Prihlásiť

Viac stromčekov

Lesy SR vianočné stromčeky do zahraničia nevyvážajú. Vzhľadom na dopyt plánuje podnik postupné zvyšovanie dodávok najmä stromčekov z plantáží asi na 10-tisíc kusov ročne.

Uviedol to hovorca štátneho podniku Vlastimil Rezek. Rozpestovaných je podľa jeho informácií najviac kusov z druhu smrek pichľavý (29 000), jedla normandská (23 000) a borovica čierna (10 000). Z menej častých druhov jedľa arizonská, jedľa balzamová či smrek omorikový.

Z plantáží podľa neho odoberajú stromčeky najmä veľkoodberatelia a druhová skladba je daná množstvom dorastených stromčekov. V tomto roku sa najviac predávala jedľa normandská (asi 50 percent), borovica čierna a smrek pichľavý.

Pripomenul, že Lesy SR v tomto roku ponúkli na trh približne 5000 vianočných stromčekov prostredníctvom niektorých lesných správ a odštepného závodu Semenoles Liptovský Hrádok, ktorý pestuje stromčeky na plantážach.

Odštepný závod Semenoles Liptovský Hrádok podľa hovorcu pestuje vianočné stromčeky na viacerých plantážach, na celkovej ploche viac ako 22 hektárov, pri počte približne 65 000 kusov. Lesné správy zvyčajne predávajú iba nadbytočné stromčeky z produkčných porastov, preto nedosahujú takú kvalitu ako stromčeky pestované na plantážach.

Zdroj: Teraz.sk

Naposledy zmenené: pondelok, 04 január 2016 16:36
Prečítané: 4251
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Glosa: Pygmejovia majú s ochranármi rovnaké problémy ako Slováci

Glosa: Pygmejovia majú s ochranármi rovnaké problémy ako Slováci

O čom sa píše

V denníku SME je v dnešnom vydaní uverejnený zaujímavý článok s titulkom: Kradnete nám prales, píšu pygmejovia eurokomisii. V článku sa píše: „Čo viete...

Prečítajte si viac
Anketa: Lesy treba pred lykožrútom brániť. Nenechať to iba na prírodu

Anketa: Lesy treba pred lykožrútom brániť. Nenechať to iba na prírodu

O čom sa píše

V relácii Rádiofórum Českého rozhlasu sa venovali téme podkôrnikovej kalamity, o ktorej odborníci hovoria, že je doposiaľ najväčšia v histórii Českej republiky. Lykožrút...

Prečítajte si viac
Historický míľnik. Oceňujú ho aj vlastníci lesov

Historický míľnik. Oceňujú ho aj vlastníci lesov

Aktuálne

Historický míľnik pre vlastníkov pôdy. Takto označila ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná návrh opatrení na urýchlené vykonanie pozemkových úprav...

Prečítajte si viac
Fotografie, ktoré objavujú les

Fotografie, ktoré objavujú les

Aktuálne

Porota vybrala najlepšie fotografie národného kola súťaže Objavuj les, objavuj PEFC, ktoré zabojujú o medzinárodnú cenu PEFC fotograf roka 2019. Les...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk