Prihlásiť

Tip na výlet v Slovenskom raji

Náučný chodník cez Blajzloch vedie vzácnym územím a je príkladom citlivého hospodárenia v lese. Vybudovali ho urbárnici.

Doporučený Tip na výlet v Slovenskom raji

V doline Blajzloch v Slovenskom raji sprístupnili nový náučný chodník. Takmer dvojkilometrový úsek chodníka vybudovali urbárnici z Hrabušíc z okresu Spišská Nová Ves. Nachádza sa v území s najvyšším stupňom ochrany. Zaujímavý je spracovanou témou, ktorou je význam lesa, hospodárenie v ňom a jeho ochrana. Informuje o tom spis.korzar.sme.sk.

Hrabušický urbár obnovili začiatkom 90. rokov minulého storočia. V rámci reštitúcií sa do majetku pozemkového spoločenstva Bývalý urbariát dostalo takmer 900 hektárov lesa.

„Náš les je súčasťou národného parku Slovenský raj. V rámci zonácie sa zvýšila jeho ochrana. Máme tu územie s najvyššou ochranou, tzv. zónu A. Tvorí ho 34 percent lesa. V zóne C sa dá hospodáriť, ale za sprísnených podmienok," uviedol Jozef Daniel Novysedlák, predseda urbariátu.

Les je popretkávaný turistickými chodníkmi, ale keďže ide o vzácne územie, ochranársky záujem tu prevláda nad hospodárskym.

„Preto sme sa rozhodli urobiť pre tento náš les ešte niečo viac. Náučný chodník na Blajzloch je zameraný na zvýraznenie vzácnosti tohto územia, na jeho ochranu, ale aj na hospodárenie v lese, na život v lese a rovnako tak aj na jeho históriu. Okrem toho, že má edukatívny rozmer, poukazuje aj na skutočnosť, že sa dá v lese hospodáriť aj citlivo a že ochranárske záujmy sa dajú skĺbiť s lesohospodárskymi," doplnil J. Novysedlák. Náučný chodník urbariát pripravoval dva roky. Financovali ho vo vlastnej réžii.

 

Prečítané: 1181
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

LPM Ulič: Nové vedenie podá trestné oznámenie, bývalé vedenie obvinenia odmieta

LPM Ulič: Nové vedenie podá trestné oznámenie, bývalé vedenie obvinenia odmieta

Aktuálne

Štátny podnik Lesopoľnohospodársky majetok (LPM) Ulič vykonáva kontrolu hospodárenia bývalého vedenia. Odhalili sa pritom škody presahujúce milión eur. Nové vedenie...

Prečítajte si viac
Po lykožrútovi sa pustil do tatranských lesov aj tvrdoň

Po lykožrútovi sa pustil do tatranských lesov aj tvrdoň

Aktuálne

Tatranský les má po lykožrútovi smrekovom ďalšieho škodcu - tvrdoňa smrekového, ktorý ohrýza kôru mladých ihličnatých stromov - smrekov, borovíc...

Prečítajte si viac
Fabova hoľa: Bijú sa tu zákony a odskáče si to lesník

Fabova hoľa: Bijú sa tu zákony a odskáče si to lesník

O čom sa píše

V roku 2004 lesníci a ochranári riešili na Fabovej holi dilemu. Vetrová kalamita spôsobila, že obidve skupiny stáli pred kardinálnou otázkou –...

Prečítajte si viac
Odhalené zločiny v štátnom podniku LESY SR

Odhalené zločiny v štátnom podniku LESY SR

Aktuálne

Naša facebooková stránka LES & Letokruhy zverejnila včera večer ako prvá informáciu, ktorej dnes venovali veľkú pozornosť viaceré celoslovenské masmédiá:...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk