Prihlásiť

Svetové pralesy rýchlo miznú

Uplynulý rok patril k najhorším z pohľadu straty tropických lesných porastov.

Doporučený Svetové pralesy rýchlo miznú

Zo správy Marylandskej univerzity vyplýva, že v roku 2017 ubudlo takmer šestnásť miliónov hektárov tropických dažďových lesov. Rekord strát porastov z roku 2016 však nepadol. Vtedy Zem prišla o vyše 17 miliónov hektárov tropického porastu. O správe informuje sme.sk s tým, že zahŕňa vplyv ničivých požiarov, ktoré založil človek, ale aj prirodzených katastrof ako sú tropické búrky. Klimatické zmeny spôsobujú, že práve búrky sú ničivejšie a prichádzajú častejšie. O najviac lesnej plochy prišla Kolumbia. Oproti roku 2016 v krajine zaznamenali minulý rok nárast straty porastu o 46 percent. Ovplyvnila to aj mierová dohoda s rebelmi z organizácie FARC, ktorí dlho ovládali odľahlé územia a obmedzovali obchod s drevom. Odzbrojovanie rebelov otvorilo cestu ilegálnemu výrubu, odlesňovaniu, špekulovaniu s pozemkami či budovaniu ciest. Brazília v minulom roku zaznamenala druhú najvyššiu stratu tropického porastu. Najväčším vinníkom boli požiare, ktoré založili ľudia. Zničili až 31 percent lesov z celého strateného porastu. Krajina celkom vlani prišla o 4,5 milióna hektárov porastov. Rekordnú stratu zaznamenali aj v africkej Konžskej demokratickej republike, medziročne sa zvýšila o šesť percet. Podpísalo sa pod ňu poľnohospodárstvo, výrub a produkcia uhlia. Naopak, Indonézia zaznamenala pokles straty lesov, prišla o 60 percent menej pralesa ako predošlý rok.

Prečítané: 73
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Cena pre Mikuláša Michelčíka

Cena pre Mikuláša Michelčíka

O čom sa píše

Na Dni stromu 14.júla 2018 v Lesníckom skanzene v Čiernom Balogu 12-krát udelili Cenu Jozefa Dekreta Matejovie.

Prečítajte si viac
Medvede zbavia obojkov

Medvede zbavia obojkov

O čom sa píše

Na území Národného parku Veľká Fatra sa pohybuje minimálne päť medveďov s telemetrickými obojkami, napriek tomu, že už nevysielajú signál.

Prečítajte si viac
Zelené bankovníctvo

Zelené bankovníctvo

O čom sa píše

Prvá banka na Slovensku začala používať recyklovaný ekopapier certifikovaný PEFC.

Prečítajte si viac
LESNICTVÍ: Vrtěti kůrovcem (neviditelnypes.cz)

LESNICTVÍ: Vrtěti kůrovcem (neviditelnypes.cz)

O čom sa píše

Podle politiků a médií prochází české lesnictví nebývalými zvraty. Počátkem roku bylo ve skvělé kondici a předmětem chvalozpěvů k 25...

Prečítajte si viac

21°C

SR - aktuálne počasie

Breezy

Vlhkosť: 66%

Vietor: 46.67 km/h

  • 18 Júl 2018 26°C 19°C
  • 19 Júl 2018 26°C 19°C

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex