Prihlásiť

Svetové pralesy rýchlo miznú

Uplynulý rok patril k najhorším z pohľadu straty tropických lesných porastov.

Doporučený Svetové pralesy rýchlo miznú

Zo správy Marylandskej univerzity vyplýva, že v roku 2017 ubudlo takmer šestnásť miliónov hektárov tropických dažďových lesov. Rekord strát porastov z roku 2016 však nepadol. Vtedy Zem prišla o vyše 17 miliónov hektárov tropického porastu. O správe informuje sme.sk s tým, že zahŕňa vplyv ničivých požiarov, ktoré založil človek, ale aj prirodzených katastrof ako sú tropické búrky. Klimatické zmeny spôsobujú, že práve búrky sú ničivejšie a prichádzajú častejšie. O najviac lesnej plochy prišla Kolumbia. Oproti roku 2016 v krajine zaznamenali minulý rok nárast straty porastu o 46 percent. Ovplyvnila to aj mierová dohoda s rebelmi z organizácie FARC, ktorí dlho ovládali odľahlé územia a obmedzovali obchod s drevom. Odzbrojovanie rebelov otvorilo cestu ilegálnemu výrubu, odlesňovaniu, špekulovaniu s pozemkami či budovaniu ciest. Brazília v minulom roku zaznamenala druhú najvyššiu stratu tropického porastu. Najväčším vinníkom boli požiare, ktoré založili ľudia. Zničili až 31 percent lesov z celého strateného porastu. Krajina celkom vlani prišla o 4,5 milióna hektárov porastov. Rekordnú stratu zaznamenali aj v africkej Konžskej demokratickej republike, medziročne sa zvýšila o šesť percet. Podpísalo sa pod ňu poľnohospodárstvo, výrub a produkcia uhlia. Naopak, Indonézia zaznamenala pokles straty lesov, prišla o 60 percent menej pralesa ako predošlý rok.

Prečítané: 185
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Bránia lesy pred ťažbou uhlia

Bránia lesy pred ťažbou uhlia

O čom sa píše

Polícia v Nemecku zatkla desiatky aktivistov, ktorí v Hambašskom lese západne od Kolína nad Rýnom odmietali opustiť svoje prístrešky v...

Prečítajte si viac
Po náučnom chodníku okolo Zverovky

Po náučnom chodníku okolo Zverovky

O čom sa píše

Štátne lesy TANAP-u vymenili staré drevené schránky na Náučnom chodníku Zverovka za nové.

Prečítajte si viac
Namiesto hríbov granáty

Namiesto hríbov granáty

O čom sa píše

V lesoch na Pezinskej Babe v okrese Pezinok sa dajú nájsť nielen hríby, ale aj munícia.

Prečítajte si viac
Lignumexpo – Les 2018

Lignumexpo – Les 2018

O čom sa píše

Národné výstavisko Agrokomplex v Nitre hostí od utorka do piatka tradičný tandem drevársko-lesníckych výstav.

Prečítajte si viac

25°C

SR - aktuálne počasie

Slnečno

Vlhkosť: 51%

Vietor: 0.00 km/h

  • 20 Sep 2018 26°C 14°C
  • 21 Sep 2018 27°C 15°C

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk