Prihlásiť

V Poloninách sa chystajú na letnú sezónu

Správa Národného parku Poloniny pripravuje nový návštevný poriadok. Do tohto procesu môže vstúpiť ktokoľvek, kto má nápad, kde by mohol vzniknúť nový turistický chodník či miesto na jazdu na koni.

Doporučený V Poloninách sa chystajú na letnú sezónu Správa NP Poloniny

V Národnom parku (NP) Poloniny sa pomaly začína letná sezóna. V tomto období sa tam už pripravujú turistické chodníky. Tie síce spadajú pod Klub slovenských turistov (KST), ale Správa NP Poloniny v pôsobnosti Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR sa takisto podieľa na ich údržbe.

V súčasnosti je problémovým chodník z Novej Sedlice na Kremenec, pretože tam vyvrátilo niekoľko mohutných jedlí. V spolupráci s KST a Horskou záchrannou službou, ktorá sídli v Zboji, budeme musieť tento úsek spriechodniť. Návštevníci parku môžu v území aj nocovať. 
„Sú na to vyhradené táboriská, ide hlavne o štyri tzv. alpinky v lokalitách Ruské sedlo, sedlo pod Čierťažou, nachádzajú sa tiež v obciach Zboj a Runina," uviedol Riaditeľ Správy NP Poloniny Mário Perinaj.
Za turisticky najatraktívnejšie miesta označil šéf nášho najseverovýchodnejšieho parku na Slovensku napríklad trojhraničný bod Kremenec, ktorý je zároveň najvyšším vrchom v NP Poloniny.
„Cesta k nemu vedie cez nádherný prales Stužica, čiže je to taká kombinácia dvoch skvostov. Pre turistov je ešte atraktívna Riaba skala na slovensko-poľskom hrebeni, či Ďurkovec, ktorý sa nachádza nad obcou Runina na typických poloninských lúkach."
ŠOP SR, Správa NP Poloniny upozorňuje turistov, aby nenarúšali prírodné prostredie, čiže neboli príliš hluční, neodhadzovali odpadky a nechodili mimo turistických chodníkov- Treba rešpektovať návštevný poriadok národného parku ako aj zákon o ochrane prírody.
V súčasnosti Správa NP Poloniny pripravuje nový návštevný poriadok. 
„Do tohto procesu môžu vstúpiť samosprávy, mimovládne organizácie, vlastníci, ktokoľvek, kto má nápad, kde by mohol vzniknúť nový turistický chodník, respektíve kde by mohlo byť miesto vyhradené na parkovanie, jazdu na koni, bežkovanie alebo niečo podobné. Takisto môžu dať návrh na zrušenie niektorých trás, ktoré sú už nejakým spôsobom konfliktné alebo nespĺňajú ten štandard, ktorý mali pri vyhlásení. Predpokladáme, že tu by sa mohli upraviť určité činnosti, respektíve by sme mohli návštevníkovi ponúknuť aj nové lokality, ktoré donedávna neboli sprístupnené," dodal Mário Perinaj.

 

Naposledy zmenené: štvrtok, 17 máj 2018 18:49
Prečítané: 182
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Kumu prekážali statné jedle?

Kumu prekážali statné jedle?

O čom sa píše

Zdravé jedle v Tatranskej Kotline poškodil neznámy páchateľ a to tak závažne, že do dvoch mesiacov úplne vyschnú.

Prečítajte si viac
Český trh so smrekom kolabuje

Český trh so smrekom kolabuje

O čom sa píše

Pre šírenie lykožrúta sa viac ťaží a guľatina sa hromadí na skládkach.

Prečítajte si viac
Za okrúhlym stolom na Agrokomplexe

Za okrúhlym stolom na Agrokomplexe

O čom sa píše

Od štvrtka 16. do nedele 19. augusta 2018 sa v Nitre uskutoční tradičný Agrokomplex. Venovaný bude aj lesníctvu.

Prečítajte si viac
Podpora mimoprodukčných funkcií lesov

Podpora mimoprodukčných funkcií lesov

O čom sa píše

Finančný príspevok môžu získať tí, čo uplatňujú prírode blízke, maloplošné alebo výberkové spôsoby hospodárenia.

Prečítajte si viac

32°C

SR - aktuálne počasie

Část.zataženo

Vlhkosť: 29%

Vietor: 11.27 km/h

  • 19 Aug 2018 32°C 18°C
  • 20 Aug 2018 31°C 20°C

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex