Prihlásiť

Tip na výlet v Slovenskom raji

Náučný chodník cez Blajzloch vedie vzácnym územím a je príkladom citlivého hospodárenia v lese. Vybudovali ho urbárnici.

Doporučený Tip na výlet v Slovenskom raji

V doline Blajzloch v Slovenskom raji sprístupnili nový náučný chodník. Takmer dvojkilometrový úsek chodníka vybudovali urbárnici z Hrabušíc z okresu Spišská Nová Ves. Nachádza sa v území s najvyšším stupňom ochrany. Zaujímavý je spracovanou témou, ktorou je význam lesa, hospodárenie v ňom a jeho ochrana. Informuje o tom spis.korzar.sme.sk.

Hrabušický urbár obnovili začiatkom 90. rokov minulého storočia. V rámci reštitúcií sa do majetku pozemkového spoločenstva Bývalý urbariát dostalo takmer 900 hektárov lesa.

„Náš les je súčasťou národného parku Slovenský raj. V rámci zonácie sa zvýšila jeho ochrana. Máme tu územie s najvyššou ochranou, tzv. zónu A. Tvorí ho 34 percent lesa. V zóne C sa dá hospodáriť, ale za sprísnených podmienok," uviedol Jozef Daniel Novysedlák, predseda urbariátu.

Les je popretkávaný turistickými chodníkmi, ale keďže ide o vzácne územie, ochranársky záujem tu prevláda nad hospodárskym.

„Preto sme sa rozhodli urobiť pre tento náš les ešte niečo viac. Náučný chodník na Blajzloch je zameraný na zvýraznenie vzácnosti tohto územia, na jeho ochranu, ale aj na hospodárenie v lese, na život v lese a rovnako tak aj na jeho históriu. Okrem toho, že má edukatívny rozmer, poukazuje aj na skutočnosť, že sa dá v lese hospodáriť aj citlivo a že ochranárske záujmy sa dajú skĺbiť s lesohospodárskymi," doplnil J. Novysedlák. Náučný chodník urbariát pripravoval dva roky. Financovali ho vo vlastnej réžii.

 

Prečítané: 943
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Generálny riaditeľ š. p. Lesy ČR: Len blázon sa nepoučí z chýb

Generálny riaditeľ š. p. Lesy ČR: Len blázon sa nepoučí z chýb

O čom sa píše

Portál Silvarium.cz publikuje skrátenú verziu rozhovoru s generálnym riaditeľom štátneho podniku Lesy ČR Josefom Vojáčkom, ktorý je uverejnený vo februárovom vydaní...

Prečítajte si viac
Memorandum o bratislavských prímestských lesoch: vedecké fakty majú dostať prednosť pred neodbornými emóciami

Memorandum o bratislavských prímestských lesoch: vedecké fakty majú dostať prednosť pred neodbornými…

Aktuálne

Starostlivosť o prímestské lesy Bratislavy, ktoré obhospodaruje štátny podnik LESY SR, sa zmení. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Hlavné mesto...

Prečítajte si viac
Envirorezort v spore o Morské oko: na vodnej ploche a asfaltovej ceste buky nerastú

Envirorezort v spore o Morské oko: na vodnej ploche a asfaltovej ceste…

O čom sa píše

Tretie najväčšie prírodné jazero na Slovensku - Morské oko vo Vihorlatskom pohorí na severovýchodnom Slovensku, aktuálne dobíja u nás mediálny priestor...

Prečítajte si viac
Zalesňovanie poľnohospodársky nevyužívanej pôdy súčasťou nízkouhlíkovej stratégie

Zalesňovanie poľnohospodársky nevyužívanej pôdy súčasťou nízkouhlíkovej stratégie

O čom sa píše

Zalesňovanie je súčasťou návrhu nízkouhlíkovej transformácie Slovenska. Náklady na jej realizáciu  budú v rokoch 2020 až 2040 predstavovať 1,8 percenta...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk