Prihlásiť

Zvýšilo sa riziko úrazu v lese

Obavy bratislavských mestských lesníkov, že orkán Kyrill zrúca les na Kamzíku ako domček z karát, sa nenaplnila.

„Pri takom vetre, ktorý sa prehnal lesmi koncom minulého týždňa, sme museli ráta so všetkým. Pôda je totiž miestami podmočená. Víchor mohol vytrháva stromy zo zeme a les by sa razom váľal ako domino," upozornil lesník mestských lesov Peter Pivko.

V piatok ráno sa však lesníci neprechádzali po mesačnej krajine. „Našli sme len miestne vývraty, kde popadalo p䝚es stromov. Zaznamenali sme len nízke škody," povedal P. Pivko.

Návštevníci lesa by mali by v najbližších dňoch opatrnejší. Lákavý porast v sebe teraz skrýva viacero nástrah. „Všade visí plno odtrhnutých konárov, ktoré môžu kedykoľvek padnú. Riziko úrazu v lese bude najbližší mesiac oveľa vyššie," varoval riaditeľ mestských lesov Vladimír Kutka. „Nedá sa s tým nič robi. Príroda sa s tým sama vyrovná. Pomohla by snehová prikrývka."

Pracovníci štátnych lesov počas vyčíňania víchrice zas len ticho verili, že všetko dobre dopadne. „Nič vážne sa nestalo. V okolí Dunaja máme všetko zdravé listnaté stromy, ktoré to bezproblémovo ustáli. Keby to boli ihličnany, vyzeralo by to horšie," uviedol námestník riaditeľa odštepného závodu Lesov SR v Palárikove Jozef Habara. „Až v blízkosti Gabčíkova sme našli viacero popadaných kmeňov."

Víchor Kyrill bol v Botanickej záhrade dokonca aj užitočným pomocníkom. „Postrhával nám suché vetvy. Aspoň sa teraz nemusíme za nimi načahova," pochválil sa riaditeľ Jaroslav Bella. Predsa im však spôsobil drobné škody. „Povytåkal nám okná na skleníku. Hneď v piatok sme ich však dali do poriadku."

Z prudkého vetra a z ďalších klimatických zvláštností majú rados ornitológovia. „Očakávame príchod vzácnych vtáčích druhov, napríklad od Atlantického oceánu," nádejal sa ornitológ Jozef Ridzoň.

(Pravda, 23.1.2007)

Prečítané: 582
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Odkliatie bezzásahu?

Odkliatie bezzásahu?

O čom sa píše

Od ochrancov prírody na Slovensku počúvame zaklínadlo, že bezzásahový režim sa v iných chránených územiach Európy a sveta využíva ako manažment...

Prečítajte si viac
Lov 35 vlkov schválený v presne vymedzených územiach

Lov 35 vlkov schválený v presne vymedzených územiach

Aktuálne

Populácia vlka dravého na Slovensku je na takej úrovni, že ho možno loviť bez negatívneho dosahu na jeho populáciu. Slovensko...

Prečítajte si viac
Plánovaný výrub suchých stromov ukážu mestskí lesníci najskôr Bratislavčanom

Plánovaný výrub suchých stromov ukážu mestskí lesníci najskôr Bratislavčanom

O čom sa píše

Mestské lesy Bratislava odstránia v lese Sitina v katastri Karlovej Vsi približne 300 suchých stromov, ktoré ohrozujú návštevníkov lesoparku. Mestská časť o tom informuje...

Prečítajte si viac
Inšpekcia životného prostredia dala za pravdu lesníkom

Inšpekcia životného prostredia dala za pravdu lesníkom

Aktuálne

Podozrenie na porušenie zákona o ochrane prírody sa napokon nepotvrdilo. Podnet, ktorý v súvislosti s odstraňovaním suchých stromov v Kôprovej doline podala občianska iniciatíva...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk