Prihlásiť

Všetky financie pôjdu na obnovu

Doterajšie výnosy z predaja kalamitného dreva z lesov v správe Štátnych lesov TANAP-u dosiahli 1,2 miliardy korún. Náklady na jeho spracovanie prevýšili 620 miliónov korún.

Z rozdielu vo výške takmer 640 miliónov korún vytvorili ŠL TANAP-u rezervu na obnovu porastov poškodených vetrovou kalamitou v novembri 2004. Náklady na obnovu porastov sa však odhadujú na viac ako 730 miliónov korún. Z toho je zrejmé, že ani vytvorená rezerva nepostačí na obnovu lesa. Chýbajúce finančné prostriedky na revitalizáciu kalamitného územia zabezpečia ŠL TANAP-u z ďalšej činnosti organizácie a finančných podpôr európskej únie, štátu a darcov. Štátne lesy TANAP-u totiž nie sú štátny podnik, ale štátna príspevková lesoochranárska organizácia. A ako taká nebola zriadená za účelom tvorby zisku.

V roku 2004 dostali ŠL TANAP-u na záchranné a zabezpečovacie práce po vetrovej kalamite v novembri 2004 zo štátneho rozpočtu 10 miliónov korún. Z Fondu solidarity Európskej únie (FS EU) získali 45,6 milióna korún, z toho 37,6 milióna korún na územie vo vlastníctve štátu a 7,9 milióna korún na úhradu nákladov realizovaných prác v spravovanom lesnom majetku mesta Kežmarok.

Finančné prostriedky, ktoré Štátne lesy TANAP-u získali z FS EU, však predstavovali iba 10,8 percenta z oprávnených nákladov na záchranné a zabezpečovacie práce po kalamite v novembri 2004, pričom všetky ostatné subjekty mali uhradené náklady až vo výške 85 percent.

Finančné prostriedky tak zo štátneho rozpočtu ako aj z Fondu solidarity Európskej únie boli použité na úhradu nákladov na odstránenie zlomených a vyvrátených stromov a na neodkladnú opravu a vyčistenie ciest, chodníkov, zvážnic, vodných tokov a intravilánov tatranských osád.

LENKA BURDOVÁ

Prečítané: 471
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Analytik pre SITA: Les sa stal obeťou falošného marketingu

Analytik pre SITA: Les sa stal obeťou falošného marketingu

O čom sa píše

Slovenská informační agentúra SITA dnes na svojej internetovej stránke WebNoviny.sk zverejnila rozhovor s analytikom spoločnosti Expense Reduction Analysts Petrom Bodnárom...

Prečítajte si viac
Koordinátor odbornej platformy F. Štulajter: Obhospodarovatelia lesa a spracovatelia dreva sú na jednej lodi

Koordinátor odbornej platformy F. Štulajter: Obhospodarovatelia lesa a spracovatelia dreva sú na…

Aktuálne

Koordinátor odbornej platformy ZACHRÁŇME LESNÉ BOHATSTVO SLOVENSKA a predseda PEFC Slovensko Ing. František Štulajter, CSc. na lesníckom podujatí Milión sadeníc pre...

Prečítajte si viac
Predstaviteľ OSN B. Greguška: Rovnováhu nedosiahneme bez kompromisov

Predstaviteľ OSN B. Greguška: Rovnováhu nedosiahneme bez kompromisov

Aktuálne

Na lesníckom podujatí Milión sadeníc pre Slovensko vystúpil na námestí vo Zvolene aj Ing. Boris Greguška, PhD., predseda Fóra o lesoch...

Prečítajte si viac
Milión sadeníc pre slovenské lesy. Lesníci podujatím vo Zvolene vyzvali verejnosť na pomoc lesom

Milión sadeníc pre slovenské lesy. Lesníci podujatím vo Zvolene vyzvali verejnosť na…

Aktuálne

Sobota 18. januára bola dňom celoslovenského stretnutia slovenských lesníkov. Po roku sa opäť stretli na zvolenskom námestí, tentokrát s hlavným posolstvom...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk