Prihlásiť

Zisk štátneho podniku sa mierne zvýšil

Štátny podnik Lesy Slovenskej republiky dosiahol v roku 2017 zisk po zdanení vo výške 7.522.000 eur, čo je o tri percentá viac ako v roku 2016.

Doporučený Zisk štátneho podniku sa mierne zvýšil

Čistý obrat podniku sa v predchádzajúcom účtovnom období medziročne zvýšil z 218.758.000 eur na 225.416.000 eur. Väčšinu zisku (5.000.000 eur) však štátny podnik odvedie na základe zákona o štátnom rozpočte do štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.

Vzrast medziročných tržieb o tri percentá bol vyvolaný najmä vďaka miernemu zvýšeniu realizačných cien a lepšiemu zhodnoteniu dreva. „Čo najlepšie zhodnotenie dreva je dlhodobým a trvalým cieľom vedenia štátneho podniku. Na jednej strane sa usilujeme pri rokovaniach s obchodnými partnermi o dosiahnutie spravodlivej ceny dreva, na druhej strane musíme využiť potenciál, ktorý nám táto surovina poskytuje a v maximálnej možnej miere zvýšiť výťažnosť kvalitných sortimentov," uviedol generálny riaditeľ štátneho podniku Lesy Slovenskej republiky Marian Staník. Podnik v minulom roku predal obchodným partnerom 4.178.000 m3 dreva, čo je v porovnaní s rokom 2016 pokles o 28.202 m3.
„K rastu zisku prispelo najmä zvýšenie priemernej predajnej ceny dreva oproti plánu o 2,62%. To sa podarilo dosiahnuť nielen na základe priaznivejšej situácie na trhu, ale i uplatnením adekvátnych opatrení pri zhodnotení drevnej suroviny", dodáva Marian Staník. Napriek pozitívnym výsledkom je však výška priemerného speňaženia (49,64 eur/m3) stále pod úrovňou roku 2013 a po prepočte konverzným kurzom napríklad aj pod úrovňou roku 2007.
Na druhej strane zisk štátneho podniku Lesy Slovenskej republiky negatívne ovplyvnili rastúce náklady na hospodársku činnosť. V roku 2017 vďaka zaradeniu nových investícií do majetku výrazne (o 3.194.000 eur) vzrástli odpisy investičného majetku, o 943.000 eur vzrástli náklady na spotrebu energií a materiálu a o 162.000 eur (celkovo na 7.014.000 eur) vzrástli dane a poplatky štátu a samosprávam (okrem povinného odvodu do štátneho rozpočtu).
Za pozitívum zdôrazňuje vedenie nárast produktivity práce z pridanej hodnoty o 1.469 eur, ktorá dosiahla 29.801 eur na zamestnanca. Priemerný stav zamestnancov v roku 2017 bol 3.566, z toho 1.286 v robotníckych profesiách a 2.280 technicko hospodárskych zamestnancov.

 

Prečítané: 1022
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Riaditeľka najväčšej slovenskej píly chce posilnenie kompetencií lesníkov

Riaditeľka najväčšej slovenskej píly chce posilnenie kompetencií lesníkov

O čom sa píše

Hlavným nedostatkom zákona o lesoch, ktorého novelu 12. septembra 2019 schválili poslanci  Národnej rady SR, je podľa šéfky najväčšej slovenskej...

Prečítajte si viac
Poľovníci vítajú novelu zákona o lesoch. Odborná platforma žiada zosúladenie viacerých zákonov

Poľovníci vítajú novelu zákona o lesoch. Odborná platforma žiada zosúladenie viacerých zákonov

O čom sa píše

Slovenská poľovnícka komora víta schválenú novelu zákona o lesoch, hlavne podporu prírode blízkemu hospodáreniu. Predstavitelia platformy Zachráňme lesné bohatstvo Slovenska...

Prečítajte si viac
Hranice Karpatských bukových pralesov v pripomienkovom konaní. V Ruskom chcú lesomajitelia lokalitu UNESCO chrániť sami

Hranice Karpatských bukových pralesov v pripomienkovom konaní. V Ruskom chcú lesomajitelia lokalitu…

O čom sa píše

Návrh na úpravu hraníc slovenskej časti Karpatských bukových pralesov, ktorý má zabezpečiť ich účinnú ochranu, posunulo ministerstvo životného prostredia do...

Prečítajte si viac
Lesníci nenechali nič na náhodu. Ťažobnej uzávere povedali nie

Lesníci nenechali nič na náhodu. Ťažobnej uzávere povedali nie

Aktuálne

Lesníci včera nenechali nič na náhodu. Početným a reprezentatívnym zastúpením na lesoochranárskej konferencii v Oravskej Polhore, ktorú zorganizovala Nadácia Antona Tunegu a ktorej...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk