Prihlásiť

Uchádzame sa o post vo Fóre OSN o lesoch

Do roku 2050 bude 70 percent svetovej populácie žiť v mestách, tlak na lesy bude stúpať. Slovensko sa angažuje.

Doporučený Ilustračné foto Ilustračné foto

Ministri pôdohospodárstva krajín z celého sveta rokovali o lesoch a ich prínose pre plnenie rozvojových cieľov Organizácie spojených národov (OSN), takzvanej Agendy 2030.

Podpredsedníčka vlády SR a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR okrem toho otvorila aj špeciálne podujatie pod názvom Lesy a udržateľné mestá v Európe – príspevok lesov udržateľného lesného hospodárenia k udržateľnému žitiu a blahobytu európskych miest.
„Potrebujeme lesy, ktoré sú multifunkčné, odolné a poskytujú širokú škálu ekosystémových služieb v prospech celej spoločnosti. Naplnenie tohto cieľa sa stáva čoraz väčšou výzvou kvôli globálnym megatrendom, ako je rast populácie spojený s neudržateľnou spotrebou a využívaním prírodných zdrojov, ktorý ide „ruka v ruke" s dlhodobými dopadmi zmeny klímy. Ich vplyvy vyvíjajú na lesy ešte väčší tlak, ako tomu bolo v minulosti. V priebehu posledných desaťročí sme vo svete zažili viacero mimoriadnych klimatických udalostí, ktorých výskyt je čoraz častejší a ich výsledkom boli rozsiahle škody na lesoch," uviedla v New Yorku podpredsedníčka vlády a ministerka Gabriela Matečná.

Ministri sa na rokovaní zhodli na potrebe adaptačných opatrení v lesoch, ktorých cieľom musí byť prispôsobenie lesov zmene klímy a jej vplyvom. Viaceré krajiny pritom zaznamenávajú nové megatrendy. Jedným z nich je urbanizácia - podľa predpovedí bude do roku 2050 žiť v mestách takmer 70% svetovej populácie. Mestské spoločnosti sa pritom síce snažia o ochranu prírody, vyžadujú prísnejšiu ochranu rastúcich stromov a ochranu lesov. Avšak na druhej strane spotrebovávajú čoraz viac výrobkov a to aj z dreva, ktoré musí byť niekde dopestované. Ich vnímanie dreva ako obnoviteľného zdroja trvalo udržateľných materiálov pritom často absentuje. Zároveň stále zvyšujúca sa spotreba, konzum, ale i plytvanie mestských populácií kladie čoraz väčšie tlaky na produkciu potravín, čo vytvára ďalší tlak na lesné plochy a odlesňovanie. To nakoniec často spôsobuje degradáciu pôdy, eróziu a dezertifikáciu.
Slovenská republika je aktuálne v rámci tematiky lesov a starostlivosti o ne v pozícii európskeho lídra, keďže predsedá regionálnemu politickému procesu na vysokej úrovni o lesoch v Európe takzvanému Forest Europe. Aktuálne sa uchádza o vysoký post v tejto oblasti aj na úrovni OSN.

„Slovensko má v oblasti lesného manažmentu nielen v Európe, ale aj vo svete výborné meno. A to vďaka vedeniu Forest Europe, ale aj nášmu predsedníctvu a maltskému predsedníctvu v Rade EÚ, v ktorom si Malta našich expertov na pol roka požičala. Verím, že sa nám preto podarí presvedčiť členské štáty OSN, že skúsenosti našich odborníkov v lesníctve budú pre svet prínosom," uviedla Gabriela Matečná.

 

Prečítané: 163
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Vydražili najvyššiu kvalitu

Vydražili najvyššiu kvalitu

O čom sa píše

Lesy SR v 1. štvrťroku 2018 na verejných dražbách predali takmer 5-tisíc kubíkov cenných sortimentov dreva, najmä dub a buk.

Prečítajte si viac
Európsky deň národných a prírodných parkov

Európsky deň národných a prírodných parkov

O čom sa píše

Prvý európsky národný park zriadili vo Švédsku 24. mája 1909.

Prečítajte si viac
Lesníci otvorili cyklotrasu v pohraničí

Lesníci otvorili cyklotrasu v pohraničí

O čom sa píše

Krásy slovensko-poľského pohraničia si možno prezrieť aj zo sedla bicykla.

Prečítajte si viac
V Poloninách sa chystajú na letnú sezónu

V Poloninách sa chystajú na letnú sezónu

O čom sa píše

Správa Národného parku Poloniny pripravuje nový návštevný poriadok. Do tohto procesu môže vstúpiť ktokoľvek, kto má nápad, kde by mohol...

Prečítajte si viac

18°C

SR - aktuálne počasie

Přev.zataženo

Vlhkosť: 77%

Vietor: 11.27 km/h

  • 24 Máj 2018 26°C 16°C
  • 25 Máj 2018 20°C 16°C

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex