Glosa: Statoční lesníci, ktorí si stoja za svojou robotou, nielen k lesníckym Jozefovinám
- Zverejnené v Aktuálne
- Komentáre (1)
Za mojich mladých čias sa Jozefoviny oslavovali ako neoficiálny Medzinárodný deň mužov, pretože meno Jozef sa vyskytovalo spolu s menom Ján u chlapcov najčastejšie. Odvedy sa veľa zmenilo a rodičia najčastejšie vyberajú svojim potomkom iné krstné mená. Na internete som sa dočítal, že v roku 2024 dominovali tieto: Jakub, Samuel, Adam, Oliver, Michal, Tomáš, Šimon, Filip a Tobias.

Nie však o menách je tento článok, ale o pripomenutí si vzácneho daru, ktorý dostávam od začiatku roka 2019, kedy som sa vrátil k lesníckej publicistike a komunikácii každý deň, nielen v tento meninový. Je ním možnosť robiť prácu, ktorá ma baví, dáva zmysel a dostávame na ňu spoločne s kolegom Petrom Gogolom od čitateľov priaznivé odozvy.
Najdôležitejšie pre mňa je, že verím tomu, čo robím, pretože verím v lesnícku pravdu. Dôverujem vedomostiam, poznatkom a skúsenostiam praktických lesníkov, ktorí celý život pracujú odborne, zodpovedne a profesionálne v lese a pre les.
V poslednom čase sa stretávam, zrejme najmä kvôli zlej atmosfére v spoločnosti a účelovo vymasírovanej verejnej mienke, namierenej proti významu lesníckej práce pre les a spoločnosť, s odmietnutím medializácie zo strany konkrétnych vlastníkov a obhospodarovateľov lesov, hlavne na východnom Slovensku. Obávajú sa ďalších atakov a dehonestácie, takže sa radšej nechcú nijako zviditeľňovať. Nechcú byť na očiach, aby sa nedostali do rečí.
Mrzí ma tento postoj, ale rešpektujem ho a neodsudzujem. O to viac ma teší, že v lesnom hospodárstve na Slovensku je stále dostatok statočných lesomajiteľov a pracovníkov v lesníckej prevádzke, ktorí si stoja za výsledkami svojej práce. Bez problémov dokážu vecne a racionálne vysvetliť a obhájiť to, čo realizujú v procese obnovy a výchovy lesných porastov, v ich aktívnej ochrane a zveľaďovaní lesného majetku.
Veria v správnosť zvolených postupov trvalo udržateľného obhospodarovania lesov a dokážu ich verejne komunikovať so vztýčenou hlavou. Vážim si týchto poctivých a zanietených ľudí a teším sa z toho, že tak, ako ja verím im, dôverujú aj oni mne. Spoločne sa tak môžeme ďalej usilovať o to, aby sa lesníckemu stavu podarilo prinavrátiť v našej spoločnosti rešpekt a uznanie, ktoré mu právom patria.
Jozef Marko
Komentárov
Lesy na Slovensku tvoria okolo 46% z celkovej rozlohy 50 000 km2 územia Slovenska. Nemáme ani jeden štátny rezort kde by sa vyskytovalo slovo lesné hospodárstvo, ktoré si to vyžaduje. Vždy je iba nechcené dieťa patriace pod iné ministerstvo: NP pod MŽP-ŠOP, lesy pod Min. pôdohospodárstva a rozvoj vidieka. Vzniká napätá situácia medzi okológmi a lesnými odborníkmi. Správa NP riadená ekoaktivistami nevie urobiť sľubovanú zonáciu za 5 rokov, rezort pôdohospodárstva sa venuje rozvoju cyklotrás po Slovensku—budované neodborne, zbytočne odčerpávajú finančné zdroje, rozvoj vidieka v prospech farmárčenia sa nerozvíja , naopak upadá. Takto by sme mohli pokračovať ďalej v nedomyslenej politike vlády. Bude rozumnejšie vydať sa po vzore našich predkov a dôležité pochopiť ,lesné hospodárstvo ako moderné komplexné ekosystémové služby lesa. Spoločenstvá poľnohospodársko—les nícke v budúcnosti prežijú iba zlúčením viacerých organizácií: Obce, lesné spoločenstvá, komposesoráty, urbariáty majitelia lúk, pasienkov, súkromných pozemkov, lebo dotácie z Eurofondov sú do r. 2027.
RSS informačný kanál kometárov k tomuto článku.