Prihlásiť

Z akého dreva sú eurookná?

Tiež patríte medzi milovníkov prírodných materiálov a myslíte, že drevené eurooknábudú budú pre vás vhodnejšie ako plastové? Vyberte si, z akého dreva ich chcete mať!

Doporučený Z akého dreva sú eurookná?

Eurookná zo smreku sú najrozšírenejšie, smrek má najlepšie tepelnoizolačné vlastnosti a zároveň je u nás najdostupnejšia drevina. Aj napriek tomu, že je to mäkké drevo, eurookná, ktoré sú zo smreku vydržia až 100 rokov.

Eurookná z borovice nie sú až také časté, ale sú kvalitné. Spracovanie mäkkej borovice je náročnejšie s ohľadom na vysoký obsah živice a vyžaduje špeciálnu technológiu. Väčší obsah živice v dreve dokáže výrazne predĺžiť životnosť eurookná (vyše 100 rokov) a ochrániť ho pred navlhnutím.

Eurookná z červeného smreku rovnako ako borovicové, majú vyšší obsah živice. Červený smrek má tiež výborné izolačné vlastnosti. Na výrobu eurookien je táto polotvrdá drevina zaujímavá textúrou, používaná často.

Eurookná z dubu sú najtrvácnejšie, najodolnejšie, so životnosťou aj vyše 300 rokov. Zároveň toto drevo je vďaka svojej štruktúre aj veľmi estetické. Dub je však aj najdrahší materiál a medzi jeho nevýhody patrí vyššia tepelná priepustnosť, pretože je tvrdý.

Eurookná z meranti sú exotické a žiadané. Meranti je polotvrdé drevo dovážané z Indonézie a pripomína dub. Hustota jednotlivých dielov však pri merati môže byť rôzna. Prijíma len minimálnu vlhkosť, preto je vhodnejšie do vlhkejšieho prostredia.
Zdroj: informuje.com

Naposledy zmenené: streda, 02 marec 2016 19:13
Prečítané: 1666
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Na zmenu klímy vhodnými semenami a sadenicami

Na zmenu klímy vhodnými semenami a sadenicami

O čom sa píše

Projekt SUSTREE podporuje povedomie o význame vnútrodruhovej genetickej premenlivosti lesných drevín.

Prečítajte si viac
Ohliadnutie sa za Ekotopfilm - Envirofilm 2018

Ohliadnutie sa za Ekotopfilm - Envirofilm 2018

O čom sa píše

Do festivalovej súťaže filmov bolo v tomto roku prihlásených 1300 dokumentov.

Prečítajte si viac
Chodník opäť slúži turistom

Chodník opäť slúži turistom

O čom sa píše

Modro značkovaný turistický chodník spájajúci Kežmarské Žľaby s Tatranskou Kotlinou je pre peších turistov i cyklistov opäť priechodný. Poškodené brvná...

Prečítajte si viac
Vydražili najvyššiu kvalitu

Vydražili najvyššiu kvalitu

O čom sa píše

Lesy SR v 1. štvrťroku 2018 na verejných dražbách predali takmer 5-tisíc kubíkov cenných sortimentov dreva, najmä dub a buk.

Prečítajte si viac

12°C

SR - aktuálne počasie

Část.zataženo

Vlhkosť: 100%

Vietor: 6.44 km/h

  • 26 Máj 2018 25°C 13°C
  • 27 Máj 2018 26°C 16°C

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex