Prihlásiť

Vojenskí štátni lesníci sa podľa NKÚ správali ako súkromníci

Manažment štátnych vojenských lesov sa podľa Najvyššieho kontrolného úradu SR správal ako súkromná firma. Vojenské lesy a majetky ako štátny podnik neobstarávali podľa zákona a vo viacerých prípadoch sa manažéri štátnej spoločnosti správali, ako keby viedli súkromnú spoločnosť. Kontrola NKÚ za roky 2016 – 2019 totiž potvrdila podozrenia Úradu pre verejné obstarávanie. Informáciu dnes zverejnila agentúra SITA na webovej stránke WebNoviny.sk.

 

Doporučený Mapka s vyznačením majetku, na ktorom hospodária Vojenské lesy a majetky š.p. Zdroj: VLM Mapka s vyznačením majetku, na ktorom hospodária Vojenské lesy a majetky š.p.

„Kontrolóri zistili viacero porušení pravidiel verejného obstarávania, zákona o slobodnom prístupe k informáciám, ale napríklad aj účelovú zmenu zakladacej listiny štátneho podniku. Vojenské lesy vyberali bez súťaže právne služby alebo aj dodávateľa na verejné obstarávania. NKÚ SR odporučil Vojenským lesom a majetkom zmeny, ktoré by viedli k zákonnému a transparentnému obstarávaniu, ale aj k lepšiemu nastaveniu vnútornej kontroly,“ povedal pre SITA hovorca NKÚ Marek Papajčík.

V správe agentúry SITA je ďalej uvedené, že Vojenské lesy a majetky sú od roku 1993 štátnym podnikom Ministerstva obrany SR. Ich hlavnou úlohou je hospodárenie v lesoch a na poľnohospodárskej pôde vo vojenských obvodoch. Podnik hospodáril na viac ako 64 000 hektároch lesnej a na takmer 3 000 hektároch poľnohospodárskej pôdy. V roku 2018 dosiahla spoločnosť zisk približne štvrť milióna eur pri tržbách 18 mil. eur, pričom získava finančné prostriedky aj formou dotácií. Napríklad v ostatných štyroch rokoch dostala takýmto finančným tokom od ministerstva obrany viac ako 13 mil. eur.

„Národná autorita pre externú kontrolu touto akciou potvrdila riziká odhalené Úradom pre verejné obstarávanie, podľa ktorého Vojenské lesy a majetky sú verejným obstarávateľom. Vedenie štátneho podniku nerešpektovalo stanovisko ÚVO a odmietalo s úradom spolupracovať. Karol Mitrík,  predseda NKÚ SR aj preto na základe memoranda o spolupráci medzi dvoma nezávislými inštitúciami rozhodol o mimoriadnom zaradení novej akcie do ročného plánu kontroly. Kontrolná akcia sa zamerala na obdobie rokov 2016 až 2019. Kontrolóri preverili, akým spôsobom podnik vyberal spoločnosti pri právnych službách, stavebných prácach či dodávke chemických materiálov. Vojenské lesy a majetky za tieto služby či práce počas kontrolovaného obdobia uhradili viac ako štyri milióny eur,“ pokračoval pre SITA Marek Papajčík.

Vážnym zistením, na ktoré upozorňuje kontrolný úrad aj vedenie rezortu obrany, je „neštandardná“ zmena zakladacej listiny Vojenských lesov a majetkov. „Ministerstvo obrany podpisom ministra zmenilo hlavný predmet činnosti štátneho podniku na výlučne podnikateľský. Udialo sa to v septembri 2019, len desať dní pred oficiálnym začiatkom kontroly NKÚ a týmto krokom sa podnik usiloval vyhnúť povinnostiam, vyplývajúcim zo zákona o verejnom obstarávaní,“ dodal hovorca NKÚ.

Vojenské lesy nepreukázali dodržanie hospodárnosti a efektívnosti pri externom zabezpečení verejného obstarávania či právnych služieb. Proces obstarávania bol podľa kontrolórov neodborný, služby boli objednávané bez uvedenia cien, množstva a ich presnej špecifikácie. Ako netransparentné konanie možno označili rozdielny postup Vojenských lesov a majetkov v obstarávaniach, kde obdržali rovnako nízky počet ponúk.

Kým v niektorých prípadoch súťaž štátny podnik zrušil, v iných nie. Verejné obstarávanie zabezpečovala pre Vojenské lesy a majetky spoločnosť PP & P Co., s.r.o. Výber tejto spoločnosti nebol vecne zdôvodnený a za ich služby bolo uhradených takmer 80 000 eur. Rovnako advokátske kancelárie boli vybrané bez verejného obstarávania. Za ich služby podnik počas kontrolovaného obdobia uhradil sumu takmer 735 000 eur.

„Kontrola potvrdila, že vojenské lesy vo viacerých prípadoch nepostupovali v súlade s princípmi verejného obstarávania. V niektorých súťažiach štátny podnik osloveným spoločnostiam určil na predloženie cenových ponúk neprimerane krátke lehoty v rozsahu dvoch dní, či niekedy doslova pár hodín. Napr. v roku 2018, keď hľadali spoločnosť na rekultiváciu plôch s výmerou cca 230 hektárov za rok, stanovili čas na predloženie ponuky na niekoľko hodín. Podobne to bolo v prípade nákupu chemických prípravkov od spoločnosti AGROFERT, a. s., organizačnej zložky Agrochémia,“ ozrejmil pre SITA Marek Papajčík.

 

Prečítané: 467
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Odhalené zločiny v štátnom podniku LESY SR

Odhalené zločiny v štátnom podniku LESY SR

Aktuálne

Naša facebooková stránka LES & Letokruhy zverejnila včera večer ako prvá informáciu, ktorej dnes venovali veľkú pozornosť viaceré celoslovenské masmédiá:...

Prečítajte si viac
Krádežiam dreva v Slovenskom raji odzvonilo

Krádežiam dreva v Slovenskom raji odzvonilo

O čom sa píše

Možno si ešte spomeniete, že sa reportáže o tom, ako sú lesné porasty v Národnom parku Slovenský raj v blízkosti Hrabušíc, Smižian a Vernára...

Prečítajte si viac
Lesník ministrovi: Už nie ste aktivista! Minister lesníkovi: Iný byť nechcem...

Lesník ministrovi: Už nie ste aktivista! Minister lesníkovi: Iný byť nechcem...

Aktuálne

Lesník Pavol Peniaško napísal ministrovi Jánovi Mičovskému a dostal odpoveď. Prv menovaný nám sprístupnil mailový dialóg dvoch skúsených mužov, ktorí majú...

Prečítajte si viac
Klíma, kalamitné drevo a koronakríza znižujú zisky Rakúskych štátnych lesov (ÖBf)

Klíma, kalamitné drevo a koronakríza znižujú zisky Rakúskych štátnych lesov (ÖBf)

O čom sa píše

Rok 2019 bol poznamenaný rekordnými teplotami, množstvom snehu a extrémnym suchom, čo opäť viedlo k početným škodám. Zisky spoločnosti Österreichische Bundesforste (ÖBf) preto...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk