Prihlásiť

Tip na výlet v Slovenskom raji

Náučný chodník cez Blajzloch vedie vzácnym územím a je príkladom citlivého hospodárenia v lese. Vybudovali ho urbárnici.

Doporučený Tip na výlet v Slovenskom raji

V doline Blajzloch v Slovenskom raji sprístupnili nový náučný chodník. Takmer dvojkilometrový úsek chodníka vybudovali urbárnici z Hrabušíc z okresu Spišská Nová Ves. Nachádza sa v území s najvyšším stupňom ochrany. Zaujímavý je spracovanou témou, ktorou je význam lesa, hospodárenie v ňom a jeho ochrana. Informuje o tom spis.korzar.sme.sk.

Hrabušický urbár obnovili začiatkom 90. rokov minulého storočia. V rámci reštitúcií sa do majetku pozemkového spoločenstva Bývalý urbariát dostalo takmer 900 hektárov lesa.

„Náš les je súčasťou národného parku Slovenský raj. V rámci zonácie sa zvýšila jeho ochrana. Máme tu územie s najvyššou ochranou, tzv. zónu A. Tvorí ho 34 percent lesa. V zóne C sa dá hospodáriť, ale za sprísnených podmienok," uviedol Jozef Daniel Novysedlák, predseda urbariátu.

Les je popretkávaný turistickými chodníkmi, ale keďže ide o vzácne územie, ochranársky záujem tu prevláda nad hospodárskym.

„Preto sme sa rozhodli urobiť pre tento náš les ešte niečo viac. Náučný chodník na Blajzloch je zameraný na zvýraznenie vzácnosti tohto územia, na jeho ochranu, ale aj na hospodárenie v lese, na život v lese a rovnako tak aj na jeho históriu. Okrem toho, že má edukatívny rozmer, poukazuje aj na skutočnosť, že sa dá v lese hospodáriť aj citlivo a že ochranárske záujmy sa dajú skĺbiť s lesohospodárskymi," doplnil J. Novysedlák. Náučný chodník urbariát pripravoval dva roky. Financovali ho vo vlastnej réžii.

 

Prečítané: 1374
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Kauza obvinených z korupcie súvisiacej so š. p. LESY SR pokračuje: O prepustení na slobodu rozhodne Najvyšší súd SR

Kauza obvinených z korupcie súvisiacej so š. p. LESY SR pokračuje: O…

Aktuálne

Banskobystrickú podnikateľku Luciu Ď., obvinenú z korupcie súvisiacej so štátnym podnikom LESY SR, sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu...

Prečítajte si viac
Útoky medveďa podľa Štátnej ochrany prírody nesúvisia s nárastom jeho populácie

Útoky medveďa podľa Štátnej ochrany prírody nesúvisia s nárastom jeho populácie

O čom sa píše

V tomto roku zatiaľ došlo k piatim útokom medveďa hnedého na človeka. Stali sa v lokalitách Môlča, Komornícka dolina, Ludrovská...

Prečítajte si viac
Slovenská poľovnícka komora spustila mobilnú aplikáciu na predaj diviny

Slovenská poľovnícka komora spustila mobilnú aplikáciu na predaj diviny

Aktuálne

Trh s divinou je od minulého roka paralyzovaný, nová aplikácia od Slovenskej poľovníckej komory má pomôcť predaju diviny v koži...

Prečítajte si viac
ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska reaguje: Slušný štát nezatína finančné sekery!

ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska reaguje: Slušný štát nezatína finančné…

Aktuálne

Ako sme informovali, poverený riaditeľ Odštepného závodu Považská Bystrica š.p. LESY SR Peter Chrust adresoval 17. júna tohto roka ministrovi...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex