Prihlásiť

Unikátna spolupráca ušetrí štátu milióny

Realizáciu ortofotomozaiky štátu zabezpečuje Národné lesnícke centrum a Geodetický a kartografický ústav Bratislava.

Doporučený Ilustračné foto Ilustračné foto

Vďaka spolupráci agrorezortu a úradu geodézie si už štátne inštitúcie nemusia ortofotomozaiky kupovať od súkromných firiem za prehnané sumy. Zároveň tieto dáta poskytujú bezplatne verejnosti i súkromnému sektoru.
„Slovenská verejná správa bola v oblasti tvorby ortofotomozaiky až donedávna takmer úplne odkázaná na technológie a produkty súkromných spoločností. Väčšina inštitúcií verejnej správy si tieto údaje zabezpečovala samostatne, nekoordinovane, a teda väčšinou duplicitne, čím vznikala nadmerná záťaž na štátny rozpočet i rôznorodá kvalita údajov," uviedla podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná. Vedenie agrorezortu s vedením ÚGKK SR sa rozhodli túto situáciu zmeniť a poskytnúť doteraz bezprecedentnú službu pre štátne organizácie, verejnosť i súkromný sektor. V marci 2017 uzavreli dohodu o spoločnom postupe pri tvorbe ortofotomozaiky SR a dnes už disponujú prvými výsledkami práce.
„Vzhľadom na rýchlo sa meniaci vzhľad krajiny, predovšetkým vplyvom ľudskej činnosti, je potrebné zbierať a aktualizovať priestorové údaje takými metódami, ktoré sú rýchle, výkonné a vysoko efektívne. V súčasnosti patrí medzi takéto metódy letecké meračské snímkovanie zemského povrchu. Letecké snímky sú potom ďalej spracovávané do podoby ortofotosnímok a následne ortofotomozaiky," vysvetlila Mária Frindrichová, predsedníčka Úradu geodézie, kartografie a katastra SR (ÚGKK SR). Realizáciu ortofotomozaiky SR zabezpečujú podriadené organizácie Národné lesnícke centrum (NLC) a Geodetický a kartografický ústav Bratislava (GKÚ) v 3-ročnom cykle aktualizácie, ktorý vyplýva z požiadavky cyklickej aktualizácie Registra poľnohospodárskych produkčných blokov (LPIS), pri ktorom nesmú byť použité ortosnímky staršie ako 15 mesiacov od dátumu ich použitia na účely aktualizácie. „Ide o nesmierne dôležitú agendu. Neaktualizovaný, resp. nesprávne aktualizovaný LPIS môže mať za následok vyplatenie podpôr na nespôsobilú pôdu, resp. opačne zamedzenie poskytnutia podpôr na spôsobilú pôdu. Nedostatky zistené auditom EK, môžu viesť ku kráteniu zdrojov z európskych fondov pre SR. Pri zásadne chybnom a neaktuálnom LPIS je možné až pozastavenie platieb. Okrem toho tvorbou týchto dát a bezplatným prístupom k nim šetríme milióny eur ročne nielen štátu, ale i samosprávam," zdôraznila G. Matečná.

Harmonogram tvorby je rozdelený na tri roky (2017 - 2019). Počas každého roku sa zabezpečí zber a spracovanie údajov z jednej tretiny územia SR (približne 17 000 km2). Letecké meračské snímkovanie sa vykonáva vo vegetačnom období v smere od západu na východ územia. Po ukončení prvého cyklu snímkovania v roku 2019 sa bude pokračovať ďalším cyklom od roku 2020. V prvej fáze (rok 2017) bola nasnímkovaná západná časť územia SR v rozsahu cca 17 000 km2, v roku 2018 (máj – september) stredné Slovensko a vo vegetačnom období roku 2019 bude nasnímkovaná východná časť SR.
„Snímkovanie vykonávajú skúsení operátori z odboru diaľkového prieskumu Zeme NLC. Dôležitou súčasťou je príprava letového plánu, nastavenie parametrov systému aj kontrola priebehu snímkovania. Po úspešnom lete následne v spolupráci s GKÚ spracovávame nasnímané údaje. Získané údaje využívame na 3D-vektorizáciu i tvorbu lesníckych máp pre potreby vyhotovenia programov starostlivosti o lesy. Odbor diaľkového prieskumu zeme vykonáva aj pozemný zber dát modernou technológiou," vysvetlil Ľuboš Halvoň, generálny riaditeľ NLC.

NLC a GKÚ v období od októbra 2017 do marca 2018 zabezpečili spracovanie ortofotomozaiky zo západnej časti územia SR. Dosiahnutá polohová presnosť je 0,35 m a rozlíšenie najmenšieho obrazového prvku je 0,25 m. Tento produkt medzirezortnej spolupráce poskytuje ÚGKK SR od apríla 2018. Ortofotomozaika je k dispozícii na prezeranie prostredníctvom webovej aplikácie Mapový klient ZBGIS®, ďalej ako tzv. webová služba a je k dispozícii aj na stiahnutie vo forme georeferencovaných rastrových obrázkov. Keďže ortofotomozaika patrí medzi prioritné datasety, ktorých poskytovanie očakáva odborná a laická verejnosť vo forme otvorených údajov, ÚGKK SR inicioval zmenu zákona o geodézii a kartografii, ktorá umožňuje poskytovať ortofotomozaiku bezodplatne všetkým používateľom. Za prvé tri mesiace od zverejnenia v apríli 2018 si ortofotomozaiku prevzalo viac ako 200 používateľov zo štátnej správy, samosprávy, ale aj komerčných subjektov.

 

Prečítané: 534
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Odkliatie bezzásahu?

Odkliatie bezzásahu?

O čom sa píše

Od ochrancov prírody na Slovensku počúvame zaklínadlo, že bezzásahový režim sa v iných chránených územiach Európy a sveta využíva ako manažment...

Prečítajte si viac
Lov 35 vlkov schválený v presne vymedzených územiach

Lov 35 vlkov schválený v presne vymedzených územiach

Aktuálne

Populácia vlka dravého na Slovensku je na takej úrovni, že ho možno loviť bez negatívneho dosahu na jeho populáciu. Slovensko...

Prečítajte si viac
Plánovaný výrub suchých stromov ukážu mestskí lesníci najskôr Bratislavčanom

Plánovaný výrub suchých stromov ukážu mestskí lesníci najskôr Bratislavčanom

O čom sa píše

Mestské lesy Bratislava odstránia v lese Sitina v katastri Karlovej Vsi približne 300 suchých stromov, ktoré ohrozujú návštevníkov lesoparku. Mestská časť o tom informuje...

Prečítajte si viac
Inšpekcia životného prostredia dala za pravdu lesníkom

Inšpekcia životného prostredia dala za pravdu lesníkom

Aktuálne

Podozrenie na porušenie zákona o ochrane prírody sa napokon nepotvrdilo. Podnet, ktorý v súvislosti s odstraňovaním suchých stromov v Kôprovej doline podala občianska iniciatíva...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk