Prihlásiť

V Poloninách sa chystajú na letnú sezónu

Správa Národného parku Poloniny pripravuje nový návštevný poriadok. Do tohto procesu môže vstúpiť ktokoľvek, kto má nápad, kde by mohol vzniknúť nový turistický chodník či miesto na jazdu na koni.

Doporučený V Poloninách sa chystajú na letnú sezónu Správa NP Poloniny

V Národnom parku (NP) Poloniny sa pomaly začína letná sezóna. V tomto období sa tam už pripravujú turistické chodníky. Tie síce spadajú pod Klub slovenských turistov (KST), ale Správa NP Poloniny v pôsobnosti Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR sa takisto podieľa na ich údržbe.

V súčasnosti je problémovým chodník z Novej Sedlice na Kremenec, pretože tam vyvrátilo niekoľko mohutných jedlí. V spolupráci s KST a Horskou záchrannou službou, ktorá sídli v Zboji, budeme musieť tento úsek spriechodniť. Návštevníci parku môžu v území aj nocovať. 
„Sú na to vyhradené táboriská, ide hlavne o štyri tzv. alpinky v lokalitách Ruské sedlo, sedlo pod Čierťažou, nachádzajú sa tiež v obciach Zboj a Runina," uviedol Riaditeľ Správy NP Poloniny Mário Perinaj.
Za turisticky najatraktívnejšie miesta označil šéf nášho najseverovýchodnejšieho parku na Slovensku napríklad trojhraničný bod Kremenec, ktorý je zároveň najvyšším vrchom v NP Poloniny.
„Cesta k nemu vedie cez nádherný prales Stužica, čiže je to taká kombinácia dvoch skvostov. Pre turistov je ešte atraktívna Riaba skala na slovensko-poľskom hrebeni, či Ďurkovec, ktorý sa nachádza nad obcou Runina na typických poloninských lúkach."
ŠOP SR, Správa NP Poloniny upozorňuje turistov, aby nenarúšali prírodné prostredie, čiže neboli príliš hluční, neodhadzovali odpadky a nechodili mimo turistických chodníkov- Treba rešpektovať návštevný poriadok národného parku ako aj zákon o ochrane prírody.
V súčasnosti Správa NP Poloniny pripravuje nový návštevný poriadok. 
„Do tohto procesu môžu vstúpiť samosprávy, mimovládne organizácie, vlastníci, ktokoľvek, kto má nápad, kde by mohol vzniknúť nový turistický chodník, respektíve kde by mohlo byť miesto vyhradené na parkovanie, jazdu na koni, bežkovanie alebo niečo podobné. Takisto môžu dať návrh na zrušenie niektorých trás, ktoré sú už nejakým spôsobom konfliktné alebo nespĺňajú ten štandard, ktorý mali pri vyhlásení. Predpokladáme, že tu by sa mohli upraviť určité činnosti, respektíve by sme mohli návštevníkovi ponúknuť aj nové lokality, ktoré donedávna neboli sprístupnené," dodal Mário Perinaj.

 

Naposledy zmenené: štvrtok, 17 máj 2018 18:49
Prečítané: 111
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Sovy odleteli na Oravu

Sovy odleteli na Oravu

O čom sa píše

Víťazmi vedomostnej súťaže Putovná sova, ktorú už štrnásty raz usporiadali Štátne lesy TANAP-u, sa stali školáci z Oravy.

Prečítajte si viac
Vyštudovali Detskú lesnícku univerzitu

Vyštudovali Detskú lesnícku univerzitu

O čom sa píše

Na pôde Technickej univerzity vo Zvolene mali promóciu absolventi ôsmeho ročníka Detskej lesníckej univerzity.

Prečítajte si viac
Cestovanie kedysi a dnes

Cestovanie kedysi a dnes

O čom sa píše

Na Zvolenskom zámku na to pozrie v piatok štýlovo Viliam Pichler, dekan Lesníckej fakulty TUZVO a riaditeľ Centra vedeckého turizmu.

Prečítajte si viac
Elektronické aukcie dreva

Elektronické aukcie dreva

O čom sa píše

Štátny podnik Lesy Slovenske republiky organizujú na 22. júna 2018 elektronické aukcie dreva na II. kvartál.

Prečítajte si viac

15°C

SR - aktuálne počasie

Oblačno

Vlhkosť: 54%

Vietor: 22.53 km/h

  • 22 Jún 2018 20°C 14°C
  • 23 Jún 2018 19°C 12°C

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex