Prihlásiť

Zvýšilo sa riziko úrazu v lese

Obavy bratislavských mestských lesníkov, že orkán Kyrill zrúca les na Kamzíku ako domček z karát, sa nenaplnila.

„Pri takom vetre, ktorý sa prehnal lesmi koncom minulého týždňa, sme museli ráta so všetkým. Pôda je totiž miestami podmočená. Víchor mohol vytrháva stromy zo zeme a les by sa razom váľal ako domino," upozornil lesník mestských lesov Peter Pivko.

V piatok ráno sa však lesníci neprechádzali po mesačnej krajine. „Našli sme len miestne vývraty, kde popadalo p䝚es stromov. Zaznamenali sme len nízke škody," povedal P. Pivko.

Návštevníci lesa by mali by v najbližších dňoch opatrnejší. Lákavý porast v sebe teraz skrýva viacero nástrah. „Všade visí plno odtrhnutých konárov, ktoré môžu kedykoľvek padnú. Riziko úrazu v lese bude najbližší mesiac oveľa vyššie," varoval riaditeľ mestských lesov Vladimír Kutka. „Nedá sa s tým nič robi. Príroda sa s tým sama vyrovná. Pomohla by snehová prikrývka."

Pracovníci štátnych lesov počas vyčíňania víchrice zas len ticho verili, že všetko dobre dopadne. „Nič vážne sa nestalo. V okolí Dunaja máme všetko zdravé listnaté stromy, ktoré to bezproblémovo ustáli. Keby to boli ihličnany, vyzeralo by to horšie," uviedol námestník riaditeľa odštepného závodu Lesov SR v Palárikove Jozef Habara. „Až v blízkosti Gabčíkova sme našli viacero popadaných kmeňov."

Víchor Kyrill bol v Botanickej záhrade dokonca aj užitočným pomocníkom. „Postrhával nám suché vetvy. Aspoň sa teraz nemusíme za nimi načahova," pochválil sa riaditeľ Jaroslav Bella. Predsa im však spôsobil drobné škody. „Povytåkal nám okná na skleníku. Hneď v piatok sme ich však dali do poriadku."

Z prudkého vetra a z ďalších klimatických zvláštností majú rados ornitológovia. „Očakávame príchod vzácnych vtáčích druhov, napríklad od Atlantického oceánu," nádejal sa ornitológ Jozef Ridzoň.

(Pravda, 23.1.2007)

Prečítané: 521
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Na 18. Dni stromu bolo 20 000 ľudí

Na 18. Dni stromu bolo 20 000 ľudí

O čom sa píše

V sobotu 13. júla 2019 sa v Čiernom Balogu na jednom z najvýznamnejších lesníckych podujatí u nás, nazvanom príznačne Deň stromu, zúčastnilo podľa...

Prečítajte si viac
Poškodenia stromov pri približovaní dreva sú včas a účinne ošetrované

Poškodenia stromov pri približovaní dreva sú včas a účinne ošetrované

O čom sa píše

Pri pestovaní druhovo, vekovo a priestorovo rozmanitého lesa prírode blízkym spôsobom a vo výberkovom lese dochádza podľa kritikov po vyťažení cieľových stromov...

Prečítajte si viac
Lesníci a včelári oživia chov včiel v lesoch

Lesníci a včelári oživia chov včiel v lesoch

Aktuálne

Na včerajšom Dni stromu v Čiernom Balogu podpísali predstavitelia š.p. LESY SR a Slovenského zväzu včelárov za prítomnosti ministerky pôdohospodárstva a rozvoja...

Prečítajte si viac
Vlkári chcú dočasne zastaviť ťažbu dreva, ministerka Matečná varuje pred väčšími škodami

Vlkári chcú dočasne zastaviť ťažbu dreva, ministerka Matečná varuje pred väčšími škodami

Aktuálne

Za úbytok lesov na Slovensku môže zmena klímy. Veľké množstvo najmä smrekových porastov nedokáže odolávať náporu veterných smrští, sucha či...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk