Prihlásiť

Zástupcovia PEFC hodnotili a plánovali

Vo fínskych Helsinkách sa konal PEFC týždeň certifikácie lesov 2017.  

Doporučený Zástupcovia PEFC hodnotili a plánovali

Hlavným mottom stretnutia 13. až 17. novembra 2017 bolo hľadanie inteligentných riešení pri certifikácii lesov. V rámci stretnutia sa uskutočnilo niekoľko sprievodných podujatí vrátane stretnutia členov Rady PEFC, zasadnutia Rady riaditeľov PEFC, 22. valného zhromaždenia Rady PEFC, dialógu záujmových skupín a stretnutí rôznych pracovných skupín.

Hlavné témy stretnutia sa týkali návrhu stratégie PEFC na roky 2018 – 2022 ako i aktuálnych informácií z PEFC kancelárie EÚ v Bruseli v oblasti uplatňovania licenčného systému FLEGT, EUTR, politík verejného obstarávania, zeleného obstarávania a oblasti legislatívy pre lesnú biomasu pre energiu. Jednotlivé oddelenia (komunikačné, projektové, marketingové a technické) predstavili svoju činnosť za posledný rok a zástupcovia technického oddelenia informovali o priebehu revízie medzinárodných štandardov. Stretnutie PEFC členov sa venovalo problematike financovania systému, návrhu rozpočtu na rok 2018 a aktuálnemu vývoju certifikácie lesov vo svete.

Zo 49 sa na 22. valnom zhromaždení zúčastnilo 41 členských krajín. PEFC Slovensko na 22. valnom zhromaždení oficiálne zastupoval doc. Ing. Hubert Paluš, PhD., národný sekretár PEFC Slovensko s počtom hlasov 1. Valné zhromaždenie otvoril minister pôdohospodárstva a lesníctva Fínska Jari Leppä. Nasledovalo vystúpenie ministerky lesníctva, udržateľného rozvoja a životného prostredia Konga pani Rosalie Matondo. Valné zhromaždenie Rady PEFC prijalo za nových členov do kategórie medzinárodných záujmových spoločnosti Aurauco, European Panel Federation (EPF) a European Pulp Industry Sector Association (EPIS), schválilo účtovnú uzávierku za rok 2016 a návrh rozpočtu na rok 2018. Na obdobie rokov 2017-2020 boli za členov Rady riaditeľov zvolení 4 členovia Riikka Joukio za priemysel pracovania dreva, Hervé LeBouler za mimovládne organizácie, Gerald Pfiffinger za environmentálne NGO a ochranu prírody a Mohd Nurudeen Iddrisu za tropické lesníctvo.

Na stretnutí záujmových skupín sa zúčastnilo viac ako 250 účastníkov. Témou stretnutia boli technológie a inovácie a ich využitie pri certifikácií lesov. Stretnutie prebiehalo v dvoch častiach. Prvá sa venovala využitiu technológií a dát pri certifikácií lesov, druhá prezentácií softvérových riešení pri sledovaní pôvodu drevnej suroviny. V rámci odbornej exkurzie sa účastníkom prezentovali postupy regionálnej certifikácie lesov v centrálnom regióne Fínska a prezentovali výchovné postupy – prebierky prostredníctvom harvesterových technológii. Následne nasledovala návšteva celulózky spoločnosti Metsa Tissue v Äänekoski, ktorá predstavuje najväčšiu investíciu spoločnosti na severnej pologuli a špecializuje sa na výrobu chemickej celulózy a bioproduktov.

Naposledy zmenené: utorok, 28 november 2017 20:07
Prečítané: 1265
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

ÚNIA nechce, aby bol podnet na generálnu prokuratúru zametený pod koberec. Kto je zodpovedný za obrovské škody na lesných porastoch?

ÚNIA nechce, aby bol podnet na generálnu prokuratúru zametený pod koberec. Kto…

Aktuálne

ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska sa pripojila k podnetu na začatie trestného stíhania na neznámeho páchateľa za porušovanie...

Prečítajte si viac
Bilaterálne o rozpade smrečín a podpore lesného hospodárstva

Bilaterálne o rozpade smrečín a podpore lesného hospodárstva

Aktuálne

Zhodnotenie súčasného stavu a ďalšie možnosti rozvoja lesného hospodárstva v Českej republike a Slovenskej republike boli predmetom rokovania zástupcov Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka...

Prečítajte si viac
Analytik pre SITA: Les sa stal obeťou falošného marketingu

Analytik pre SITA: Les sa stal obeťou falošného marketingu

O čom sa píše

Slovenská informační agentúra SITA dnes na svojej internetovej stránke WebNoviny.sk zverejnila rozhovor s analytikom spoločnosti Expense Reduction Analysts Petrom Bodnárom...

Prečítajte si viac
Koordinátor odbornej platformy F. Štulajter: Obhospodarovatelia lesa a spracovatelia dreva sú na jednej lodi

Koordinátor odbornej platformy F. Štulajter: Obhospodarovatelia lesa a spracovatelia dreva sú na…

Aktuálne

Koordinátor odbornej platformy ZACHRÁŇME LESNÉ BOHATSTVO SLOVENSKA a predseda PEFC Slovensko Ing. František Štulajter, CSc. na lesníckom podujatí Milión sadeníc pre...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk