Prihlásiť

Žiadajú prešetriť výzvu na obnovu poškodených lesov

Poslanci z hnutia OĽaNO vyzývajú ministerku pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabrielu Matečnú, aby prešetrila výzvu Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) na obnovu poškodených lesov, na ktorú bolo vyčlenených 19,3 milióna eur. 

Doporučený Žiadajú prešetriť výzvu na obnovu poškodených lesov

Podľa poslankyne Veroniky Remišovej aktualizovaním znenia výzvy len päť dní pred uzávierkou znevýhodnili najmä malé pozemkové spoločenstvá a urbáre.

Ako ďalej Remišová na pondelkovom brífingu uviedla, PPA vyhlásila v roku pre veternú smršť v roku 2015 výzvu na výsadbu nových lesných porastov. „Prihlásili sa malé pozemkové spoločenstvá a družstvá, ale vypracovanie projektu bolo komplikované, pretože formulár s prílohami obsahoval 360 strán. Kto chce podať projekt, musel si to všetko preštudovať, čo je najmä pre malé pozemkové spoločenstvá a družstvá veľmi zložité,“ skonštatovala Remišová, pričom dodala, že súčasťou výzvy je aj povinnosť pripraviť verejné obstarávanie, na ktoré si museli malí poľnohospodári zaobstarať špeciálne sprostredkovateľské agentúry.

„PPA vyhlásila výzvu 22. mája 2015, o dva mesiace neskôr zmenila formulár vo výzve a posunula dátum uzávierky na október. Päť pracovných dní pred uzávierkou projektu opäť aktualizovala formulár žiadosti, v ktorom zmenila jedinú vetu v prílohe,“ vyhlásila Remišová a zároveň skonštatovala, že 29 žiadateľov, ktorí na poslednú chvíľu nezaregistrovali zmenu vo formulári, bolo z výzvy vyradených. Formulár bol podľa poslankyne zmenený v jednej vete v prílohe, kde PPA do výzvy opätovne vložila výraz „alebo Národného lesníckeho centra vo Zvolene“.

Keďže výzva z roku 2015 ešte nie je ukončená a v súčasnosti je schválených a zazmluvnených 63 projektov, Remišová vyzvala ministerku pôdohospodárstva Gabrielu Matečnú, aby výzvu prešetrila a zároveň pripravila komplexný návrh na zlepšenie a stransparentnenie prideľovania dotácií. „Netransparentné prostredie je živnou pôdou pre agentúry, ktoré oslovujú žiadateľov s tým, že vedia vybaviť, aby projekt prešiel, pretože majú známych Pôdohospodárskej platobnej agentúre a tvrdia, že ak nepôjdu cez nich, tak menší žiadatelia nemajú šancu,“ skonštatovala Remišová, podľa ktorej sprostredkovateľské agentúry zároveň navádzajú subjekty, aby nereálne navyšovali výšku projektovej podpory, čím sa si navýšia aj výšku svojej odmeny, ktorá môže dosahovať 25 až 30 % z pridelenej podpory.

Hnutie preto OĽaNO navrhuje, aby sa verejné obstarávania robili až po schválení projektu a pred podpisom zmluvy s PPA. Požadujú tiež, aby žiadatelia boli na verejnej internetovej stránke informovaní o dátume registrácie a stave spracovania projektov, čím by sa podľa nich zabránilo uprednostňovaniu niektorých žiadateľov. V rámci sprístupňovania informácií požadujú zverejniť aj hodnotenia hodnotiteľov pri jednotlivých projektoch. 

Podľa hovorcu agrorezortu Vladimíra Machalíka sa spomínaná výzva realizovala ešte pred voľbami. „Aktuálne vedenie MPRV okamžite po nástupe práve z dôvodu nekompetentného manažovania agentúry a nezvládnutú administráciu podpôr predchádzajúce vedenie odvolalo. Zároveň súčasné vedenie PPA sa s názorom predchádzajúceho vedenia agentúry nestotožnilo. Žiadateľom, ktorí po voľbách podali podnet na preskúmanie zamietavého stanoviska (piatich slov) uznalo neopodstatnenosť takéhoto zdôvodnenia zo strany agentúry. Žiadatelia, ktorí ho nepodali, tak môžu urobiť aj v súčasnosti,“ uviedol Machalík, pričom dodal, že aktuálne vedenie ministerstva aj PPA vyzývajú žiadateľov, aby nevyužívali služby agentúr ani „vybavovačov“.

Vedenie PPA podľa Machalíka v minulom roku predstavilo výrazné zmeny vo fungovaní agentúry. Zriadilo odbor vnútornej kontroly, supervízie a ochrany finančných záujmov Európskej únie (EÚ), zaviedlo viacúrovňovú kontrolu efektívnosti a hospodárnosti výdavkov či posilnilo terénne kontroly projektov priamo na mieste realizácie nad rámec požiadaviek EÚ. Všetky opatrenia zaviedli v rámci plánu transparentnosti a prísnej kontroly oprávnenosti výdavkov, uzavrel Machalík.

© 2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Naposledy zmenené: utorok, 28 február 2017 18:36
Prečítané: 2131
(0 hlasov)

Komentárov   

0 # Juríček 2017-03-03 07:09
PPA by sa mala úplne zrušiť. Nahradiť odborom na MPaRV SR s priamou zodpovednosťou ministra za korupciu a pod kontrolou verejnosti. Lebo toto veľmi zaváňa korupciou.
Dôkaz, basa pre pracovníka PPA....

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Cena pre Mikuláša Michelčíka

Cena pre Mikuláša Michelčíka

O čom sa píše

Na Dni stromu 14.júla 2018 v Lesníckom skanzene v Čiernom Balogu 12-krát udelili Cenu Jozefa Dekreta Matejovie.

Prečítajte si viac
Medvede zbavia obojkov

Medvede zbavia obojkov

O čom sa píše

Na území Národného parku Veľká Fatra sa pohybuje minimálne päť medveďov s telemetrickými obojkami, napriek tomu, že už nevysielajú signál.

Prečítajte si viac
Zelené bankovníctvo

Zelené bankovníctvo

O čom sa píše

Prvá banka na Slovensku začala používať recyklovaný ekopapier certifikovaný PEFC.

Prečítajte si viac
LESNICTVÍ: Vrtěti kůrovcem (neviditelnypes.cz)

LESNICTVÍ: Vrtěti kůrovcem (neviditelnypes.cz)

O čom sa píše

Podle politiků a médií prochází české lesnictví nebývalými zvraty. Počátkem roku bylo ve skvělé kondici a předmětem chvalozpěvů k 25...

Prečítajte si viac

21°C

SR - aktuálne počasie

Breezy

Vlhkosť: 66%

Vietor: 46.67 km/h

  • 18 Júl 2018 26°C 19°C
  • 19 Júl 2018 26°C 19°C

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex