Prihlásiť

Volanie po férovom obchode s drevom

Malí a strední spracovatelia dreva dúfajú, že v štátnom podniku LESY SR začnú platiť férové kritériá v obchode s drevom. V otvorenom liste novému ministrovi pôdohospodáárstva a rozvoja vidieka Jánovi Mičovskému to uviedol Jaroslav Papp zo spoločnosti Fagus, sídliacej v Dunajskej Strede, s výrobou v Komárne, ktorá sa zaoberá výrobou interiérového nábytku a dubových lamiel, pričom zamestnáva viac ako 30 zamestnancov. Správu zverejnila včera tlačová agentúra TASR na stránke Teraz.sk.

Doporučený Ilustračné foto Jozef Marko Ilustračné foto Jozef Marko

"Práve pána ministra Mičovského považujeme za najväčšieho kritika a bojovníka proti korupčnému úpadku v podniku Lesy SR. Preto vidíme nádej, že za jeho 'ministrovania' sa v tomto štátnom podniku prestane s drevom kšeftovať a začnú platiť férové kritériá," priblížil v liste okrem iného Jaroslav Papp.

V štátnom podniku LESY SR nie je podľa Jaroslava Pappa pri posudzovaní kontraktov o drevnú hmotu všetko v poriadku. "Po dvoch rokoch snáh kúpiť dubovú guľatinu sme od LESOV SR dostali vždy zamietavú odpoveď, že drevo nie je. Vzápätí sme guľatinu, ktorá 'nie je', kúpili od priekupníkov, ktorí so štátnym podnikom kontrakt mali. Lenže značne predraženú. Bohužiaľ, v tejto situácii nie sme jediní," spresnil.

Rovnaký problém ako Fagus má podľa J. Pappa mnoho malých a stredných spracovateľov dreva zo Slovenska. "Kriticky netransparentné kritériá pri predaji dreva sú dôvod, prečo sme sa rozhodli napísať novému ministrovi pôdohospodárstva Jánovi Mičovskému otvorený list," vysvetlil ďalej v liste J. Papp.

"Ako drevospracujúca spoločnosť si vás dovoľujeme požiadať o dôkladné preverenie dôvodov, prečo nám a mnohým ďalším drevospracujúcim spoločnostiam LESY SR dlhodobo odmietajú podpísať zmluvu. Prečo LESY SR namiesto toho uzatvárajú kontrakty so sprostredkovateľmi, od ktorých sme následne nútení kupovať drevo predražené až o 30 až 40 %," cituje agentúra TASR z listu Jaroslava Pappa na adresu ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.

Prečítané: 629
(1 Hlasovať)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Odhalené zločiny v štátnom podniku LESY SR

Odhalené zločiny v štátnom podniku LESY SR

Aktuálne

Naša facebooková stránka LES & Letokruhy zverejnila včera večer ako prvá informáciu, ktorej dnes venovali veľkú pozornosť viaceré celoslovenské masmédiá:...

Prečítajte si viac
Krádežiam dreva v Slovenskom raji odzvonilo

Krádežiam dreva v Slovenskom raji odzvonilo

O čom sa píše

Možno si ešte spomeniete, že sa reportáže o tom, ako sú lesné porasty v Národnom parku Slovenský raj v blízkosti Hrabušíc, Smižian a Vernára...

Prečítajte si viac
Lesník ministrovi: Už nie ste aktivista! Minister lesníkovi: Iný byť nechcem...

Lesník ministrovi: Už nie ste aktivista! Minister lesníkovi: Iný byť nechcem...

Aktuálne

Lesník Pavol Peniaško napísal ministrovi Jánovi Mičovskému a dostal odpoveď. Prv menovaný nám sprístupnil mailový dialóg dvoch skúsených mužov, ktorí majú...

Prečítajte si viac
Klíma, kalamitné drevo a koronakríza znižujú zisky Rakúskych štátnych lesov (ÖBf)

Klíma, kalamitné drevo a koronakríza znižujú zisky Rakúskych štátnych lesov (ÖBf)

O čom sa píše

Rok 2019 bol poznamenaný rekordnými teplotami, množstvom snehu a extrémnym suchom, čo opäť viedlo k početným škodám. Zisky spoločnosti Österreichische Bundesforste (ÖBf) preto...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk