Prihlásiť

Vertikálny les v mestskej džungli

V Miláne majú azda najkrajší mrakodrapu na svete. Jeho názov hovorí za všetko - Bosco Verticale, teda Vertikálny les.

Doporučený Vertikálny les v mestskej džungli

Bosco Verticale je dvojica obytných budov v milánskej časti Porta Nuova neďaleko železničnej stanice Porta Garibaldi. Projektanti z Boeri Studio pri návrhu 110 a 76 metrov vysokých vežiakov spolupracovali aj so záhradnými architektmi a botanikmi. Súčasťou terás s celkovou plochou 8900 metrov štvorcových je totiž aj 730 stromov (s výškou 3,6 a 9 metrov), 500 krov a 11 000 trvaliek.

Tie sa podieľajú na tvorbe zdravšieho ovzdušia a sú tiež domovom vtákov a hmyzu. Pôsobia aj ako prírodná tepelná izolácia a protihluková bariéra. Pridanou hodnotou takéhoto riešenia je tiež to, že fasáda domu hrá po celý rok farbami.

Konkrétne druhy stromov vyberali odborníci tak, aby svojim tvarom a výškou korešpondovali s fasádou. Trvalo im to dlhé dva roky. Záhradní architekti tiež pestovali priesady rastlín. Tie si pomaly zvykali na špecifické podmienky a lepšie sa po svojom umiestnení na budovu adaptovali. Určite mnohých zaujíma, ako je to so zavlažovaním. Architekti samozrejme mysleli aj na to. Vo vnútri budovy sa nachádza zavlažovací systém, ktorý na terasy privádza odpadovú vodu z domácností.

Za vyššiu životnú kvalitu si však domáci priplatia. V celkovo 400 bytových jednotkách stojí meter štvorcový od 3 do 12 tisíc eur. Budovu slávnostne otvorili v októbri 2014, odkedy je Bosco Verticale nielen domovom mnohých ľudí, ale aj ďalšou z dominánt Milána.
Zdroj: zoznam.sk

 

Prečítané: 633
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Sovy odleteli na Oravu

Sovy odleteli na Oravu

O čom sa píše

Víťazmi vedomostnej súťaže Putovná sova, ktorú už štrnásty raz usporiadali Štátne lesy TANAP-u, sa stali školáci z Oravy.

Prečítajte si viac
Vyštudovali Detskú lesnícku univerzitu

Vyštudovali Detskú lesnícku univerzitu

O čom sa píše

Na pôde Technickej univerzity vo Zvolene mali promóciu absolventi ôsmeho ročníka Detskej lesníckej univerzity.

Prečítajte si viac
Cestovanie kedysi a dnes

Cestovanie kedysi a dnes

O čom sa píše

Na Zvolenskom zámku na to pozrie v piatok štýlovo Viliam Pichler, dekan Lesníckej fakulty TUZVO a riaditeľ Centra vedeckého turizmu.

Prečítajte si viac
Elektronické aukcie dreva

Elektronické aukcie dreva

O čom sa píše

Štátny podnik Lesy Slovenske republiky organizujú na 22. júna 2018 elektronické aukcie dreva na II. kvartál.

Prečítajte si viac

12°C

SR - aktuálne počasie

Přev.zataženo

Vlhkosť: 71%

Vietor: 28.97 km/h

  • 23 Jún 2018 19°C 12°C
  • 24 Jún 2018 19°C 13°C

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex