Prihlásiť

Všetky financie pôjdu na obnovu

Doterajšie výnosy z predaja kalamitného dreva z lesov v správe Štátnych lesov TANAP-u dosiahli 1,2 miliardy korún. Náklady na jeho spracovanie prevýšili 620 miliónov korún.

Z rozdielu vo výške takmer 640 miliónov korún vytvorili ŠL TANAP-u rezervu na obnovu porastov poškodených vetrovou kalamitou v novembri 2004. Náklady na obnovu porastov sa však odhadujú na viac ako 730 miliónov korún. Z toho je zrejmé, že ani vytvorená rezerva nepostačí na obnovu lesa. Chýbajúce finančné prostriedky na revitalizáciu kalamitného územia zabezpečia ŠL TANAP-u z ďalšej činnosti organizácie a finančných podpôr európskej únie, štátu a darcov. Štátne lesy TANAP-u totiž nie sú štátny podnik, ale štátna príspevková lesoochranárska organizácia. A ako taká nebola zriadená za účelom tvorby zisku.

V roku 2004 dostali ŠL TANAP-u na záchranné a zabezpečovacie práce po vetrovej kalamite v novembri 2004 zo štátneho rozpočtu 10 miliónov korún. Z Fondu solidarity Európskej únie (FS EU) získali 45,6 milióna korún, z toho 37,6 milióna korún na územie vo vlastníctve štátu a 7,9 milióna korún na úhradu nákladov realizovaných prác v spravovanom lesnom majetku mesta Kežmarok.

Finančné prostriedky, ktoré Štátne lesy TANAP-u získali z FS EU, však predstavovali iba 10,8 percenta z oprávnených nákladov na záchranné a zabezpečovacie práce po kalamite v novembri 2004, pričom všetky ostatné subjekty mali uhradené náklady až vo výške 85 percent.

Finančné prostriedky tak zo štátneho rozpočtu ako aj z Fondu solidarity Európskej únie boli použité na úhradu nákladov na odstránenie zlomených a vyvrátených stromov a na neodkladnú opravu a vyčistenie ciest, chodníkov, zvážnic, vodných tokov a intravilánov tatranských osád.

LENKA BURDOVÁ

Prečítané: 571
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Agrorezort: WWF nechápe, o čom je Zelená správa. Odmietame zavádzanie o mŕtvom dreve

Agrorezort: WWF nechápe, o čom je Zelená správa. Odmietame zavádzanie o mŕtvom…

Aktuálne

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR sa ohradilo voči pripomienkam organizácie WWF Slovensko k Správe o lesnom hospodárstve v Slovenskej republike za rok 2019...

Prečítajte si viac
NLC: Kontrolný deň k riešeniu problematiky plánovania hospodárskych opatrení v odumierajúcich porastoch jaseňa štíhleho

NLC: Kontrolný deň k riešeniu problematiky plánovania hospodárskych opatrení v odumierajúcich porastoch…

Aktuálne

Na základe zistení pracovníkov Ústavu pre hospodársku úpravu lesov Odboru kontroly vyhotovenia PSL a konkrétnych vyhotoviteľov PSL na lesných celkoch Poľana...

Prečítajte si viac
Kauza obvinených z korupcie súvisiacej so š. p. LESY SR pokračuje: O prepustení na slobodu rozhodne Najvyšší súd SR

Kauza obvinených z korupcie súvisiacej so š. p. LESY SR pokračuje: O…

Aktuálne

Banskobystrickú podnikateľku Luciu Ď., obvinenú z korupcie súvisiacej so štátnym podnikom LESY SR, sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu...

Prečítajte si viac
Útoky medveďa podľa Štátnej ochrany prírody nesúvisia s nárastom jeho populácie

Útoky medveďa podľa Štátnej ochrany prírody nesúvisia s nárastom jeho populácie

O čom sa píše

V tomto roku zatiaľ došlo k piatim útokom medveďa hnedého na človeka. Stali sa v lokalitách Môlča, Komornícka dolina, Ludrovská...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex