Prihlásiť

Zalesňovanie bilancovali na významnom mieste

Lesníci štátneho podniku Lesy Slovenskej republiky priblížili verejnosti obyčaje a zvyky z lesníckeho prostredia a informovali o jarnom zalesňovaní.

Doporučený Zalesňovanie bilancovali na významnom mieste

Vápencové stráne Slovenského krasu lemujúce hlavnú cestu od Sorošky po Moldavu nad Bodvou boli v minulosti vplyvom neuváženej ľudskej činnosti a silnej erózie pustým holým kopcom a boli považované za nezalesniteľné územie. Zeleň na tieto spustnuté svahy vrátili v päťdesiatych rokoch minulého storočia lesníci náročnými postupmi s použitím výbušnín na hĺbenie jám, následným vynášaním úrodnej zeme a opakovaným vysadením odolných drevín. Výnimočný lesnícky počin minulosti si právom vyslúžil označenie Významné lesnícke miesto a bola mu odhalená tabuľa na znak úcty k naším predchodcom a na pamäť budúcim generáciám s množstvom informácií a fotografií. Ide v poradí o 49. významné lesnícke miesto, ktoré je súčasťou siete tvorenej garantom projektu – Lesníckym a drevárskym múzeom vo Zvolene, ktoré je organizačnou súčasťov Lesov SR, š. p..

V tomto čase štátny podnik postupne ukončuje jarné zalesňovanie, a preto súčasťou podujatia zorganizovaného v Hrhove, okres Rožňava ,bola ukážka tradičného ukončenia jarného zalesňovania. O pripomenutie si pekných zvykov a tradícii, ktoré sa z našich hôr už vytrácajú sa postarala FSk Hôra Rejdová. Generálny riaditeľ štátneho podniku Ing. Marian Staník prijal z ich rúk symbolický jedľový veniec a zasadil „poslednú" sadeničku jarného zaslesňovania. Hlásenie o priebehu zalesňovanie podal výrobno-technický riaditeľ štátneho podniku Ing. Jozef Bystriansky.

„Stovky pracovníkov zalesňovali na pracoviskách po celom Slovensku od Holiča na hraniciach s Českou republikou až po Vyšné Nemecké na hraniciach s Ukrajinou. Zalesnili sme 1907 ha lesa a vysadili sme 8,2 milióna sadeníc." odznelo počas podujatia z jeho úst.

Počas krátkeho programu zasadili generálny riaditeľ štátneho podniku Lesy Slovenskej republiky Ing. Marian Staník, riaditeľ Odštepného závodu Rožňava Ing. Štefan Zubriczký, starosta obce Hrhov Ing. Ladislav Tankó a zástupca pozemkového spoločenstva Hrhov Ing. Miloš Urbančík pamätné lipy, symbolicky, ako posledné stromy tohtoročného jarného zalesňovania. Výber miesta tohto podujatia nebol náhodný, ale taktiež veľmi symbolický. Priamo pod Hrhovskými kopcami, ktoré sú príkladnou ukážkou lesníckeho zalesňovacieho úsilia.

„V rámci pôsobnosti celého štátneho podniku sa každoročne na lesných pozemkoch vysádza okolo 15 miliónov nových stromčekov. Najväčšie zastúpenie má buk - až 42 %. Ihličnaté dreviny tvoria pri obnove porastov približne jednu tretinu, s dominanciou smreka a menším zastúpením jedle, smrekovca a borovice. Takmer polovica týchto plôch je zároveň obnovovaná aj prirodzene prostredníctvom prirodzeného zmladenia z okolitých porastov." doplnil generálny riaditeľ štátneho podniku Ing. Marian Staník.

Prečítané: 362
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

LES & Letokruhy JANUÁR 2019

LES & Letokruhy JANUÁR 2019

Aktuálne

Vychádza časopis LES & LETOKRUHY JANUÁR 2019, kliknite na odkaz a dozviete sa viac o jeho obsahu.

Prečítajte si viac
Poďte s nami do lesa v RTVS

Poďte s nami do lesa v RTVS

Aktuálne

V najbližších dňoch odvysiela verejnoprávna RTVS niekoľko krátkych televíznych dokumentov zo série nazvanej Poďte s nami do lesa. Ich spracovanie...

Prečítajte si viac
Nová ucelená štúdia z LVÚ NLC

Nová ucelená štúdia z LVÚ NLC

Aktuálne

Ing. Ladislav Kulla, PhD. z Odboru lesníckej politiky, ekonomiky a manažmentu lesa na Lesníckom výskumnom ústave  Národného lesníckeho centra vo Zvolene...

Prečítajte si viac

Komentár: Vidieť a byť videný

Aktuálne

Poľovníci vedia, že jedno zo základných pravidiel bezpečnej a úspešnej poľovačky znie – vidieť a byť videný. Je to zásada...

Prečítajte si viac

-2°C

SR - aktuálne počasie

Jasno

Vlhkosť: 80%

Vietor: 27.36 km/h

  • 03 Jan 2019 0°C -3°C
  • 04 Jan 2019 0°C -2°C

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk