Prihlásiť

Zisk štátneho podniku sa mierne zvýšil

Štátny podnik Lesy Slovenskej republiky dosiahol v roku 2017 zisk po zdanení vo výške 7.522.000 eur, čo je o tri percentá viac ako v roku 2016.

Doporučený Zisk štátneho podniku sa mierne zvýšil

Čistý obrat podniku sa v predchádzajúcom účtovnom období medziročne zvýšil z 218.758.000 eur na 225.416.000 eur. Väčšinu zisku (5.000.000 eur) však štátny podnik odvedie na základe zákona o štátnom rozpočte do štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.

Vzrast medziročných tržieb o tri percentá bol vyvolaný najmä vďaka miernemu zvýšeniu realizačných cien a lepšiemu zhodnoteniu dreva. „Čo najlepšie zhodnotenie dreva je dlhodobým a trvalým cieľom vedenia štátneho podniku. Na jednej strane sa usilujeme pri rokovaniach s obchodnými partnermi o dosiahnutie spravodlivej ceny dreva, na druhej strane musíme využiť potenciál, ktorý nám táto surovina poskytuje a v maximálnej možnej miere zvýšiť výťažnosť kvalitných sortimentov," uviedol generálny riaditeľ štátneho podniku Lesy Slovenskej republiky Marian Staník. Podnik v minulom roku predal obchodným partnerom 4.178.000 m3 dreva, čo je v porovnaní s rokom 2016 pokles o 28.202 m3.
„K rastu zisku prispelo najmä zvýšenie priemernej predajnej ceny dreva oproti plánu o 2,62%. To sa podarilo dosiahnuť nielen na základe priaznivejšej situácie na trhu, ale i uplatnením adekvátnych opatrení pri zhodnotení drevnej suroviny", dodáva Marian Staník. Napriek pozitívnym výsledkom je však výška priemerného speňaženia (49,64 eur/m3) stále pod úrovňou roku 2013 a po prepočte konverzným kurzom napríklad aj pod úrovňou roku 2007.
Na druhej strane zisk štátneho podniku Lesy Slovenskej republiky negatívne ovplyvnili rastúce náklady na hospodársku činnosť. V roku 2017 vďaka zaradeniu nových investícií do majetku výrazne (o 3.194.000 eur) vzrástli odpisy investičného majetku, o 943.000 eur vzrástli náklady na spotrebu energií a materiálu a o 162.000 eur (celkovo na 7.014.000 eur) vzrástli dane a poplatky štátu a samosprávam (okrem povinného odvodu do štátneho rozpočtu).
Za pozitívum zdôrazňuje vedenie nárast produktivity práce z pridanej hodnoty o 1.469 eur, ktorá dosiahla 29.801 eur na zamestnanca. Priemerný stav zamestnancov v roku 2017 bol 3.566, z toho 1.286 v robotníckych profesiách a 2.280 technicko hospodárskych zamestnancov.

 

Prečítané: 1171
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

ÚNIA nechce, aby bol podnet na generálnu prokuratúru zametený pod koberec. Kto je zodpovedný za obrovské škody na lesných porastoch?

ÚNIA nechce, aby bol podnet na generálnu prokuratúru zametený pod koberec. Kto…

Aktuálne

ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska sa pripojila k podnetu na začatie trestného stíhania na neznámeho páchateľa za porušovanie...

Prečítajte si viac
Bilaterálne o rozpade smrečín a podpore lesného hospodárstva

Bilaterálne o rozpade smrečín a podpore lesného hospodárstva

Aktuálne

Zhodnotenie súčasného stavu a ďalšie možnosti rozvoja lesného hospodárstva v Českej republike a Slovenskej republike boli predmetom rokovania zástupcov Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka...

Prečítajte si viac
Analytik pre SITA: Les sa stal obeťou falošného marketingu

Analytik pre SITA: Les sa stal obeťou falošného marketingu

O čom sa píše

Slovenská informační agentúra SITA dnes na svojej internetovej stránke WebNoviny.sk zverejnila rozhovor s analytikom spoločnosti Expense Reduction Analysts Petrom Bodnárom...

Prečítajte si viac
Koordinátor odbornej platformy F. Štulajter: Obhospodarovatelia lesa a spracovatelia dreva sú na jednej lodi

Koordinátor odbornej platformy F. Štulajter: Obhospodarovatelia lesa a spracovatelia dreva sú na…

Aktuálne

Koordinátor odbornej platformy ZACHRÁŇME LESNÉ BOHATSTVO SLOVENSKA a predseda PEFC Slovensko Ing. František Štulajter, CSc. na lesníckom podujatí Milión sadeníc pre...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk