Prihlásiť

Zalesňovanie bilancovali na významnom mieste

Lesníci štátneho podniku Lesy Slovenskej republiky priblížili verejnosti obyčaje a zvyky z lesníckeho prostredia a informovali o jarnom zalesňovaní.

Doporučený Zalesňovanie bilancovali na významnom mieste

Vápencové stráne Slovenského krasu lemujúce hlavnú cestu od Sorošky po Moldavu nad Bodvou boli v minulosti vplyvom neuváženej ľudskej činnosti a silnej erózie pustým holým kopcom a boli považované za nezalesniteľné územie. Zeleň na tieto spustnuté svahy vrátili v päťdesiatych rokoch minulého storočia lesníci náročnými postupmi s použitím výbušnín na hĺbenie jám, následným vynášaním úrodnej zeme a opakovaným vysadením odolných drevín. Výnimočný lesnícky počin minulosti si právom vyslúžil označenie Významné lesnícke miesto a bola mu odhalená tabuľa na znak úcty k naším predchodcom a na pamäť budúcim generáciám s množstvom informácií a fotografií. Ide v poradí o 49. významné lesnícke miesto, ktoré je súčasťou siete tvorenej garantom projektu – Lesníckym a drevárskym múzeom vo Zvolene, ktoré je organizačnou súčasťov Lesov SR, š. p..

V tomto čase štátny podnik postupne ukončuje jarné zalesňovanie, a preto súčasťou podujatia zorganizovaného v Hrhove, okres Rožňava ,bola ukážka tradičného ukončenia jarného zalesňovania. O pripomenutie si pekných zvykov a tradícii, ktoré sa z našich hôr už vytrácajú sa postarala FSk Hôra Rejdová. Generálny riaditeľ štátneho podniku Ing. Marian Staník prijal z ich rúk symbolický jedľový veniec a zasadil „poslednú" sadeničku jarného zaslesňovania. Hlásenie o priebehu zalesňovanie podal výrobno-technický riaditeľ štátneho podniku Ing. Jozef Bystriansky.

„Stovky pracovníkov zalesňovali na pracoviskách po celom Slovensku od Holiča na hraniciach s Českou republikou až po Vyšné Nemecké na hraniciach s Ukrajinou. Zalesnili sme 1907 ha lesa a vysadili sme 8,2 milióna sadeníc." odznelo počas podujatia z jeho úst.

Počas krátkeho programu zasadili generálny riaditeľ štátneho podniku Lesy Slovenskej republiky Ing. Marian Staník, riaditeľ Odštepného závodu Rožňava Ing. Štefan Zubriczký, starosta obce Hrhov Ing. Ladislav Tankó a zástupca pozemkového spoločenstva Hrhov Ing. Miloš Urbančík pamätné lipy, symbolicky, ako posledné stromy tohtoročného jarného zalesňovania. Výber miesta tohto podujatia nebol náhodný, ale taktiež veľmi symbolický. Priamo pod Hrhovskými kopcami, ktoré sú príkladnou ukážkou lesníckeho zalesňovacieho úsilia.

„V rámci pôsobnosti celého štátneho podniku sa každoročne na lesných pozemkoch vysádza okolo 15 miliónov nových stromčekov. Najväčšie zastúpenie má buk - až 42 %. Ihličnaté dreviny tvoria pri obnove porastov približne jednu tretinu, s dominanciou smreka a menším zastúpením jedle, smrekovca a borovice. Takmer polovica týchto plôch je zároveň obnovovaná aj prirodzene prostredníctvom prirodzeného zmladenia z okolitých porastov." doplnil generálny riaditeľ štátneho podniku Ing. Marian Staník.

Prečítané: 88
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Vydražili najvyššiu kvalitu

Vydražili najvyššiu kvalitu

O čom sa píše

Lesy SR v 1. štvrťroku 2018 na verejných dražbách predali takmer 5-tisíc kubíkov cenných sortimentov dreva, najmä dub a buk.

Prečítajte si viac
Európsky deň národných a prírodných parkov

Európsky deň národných a prírodných parkov

O čom sa píše

Prvý európsky národný park zriadili vo Švédsku 24. mája 1909.

Prečítajte si viac
Lesníci otvorili cyklotrasu v pohraničí

Lesníci otvorili cyklotrasu v pohraničí

O čom sa píše

Krásy slovensko-poľského pohraničia si možno prezrieť aj zo sedla bicykla.

Prečítajte si viac
V Poloninách sa chystajú na letnú sezónu

V Poloninách sa chystajú na letnú sezónu

O čom sa píše

Správa Národného parku Poloniny pripravuje nový návštevný poriadok. Do tohto procesu môže vstúpiť ktokoľvek, kto má nápad, kde by mohol...

Prečítajte si viac

18°C

SR - aktuálne počasie

Přev.zataženo

Vlhkosť: 77%

Vietor: 11.27 km/h

  • 24 Máj 2018 26°C 16°C
  • 25 Máj 2018 20°C 16°C

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex