Prihlásiť

Zubrom sa v Topoľčiankach darí, rozšíria svoje pôsobisko

Zubry budú žiť už aj na Orave. Postará sa o to zvernica v Topoľčiankach, ktorá má týchto európskych bizónov nadbytok.

Doporučený Ilustračné foto Ilustračné foto

Takýto kuriózny problém museli štátne Lesy SR, ktoré zvernicu spravujú, riešiť prvý raz vlani. Pred rokom tu žilo 33 zubrov hrivnatých. Vysoké počty spôsobilo narodenie veľkého počtu mláďat. Jedenásť zubrov preto museli previezť do maďarského národného parku.

V tomto roku odvezú do Maďarska ďalšie štyri zvieratá. Tri zubry predajú Lesy SR súkromníkovi na Orave, kde budú atrakciou pre turistov.
Prevoz zubrov je technicky mimoriadne náročný, podľa odborníkov je to ale jediný prijateľný spôsob, ako znížiť stavy zubrov vo zvernici.
„Dostaneme sa na počet 20 kusov, čo je únosné na výmeru 140 hektárov," povedal Milan Garaj, riaditeľ Odštepného závodu Topoľčianky, ktorý spadá pod Lesy SR.
Zvernicu založenú v roku 1958 pritom pôvodne navrhli pre optimálny počet 12 zubrov. Od jej vzniku sa tu narodilo už vyše dvesto zubrov. Najviac ich tu naraz žilo 37.
Lesy SR v poslednom období spravili vo zvernici nové senníky a už desiaty rok rekonštruujú oplotenie, na ktoré ide podľa Garaja ročne až 35-tisíc eur. Vo zvernici sa tiež pre bezpečnostné dôvody budú rozširovať deliace sektory.
Keď zubriu zvernicu zakladali, mala zachrániť zubra hôrneho pred vyhynutím. Toto majestátne zviera človek takmer vykynožil. Poliaci, pre ktorých je symbolom krajiny, sa podujali na jeho záchranu. Spravili sčítanie zvierat a v roku 1930 zistili, že na celom svete je len 56 zubrov. Zvolali mimoriadnu konferenciu do Paríža, na ktorú pozvali zástupcov všetkých majiteľov či chovateľov najväčšieho európskeho cicavca. Po dohode previezli zubry na poľsko-bieloruské pohraničie, kde sa postupne ich počet zvýšil na sto. Z Poľska potom dva zubry darovali zvernici v Topoľčiankach. Spravili to okrem iného aj preto, lebo existovali obavy, že stádu na jedinom mieste v Európe by sa mohlo niečo stať a tento vzácny druh by tak nadobro zmizol z povrchu zemského.
Zdroj: MY Týždeň na Pohroní

 

Naposledy zmenené: streda, 07 február 2018 20:46
Prečítané: 451
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Cena pre Mikuláša Michelčíka

Cena pre Mikuláša Michelčíka

O čom sa píše

Na Dni stromu 14.júla 2018 v Lesníckom skanzene v Čiernom Balogu 12-krát udelili Cenu Jozefa Dekreta Matejovie.

Prečítajte si viac
Medvede zbavia obojkov

Medvede zbavia obojkov

O čom sa píše

Na území Národného parku Veľká Fatra sa pohybuje minimálne päť medveďov s telemetrickými obojkami, napriek tomu, že už nevysielajú signál.

Prečítajte si viac
Zelené bankovníctvo

Zelené bankovníctvo

O čom sa píše

Prvá banka na Slovensku začala používať recyklovaný ekopapier certifikovaný PEFC.

Prečítajte si viac
LESNICTVÍ: Vrtěti kůrovcem (neviditelnypes.cz)

LESNICTVÍ: Vrtěti kůrovcem (neviditelnypes.cz)

O čom sa píše

Podle politiků a médií prochází české lesnictví nebývalými zvraty. Počátkem roku bylo ve skvělé kondici a předmětem chvalozpěvů k 25...

Prečítajte si viac

21°C

SR - aktuálne počasie

Breezy

Vlhkosť: 66%

Vietor: 46.67 km/h

  • 18 Júl 2018 26°C 19°C
  • 19 Júl 2018 26°C 19°C

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex