

TÝŽDŇOVKA: Les alebo drevo? Takto otázka nestojí. Stačí len dôverovať lesníckej odbornosti

Aktuálne

Zobrazenie:3781

Tento týždeň som sa stretol so známym lesníkom Ing. Jánom Slivinským, ktorý je aj odborným lesným hospodárom a podielnikom v Urbárskej spoločnosti...

Hlavné správy

Lesné požiare zachvátili na Sibíri 210 000 hektárov porastov: 44 ohnísk požiarov, ohrozujúcich aj ľudské obydlia

Lesné požiare zachvátili na Sibíri 210 000 hektárov porastov: 44 ohnísk požiarov…

O čom sa píše

Lesné požiare zachvátili v Zabajkalskom kraji na juhovýchodnej Sibíri v ázijskej časti Ruska už 210 000 hektárov porastov a ohrozujú...

Prečítajte si viac
Dni Tatranského národného parku: Aj o tom, kedy rozkvitajú Tatry a ako sa správať na stretnutí s medveďom

Dni Tatranského národného parku: Aj o tom, kedy rozkvitajú Tatry a ako…

Aktuálne

Správa Tatranského národného parku (TANAP) organizuje 1. mája 2025 v mestskom parku v Tatranskej Lomnici so začiatkom o 11. hodine 2. ročník DNÍ...

Prečítajte si viac
Návrh zonácie Tatranského národného parku: Autori nechceli naťahovať konflikt s vlastníkmi pozemkov o ďalších 20 rokov

Návrh zonácie Tatranského národného parku: Autori nechceli naťahovať konflikt s vlastníkmi pozemkov…

Aktuálne

Správa Tatranského národného parku (TANAP) podala na okresný úrad návrh zonácie. V najvyšších pásmach ochrany bude viac ako 50 percent...

Prečítajte si viac
V Česku sa zdravotný stav lesov od roku 2020 mierne zlepšuje: Najhoršie sú na tom borovice, najvýraznejšie zlepšenie u duba

V Česku sa zdravotný stav lesov od roku 2020 mierne zlepšuje: Najhoršie…

O čom sa píše

Extrémne teplé a suché roky 2015 a 2018 viedli k zhoršeniu zdravotného stavu lesov a rozvoju extrémnej podkôrnikovej kalamity v...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza

Fytofarm Merimex Pro Populo Poprad Slovenská lesnícka komora