Prihlásiť

V TANAP-e narátali viac kamzíkov

Počet vzácneho endemického, teda pôvodného poddruhu – kamzíka tatranského vrchovského v TANAP-e medziročne stúpol o takmer sto jedincov. Kým v roku 2005 lesníci ŠL TANAP-u s kolegami z Tatrzanskieho Parku Narodowego napočítali na území národného parku 486 jedincov, v roku 2006 na jeseň to bolo už 586 jedincov. Z toho je 95 tohtoročných mláďat, čo je o 33 viac ako v roku 2005.

„Aj napriek veľmi dobrým prírastkom musím poveda, že veľkú zásluhu na tak vysokom počte má počasie. Keďže deň- dva pred spočítavaním bolo zamračené, počas dvoch chladných slnečných dní sme pravdepodobne mali šastie a videli sme takmer všetky kamzíky žijúce na tomto území. S odchýlkou niekoľkých jedincov sa pri spočítavaní ráta každoročne. Kamzík nezostáva dlho na jednom mieste, migruje,“ vysvetľuje Ing. Jozef Kováč, zoológ ŠL TANAP-u a dodáva: „Môžeme konštatova, že rozdiel medzi skutočným stavom kamzičej populácie a tým, čo sme napočítali, je minimálny."

V slovenskej časti TANAP-u žije 478 kamzíkov, z toho 76 mladých. V poľskej časti 108, z toho 19 mladých. Aj tohtoročné jesenné spočítavanie dokázalo, že najväčšie čriedy kamzíkov majú svoj domov práve v severnej časti Belianskych Tatier. Na druhej strane oblasou, kde došlo k miernemu nárastu, je liptovská čas Západných Tatier. V porovnaní s minulým rokom boli zaznamenané kamzíky aj v Javorine, kde roky chýbali. Napriek tohtoročným vyšším počtom sa v Tichej a Kôprovej doline kamzíky udomácňujú len veľmi pomaly.

Tohtoročné čísla dopåňajú štatistiku z posledných piatich rokov a potvrdzujú, že pokles počtu tatranských kamzíkov sa podarilo zastavi. Ich počty napriek tomu stále ovplyvňuje viacero faktorov. Jedným z nich sú prírodné, ažko predvídateľné a ovplyvniteľné klimatické zmeny súvisiace s globálnym znečistení atmosféry. K tomu treba priráta návraty zimy v jarnom období, keď prichádzajú na svet mláďatá kamzíkov. Veľkos kamzičej populácie ovplyvňuje aj turizmus, a to predovšetkým vysokohorská turistika, horolezectvo a skialpinizmus. Aj to je dôvod, prečo pracovníci ŠL TANAP-u venujú veľkú pozornos kamzičej populácie priamo v teréne, informovanosti a výchove návštevníkov. V neposlednom rade má na rastúci počet kamzíkov vplyv aj skutočnos, že im lesníci poskytujú kamennú soľ a počas zimných mesiacov ich prikrmujú sušenou jarabinou.

ŠL TANAP-u spočítavajú kamzíkov každoročne v zmysle programu starostlivosti o zver v Tatranskom národnom parku. Počas viac ako pädesiatich rokov zaznamenali najnižší počet koncom 90-tych rokov minulého storočia, keď počet kamzíkov klesol pod 200 jedincov. Najpočetnejšie stáda sa v národnom parku pásavali v rokoch 1964 až 1965, kedy na tatranských svahoch napočítali až do tisíc kamzíkov.

bur

Prečítané: 602
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Odkliatie bezzásahu?

Odkliatie bezzásahu?

O čom sa píše

Od ochrancov prírody na Slovensku počúvame zaklínadlo, že bezzásahový režim sa v iných chránených územiach Európy a sveta využíva ako manažment...

Prečítajte si viac
Lov 35 vlkov schválený v presne vymedzených územiach

Lov 35 vlkov schválený v presne vymedzených územiach

Aktuálne

Populácia vlka dravého na Slovensku je na takej úrovni, že ho možno loviť bez negatívneho dosahu na jeho populáciu. Slovensko...

Prečítajte si viac
Plánovaný výrub suchých stromov ukážu mestskí lesníci najskôr Bratislavčanom

Plánovaný výrub suchých stromov ukážu mestskí lesníci najskôr Bratislavčanom

O čom sa píše

Mestské lesy Bratislava odstránia v lese Sitina v katastri Karlovej Vsi približne 300 suchých stromov, ktoré ohrozujú návštevníkov lesoparku. Mestská časť o tom informuje...

Prečítajte si viac
Inšpekcia životného prostredia dala za pravdu lesníkom

Inšpekcia životného prostredia dala za pravdu lesníkom

Aktuálne

Podozrenie na porušenie zákona o ochrane prírody sa napokon nepotvrdilo. Podnet, ktorý v súvislosti s odstraňovaním suchých stromov v Kôprovej doline podala občianska iniciatíva...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk