Prihlásiť

V Poloninách sa chystajú na letnú sezónu

Správa Národného parku Poloniny pripravuje nový návštevný poriadok. Do tohto procesu môže vstúpiť ktokoľvek, kto má nápad, kde by mohol vzniknúť nový turistický chodník či miesto na jazdu na koni.

Doporučený V Poloninách sa chystajú na letnú sezónu Správa NP Poloniny

V Národnom parku (NP) Poloniny sa pomaly začína letná sezóna. V tomto období sa tam už pripravujú turistické chodníky. Tie síce spadajú pod Klub slovenských turistov (KST), ale Správa NP Poloniny v pôsobnosti Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR sa takisto podieľa na ich údržbe.

V súčasnosti je problémovým chodník z Novej Sedlice na Kremenec, pretože tam vyvrátilo niekoľko mohutných jedlí. V spolupráci s KST a Horskou záchrannou službou, ktorá sídli v Zboji, budeme musieť tento úsek spriechodniť. Návštevníci parku môžu v území aj nocovať. 
„Sú na to vyhradené táboriská, ide hlavne o štyri tzv. alpinky v lokalitách Ruské sedlo, sedlo pod Čierťažou, nachádzajú sa tiež v obciach Zboj a Runina," uviedol Riaditeľ Správy NP Poloniny Mário Perinaj.
Za turisticky najatraktívnejšie miesta označil šéf nášho najseverovýchodnejšieho parku na Slovensku napríklad trojhraničný bod Kremenec, ktorý je zároveň najvyšším vrchom v NP Poloniny.
„Cesta k nemu vedie cez nádherný prales Stužica, čiže je to taká kombinácia dvoch skvostov. Pre turistov je ešte atraktívna Riaba skala na slovensko-poľskom hrebeni, či Ďurkovec, ktorý sa nachádza nad obcou Runina na typických poloninských lúkach."
ŠOP SR, Správa NP Poloniny upozorňuje turistov, aby nenarúšali prírodné prostredie, čiže neboli príliš hluční, neodhadzovali odpadky a nechodili mimo turistických chodníkov- Treba rešpektovať návštevný poriadok národného parku ako aj zákon o ochrane prírody.
V súčasnosti Správa NP Poloniny pripravuje nový návštevný poriadok. 
„Do tohto procesu môžu vstúpiť samosprávy, mimovládne organizácie, vlastníci, ktokoľvek, kto má nápad, kde by mohol vzniknúť nový turistický chodník, respektíve kde by mohlo byť miesto vyhradené na parkovanie, jazdu na koni, bežkovanie alebo niečo podobné. Takisto môžu dať návrh na zrušenie niektorých trás, ktoré sú už nejakým spôsobom konfliktné alebo nespĺňajú ten štandard, ktorý mali pri vyhlásení. Predpokladáme, že tu by sa mohli upraviť určité činnosti, respektíve by sme mohli návštevníkovi ponúknuť aj nové lokality, ktoré donedávna neboli sprístupnené," dodal Mário Perinaj.

 

Naposledy zmenené: štvrtok, 17 máj 2018 18:49
Prečítané: 410
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

LES & Letokruhy JANUÁR 2019

LES & Letokruhy JANUÁR 2019

Aktuálne

Vychádza časopis LES & LETOKRUHY JANUÁR 2019, kliknite na odkaz a dozviete sa viac o jeho obsahu.

Prečítajte si viac
Poďte s nami do lesa v RTVS

Poďte s nami do lesa v RTVS

Aktuálne

V najbližších dňoch odvysiela verejnoprávna RTVS niekoľko krátkych televíznych dokumentov zo série nazvanej Poďte s nami do lesa. Ich spracovanie...

Prečítajte si viac
Nová ucelená štúdia z LVÚ NLC

Nová ucelená štúdia z LVÚ NLC

Aktuálne

Ing. Ladislav Kulla, PhD. z Odboru lesníckej politiky, ekonomiky a manažmentu lesa na Lesníckom výskumnom ústave  Národného lesníckeho centra vo Zvolene...

Prečítajte si viac

Komentár: Vidieť a byť videný

Aktuálne

Poľovníci vedia, že jedno zo základných pravidiel bezpečnej a úspešnej poľovačky znie – vidieť a byť videný. Je to zásada...

Prečítajte si viac

-2°C

SR - aktuálne počasie

Jasno

Vlhkosť: 80%

Vietor: 27.36 km/h

  • 03 Jan 2019 0°C -3°C
  • 04 Jan 2019 0°C -2°C

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk