Prihlásiť

V Poloninách sa chystajú na letnú sezónu

Správa Národného parku Poloniny pripravuje nový návštevný poriadok. Do tohto procesu môže vstúpiť ktokoľvek, kto má nápad, kde by mohol vzniknúť nový turistický chodník či miesto na jazdu na koni.

Doporučený V Poloninách sa chystajú na letnú sezónu Správa NP Poloniny

V Národnom parku (NP) Poloniny sa pomaly začína letná sezóna. V tomto období sa tam už pripravujú turistické chodníky. Tie síce spadajú pod Klub slovenských turistov (KST), ale Správa NP Poloniny v pôsobnosti Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR sa takisto podieľa na ich údržbe.

V súčasnosti je problémovým chodník z Novej Sedlice na Kremenec, pretože tam vyvrátilo niekoľko mohutných jedlí. V spolupráci s KST a Horskou záchrannou službou, ktorá sídli v Zboji, budeme musieť tento úsek spriechodniť. Návštevníci parku môžu v území aj nocovať. 
„Sú na to vyhradené táboriská, ide hlavne o štyri tzv. alpinky v lokalitách Ruské sedlo, sedlo pod Čierťažou, nachádzajú sa tiež v obciach Zboj a Runina," uviedol Riaditeľ Správy NP Poloniny Mário Perinaj.
Za turisticky najatraktívnejšie miesta označil šéf nášho najseverovýchodnejšieho parku na Slovensku napríklad trojhraničný bod Kremenec, ktorý je zároveň najvyšším vrchom v NP Poloniny.
„Cesta k nemu vedie cez nádherný prales Stužica, čiže je to taká kombinácia dvoch skvostov. Pre turistov je ešte atraktívna Riaba skala na slovensko-poľskom hrebeni, či Ďurkovec, ktorý sa nachádza nad obcou Runina na typických poloninských lúkach."
ŠOP SR, Správa NP Poloniny upozorňuje turistov, aby nenarúšali prírodné prostredie, čiže neboli príliš hluční, neodhadzovali odpadky a nechodili mimo turistických chodníkov- Treba rešpektovať návštevný poriadok národného parku ako aj zákon o ochrane prírody.
V súčasnosti Správa NP Poloniny pripravuje nový návštevný poriadok. 
„Do tohto procesu môžu vstúpiť samosprávy, mimovládne organizácie, vlastníci, ktokoľvek, kto má nápad, kde by mohol vzniknúť nový turistický chodník, respektíve kde by mohlo byť miesto vyhradené na parkovanie, jazdu na koni, bežkovanie alebo niečo podobné. Takisto môžu dať návrh na zrušenie niektorých trás, ktoré sú už nejakým spôsobom konfliktné alebo nespĺňajú ten štandard, ktorý mali pri vyhlásení. Predpokladáme, že tu by sa mohli upraviť určité činnosti, respektíve by sme mohli návštevníkovi ponúknuť aj nové lokality, ktoré donedávna neboli sprístupnené," dodal Mário Perinaj.

 

Naposledy zmenené: štvrtok, 17 máj 2018 18:49
Prečítané: 579
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

NKÚ: Hospodárenie š. p. LESY SR ovplyvňoval najmä predaj dreva. LESY SR: Podrobne zareagujeme na tlačovke budúci týždeň

NKÚ: Hospodárenie š. p. LESY SR ovplyvňoval najmä predaj dreva. LESY SR:…

O čom sa píše

Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) zverejnil vo svojej správe nedostatky, ktoré majú vplyv na hospodárenie štátneho podniku LESY SR najmä pri...

Prečítajte si viac
Ako ďalej s lykožrútom alebo tri dni na severnej Morave

Ako ďalej s lykožrútom alebo tri dni na severnej Morave

Aktuálne

Národná sieť rozvoja vidieka SR (NSRV SR) v spolupráci so Združením zamestnávateľov lesného hospodárstva na Slovensku a s Národným lesníckym...

Prečítajte si viac
Politický spor o eurofondovú výzvu na podporu lesníkov

Politický spor o eurofondovú výzvu na podporu lesníkov

O čom sa píše

Je to hlboké nepochopenie lesníckej práce alebo iba súčasť politického marketingu? Hnutie OĽaNO kritizuje eurofondovú výzvu v objeme 22 miliónov eur...

Prečítajte si viac
ÚNIA o lesoch a kalamitách: Európska únia má dvojaký meter?

ÚNIA o lesoch a kalamitách: Európska únia má dvojaký meter?

Aktuálne

ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska (ďalej len ÚNIA) verejne upozornila na skutočnosť, že Európska komisia oznámila 15.mája 2019...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk