Prihlásiť

Zonácia TANAP-u: Dohoda všetkých je utópiou

Podnikatelia a samospráva vo Vysokých Tatrách aktuálne znova (po koľkýkrát už) volajú po zonácii TANAP-u, ktorá konečne stanoví jasné pravidlá, čo sa v národnom parku môže a kde. Mnisterstvo životného prostredia tvrdí, že sa snaží dosiahnuť dohodu všetkých záujmových skupín. Akoby politici a štátni úradníci stále nechceli pochopiť, že to jednoducho nie je možné, pretože záujmy ochranárov, lesníkov, podnikateľov, turistov, horolezcov, lesomajiteľov, obyvateľov tohto regiónu, ktorých reprezentuje miestna samospráva a mnohých, mnohých ďalších, sú podľa doterajších výmien názorov a zverejnenej argumentácie neprekonateľne rozdielne.

Doporučený Ilustračné foto Jozef Marko Ilustračné foto Jozef Marko

Už takmer 20 rokov sa o ich dohodu politici a úradníci tvrdošijne usilujú a nedosiahli žiadny pokrok. Ukazuje sa, že tentokrát populizmus na riešenie tohto bradatého problému v duchu „urobíme, aby dobre bolo a všetci boli spokojní“ stačiť nebude. Kompetentní by sa mali konečne zmieriť s tým, že všetky strany tejto „hry o život v TANAP-e“ nikdy nebudú súhlasiť so všetkým, čo navrhne ministerstvo na rokovanie vlády. Bude ale potrebné urobiť konečne rozhodnutie so stanovením priorít a pravidiel života ľudí a prírody v TANAP-e a prevziať politickú zodpovednosť za riešenie zonácie TANAP-u. Až čas ukáže, ktorá vláda naberie na tento zásadný krok odvahu.

Zatiaľ môžu médiá len opakovane publikovať rôzne vyjadrenia k zonácii TANAP-u. Najčítanejší denník na Slovensku Nový Čas aktuálne píše, že bez jednoznačných pravidiel sa nedá plánovať. Sťažujú sa na to zástupcovia cestovného ruchu aj primátori. „Stav bez vymedzenia územia a pravidiel zabraňuje rozvoju cestovného ruchu aj infraštruktúry,“ cituje Nový Čas primátora Vysokých Tatier Jána Mokoša.

„Dôvod, prečo zonáciu neprijali, je vraj to, že štát sa nedohodol s vlastníkmi chráneného územia. O podmienkach využívania chráneného územia je však pripravených so štátom podpísať zmluvu až 95 % vlastníkov územia,“ uviedol Štefan Bielak, predseda Regionálneho združenia tatranských a podtatranských samospráv, kde sa boria aj s problémami pri oprave ruín ako napríklad pri amfiteátri v Starom Smokovci, ktorý špatí centrum turistického ruchu.

Zonáciu chcú podľa Nového Času aj v súkromnom sektore. Riaditeľ strediska Vysoké Tatry Dušan Slavkovský sa borí s problémami, ktoré by zonácia vyriešila. „Chceme obnoviť lyžiarsky areál Jamy v Tatranskej Lomnici. Ministerstvo životného prostredia nám prikázalo vypracovať štúdiu dopadu na životné prostredie. Iné oddelenie nám však má zasa vydať povolenie na vstup na dané územie, lenže na to čakáme dva roky.“  Ako to napokon dopadne, zostáva podľa riaditeľa a Nového Času stále vo hviezdach.

Pavol Majko, riaditeľ Správy TANAP-u zasa v článku hovorí, že „TANAP je súvislé dané územie a je nutné sa dohodnúť so všetkými. Je to kľúčové, bez toho sa nedá pohnúť ďalej. My máme pripravené podklady pre dohodu so všetkými vlastníkmi, ale najchúlostivejšia je ekonomická situácia, čiže výška nájomného a kompenzácií.“

Jozef Marko

 

 

 

 

Naposledy zmenené: streda, 24 júl 2019 11:59
Prečítané: 319
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Kauza Pečniansky les nekončí. LESY SR a Petržalka sa odvolali

O čom sa píše

Štátny podnik LESY SR sa odvolal voči júnovému rozhodnutiu Okresného súdu Bratislava II, kde po druhý raz neuspel v spore...

Prečítajte si viac
Mestské lesy Tisovec: z dreva by sme sotva vyžili

Mestské lesy Tisovec: z dreva by sme sotva vyžili

O čom sa píše

Zhruba o tretinu menej dreva oproti pôvodnému plánu vyťaží v roku 2019 vo svojich lesoch samospráva mesta Tisovec v okrese Rimavská...

Prečítajte si viac
Na Slovensku sa v minulom roku spálilo menej drevnej biomasy

Na Slovensku sa v minulom roku spálilo menej drevnej biomasy

O čom sa píše

Ako sa uvádza v Správe o lesnom hospodárstve v SR za rok 2018, teda v Zelenej správe, celková spotreba tuhej...

Prečítajte si viac
Predaj dreva na Slovensku v minulom roku vzrástol

Predaj dreva na Slovensku v minulom roku vzrástol

O čom sa píše

Na internetovej stránke Energie-portal.sk je publikovaná informácia o minuloročnom predaji dreva na Slovensku. Autor čerpal so Zelenej správy za rok 2018...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk