Prihlásiť

Viac stromčekov

Lesy SR vianočné stromčeky do zahraničia nevyvážajú. Vzhľadom na dopyt plánuje podnik postupné zvyšovanie dodávok najmä stromčekov z plantáží asi na 10-tisíc kusov ročne.

Uviedol to hovorca štátneho podniku Vlastimil Rezek. Rozpestovaných je podľa jeho informácií najviac kusov z druhu smrek pichľavý (29 000), jedla normandská (23 000) a borovica čierna (10 000). Z menej častých druhov jedľa arizonská, jedľa balzamová či smrek omorikový.

Z plantáží podľa neho odoberajú stromčeky najmä veľkoodberatelia a druhová skladba je daná množstvom dorastených stromčekov. V tomto roku sa najviac predávala jedľa normandská (asi 50 percent), borovica čierna a smrek pichľavý.

Pripomenul, že Lesy SR v tomto roku ponúkli na trh približne 5000 vianočných stromčekov prostredníctvom niektorých lesných správ a odštepného závodu Semenoles Liptovský Hrádok, ktorý pestuje stromčeky na plantážach.

Odštepný závod Semenoles Liptovský Hrádok podľa hovorcu pestuje vianočné stromčeky na viacerých plantážach, na celkovej ploche viac ako 22 hektárov, pri počte približne 65 000 kusov. Lesné správy zvyčajne predávajú iba nadbytočné stromčeky z produkčných porastov, preto nedosahujú takú kvalitu ako stromčeky pestované na plantážach.

Zdroj: Teraz.sk

Naposledy zmenené: pondelok, 04 január 2016 16:36
Prečítané: 4641
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

ÚNIA nechce, aby bol podnet na generálnu prokuratúru zametený pod koberec. Kto je zodpovedný za obrovské škody na lesných porastoch?

ÚNIA nechce, aby bol podnet na generálnu prokuratúru zametený pod koberec. Kto…

Aktuálne

ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska sa pripojila k podnetu na začatie trestného stíhania na neznámeho páchateľa za porušovanie...

Prečítajte si viac
Bilaterálne o rozpade smrečín a podpore lesného hospodárstva

Bilaterálne o rozpade smrečín a podpore lesného hospodárstva

Aktuálne

Zhodnotenie súčasného stavu a ďalšie možnosti rozvoja lesného hospodárstva v Českej republike a Slovenskej republike boli predmetom rokovania zástupcov Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka...

Prečítajte si viac
Analytik pre SITA: Les sa stal obeťou falošného marketingu

Analytik pre SITA: Les sa stal obeťou falošného marketingu

O čom sa píše

Slovenská informační agentúra SITA dnes na svojej internetovej stránke WebNoviny.sk zverejnila rozhovor s analytikom spoločnosti Expense Reduction Analysts Petrom Bodnárom...

Prečítajte si viac
Koordinátor odbornej platformy F. Štulajter: Obhospodarovatelia lesa a spracovatelia dreva sú na jednej lodi

Koordinátor odbornej platformy F. Štulajter: Obhospodarovatelia lesa a spracovatelia dreva sú na…

Aktuálne

Koordinátor odbornej platformy ZACHRÁŇME LESNÉ BOHATSTVO SLOVENSKA a predseda PEFC Slovensko Ing. František Štulajter, CSc. na lesníckom podujatí Milión sadeníc pre...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk