Prihlásiť

Praktickí lesníci o PBHL (3.časť): Rubne zrelé stromy - ako sa k nim dopracovať cez správnu výchovu

Prešli sme spoločne niekoľko lesných porastov. Naším sprievodcom bol vedúci Lesnej správy Duchonka (Odštepný závod Prievidza, štátny podnik LESY SR) Ing. Dušan Mikuš, ktorý dostal v roku 2019 Cenu profesora Štefana Korpeľa za presadzovanie a propagáciu myšlienok hnutia PRO SILVA a postupov prírode blízkeho obhospodarovania lesov (PBHL).

Doporučený Zľava Ing. Peter Šiška, Ing. Ladislav Szabó, Ing. Michal Fulmek a vysvetľujúci Ing. Dušan Mikuš Foto Jozef Marko Zľava Ing. Peter Šiška, Ing. Ladislav Szabó, Ing. Michal Fulmek a vysvetľujúci Ing. Dušan Mikuš

O svoje skúsenosti sa rozdelil s riaditeľom Mestských lesov Revúca Ing. Ladislavom Szabóm, konateľom a OLH Mestských lesov Jelšava Ing. Michalom Fulmekom a Ing. Petrom Šiškom, ktorý bol 20 rokov vedúcim Polesia Čermeľ v Mestských lesoch Košice a predtým pracoval v bučinách v Slanských vrchoch. Ich debata môže inšpirovať mnohých ďalších praktických lesníkov. Postupne z nej budeme na portáli Lesmedium.sk autentickým spôsobom publikovať viaceré posolstvá, argumenty a skúsenosti.

Na začiatku bola informácia na FB, že sa na Kulháni konali školenia ohľadom PBHL pre OZ Prievidza , Trenčín, Žarnovica, Topoľčianky, Smolenice. Nosnou myšlienkou školení bolo vysvetliť obnovné a výchovné postupy a  legislatívne rámce pri PBHL. Základom bola dohoda spolužiakov z TU Zvolen Dušana a Ladislava, že sa po opadnutí pandemických opatrení stretnú a dajú reč na tému PBHL.

Dnes uverejňujeme do tretice postrehy a skúsenosti Ing. Dušana Mikuša, ktoré odzneli z jeho úst v porastoch na Kulháni. Základom školení, ale aj nášho strenutia bolo motto: ,,ROBME VECI JEDNODUCHO“

  • V zákone o lesoch je výchova porastov v § 21 asi najjednoduchšie napísaná časť: Výchova lesa je hospodárenie v lesných porastoch predrubného veku, zamerané na zlepšenie ich vývoja, druhovej a priestorovej štruktúry, zdravotného stavu, odolnosti a kvality. V jednoduchosti bola, je a aj bude krása a zrozumiteľnosť.
  • S  výchovou lesa je to rovnaké ako s výchovou detí. Najlepšie je, keď novú generáciu lesa založia a vychovávajú rodičia  – materský porast. Je ale dôležité, aby ich aj čo najdlhší čas formovali - vychovávali. 
  • Neexistuje na svete odborník (vedecký či akademický pracovník, lesník alebo pilčík ako dodávateľ v pestovnej činnosti), ktorý by lepšie vybral v prečistke najvhodnejšie a najodolnejšie jedince do prichádzajúcej klimatickej zmeny. Najlepšie to urobí prirodzený výber. Skrátka, zostanú tie jedince buka, smreka či duba (všetkých drevín), ktoré sa vedia prispôsobiť nedostatku vlahy, suchu a teplu, ako aj ich dlhým periódam a výkyvom. 
  • Nikto nedokáže lepšie autoredukovať početnosť a prežitie druhu ako materský porast.
  • Začíname tretie decénium bez prečistky, ale materský porast ešte stále drží ochrannú ruku nad etážou.
  • Materský porast nám nielen dal prírastok, štruktúru a biodiverzitu, ale nám aj ušetril minimálne dve prečistky.
  • Ak dorubom materský porast ukončí svoj kladný výchovný vplyv, nastáva boj o prežitie, spojený s preštíhlením a potrebná výchova.
  • Vo vhodných porastoch smreka a jedle a na vhodných lokalitách vyberková štruktúra (60 rokov) výrazne zabezpečuje výchovu, ale aj tu je usmerňovanie lesníckym odborníkom potrebné.
  • Výchovu v listnatých porastoch nám rieši štruktúra, ktorá sa dá dosiahnuť výbernými princípmi a podrastovým alebo účelovým hospodárskym spôsobom na malých plochách.
  • Výchova má zmysel vtedy, ak ňou riešime biodiverzitu, štruktúru, odolnosť, kvalitu, zdravotný stav a podporou málo či ojedinele zastúpených drevín aj druhové zmiešanie.
  • Druhovú pestrosť podporujeme vždy a to aj na úkor kvality. Ak je v poraste jeden strom bresta, jaseňa, javora, brekyne, čerešne - skrátka všetko, čo je vzácne, to podporíme aj na úkor kvalitného buka, ktorý má v poraste 90 % zastúpenie.
  • Ak nám sneh a vietor výrazne poškodzuje mladé štádia smreka, musíme zmeniť zabehané smerovanie zásahu pre prerezávky v ihličnatých porastroch rastového typu smreka. Ten nemôže byť iba zásahom podúrovňovým negatívny, ale najmä zásahom do všetkých vrstiev,  ktoré sa začínajú tvoriť. V nadúrovni by sme mali podporovať kvalitu. V strednej vrstve zasiahnúť najintezívnejšie   odstraňovaním poškodených stromov, ale aj redukciou početnosti umožniť jedincom prenikať do hornej vrstvy a tvoriť tak štruktrúru od samotného začiatku vzniku porastov. Minimálne by sme sa mali venovať podúrovni, z ktorej aj tak väčšina jedincov prirodzene zanikne.
  • Hustejšia podúroveň stabilizuje vyššie vrstvy a hlavne bráni zveri poškodzovať kmene strednej vrstvy a nadúrovne lúpaním. Je to rezerva horných vrstiev, redukovaná a vychovávaná vrstvami nad ňou.
  • Za najväčší gól do vlastnej brány pokladám to, že prebierky do 50 rokov sa nemusia vyznačovať. Odborná uroveň zásahu sa potom rovná odbornej úrovni ťažbára - dodávateľa s rýchlokurzom na prácu s motorovou pílou a výučnym listom pekára, cukrára či kuchára - čašníka. Celé zle.  
  • Zakmenenie 0,7. V legislatíve bolo a nebolo a teraz zase je. Je ťažké naplniť zákon a výchovu lesa = udržiavať priestorovú štruktúru v tak plastickej drevine, ako je buk v rozmedzí zakmenenia  0,7 - 1.  Ak sa pri 0,7 už výchova nepredpisuje.
  • V porastoch nad 50 rokov náme tenisovú dvojchybu. My si tvoríme rámec a pravidlá a naším protihráčom vo výchove lesa sú kalamity, nestabilita, nekvalita...

Prvou chybou je povinnosť zašetrovať náhodnú ťažbu (neprekročiť celkový etát)  – takmer automaticky sa ponúka riešenie (prevádzka ho  nachádza) v porastoch nad 50 rokov. Čiže sa nevychovávajú.

Druhou chybou sú nízke alebo žiadne predpisy (0-7%) výchovy pred začatím obnovy lesa. Táto chyba prevádzku dotlačí do situácie, aby prešli zásahom celý porast (ak je vôbec nejaký predpis), že výchovu vykonajú v podúrovni ´=  tenkom = drahom dreve (čo sa týka nákladov na ťažbu). Zároveň dôjde k čiastočnému alebo úplnému zničeniu štruktúry. 

  • Zašetrovanie v porastoch nad 50 rokov je čoraz výraznejšie a je odrazom toho, že máme  cca 60% náhodnej ťažby z celkovej ťažby po dobu troch decénií!
  • Stáva sa bežne, že jeden aj dve decéniá sa porast nad 50 rokov nevychováva a do takto nestabilného porastu niekto vpáli ,,pásmi - rúbaňami“. Potom sa nestačíme diviť.
  • Výchova by mala byť povinná! Prečistky, prebierky do 50 rokov aj nad 50 rokov. Prečistky a prebierky do 50 rokov by mali byť dotované!
  • Vyznačovanie porastov by malo byť dovolené iba pod vedením lesnícky odborne vzdelanej osoby       (žiaden cukrár, kuchár alebo ochranár)
  • Predoobnovný kľud je blud. Nízky alebo žiadny predpis pred začiatkom obnovy je chyba.

Jozef Marko

 

Prečítané: 2191
(1 Hlasovať)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Populárne správy

Český rekord na aukcii dreva: Kmeň 200-ročného duba letného, dlhý 9 metrov s priemerom 94 centimetrov, vydražili za vyše 297 000 českých korún (takmer 12 000 eur)

Český rekord na aukcii dreva: Kmeň 200-ročného duba letného, dlhý 9 metrov…

Aktuálne

Zobrazenie:19110

Na aukcii dreva v Holešove padol v utorok 30. januára 2024 český rekord. Kmeň duba letného vydražili Arcibiskupské lesy a...

TÝŽDŇOVKA: Sklamaný predseda Lesného pozemkového spoločenstva Rokycany sa pýta, aký má zmysel nahlasovať policajtom krádeže dreva

TÝŽDŇOVKA: Sklamaný predseda Lesného pozemkového spoločenstva Rokycany sa pýta, aký má zmysel…

Aktuálne

Zobrazenie:8341

Tento týždeň som spracoval podklady zo stretnutí so zástupcami Lesného pozemkového spoločenstva Rokycany, ktoré hospodári na výmere 162 hektárov a takmer...

Nemecký lesník a poľovník o skúsenostiach s vlkmi: Raticová zver žije v neustálej panike zo šeliem

Nemecký lesník a poľovník o skúsenostiach s vlkmi: Raticová zver žije v…

O čom sa píše

Zobrazenie:8051

Vlk je späť aj v oblasti Dübener Heide. Benedikt Sedlmayer tam pôsobí ako lesník a poľovník. Dübener Heide je zalesnená...

Cyklotrasa povedie až na vrchol Kráľovej hole: Bude to najvyššie prístupné miesto pre cestných cyklistov s horskou prémiou

Cyklotrasa povedie až na vrchol Kráľovej hole: Bude to najvyššie prístupné miesto…

Aktuálne

Zobrazenie:7007

Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter na sociálnej sieti oznamuje, že cykloturiti sú o krok bližšie k cyklotrase na Kráľovu...

Predchádzajúce vedenie agrorezortu a štátneho podniku LESY SR podcenilo kalamitu na Čiernom Balogu: Okamžite treba zabrániť šíreniu lykožrútov a zachrániť Poľanu

Predchádzajúce vedenie agrorezortu a štátneho podniku LESY SR podcenilo kalamitu na Čiernom…

Aktuálne

Zobrazenie:6706

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč spoločne s novým vedením LESY SR, š. p. navštívil dnes Čierny Balog, kde sa...

Postreh: Odhalená neochota niektorých ochranárov spolupracovať s lesníkmi

Postreh: Odhalená neochota niektorých ochranárov spolupracovať s lesníkmi

Aktuálne

Zobrazenie:5561

Štátna ochrana prírody SR na sociálnej sieti včera uverejnila informáciu o tom, že sa uskutočnilo spoločné stretnutie generálneho riaditeľa ŠOP...

Hlavné správy

Anketa časopisu LES a Letokruhy k dnešnému Dňu učiteľov: Môj najobľúbenejší pedagóg

Anketa časopisu LES a Letokruhy k dnešnému Dňu učiteľov: Môj najobľúbenejší pedagóg

Aktuálne

Dnes, v deň výročia narodenia Jána Amosa Komenského, si pripomíname Deň učiteľov. Pri tejto príležitosti sme oslovili lesnícku verejnosť s anketovou otázkou:...

Prečítajte si viac
Kritika štátnych lesníkov za lykožrútovú kalamitu na Horehroní: LESY SR reagujú - prednostne ťažia aktívne chrobačiare

Kritika štátnych lesníkov za lykožrútovú kalamitu na Horehroní: LESY SR reagujú -…

Aktuálne

Za lykožrútovú kalamitu na Horehroní môžu lesníci, ktorí nezvládli manažment hospodárskych lesov v okolí Čierneho Balogu. V utorok to na...

Prečítajte si viac
Anketa Strom roka 2024 otvorená: Nominácie je možné zaslať do 25. apríla

Anketa Strom roka 2024 otvorená: Nominácie je možné zaslať do 25. apríla

O čom sa píše

Anketa Strom roka zviditeľňuje staré, vzácne a ohrozené stromy prostredníctvom ich výnimočných príbehov a prispieva k ich odbornému ošetreniu a záchrane. Od 25...

Prečítajte si viac
Zásahový tím usmrtil medveďa, ktorý útočil na ľudí v Liptovskom Mikuláši: Po prvýkrát bol použitý pre presnú identifikáciu problémového jedinca špeciálny softvér a drony

Zásahový tím usmrtil medveďa, ktorý útočil na ľudí v Liptovskom Mikuláši: Po…

Aktuálne

Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky (Zásahový tím ŠOP SR) včera 26. marca vo večerných hodinách po...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza

Fytofarm Merimex Pro Populo Poprad Slovenská lesnícka komora