Prihlásiť

Volanie po férovom obchode s drevom

Malí a strední spracovatelia dreva dúfajú, že v štátnom podniku LESY SR začnú platiť férové kritériá v obchode s drevom. V otvorenom liste novému ministrovi pôdohospodáárstva a rozvoja vidieka Jánovi Mičovskému to uviedol Jaroslav Papp zo spoločnosti Fagus, sídliacej v Dunajskej Strede, s výrobou v Komárne, ktorá sa zaoberá výrobou interiérového nábytku a dubových lamiel, pričom zamestnáva viac ako 30 zamestnancov. Správu zverejnila včera tlačová agentúra TASR na stránke Teraz.sk.

Doporučený Ilustračné foto Jozef Marko Ilustračné foto Jozef Marko

"Práve pána ministra Mičovského považujeme za najväčšieho kritika a bojovníka proti korupčnému úpadku v podniku Lesy SR. Preto vidíme nádej, že za jeho 'ministrovania' sa v tomto štátnom podniku prestane s drevom kšeftovať a začnú platiť férové kritériá," priblížil v liste okrem iného Jaroslav Papp.

V štátnom podniku LESY SR nie je podľa Jaroslava Pappa pri posudzovaní kontraktov o drevnú hmotu všetko v poriadku. "Po dvoch rokoch snáh kúpiť dubovú guľatinu sme od LESOV SR dostali vždy zamietavú odpoveď, že drevo nie je. Vzápätí sme guľatinu, ktorá 'nie je', kúpili od priekupníkov, ktorí so štátnym podnikom kontrakt mali. Lenže značne predraženú. Bohužiaľ, v tejto situácii nie sme jediní," spresnil.

Rovnaký problém ako Fagus má podľa J. Pappa mnoho malých a stredných spracovateľov dreva zo Slovenska. "Kriticky netransparentné kritériá pri predaji dreva sú dôvod, prečo sme sa rozhodli napísať novému ministrovi pôdohospodárstva Jánovi Mičovskému otvorený list," vysvetlil ďalej v liste J. Papp.

"Ako drevospracujúca spoločnosť si vás dovoľujeme požiadať o dôkladné preverenie dôvodov, prečo nám a mnohým ďalším drevospracujúcim spoločnostiam LESY SR dlhodobo odmietajú podpísať zmluvu. Prečo LESY SR namiesto toho uzatvárajú kontrakty so sprostredkovateľmi, od ktorých sme následne nútení kupovať drevo predražené až o 30 až 40 %," cituje agentúra TASR z listu Jaroslava Pappa na adresu ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.

Prečítané: 736
(1 Hlasovať)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Tatranskí štátni lesníci narátali rekordnú návštevnosť našich veľhôr

Tatranskí štátni lesníci narátali rekordnú návštevnosť našich veľhôr

Aktuálne

Minulotýždňová inventúra turistov prekonala očakávania. Za jediný deň narátali vo vysokohorskom prostredí Tatranského národného parku 30 232 návštevníkov, čo je o takmer...

Prečítajte si viac
V lesoch pri Vinianskom jazere otvorili výnimočný projekt: Lesný kúpeľ s mimoriadnym významom pre ľudské zdravie

V lesoch pri Vinianskom jazere otvorili výnimočný projekt: Lesný kúpeľ s mimoriadnym…

Aktuálne

Výsledok rekonštrukcie Vinianskeho hradu a projekt ekoturizmu vyzdvihujúci silu prírody v lesoch pri Vinianskom jazere s názvom Lesný kúpeľ včera predstavila verejnosti krajská...

Prečítajte si viac
Deklarácia Spojme sa pre obnovu lesov Slovenskej republiky: Nechceme sa prizerať ekologickej katastrofe

Deklarácia Spojme sa pre obnovu lesov Slovenskej republiky: Nechceme sa prizerať ekologickej…

Aktuálne

Zástupcovia Únie regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska a občianska iniciatíva Spojme sa pre vodu podpísali 8. augusta vo Vysokých Tatrách...

Prečítajte si viac
Príklad z Javorníkov: Ak chceme zachovať zelené lesy, nutný je aktívny prístup, nie ničnerobenie

Príklad z Javorníkov: Ak chceme zachovať zelené lesy, nutný je aktívny prístup…

O čom sa píše

Javorníky sú pohorie, ktoré tvorí na západe časť štátnej hranice medzi Slovenskom a Českom. Sú geomorfologickým celkom Slovensko-moravských Karpát. Rozprestierajú...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex