Prihlásiť

Desatoro pre les, bod číslo 6

Iniciátori kampane ochrancov prírody ponúkli občanom v desiatich bodoch predstavu, ako by sa veci na Slovensku mali diať. Vo svojich vyjadreniach lesníkov nešetria, dokonca sú vraj lesníci horší ako developeri v národných parkoch. Nuž, tak poďme postupne.

Doporučený Desatoro pre les, bod číslo 6

6. Na zabezpečenie ochrany prírodného dedičstva je nevyhnutné ponechať najmenej 5 % rozlohy Slovenska bez zásahov človeka.

Prečo nie 2,76 %, alebo takých 5,66%, to by aspoň vyzeralo, že sa ideológ ochrany prírody, ktorý stanovil limit 5%, nad problémom aspoň čiastočne zamyslel aj po odbornej stránke a reálnej opodstatnenosti,.... aj keby to nemusela byť pravda,... aspoň by to tak vyzeralo.

Návrhu 5% pritom chýba elementárne rácio, odborný background, ako aj, hoci len zdravý sedliacky rozum.

Dnes máme v 5. stupni ochrany (teda v bezzásahovom režime) 86 047 ha pozemkov, čo je 1,75% rozlohy SR (Údaj ŠOP SR stav k 31.12.2017) . Bezzásahových území na lesných porastoch (t.j. lesoch) je 78 343 ha, čo je 4,03% z rozlohy lesov a teda 91% z rozlohy všetkých bezzásahových území SR.

Ak navýšime výmeru bezzásahových území SR (4 903 500 ha) na 5% dostaneme 245 175 ha bezzásaových území. Pri použití dnešného pomeru lesov z celkovej výmery bezzásahových území (min. 91%) dostaneme rozlohu 223 109 ha bezzásahových území lesných porastov t.j. 11,48% z ich rozlohy.

V nedávnej minulosti občianske združenie OZ Prales v rámci projektov identifikovalo na Slovensku 10 583 ha pralesov, resp. lesov, ktoré sa k definícií prales čo najviac približujú. Ide o lesy, ktoré by vzhľadom na ich stav mali byť schopné existovať plnohodnotne aj bez asistencie človeka. Všetky ostatné lesy, teda 1 933 540 ha sú v rôznom štádiu a forme ľudského manažmentu, teda lesy, ktoré sú budované tak, aby s pomocou človeka plnili všetky ekologické aj ekonomické funkcie.

Podľa zákona o ochrane prírody sa v 5. stupni ochrany* (bezzásahovom) vyhlasujú územia pôvodné, ľudskou činnosťou málo pozmenené – teda nie hocijaké. Pre zaujímavosť. Priemerná rozloha suchozemských bezzásahových území členských krajín EU nedosahuje ani 1,3% z ich výmery..... prečo asi?

Čo z toho vyplýva: V rozpore s princípmi a filozofiou zákona o ochrane prírody, v rozpore s odbornosťou (vedeckosťou), ale aj zdravým rozumom ideme budovať destabilizačné ohniská generujúce len ďalšie problémy. Akoby sme ich už dnes nemali dosť.....? Dožijeme sa niekedy na Slovensku stavu, kedy sa ochrana prírody nebude riadiť zásadami manipulačnej demagogickej ideológie, ale začne používať racionálnu pragmatičnosť opretú o reálne základy a praktické skúsenosti?

* § 22 Prírodná rezervácia
(1) Lokalitu, spravidla s výmerou do 1 000 ha, ktorá predstavuje pôvodné alebo ľudskou činnosťou málo pozmenené biotopy európskeho významu alebo biotopy národného významu, alebo biotopy druhov európskeho významu, alebo biotopy druhov národného významu, môže vláda nariadením vyhlásiť za prírodnú rezerváciu.

 

Slovenská lesnícka komora

V prípade, že sa chcete podeliť o informácie v rámci kampane Pravda o lese, napíšte na: pravda_o_lese@slsk.sk

Prečítané: 2975
(1 Hlasovať)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza

Fytofarm Merimex Pro Populo Poprad Slovenská lesnícka komora